Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 31.03.2022, 12:14   #11
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,019
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 17 godz 28 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
To raczej jest kwestia bylejakości używanego narzędzia jak i niezachowania przez operatora podstawowych zasad BHP.
Ja nie mówię co pisze w książkach bhp tylko po prostu tak nie róbcie stracić oko moze nie zawsze sie uda, ale hartowanym w hartowane to więcej niż pewne ze odpryski będą latać.
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 14:14   #12
KORNIK
 
KORNIK's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Piwniczna-Zdrój
Posty: 1,008
Motocykl: RD04
Przebieg: 53000
KORNIK jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 4 dni 5 godz 56 min 52 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
nigdy! przenigdy ! Nie bij młotkiem w młotek mój kolega dzięki tym mądrością jest juz jednooczny bo widoczność na 10% na jedno oko mimo posiadani dwóch tak go kwalifikuje.
6h na stole operacyjnym i nie udało, oko co prawda ma ale jest inwalida, dzis juz nie pracuje w zawodzie w którym był profesjonalista a to tylko było jedno uderzenie młotka przez młotek. Odprysk strzelił jak pocisk akurat jemu bo był w pobliżu. Jeśli masz takie potrzeby zrób pobijak nie hartowany. Ale lepszym rozwianiem jest młotek bezwładnościowy lub ścigacz zdrowie masz tylko jedno
Mój kolega z kolei uderzył młotkiem bezpośrednio w przegub i dostał odpryskiem w oko, teraz jakieś 60 % widoczności. Ja zawsze okulary do takich prac. Niestety czasami "bez młota to nie robota".
KORNIK jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 14:43   #13
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Tak jak piszą młotek o młotek a półoś w imadło, tyle że do takich operacji zawsze okulary ochronne i najlepiej by oparty o przegub młotek był miedziany lub mosiężny. Nie uszkodzi nic i dużo bezpieczniej. Zarówno młotki jak i przegub to stał hartowana.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 16:01   #14
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,739
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 4 godz 27 min 24 s
Domyślnie

Ściągacz , w ostateczności młotek.
Wiem , że na pewno już sprawdzałeś ale czy przegub nie jest zabezpieczony segerem, a może da się wkręcić śrubę od czoła przegubu ?
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 16:27   #15
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,019
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 17 godz 28 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał KORNIK Zobacz post
Mój kolega z kolei uderzył młotkiem bezpośrednio w przegub i dostał odpryskiem w oko, teraz jakieś 60 % widoczności. Ja zawsze okulary do takich prac. Niestety czasami "bez młota to nie robota".
Okulary cię nie uchronią energia jest tak duża ze przebija poza tym moze trafić np w policzek czy oczodół albo byle gdzie, czesto poza chronionym miejscem np ręce, brzuch lub trafić osoby postronne . Robisz pobijak z pręta np 16 czy 20 możesz nawet sobie rączkę przyspawać i wtedy jest bezpiecznie! uderzanie młotkiem w hartowane azotowa oraz cyjanowane powierzchnie jest niedopuszczalne bicie młotkiem przez młotek również chyba w każdej zawodówce o tym mówiono, bo grozi powstawaniem odprysków. Każde narzędzie które bijemy młotkiem np przecinak ma główkę odpuszczana - miękka ma sie rozklepać, a nie odskoczyć i narobić szkody.

Z tego wszystkiego podoba mi sie podejście Matiasa młotek bezwładnościowy i juz.

a Dubielowi sie dziwie wszakże Norwegowie lubią bezpieczna prace

Profesjonaliści pracują bezpiecznie i bez pospiechu!
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 16:29   #16
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Młotkiem tłukł po tym nie będę. Jeśli uderzenie to musi być idealnie w podłużnej osi. Wszystko inne ustawia niecentrycznie jabłko względem półosi i zmniejsza szanse na przejście pierścienia - BTW to nie jest pierścień Segera - po prostu pierścień osadczy. Taką fachową ma to nazwę.

Zrobię jak napisałem w pierwszym poście bo, niestety, spodziewałem się, że nie dostanę jakiejś cudownej recepty. Wydawało mi się już wtedy, że sprawa ciężka.

Jedyne co można zrobić to ciągnąć, uderzać lub... zostawić.

Plan jest dospawać się czołowo do starej nakrętki osi prętem młotka bezwładnościowego/rzymskiego (durna nazwa ten młotek bezwładnościowy bo przecież każdy do k..wy nędzy jest bezwładnościowy ), półoś w imadło i naprzód z czuciem.


P>S> sprawdziłem i ten mój młotek rzymski to chyba tylko u mnie w garażu jest nie wiem kiedy i gdzie usłyszałem taką nazwę czyli w PL się to nazywa 'bezwładnościowy'.
Mnie się najbardziej podoba nazwa angielska: 'slide hammer' - obrazowo i na temat. Uratował mnie ten młotek już w wielu przypadkach. Może i teraz tak będzie.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 16:59   #17
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,019
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 17 godz 28 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Młotkiem tłukł po tym nie będę. Jeśli uderzenie to musi być idealnie w podłużnej osi. Wszystko inne ustawia niecentrycznie jabłko względem półosi i zmniejsza szanse na przejście pierścienia - BTW to nie jest pierścień Segera - po prostu pierścień osadczy. Taką fachową ma to nazwę.

Zrobię jak napisałem w pierwszym poście bo, niestety, spodziewałem się, że nie dostanę jakiejś cudownej recepty. Wydawało mi się już wtedy, że sprawa ciężka.

Jedyne co można zrobić to ciągnąć, uderzać lub... zostawić.

Plan jest dospawać się czołowo do starej nakrętki osi prętem młotka bezwładnościowego/rzymskiego (durna nazwa ten młotek bezwładnościowy bo przecież każdy do k..wy nędzy jest bezwładnościowy ), półoś w imadło i naprzód z czuciem.


P>S> sprawdziłem i ten mój młotek rzymski to chyba tylko u mnie w garażu jest nie wiem kiedy i gdzie usłyszałem taką nazwę czyli w PL się to nazywa 'bezwładnościowy'.
Mnie się najbardziej podoba nazwa angielska: 'slide hammer' - obrazowo i na temat. Uratował mnie ten młotek już w wielu przypadkach. Może i teraz tak będzie.
Ja spotkałem sie z nazwa młotek wsteczny. Ale chyba co zakład to narzędzia maja swoje własne nazwy. U nas pyrlik albo impulsator kinetyczny z naprowadzaniem trzonkowym.
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 17:02   #18
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Perlik - taka nazwę znam. Z baśni Drdy
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 17:10   #19
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Może nie w temacie ale nie wiedziałem o tym biciu młotkiem w młotek... a czasem tak robiłem. Forum jak zwykle uczy

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2022, 17:14   #20
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Pyrlik. Idzie w komplecie z Majzlem
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.