Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.03.2023, 19:43   #21
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 23 godz 12 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał next22 Zobacz post
Zobaczcie budujecie coś co będzie użyteczne 2 ,3 może 4 miesiące w roku a kwota już sie robi około 5tyś .
W takich zabawach ze słoncem ważna jest duża pojemność zasobnika CWU tak 300-500 litrów aby w jeden słoneczny dzień narobić zapasu na następne 3 pochmurne . Moc ładowania aby w marcu gdy tego słońca jest tylko kilka godzin nałapać tego ciepła
Bez sensu to jest kisić 5000zł na rachunku bankowym i patrzec jak je zjada inflacja.

Do tej pory woda była grzana tylko prądem cały rok. Teraz w sezonie zimowym wodę napędza kocioł. A jak będą pochmurne dni to albo palenie w piecu albo przepięcie grzałki pod kontakt 230V
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2023, 20:36   #22
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 833
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 10 min 14 s
Domyślnie

Apsolutnie nie jestem na nie
po prostu nie podoba mi się pomysł podłączenia paneli PV bezpośrednio do grzałki Ale obym się mylił że to będzie mało wydajne .
Bardziej piszę to jako użytkownik PV + grzałki 6KW i zasobnika CWU z solarem a na zimne dni piec na węgiel .
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2023, 22:41   #23
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 961
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 44 min 28 s
Domyślnie

Niepotrzebnie tutaj komplikujecie w sumie prostą rzecz. W pierwszym poście wkleiłem link i gość dokładnie to tłumaczy. Grzałka w bojlerze chodzi i grzeje też na prądzie stałym. Czyli z pominięciem falownika inwertera i innych gówien, które generują koszty. Dodam raz jeszcze, że układ ten ma grzać tylko i wyłącznie ciepłą wodę użytkową, więc przemienne napięcie 50 Hz 230 v mnie nie interesuje. Jak już ktoś zauważył, ile nagrzeje tyle nagrzeje a od października do marca mam przecież kominek.
Panele, przewody, termostat bojler tyle i nic więcej.

Next,to temat o tym jak to zrobić ,żeby działało i miało praktycznie zastosowanie a nie o tym że to pewnie nie zadziała, bo nikt tak nie miał i mi się nie podoba taki pomysł. Jest na tym forum co najmniej 10 tematów które mi się nie podobają ,więc się w nich nie udzielam ,bo nic to nie wnosi.

Matjas, przymierzam się pomału dopiero, robota czas, wiadomo jak jest, pomału bym gromadził wszystko co potrzebne , nawet gdyby to okazało się niewypałem to panele zawsze można sprzedać.
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 07:40   #24
hebi
 
hebi's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: rzeszów okolice
Posty: 79
Motocykl: XT660Z
hebi jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 21 godz 31 min 16 s
Domyślnie

Panel pv + przewody+grzalka z termostatem będzie działać do czasu aż to wszystko pierdyknie. Termostatem w grzałce jest dostosowany do prądu przemiennego, jeżeli puścisz tam prad stały o dużym prądzie przy rowarciu styków będzie Ci iskrzyło, do powstania łuku włącznie. Albo spali termostat albo zespawa styki. W piękny pogodny dzień masz wtedy tykająca bombę. Jeżeli zawór ciśnieniowy jest ok, to wyrzuci wodę, jeżeli nie to masz Bum. Po to są te przetwornice. 3 kW, kosztuje coś ok
1 tys. Ale to twój wybór.
hebi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 07:49   #25
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 961
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 44 min 28 s
Domyślnie

Są też przekaźniki na prąd stały, nie mam zamiaru do paneli uzywać tego, który jest teraz . Więc bomby raczej nie będzie.
Dodam, że termostat który jest zamontowany sterował by tylko i wyłącznie cewką przekaźnika prądu stałego, więc cały prąd roboczy załatwiałby przekaźnik na prąd stały.
Prądy będą duże, to się zgadza przy prądzie stałym.
Pomijam straty na takiej przetwornicy, awaryjność itp.
To ma być proste. Im więcej elementów , tym więcej opcji do zj.bania się czegoś.
Kwestia odpowiednio dobrze dobrać i połączyć panele, tak by po połączeniu, napięcie utrzymywało się na odpowiednio wysokim poziomie( nie zatka ich)wtedy pracują optymalnie , robiąc robote ( czyli mi ciepłą wodę z zimnej)

Ostatnio edytowane przez Widmo80 : 31.03.2023 o 08:53
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 08:01   #26
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Czy panele PV mogą być nie podłączone na słońcu? Tzn fizycznie odłączone od jakiegokolwiek odbiornika.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 08:17   #27
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,356
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 36 min 13 s
Domyślnie

Mogą poprostu nic nie produkują, dlatego jak na grzałce ustawisz powiedzmy 80st to tyle nagrzeje i się wyłączy i nic nie wybuchnie.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 08:30   #28
steve69
 
steve69's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Gorzów wlkp
Posty: 200
Motocykl: RD04
steve69 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 5 godz 15 min 3 s
Domyślnie

Oczywiście że tak.
steve69 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 11:01   #29
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

No to najprostszy termostat z Allegro za 50PLN i tyle w temacie. Można zdublować temat jakby się bardzo chciało. Sprawny zawór bezpieczeństwa na boilerze to i tak jest mus cokolwiek by to nie było.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 16:36   #30
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 23 godz 12 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Widmo80 Zobacz post
Niepotrzebnie tutaj komplikujecie w sumie prostą rzecz. W pierwszym poście wkleiłem link i gość dokładnie to tłumaczy. Grzałka w bojlerze chodzi i grzeje też na prądzie stałym. Czyli z pominięciem falownika inwertera i innych gówien, które generują koszty. Dodam raz jeszcze, że układ ten ma grzać tylko i wyłącznie ciepłą wodę użytkową, więc przemienne napięcie 50 Hz 230 v mnie nie interesuje. Jak już ktoś zauważył, ile nagrzeje tyle nagrzeje a od października do marca mam przecież kominek.
Panele, przewody, termostat bojler tyle i nic więcej.
Na początku tez o tym czytałem. Tez chciałem grzać prądem stałym. Moze na jakiejś działce to bym eksperymentował. Ale nie w domu. Zwykły termostat na grzałce w bojlerze się stopi. Oczywiście mozna porobić styczniki - rozłączniki - i cuda wianki. Nie mam doktoratu z prądów ale chyba chodzi o to aby mieć jak najmniej prądu stałego w domu. Wiadomo. Te układy -sterowniiki do grzałek kosztują. 800-1200zł. No ale na zbudowanie układu co będzie strerował zasilanie grzałki tez pójdzie kasa. Mozna i zapodać na stałe i grzać tyle ile panele dadzą. Ale po 80st c zaczyna się topić ocieplenie bojlera :-)
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Fotowoltaika - ktoś jest na bieżąco? Ludwik Perney Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 1693 27.12.2023 18:03
Kolektor słoneczny do grzania ciepłej wody użytkowej Widmo80 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 50 03.11.2021 20:29


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.