Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15.04.2022, 10:20   #501
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,812
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 14 godz 37 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
No i po podróży - przynajmniej w jedną stronę.

Nie odkryję Ameryki jak powiem, że czas jazdy EV przez prawie 2000km nie jest krótszy niż ICE, ale to głównie ze względu na zasięg EV przy prędkościach autostradowych i związane z tym postoje na ładowanie.

Nic nowego gdy powiem też, że na zachód od Odry jedzie się elektrykiem bezstresowo, bo stacji ładowania jest bardzo dużo. Najlepszym tego dowodem jest to, że wszystkie ładowarki, które używałem to były "maszynki" o mocy 300-350kW i wszystkie były albo na MOPach albo zaraz przy autostradach. Inna sprawa, że zdecydowałem się na używanie tylko kilku firm tj. Ionity (mam u nich abonament obniżający cenę ładowania), Fastned (mam ich ładowarki za darmo) i Aral Pulse (bo mają obsługę kart bankowych). Więc jazda EV we Francji, Belgii, Holandii czy Niemczech nie powoduje stresu typu: gdzie tu się naładować.





Bezstresowość widać szczególnie poniżej, bo dojazd na ładowarkę z poziomem baterii 11% (gdy następny MOP to jakieś 20, 30 a może i 40km) pokazuje moje zaufanie do infrastruktury:



Niestety zdarzyła się nam też przygoda przy ładowarce Aral Pulse na stacji Kodersdorf (niedaleko Zgorzelca). Ładowarki 300kW miały jakiś problem i nie przyjmowały płatności kartą, więc nie mogłem uruchomić ładowania. Z zasięgiem pokazującym ok 65km, nie działającym netem w telefonie (z niewiadomych przyczyn całe Niemcy nasze 3 telefony nie miały neta mimo działającego roamingu), aby sprawdzić gdzie jest najbliższa ładowarka wpadłem w lekkie zaniepokojenie. Dodzwoniłem się do infolinii Arala, gdzie miła pani próbowała zdalnie zrestartować ładowarkę, niestety i to nie spowodowało, że zaczęła przyjmować karty bankowe (mimo naszych prób z rożnymi kartami). Miła pani rozumiejąc naszą sytuację zaoferowała więc 15-minutowe ładowanie za free co zdalnie uczyniła. Dodało to nam ok. 100km zasięgu, więc byliśmy happy.

Niestety w momencie prób z kartami zostawiłem portfel na dachu auta i niestety o nim zapomniałem odjeżdżając po naładowaniu. Portfel więc przepadł... Jak się zorientowałem to wróciliśmy na stację i obsługa potwierdziła z monitoringu CCTV, że odjeżdżamy z portfelem na dachu, niestety zasięg kamer nie pozwalał stwierdzić, gdzie portfel zwiało z dachu (pewnie już na drodze poza stacją). Została mi więc jedna karta, którą dałem żonie aby próbowała uruchomić ładowarkę, gdy ja podszedłem na stacje pytać czy ktoś mi mógłby pomóc z ładowarką bo mam problem.

Jeśli chodzi o Polskę to ładowarki nie sprawiły mi żadnych problemów, działały i to z sensowną prędkością, co przyznam było dla mnie miłą niespodzianką. Podstawowy jednak problem to niestety ich ilość, więc ładowania były z góry zaplanowane w konkretnych miejscach (choć kolega Consi pomagał telefonicznie ze znalezieniem sensownej w rejonie Krakowa). Inna sprawa to nie obsługują one płatności zbliżeniowych kartą (co na Zachodzie jest standardem) więc musiałem instalować apkę Greenwaya i podpiąć do niej kartę bankową.





Inny problem do pokonania to jak używać EV w Ostrowcu, gdy w moim rejonie najbliższa ładowarka jest ok 10 km ode mnie i ma moc 7kW (czyli ładowanie od powiedzmy 20 do 80% to byłoby ok 4-5h). Z pomocą przyszedł ponownie Consi, który użyczył mi przenośnej ładowarki Juice Booster, którą mogę podłączyć do gniazda 3-fazowego w garażu i ładować nawet z prędkością 11kW. Tu czas ładoania nie ma już znaczenia, bo samochód ładuje się w nocy w taryfie G12 gdy prąd jest tańszy, a my śpimy.

Podsumowując:
1. Da się jechać elektrykiem z UK do PL: bezstresowo na Zachodzie (o ile ładowarka nie ma awarii ). Niestety wymaga planowania w PL z powodu braku rozwiniętej infrastruktury ładowania,
2. Starałem się na autostradach utrzymywać prędkość ok 130-140km/h i przy tej prędkości ID.3 naładowany do 80% pokazywał zasięg ok. 250km a to jakieś 2h jazdy autostradowej (o ile nie ma korków czy robót drogowych). Przy prędkości 150km/h na tempomacie "spalanie" wynosiło ok. 20kW/100km (poniżej obrazek) co uważam za bardzo dobry wynik. Szczerze to jestem zaskoczony, bo właśnie teraz zauważyłem z tego zdjęcia, że średni wynik z 722km jazdy w 90% autostrad (niektóre jednak ciutkę zakorkowane lub roboty drogowe) to 17,2 kW/100km



Niestety zapomniałem zanotować wskazań średniego zużycia z całej trasy

3. Koszt ładowań był następujący:
- Ionity Channel Gateway - 11,24 GBP
- Fastned Alter - 0,00 EUR
- Fastned Het Goor - 0,00 EUR
- Ionity Bochum - 11,21 EUR
- Aral Pulse Geseke - 6,87 EUR
- Ionity Sangerhausen - 28,79 EUR
- Ionity Nempitz - 16,99 EUR
- Ionity Dresdner Tor Sud - 13,15 EUR
- Aral Pulse Kodersdorf - 0,00 EUR
- Greenway A4 Kąty Wrocławskie - 74,57 PLN
- Greenway A4 Stzrelce Opolskie - 82,32 PLN
- Greenway Galeria Bronowice, Kraków - 54,55 PLN

Po przeliczeniu na złotówki i zsumowaniu to jakieś 632 zł za ok 1900km trasy. Daje to 33zł za 100km jazdy z prędkością autostradową...
No mnie się takich wyników na autostradzie nie udało uzyskać. Pewnie dlatego że jeździmy na polskim prądzie, a przecież wiadomo że niemiecka chemia, niemieckie paliwo i pewnie niemiecki prąd dają lepsze wyniki
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 1251B9F9-6C29-4718-AA04-3E16F4CF35D3.jpg (1.04 MB, 9 wyświetleń)
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 11:06   #502
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

100 km zasiegu po 15 minutach ladowania.. powiedzialbym - biedy nie ma ! Siku, papieros, szybki telefon do pracy/rodziny, i jedziesz dalej
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 11:59   #503
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,148
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 2 godz 13 min 13 s
Domyślnie

Tak czytam te opowieści z ładowania. Czyli prawdą jest, że za ładowanie nie można zapłacić gotówką właściwie nigdzie?
Niby ma być łatwiej i przyjemniej, a wystarczy że internetu nie ma i nie naładujesz. Do tego dodatkowe aplikacje, szukanie stacji ładowania, że o ogólnym udostępnianiu swoich danych wszędzie i płatności już nie wspomnę.

Czasem czuję się jak jaskiniowiec..nie to żeby mi to przeszkadzało, ale wszechobecna kontrola już przeraża. W Chinach był/jest system punktów, a my tu całkowicie dobrowolnie w kierunku tym samym zmierzamy.
Przepraszam za zejście z tematu.
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 12:09   #504
greenman
 
greenman's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Ostrowiec Św.
Posty: 480
Motocykl: KTM 640, NAT
greenman jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 20 godz 45 min 12 s
Domyślnie

Właśnie się zastanawiałem gdzie w Ostrowcu jest ładowarka i nie mogłem nic myślami znaleźć. Za to jeździ u nas coraz więcej pojazdów z zielonymi tablicami, głównie z górnej półki. Pewnie ładują w domach czy w firmach.
greenman jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 15:18   #505
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 542
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 14 godz 27 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Artek Zobacz post
nabrU, to bardzo dobra cena przejechanego km. przy wysokiej prędkości



Ze swoich obserwacji dodam tylko, że największą ilość elektryków widuję w Holandii. W DE też widzę progres z montowaniem ładowarek pod marketami, zakładami pracy (to raczej większe auta kadry menadżerskiej).
Trzeba wziąć pod uwagę trzy tankowania były za zero € , ale fajnie doświadczenie i ten dreszczyk emocji sprawia że trasa którą pewnie Przemierzałeś nie raz, daje całkiem inne odczucia. Przypomniały mi się emocje jak w latach dziewięćdziesiątych wracałem z Monachium na święta z uszkodzoną chłodnicą plynu, portfel został na dystrybutorze , po stu kilometrach zorientowałem się dopiero .okazało się że ktoś odniósł do obsługi stacji , nic nie zginęło a było całkiem sporo gotówki , i uwaga Ziobro zaskoczenia - było to po Polskiej stronie ,podróż zajęła mi trzy dni ,dotarłem w niedzielę wielkanocną

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Ostatnio edytowane przez Brzeszczot : 15.04.2022 o 17:19
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 16:38   #506
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,869
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 dni 6 godz 43 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Artek Zobacz post
nabrU, to bardzo dobra cena przejechanego km. przy wysokiej prędkości
Jak już inni wspomnieli, dwie ładowarki Fastned w BE i NL miałem za darmo. I ta jedna pechowa 'portfelowa' Aral była zdalnie ustawiona na bezpłatną przez centrum telefoniczne. Gdybym za nie płacił byłoby to pewnie ok. 30 euro więcej.

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Czyli w sumie jakbyś jechał wolniej to byłbyś może szybciej
Cytat:
Napisał GregoryS Zobacz post
100 km zasiegu po 15 minutach ladowania.. powiedzialbym - biedy nie ma ! Siku, papieros, szybki telefon do pracy/rodziny, i jedziesz dalej
Trasa była skalkulowana przez apke/serwis A Better Router Planner. Aplikacja naprawdę łebska i bierze sporo rzeczy pod uwagę. Choć okazało się po paru ładowaniach, że liczy bardzo "bezpiecznie" (albo ja dane podałem zachowawczo) i spokojnie można było jechać dalej. Niestety nie chciało mi się modyfikować trasy "w locie". Inna sprawa, to zauważyłem że ABRP liczy najszybsze trasy gdy ma sporo ale za to krótkich ładowań. Niekoniecznie jest to ciekawe bo np. 11 minut ładowania to jest za szybko aby iść do toalety i np. zakupić kawę czy wrzucić coś "na ząb". Wyszło więc jak zwykle, że życie weryfikuje takie plany i ładowanie trwało różnie i zasadniczo wedle zasady: do następnej ładowarki mam X km więc muszę naładować baterię aby pokazywała X+50km (50km to taki mój zapas w razie "W").

Cytat:
Napisał Mhv Zobacz post
Tak czytam te opowieści z ładowania. Czyli prawdą jest, że za ładowanie nie można zapłacić gotówką właściwie nigdzie?
Niby ma być łatwiej i przyjemniej, a wystarczy że internetu nie ma i nie naładujesz.
Nie widziałem żadnej ładowarki na gotówkę i nie spodziewam się że takowa istnieje - takie czasy. Co do braku neta to jest to do obejścia bo ładowarki zasadniczo obsługują 3 wersje płatności: karta bankowa (brak tej funkcjonalności u operatorów w PL), apka operatora na fonie (i tu problem z netem wyklucza tą opcję) i karta / breloczek RFID operatora.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 17:39   #507
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,432
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 19 godz 46 min 35 s
Domyślnie

Jazda elektrykiem to stan umysłu, koleżka robił na dniach teslą trasę 500km./7h gdzie we firmie ciężarówka robi tak samo.
Ron władza musi znać co z Ciebie za obywatel.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 18:11   #508
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 542
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 14 godz 27 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
Jazda elektrykiem to stan umysłu, koleżka robił na dniach teslą trasę 500km./7h gdzie we firmie ciężarówka robi tak samo.

Ron władza musi znać co z Ciebie za obywatel.
Może zajechał do kochanki-, ja wczoraj szedłem 20 min do toalety a gość po siedemdziesiątce przemknął obok mnie i się pierwszy władował.takie samo porównanie jak Twoje

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 18:26   #509
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,812
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 14 godz 37 min 34 s
Domyślnie

Ten telewizor to stan umysłu w naszym kraju
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2022, 18:28   #510
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
Jazda elektrykiem to stan umysłu, koleżka robił na dniach teslą trasę 500km./7h gdzie we firmie ciężarówka robi tak samo.
Ron władza musi znać co z Ciebie za obywatel.
Co to za Tesla? Przecież 500km to jedno ładowanie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Ten telewizor to stan umysłu w naszym kraju
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.