Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.01.2019, 23:05   #31
Cezarus


Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 963
Motocykl: RD03
Cezarus jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 21 godz 34 min 32 s
Domyślnie

U mnie w gminie był pogram unijny i za 4,5 Kw płaciliśmy 6300 zł więc wtedy chyba to ma sens..
Cezarus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2019, 09:46   #32
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

o! - no to z głosu praktyka jak to wygląda?

sprzedajesz do Taurona? na jakich zasadach?
czy to gmina sprzedaje prąd skoro DOfinansowała?

jak się to przełożyło na rachunki?

masz instalację tylko z panelami czy z aku i inwerterem również?
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2019, 10:09   #33
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Nie ma czegoś takiego jak sprzedaż przez podmiot prywatny.
W większości programów dofinansowanych zawsze z góry jest założony typ instalacji i jest to głownie instalacja do oddania prądu sieci dystrybucyjnej czyli panele + inverter + wymiana licznika na dwukierunkowy.
Zasady "oddania" prądu są dla wszystkich w kraju takie same: 80% wyprodukowanego prądu redukuje twój rachunek a 20% oddajesz do Państwa za darmo.
Każda instalacja nawet dofinansowana obniża twój rachunek za prąd.
W przypadku tych instalacji dofinansowanych to cały zainstalowany sprzęt jest przez okres projektu własnością gminy i ty nie masz prawa nic z nim zrobić ani sobie nawet producenta paneli wybrać.

Takie informacje mam z ostatniego spotkania dot. projektu fotowoltaniki i solarów dla gminy Lubliniec.

Gminy biorą kasę na takie instalacje z projektów Unijnych na redukcję produkcji CO2 do atmosfery lub z urzędu ochrony środowiska.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2019, 11:39   #34
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

ok - dziękuję za wyjaśnienie Łukasz. pytałem jako KOMPLETNY laik.

no to może zapytam inaczej - czy taka instalacja 3-4kW obniży rachunek do ilu... zera?

te 80% po prostu sprzedajesz w pewnym sensie bo nie płacisz za zużytą energię tak?

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2019, 11:52   #35
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Własnie jestem po spotkaniu z przedstawicielem firmy Foton Technik.

No i znów ten sam wniosek - mam wrażenie, że firmy tego typu kalkulują wartość oferty nie sposób
"liczymy koszty,do tego naszą marżę i staramy się, żeby oferta była atrakcyjna dla klienta" tylko:
"kalkulujemy do jakiej kwoty jesteśmy w stanie klienta naciągnąć, tak żeby dało rade pocisnąć mu kit, że niby w perspektywie reinkarnacji będzie to dla niego opłacalne"

Z tym rozliczaniem się z prądu z wyprodukowanych nadwyżek:
Nadwyżki idą poprzez licnzik dwukierunkowy do Tauronu, czy innego Enionu, sa tam "magazynowane" i można do miesiąca je odebrać. Koszt magazynowania 20%
Czyli latem, gdy masz mniejsze zużycie i większą produkcję prądu, oddajesz prąd za darmo, bo do miesiąca nadwyżek nie wybierzesz. A zimą prąd dokupujesz, bo nadwyżek nie bedziesz miał.

No i oferta od Foton Technik teoretycznie zwróciłaby mi się po 20 latach

Mam namiar na urzędnika z mojej gminy, który jest odpowiedzialny za instalacje tych paneli na budynkach gminnych - może u niego dowiem się czegoś sensowniejszego
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2019, 13:55   #36
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

No i ta bzdura...
Gdy montuję panele na dachu domu, vat 8%, gdy dach jest niekorzystnie ułozony, ale chcę zamontować je np na dachu altanki obok domu vat 23%
Co jeszcze te zjebane państwo wymyśli, żeby zniechęcać do czystej energii?
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2019, 18:05   #37
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Japierdole ręce mi opadły. No ale czego się spodziewałem...

Dziękuje Ludwik za rozjaśnienie.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2019, 20:44   #38
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,783
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 2 min 42 s
Domyślnie

Próbowałem dostać ofertę od 3 firm żadna nie przedarła się przez konserwatora zabytków . Dach
można zobaczyć tylko z Ratusza. Sąsiad postawił na swoim dachu obok prawie fabrykę



To konserwatorowi nie przeszkadza ale leżące niewidoczne panele są solą w oku. Napisałem pismo bezpośrednio do konserwatora, powołując się na zapisy o przyszłości i zobowiązaniach do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, oczywiście odpowiedz była negatywna. FV istnieje i działa tylko tam gdzie jest kasa do wyciągnięcia z UE i włodarze, gminy miasta dzielnicy, wietrzą w tym okazję na łatwą kasę. Monopolista też nie jest zainteresowany dzieleniem się ciastem z innymi, tym bardziej z tymi których się łupi .
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2019, 21:57   #39
sebol
 
sebol's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Wlkp
Posty: 1,158
Motocykl: Prawdziwa przygoda XRV 750
Przebieg: od nowa
Galeria: Zdjęcia
sebol jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 23 godz 22 min 43 s
Domyślnie

Wielkość instalacji dobieramy do rocznego zużycia energii w kwh .

Świeci słoneczko i instalacja produkuje np. 4500 W. My akurat jesteśmy w pracy i nie działa duża liczba urządzeń pobierających energię. Chodzi lodówka, zamrażarka i jakieś małe inne pierdoły. Prąd z falownika podawany jest do sieci domowej, czyli tych urządzeń, które je konsumują, a nadwyżka ( bo instalacja produkuje go zbyt wiele) idzie do sieci co liczy nam licznik jako energia "wpuszczona do sieci". Przychodzi wieczór, instalacja nie pracuje, ale my możemy pobrać sobie z sieci (licznik liczy nam jako energie pobraną) 80% tej energii, którą wepchnęliśmy w ciągu dnia, nie płacąc za prąd czynny i nie płacąc za jego przesył. 20% należy się nie państwu jak ktoś pisał, ale zakładowi energetycznemu. A za co sobie to pobierają ? Za to, że traktujemy ich jak "akumulator". Profesjonalnych magazynów energii póki co nie opłaca się budować, a jeśli ktoś mówi, że uniezależni się od ZE, to mówi pierdoły. Gdzie zmagazynuje energię wyprodukowaną latem, kiedy jest sporo słońca, a dni są długie. Oczywiście lepiej by było, gdyby net metering był 1/1, czyli tyle co wpompujemy do sieci, tyle odbierzemy, jednak ostatecznie ZE nie są instytucją charytatywną. Korzystamy z ich infrastruktury i te 20% dla nich da się przełknąć. O VAT napisał już Ludwik. Mam instalację 5,2 kVp i dzisiaj jak mówią o podwyżce prądu, to mogę się tylko uśmiechnąć, bo nic nie płacę.
__________________
Możesz utracić wszystko,ale nikt nie zabierze ci tego co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś
sebol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2019, 13:17   #40
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,642
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 16 godz 42 min 12 s
Domyślnie

Chyba nie do końca literatura zgłębiona. Poniżej mały skrót dot. rozliczenia.

"Dzięki obowiązującej ustawie o OZE, od 01.07. 2016. wprowadzono dla właścicieli instalacji fotowoltaicznej roczny okres rozliczeniowy tzw. „Net metring”. Net metering to system umożliwiający rozliczanie się właściciela instalacji z operatorem w okresach rocznych na podstawie różnicy między energią wyprodukowaną i zużytą przez prosumenta. Taka forma rozliczeń pozwala na wykorzystanie sieci jako „magazynu energii”. Dzięki czemu prosument jest w stanie wykorzystać całą wyprodukowaną przez swoją elektrownię PV energię na potrzeby własne i być rozliczanym tylko z nadmiaru bądź niedomiaru energii. Jest to obecnie jeden z najlepszych i najtańszych, z punktu widzenia państwa, systemów wsparcia dla instalacji przydomowych i w znaczący sposób wpływa on na zwiększenie opłacalności tego typu inwestycji.
W myśl znowelizowanej ustawy OZE od 1 lipca 2017 r. okres rozliczania (czyli net metering ) wydłużony został do 365 dni ,,czyli raz w roku. Oprócz tego już za przesył nie będziemy płacić, tylko będziemy podlegać tzw. OPUSTOM czyli rozliczenie z operatorem będzie na zasadzie 1:08 ,,, upraszczając oddajemy do sieci 1 kWh, a odbieramy 0,8 kWh (te 20% zabiera operator, w tym już jest ukryta opłata za przesył)."
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 23:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 14:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.