Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Motocykl Forumowicza

Motocykl Forumowicza Tu możesz opisać swój motocykl, pochwalić się ewolucją lub zakupem.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 28.11.2022, 00:28   #11
ex1
 
ex1's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2009
Miasto: Szczecin
Posty: 2,969
Motocykl: CRF1100
ex1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 5 godz 27 min 57 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał subuk Zobacz post
Cześć,
chciałem usłyszeć Wasze opinie na temat wyboru zawiasu klasycznego vs (pół)aktywnego EERA w nowej Afryce

Zazwyczaj wybieram urządzenia działające, ale jak najprostsze w konstrukcji, aby oszczędzić sobie potencjalnie drogich i skomplikowanych napraw czy serwisów w przyszłości.

Mam jednak rozkminę jeśli chodzi o zawieszenie w ATAS.
Sam ważę na golasa jakieś 112-114 kg, motocykl będzie dociążony od razu przez gmole, kufer, podnóżek, czyli kolejne dobrych "parę" kg. W dodatku chciałbym okazjonalnie jeździć w pasażerem - może w przyszłości jakieś dalsze wypady, kto wie.
W klasycznym zawieszeniu wypadałoby zatem chyba wymienić sprężynę od razu na coś twardszego. I tutaj pytanie: czy tak samo wymienia się sprężynę przy zawieszeniu aktywnym ? Bo jak rozumiem sterowanie to tyczy się jedynie charakterystyki pracy amortyzatora (kompresja, tłumienie powrotu) Czy wymiana sprężyny przy EERA nie sprawi, że cały system zwariuje i nastawy się pokrzaczą i nie będzie to działać jak powinno ?

Czy klasyczne zawieszenie da się ustawić raz i zapomnieć w przypadku gdy załóżmy, że 90% jazdy to asfalt / ew przelotowe szutry ? Nie planuję jakiegoś hardcore`owego offroadu.

Będę wdzięczny za Wasze luźne, własne opinie na ten temat.
odpowiadając na Twoje pytanie..

to wszystko jest kwestia wygody, sam zawias czy to klasyczny czy eRRA działa bardzo podobnie... według mnie ma podobne zakresy tłumienia czy też napięcia sprężyny ..

zatem główna wygoda to nastawy w locie.. przypisane do konkretnych trybów jazdy.. ot i cała magia.

miałem ze 3 zawieszenia manualne teraz mam ERRA.. charakterystyka działania jest podobna.. moim zdaniem wszelkie ustawienia ERRY możesz uzyskać na zawieszeniu manualnym, Kwestia sprężyn wypada też podobnie.. tam nie ma specjalnej magi tylko silniczki które napną sprężynę za Ciebie.. ale.. jeżeli sprężyna będzie za miękka to będzie za mięsa tak samo w Manualu jak i w Elektroniku... no chyba że tam jest jakiś większy zakres napięcia.. ale nie wydaje mnie się..

BTW .. robię w podobnej wadze.. nie mam jakiś specjalnych odczuć że muszę koniecznie wymieniać sprężynę.. Jest miękko.. ale taka jest Afryka.. ona zawsze jest i była miękka.. w sumie każda.. Zawiasy miękkie, ramą miękka nawet siedzenia dosyć miękkie.. . to nie jest jakiś.super precyzyjny motocykl do jazdy sportowej..
__________________
Super Lekkie Enduro (950 SE), do tego ROGAL i już jest fajnie..
ex1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2022, 11:04   #12
buzka11


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 32
Motocykl: crf 1100A2
buzka11 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 21 godz 23 min 32 s
Domyślnie

do twojej wagi proponowałbym 100N ja ważę 104 plus ciuchy i 100N mam sag poprawny przy 3-4 kliknięcia oddawanie gazu sie poprawilo juz tak nie siada dodatkowo przy kufrach nie czuc takiego dobijania sprezynka k-tech z WB
buzka11 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
ATAS 1000 DCT serwis 48k w 2022 r. Lolex Regularne czynności serwisowe 10 31.07.2022 10:28
Zawieszenie półaktywne Showa EERA, a klasyczne zawieszenie - wady zalety rozwiązania pałeł Rama, zawieszenia, napęd 2 10.07.2021 23:34
Zawieszenie ATAS stablo Rama, zawieszenia, napęd 19 25.05.2020 11:54
Alpinestars Scout vs Alipnastars Web Gore-Tex - które wybrać?! spider2you Archiwum 26 10.02.2016 13:00


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.