Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.08.2013, 15:09   #181
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,600
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 35 min 46 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mirkoslawski Zobacz post
ale o jedno proszę - nie prześmiewaj tego, co dla niektórych jest zasadą ( żeby nie powiedzieć rozsądkiem). Szanujmy się.
Zdrowia
Zgadza się. Ale nie ma rozsądku gdy jedzie się w jedynym zabezpieczeniu które się ma, a które nie jest dostosowane do warunków.
Taka uniwersalna kurtka motocyklowa z membraną. Świetna na wiosna/jesień ale latem można się ugotować, szczególnie jeśli jazda typowo miejska - z dużymi przestojami w słońcu, gdzie nie ma jak się przewietrzyć. W tym układzie nawet układ chłodzenia wysiada ipojazd potrafi odmówić dalszej jazdy, a My mamy zgrywać twardzieli ?

Wystarczy wolniej jeździć. Albo pomyśleć o kurtkach chłodzonych cieczą. - a są takie.

Edzia: Osobiście nie odważyłbym się jeździć w "sandałkach, krótkich spodenkach i koszulce" głównymi drogami w takich miastach jak Poznań, Wrocław itp. - bo to nie miasto, tylko tak naprawdę trasy przelotowe. Tam się nie lata 20-50 kmh a 50-150 kmh.
.

Ostatnio edytowane przez Ziarko : 02.08.2013 o 08:26
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 08:32   #182
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,600
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 35 min 46 s
Domyślnie

Dziś na interii całkiem fajnie pasujący artykuł i kilka komentarzy

Fakt, uwielbiam koronny argument motocyklistów, że "ich maszynami to się nie da tak wolno jeździć. jakby jeździli 30-50km/h to by się ugotowali razem ze swoimi sprzętami"

Ubierz kurtkę zimową, buty,czapkę i rękawice a potem posiedź w słońcu to poczujesz to samo co motocyklista stojący w korku :/

źródło: http://motoryzacja.interia.pl/motocy...15#pst64320932
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 16:24   #183
kris2k


Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 158
Motocykl: GS 1100
kris2k jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 5 godz 29 min 21 s
Domyślnie

Wracałem ostatnio Gierkówką. Termometr pokazywał 39,7stC. Nawet w cienkiej kurtce jeansowej się jechać nie dało! Z duzym dyskomfortem, bo nie lubię jeździć tak zupełnie nieubrany, przejechałem te 150km w koszulce bez rękawków. I nawet mimo tego się upociłem jak świnia, powietrze zamiast chłodzić grzało jak z suszarki.
Tak więc, choć sam nie lubię tak jeździć, podczas takiej przejażdżki cały czas gdzieś się we łbie kołacze myśl co by było przy spotkaniu z asfaltem, rozumiem tych którym się zdarzy jechać ,,bez ciuchów". Bo i jak widać mnie też się zdarzyć potrafi. Więc nie ma chyba co wszystkich do jednego wora wrzucać. Co innego koleś dziczący po mieście w japonkach na jednym kole, a co innego ktoś kto naprawdę ,,się dusi" i stara się jechać zachowawczo. Wiem że nie ma reguły, ale ten pierwszy ma na pewno większe szanse na spotkanie z czarnym niż ten drugi.
kris2k jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 18:00   #184
sagattic
 
sagattic's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 401
Motocykl: RD03
Przebieg: za mało
Galeria: Zdjęcia
sagattic jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 1 dzień 15 godz 11 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kris2k Zobacz post
przejechałem te 150km w koszulce bez rękawków. I nawet mimo tego się upociłem jak świnia, powietrze zamiast chłodzić grzało jak z suszarki
Normalnie ręce opadają
Jak powietrze zamiast chłodzić jeszcze więcej grzeje, nie przyszło Ci do głowy żeby się od tego powietrza odizolować?
Poczytaj sobie relacje z Afryki, albo spytaj się kogoś, kto tam bywa, w jakim stroju się powinno jeździć w upale.
__________________
pozdrawiam,
Marcin
sagattic jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 18:23   #185
kris2k


Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 158
Motocykl: GS 1100
kris2k jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 5 godz 29 min 21 s
Domyślnie

Nie miałem alternatywy. Albo jeansówka, albo bez. Wyjeżdżając nie jechalem do Afryki, nie spodziewałem się afrykańskiej aury, poza tym nie posiadam stroju ,,na afrykę". Sprawdziłem organoleptycznie w kurtce i bez niej, i jednak ,,bez izolacji" było zdecydowanie lepiej.
Odizolować się mogłem jedynie na Orlenie, gdzie chodziła klima.
A Kolega to był w afryce czy innym, równie ciepłym Iranie i sprawdził czy rzeczywiście lepiej się odizolować czy nie, czy też tak tylko na podstawie przeczytanych relacji?
kris2k jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 18:46   #186
Fizolof


Zarejestrowany: Jun 2012
Miasto: Wrocław
Posty: 886
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Fizolof jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 6 dni 23 godz 32 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kris2k Zobacz post
Nie miałem alternatywy. Albo jeansówka, albo bez. Wyjeżdżając nie jechalem do Afryki, nie spodziewałem się afrykańskiej aury, poza tym nie posiadam stroju ,,na afrykę". Sprawdziłem organoleptycznie w kurtce i bez niej, i jednak ,,bez izolacji" było zdecydowanie lepiej.
Odizolować się mogłem jedynie na Orlenie, gdzie chodziła klima.
A Kolega to był w afryce czy innym, równie ciepłym Iranie i sprawdził czy rzeczywiście lepiej się odizolować czy nie, czy też tak tylko na podstawie przeczytanych relacji?
No cóż...
to trzebaby pierdyknąc 2 godzinny wykład z fizjologi człowieka... Dzisiaj nie mam do tego głowy, dopiero co walczyłem z łożyskami w kole. Fakty są takie, że na pustyni i w gorące dni lepiej byc ubranym jak rozebranym zwłaszcza jadąc na motocyklu. Zobacz sobie jak beduinowie jeżdżą po pustni, jakoś żaden w krótkim rękawku i spodenkach nie popierdziela. Drugą sprawą jest to, że wchodząc co jakiś czas do chłodnego, klimatyzowanego pomieszczenia tak naprawdę pogarsza sie sprawę. Owszem uczucie chłodu jest przyjemne, ale potem własnie tak Ci źle jadąc. Ja przy 38 stopniach (w cieniu) w pełnym stroju (kurka, rękawice, spodnie, buty, kask) zwiedzałem na moto Warszawę Tyle, że to już był mój 4 dzień na moto i organizm po prostu się przyzwyczaił do temp. Jak mówię, tu przydałby się wykład a dzisiaj nie mam głowy. Jadę na Woodstock
Fizolof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 19:14   #187
sagattic
 
sagattic's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 401
Motocykl: RD03
Przebieg: za mało
Galeria: Zdjęcia
sagattic jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 1 dzień 15 godz 11 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kris2k Zobacz post
A Kolega to był w afryce czy innym, równie ciepłym Iranie i sprawdził czy rzeczywiście lepiej się odizolować czy nie, czy też tak tylko na podstawie przeczytanych relacji?
Tak daleko na południe od Polski jeszcze nie byłem, ale za to trochę bliżej też było ponad 40 stopni w cieniu. Na południu Moładwii miałem taki przypadek, że nie dało się jechać choćby z uchyloną szybką kasku, bo powietrze nie tyle co grzało, co wręcz parzyło.
Wszystkie wywietrzniki w kurtce pozamykałem, szybkę w kasku też. Ale największą ulgę przyniosła mokra bandamka zawiązana na szyi (swoją drogą ciekawe, ilu z Nas zakłada przy obecnych upałach coś mokrego na szyję - a to naprawdę potrafi zdziałać cuda).
Prawdę mówiąc sam byłem w szoku, że wcześniej zaczytana wiedza z relacji z Czarnego Lądu tak szybko mi się przydała.

A jadąc bez kurtki ryzykowałbym poparzenie, odwodnienie albo udar słoneczny. Jakoś na żadną z tych rzeczy nie miałem ochoty mając przed sobą jeszcze ok 2 tysięcy kilometrów.

P.S. A co do kurtki - za swoją zapłaciłem 350zł i jakoś się nadaje. Można? Pewnie że można!
__________________
pozdrawiam,
Marcin

Ostatnio edytowane przez sagattic : 02.08.2013 o 19:20 Powód: P.S.
sagattic jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 19:32   #188
kris2k


Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 158
Motocykl: GS 1100
kris2k jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 5 godz 29 min 21 s
Domyślnie

Poparzenie - zgoda, ręce mógłbyś spiec. Ale odwodnienie czy udar? Tego nie rozumiem. Odwodnić się chyba można szybciej gdy pot płynie z Ciebie strumieniem, właśnie w pełnym rynsztunku. To samo z udarem - on następuje chyba wskutek przegrzania organizmu.
Ty dałeś za swoją kurtkę 350zł. Oczywiście że można. Ja swoją zrobiłem sam, wyniosło mnie to niecałe 50zł. Stara dżinsówka w którą wszyłem komplet ochraniaczy. Że w razie spotkania z asfaltem się zniszczy totalnie - się pogodzę. Że nie zabezpieczy tak jak typowa kurtka motocyklowa - zgadza się. Ale służy ona jako własnie alternatywa na te cieplejsze dni. I jak widać, potrafi nieraz byc jednak i na nią za ciepło.
Nie pisałem aby kogoś zachęcić do jazdy bez odpowiedniego stroju, tylko aby wyrazić swoje zdanie. Ja tam rozumiem tych co zamiast się męczyć w pełnym rynsztunku, preferują styl włoski.
kris2k jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 19:43   #189
sagattic
 
sagattic's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 401
Motocykl: RD03
Przebieg: za mało
Galeria: Zdjęcia
sagattic jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 1 dzień 15 godz 11 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kris2k Zobacz post
Odwodnić się chyba można szybciej gdy pot płynie z Ciebie strumieniem, właśnie w pełnym rynsztunku.
I tu się możesz zdziwić. Wieczorem poszukam odpowiedniego wątku, z którego sam się nauczyłem, bo ja to za głupi jestem żeby tą wiedzę przekazać w zrozumiały sposób
__________________
pozdrawiam,
Marcin
sagattic jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2013, 20:49   #190
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,600
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 35 min 46 s
Domyślnie

jadąc bez, wystawieni na wiatr możemy sie odwodnić identycznie jak w pełnym rynsztunku, tylko tego nie czujemy. Podobnie zimą (mroźne o suche powietrze) nie odczuwamy jak szybko tracimy wodę z organizmu.

Miast się kłócić, zastanówcie sie dlaczego crossowcy nie jeżdżą latem w kurtce tylko zbroja zabezpieczająca i jakieś, lekkie, przewiewne spodnie i bluzy okrywające.

Zwróćcie też uwagę na parametry kurtki; 5000 mm/m2 i dobę to tak naprawdę membrana co przepuści tylko 5litrów wody/24h i m2

jeśli kurtka w całości ma 2m2, to przepuści maksymalnie te 10litrów/24h

czyli w godzinę odparuje...... 0,22 litra. A my potrafimy jak się dobrze spocimy stracić w takiej kurtce 0,5-2 litry. To reszta musi pływać w środku, nie ma bata.
Łatwo sprawdzić ile jesteśmy w stanie odparować - wystarczy się zważyć. To stary sposób, np. w sportach walki jeśli trzeba szybko zbić wagę tuż przed ważeniem. Idziesz się odlać i już 300ml, a reszta ubierasz się w 3 pary dresów i idziesz biegać 1/2 półgodziny, tak by się dobrze zgrzać. Tak ciepło, że musisz się zapocic, znaczy sie odprowadzić wodę z organizmu. Potem na wagę.... a potem na śniadanie i tu można szybko uzupełnić brakujące płyny na te 2-3 przed zawodami i w ten sposób można znaleźć się jako najcięższy w niższej kategorii wagowej, czyli dać sobie duże szanse na zdobycie medalu.

W takiej kurtce motocyklowej, ciężkiej, z przeciętną membraną proces wygląda podobnie odwodnienia. A nie każdy myśli o tym, że taki odwodniony, spocony, przegrzany - reakcje ma bardziej spowolnione niż po 2 piwach. Szczególnie dotyczy to organizmu który nie miał czasu zaaklimatyzować się do istniejących temp. Zwrócić nalezy uwagę, iz przebywając w południowych krajach, mamy trochę więcej dni na aklimatyzację, niż podczas nagłych 2-3 dniowych upałów i po wyjściu z klimatyzowanych biur tutaj w kraju.

To oznacza, że jeśli mamy odpowiednio dobrane ubranie, to zdecydowanie lepiej jednak jeździć zabezpieczonym albo nie dzidować i jeździć tam, gdzie nie dzidują inni.

Ostatnio edytowane przez Ziarko : 02.08.2013 o 20:56
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
OFF-ROAD w mieście dzikus 1200 Imprezy forum AT i zloty ogólne 11 21.06.2008 15:58
Ubrania Spool ramires Archiwum 5 23.05.2008 19:29


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.