Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12.11.2021, 10:33   #311
radiolog
 
radiolog's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,113
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 11 godz 23 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Jak 230V to raczej więcej nie poda niż niż te 3 kW, jak z naszego normalnego gniazdka. Gdy ładuję cegłą którą dostaliśmy od VW to max jest 3 kW, z jednej fazy. Nie wiedziałem że mogą być słupki jednofazowe.

W mieście większość instalacji jest 1 fazowych, bo 3 fazy dwa droższe, a po co komu 3 fazy jak na empec albo piec gazowy i tylko czasami odpala się piekarnik, co innego tereny podmiejskie i wieś gdzie moc jest potrzebna bardziej
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2021, 10:38   #312
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,827
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 21 godz 25 min 26 s
Domyślnie

Nie piszę o instalacji domowej, bo jak zrozumiałem, mowa jest o słupkach publicznych z gniazdkiem a takie w naszym kraju są raczej tylko trójfazowe, dlatego zdziwiła mnie informacja o słupku z 230. Osobiście wystarczyłoby mi nawet takie rozwiązanie na czas pobytu w Krakowie, bo poszukuję miejsca z dostępem do gniazdka aby w zimie nie martwić się powrotem na wieś. Jeżeli chodzi o piekarnik a raczej płytę grzewczą to wszędzie mieliśmy ją podłączoną trójfazowo
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2021, 18:49   #313
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,914
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 8 godz 25 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Jak wychodzi Ci "spalanie" tego malucha? Jest coś poniżej 15kW?
Niestety tu nie jestem taki dokładny jak z ID.3 z prostego powodu, że w większości jeździ nim żona plus (jak wyżej napisałem) nie działa nam apka, która te rzeczy powinna pokazywać. Ale średnie "spalanie" za ostatnie 800 mil z kompa w samochodzie (żona chyba musiała skasować licznik) to 4,7 mili / kWh czyli po polskiemu coś około 13.22 kWh/100km. Dałoby się pewnie jeszcze zejść z tego, ale połowa trasy żony do pracy to autostrada a tu EV niekoniecznie są "ekonomiczne". Inna sprawa, że dopiero ostatnio żona odkryła 4 poziomy regen'u, który zaczęła używać zamiast hamulca. Sądzę więc, że jest jeszcze sposobność do poprawy "spalania", bo na krótkich trasach miejskich uzyskiwałem wyniki zdrowo poniżej 9kWh/100km (ale to w lecie).

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Jak 230V to raczej więcej nie poda niż niż te 3 kW, jak z naszego normalnego gniazdka. Gdy ładuję cegłą którą dostaliśmy od VW to max jest 3 kW, z jednej fazy. Nie wiedziałem że mogą być słupki jednofazowe.
Marku,
Tu nie chodzi o ładowarkę z gniazdka.
Oba zdjęcia powyżej przedstawiają normalne komercyjne ładowarki AC. Pierwsza to jednofazowa 7,4kW ładowarka z miejskich parkingów jakie mamy w mieście.
Druga to ładowarka na parkingu mojego lokalnego dealera Seat'a. Tyle, że ta jest deczko porządniejsza bo trójfazowa.

Jeśli chodzi o domowe wallboxy, to ok 90% prywatnych posesji w UK ma przyłącze elektryczne jednofazowe (bo koszt). Plusem w porównaniu do PL jest jednak fakt, że nie ma czegoś takiego w umowie jak moc zamówiona (czy jak się to tam nazywa w PL). Ogranicza nas tutaj tylko wartość zabezpieczenia głównego, które w przypadku mojej posesji wynosi 100A. Czyli moc jaką mogę zasadniczo pobrać z sieci zanim wywali mi główne zabezpieczenie to 23kW. Spokojnie wystarczy z zapasem do pokrycia instalacji standardowej 7kW ładowarki dla EV plus reszt elektrycznych "gratów" w domu.

A mówiąc o ładowarce domowej nasz wybór padł na Ohme Home Pro. Oczywiście to ładowarka smart, więc jeden kolega forumowy będzie miał używanie

Ładowarka ta oferowana jest przez naszego dostawcę energii, firmę Octopus. Dlaczego ta ładowarka z wielu na rynku?
- jej koszt z certyfikowanym montażem poprzez nasz ZE to 499 funty (niewiele jak na warunki UK),
- ładowarka automatycznie dopasowuje się do taryfy jaką mam u dostawcy, czyli "wie" kiedy mam tanie kWh,
- jest niewielka,
- apka ma bardzo fajne i przemyślane funkcje,
- integruje się z API (Application Programming Interface) samochodu (choć nie mam pewności czy ID.3 lub Mii są na liście, ale od czego są update'y ) więc potrafi widzieć dane baterii samochodu itp.
- posiada czujnik Halla (CT clamp), który bezinwazyjnie pozwala mierzyć prąd pobierany przez całą posesję i gdy zbliża się ona do moich 100A, zmniejszy automatycznie moc ładowarki, aby nie wywalić zabezpieczenia.

Poniżej krótki filmik z YT jak urządzenie wygląda i jakie ma funkcje.

Instalacja zamówiona na 23 listopada.

nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2021, 19:16   #314
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,827
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 21 godz 25 min 26 s
Domyślnie

U nas się nie spotkałem z jednorazową ładowarką publiczną, dlatego się dopytowywuję. Jak ktoś coś stawia to minimum, tak jak w Italii, 22 kW trójfazowa
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2021, 19:54   #315
radiolog
 
radiolog's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,113
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 11 godz 23 min 42 s
Domyślnie

Jednorazowa spopiela elektryka, dlatego ich nie ma
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2021, 20:54   #316
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,914
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 8 godz 25 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
U nas się nie spotkałem z jednorazową ładowarką publiczną, dlatego się dopytowywuję. Jak ktoś coś stawia to minimum, tak jak w Italii, 22 kW trójfazowa
Zerknij na Plugshare ograniczając do Type 2 i wpisując np. Kraków i będziesz zaskoczony.

Przeca 230V x 32A = 7,4kW. Jak masz do dyspozycji przyłącze 3-fazowe wtedy masz 230V x 32A x 3 = 22kW. Więc dla mnie każda ładowarka 7kW to jedna faza 230V. No chyba, że prąd jest ograniczony do 16A wtedy wydoli tylko 3,6kW
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2021, 15:55   #317
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,914
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 8 godz 25 min 36 s
Domyślnie

Zadzwoniła przed chwilką miła kobitka z Octopusa pytając czy nie mam nic przeciwko przyspieszeniu instalacji ładowarki domowej z przyszłego wtorku na pojutrze

Pewnie, że nie mam, bo wczoraj jak pojechałem naładować Asi jej Mii to się okazało, że się spóźniłem z 10 sekund, gdyż przede mną podjeżdżał właśnie facet nowiutką Kią EV6. Żeby było mniej śmiesznie za mną jechał następny EV - Skoda Enyaq. Więc jak widać robi się nam tłok pod ładowarkami.

Najwyższy czas na ładowarkę w domu bo tu piszą, że w roku 2022 prognozują sprzedaż tylu EV w UK co przez ostatnie 10 lat.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2021, 21:24   #318
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,914
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 8 godz 25 min 36 s
Domyślnie

Sorki z post pod postem

Była dyskusja w wątku EV na temat ile to ogrzewanie itp ciągnie prądu.
Poniżej więc obiektywne wyniki z mojego ID.3

Warunki:
- temperatura na zewnątrz ok 10*C
- sprężarka klimy wyłączona.
- samochód wyposażony w pompę ciepła.

Poniżej wynik samochodu (0,26kWh) na postoju z wyłączonym "zapłonem" i innymi odbiornikami prądu, poza grającym radiem / działającym wyświetlaczem. Trzeba tez wiedzieć ze wyłączenie "zapłonu" to nie kompletny shutdown samochodu, więc coś tam jeszcze chodzi w tle do momentu jak się nie wyjdzie z samochodu (czujnik w siedzeniu kierowcy) i go nie zamknie.



Poniżej włączone grzanie jednej strefy na 22*C (strefa pasażera wyłączona) plus to co powyżej (radio/wyświetlacz itp)



Wyłączamy ogrzewanie i włączamy grzanie siedzenia kierowcy na max (czyli 3 stopień). Wynik poniżej:



I na koniec radio/wyświetlacz + ogrzewanie 22*C + grzanie siedzenia kierowcy na max. Wynik poniżej:



Podsumowując:
- grzanie na max jednego siedzenia bierze ok. 150Wh (lub jak kto woli 0,15kWh)
- ogrzewanie jednostrefowe ustawione na 22*C bierze ok. 420Wh
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2021, 16:23   #319
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,914
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 8 godz 25 min 36 s
Domyślnie

No i stało się.... miałem blackout w domu...
Już widzę jak Fazik zaciera ręce

No blackout był i trwał aż godzinę tyle, że spowodowany był instalacją ładowarki domowej Ohme Home Pro.

Wyszło to tak jak na poniższym obrazku, a wrażenia z działania opiszę pewnie za parę dni, jak się tym trochę pobawię.



Instalacja pełna profeska z jakimiś tam pomiarami elektrycznymi ładowarki urządzeniem firmy Metrel jak niżej:

nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2021, 17:08   #320
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

nazwa taka w sam raz jakby tłumaczyć na polski to OOOO JA hehehe
fajnie masz to teraz ogarnięte. tak jakbym miał cysternę w chacie

kiedyś myślałem o tankowaniu żuka z butli LPG do ogrzewania. coś w ten deseń
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.