Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.03.2022, 09:29   #11
Chudy 45
 
Chudy 45's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2016
Posty: 137
Motocykl: RD03
Chudy 45 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 9 godz 53 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
By miec jakis poglad realnie musisz miec sporo danych majacych wplyw na zuzycie. Od wielkosci domu, przez system budowy, ocieplenia i wentylacji az po region kraju w jakim sie znajduje posesja.
100% racja.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, jaka temperatura jest uzyskana w pomieszczeniach, zna wiele osób które mówią że mało płacą, ale w chacie siedzą w swetrach, bluzach bo mają 19, 20stopni.
Chudy 45 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.03.2022, 09:35   #12
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Solary do grzania lub wspomagania co to zły pomysł w zimie słońce najsłabsze a w lecie co z tym Będziesz robił ?


chyba, że masz bufor wielkości basenu olimpijskiego lub większy

czytałem o jakiejś gminie gdzieś w skandynawii, która ma jakiś zajebisty zbiornik podziemny i to ładuje latem solarami. na zimę.

sam zaczynam się powoli przekabacać w stronę PV bo mimo tego, że kupiłem w ub roku 3 solary ze zbiornikiem to jeszcze ich nie założyłem bo czekam na remont dachu - a chcę jedynie ciepłą wodę ze słońca latem - jak pomyślę o całym tym pierdolingu z glikolem, stagnacją, dodatkową instalacją, pompą, możliwymi wyciekami to zaczynam myśleć o pozostawieniu tego zbiornika co mam i zafasowaniu do niego grzałki grzanej PV, lub na przykład małym wiatrakiem - czyli instalacja tylko i wyłącznie do tego celu.

opis tego jak sobie radzimy z zimnem macie powyżej ale żałuję jednej rzeczy - braku podłogówki. teraz to musiałby być potężny remont, żeby podłogówkę założyć ale gdyby była to miałbym w garażu bufor 2000l i święty spokój. trochę mamy odciętą tą drogę. grzanie zwykłymi grzejnikami wydaje mi się niestety trochę średniowieczne :/

do podłogówki możnaby wtedy pyknąć nawet jakąś małą pompę ciepła na powietrze. teraz elduppa.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.03.2022, 09:46   #13
gkrz67
 
gkrz67's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Posty: 57
Motocykl: RD03
gkrz67 jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 9 godz 2 min 15 s
Domyślnie

Ja grzeję pompom ciepła dom 25 letni, ok. 150m2( czyli robiony z tego co wtedy było) ocieplenie 5-10 cm styropianu, okna 2 szybowe. Ciepła woda też z pompy, zbiornik 200l Pompa ciepła trochę na wyrost 11kW. W domu 19-20*C Pompa Mitsubischi Ecodan, u mnie grzeje 3 sezon. Rozliczenia co 2 miesiące.
Opłaty za ten sezon:

Jak chcesz coś więcej to pytaj, mam piec węgłowy bo pompe kupiłem za swoje, bez dopłat i nic nie musiałem demontować i przez 3 lata ani razu w nim nie paliłem.
gkrz67 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.03.2022, 12:54   #14
Moto-Bandit
 
Moto-Bandit's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zbiczno
Posty: 179
Motocykl: RD04
Moto-Bandit jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 17 godz 45 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał gkrz67 Zobacz post
Ja grzeję pompom ciepła dom 25 letni, ok. 150m2( czyli robiony z tego co wtedy było) ocieplenie 5-10 cm styropianu, okna 2 szybowe. Ciepła woda też z pompy, zbiornik 200l Pompa ciepła trochę na wyrost 11kW. W domu 19-20*C Pompa Mitsubischi Ecodan, u mnie grzeje 3 sezon. Rozliczenia co 2 miesiące.
Opłaty za ten sezon:

Jak chcesz coś więcej to pytaj, mam piec węgłowy bo pompe kupiłem za swoje, bez dopłat i nic nie musiałem demontować i przez 3 lata ani razu w nim nie paliłem.
Masz grzejniki, czy podłogówkę?
Jak myślisz, ile wyjdzie ci całkowity koszt ogrzewania pompą za ten sezon?

Myślę, żeby postawić pompę obok pieca na ekogroszek i do -10C jechać pompą a poniżej odpalać piec na groszek. Mam podobnie jak ty, starszy dom, ale ocieplony około 170m2 na grzejnikach, teraz palę ekogroszkiem z sterowaniem pogodowym, generalnie nie zauważałem, żeby temperatura zadana mieszacza przekroczyła 54C. więc myślę, że pompa sprawdzi się.
Ze względu na rezygnację z dotacji mam targiet na cięcie kosztów, nie wymagam faktur, możliwe używane urządzenia.
Macie jakieś rady?
Moto-Bandit jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.03.2022, 13:12   #15
gkrz67
 
gkrz67's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Posty: 57
Motocykl: RD03
gkrz67 jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 9 godz 2 min 15 s
Domyślnie

Mam grzejniki Buderus podwójne z radiatorem w środku, taki standard. Ale przy pompie ciepła zaleca się przewymiarowanie grzejników.
Za ten sezon samo ogrzewanie+ciepła woda dla 3 osób to myślę że nie przekroczy 3000zł. Nie chce mi się tego liczyć dokładnie.
Ja pompe kupiłem bez dotacji u sąsiada który sprowadza je z Anglii. https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ci...tml#9ef28f99f0
gkrz67 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.09.2022, 11:30   #16
sebol
 
sebol's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Wlkp
Posty: 1,158
Motocykl: Prawdziwa przygoda XRV 750
Przebieg: od nowa
Galeria: Zdjęcia
sebol jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 23 godz 22 min 43 s
Domyślnie

Odgrzeję kotleta. Temat "gorący" i coraz droższy

Jeśli chodzi o pompę ciepła, to jeśli ktoś jest przed remontem domu i myśli o zrobieniu podłogówki nie musi rujnować chaty. Można zrobić frezowanie posadzki ( przykładowy filmik https://www.youtube.com/watch?v=GmwgsUwBzos ). Ja niestety dowiedziałem się o tym już po remoncie

Mam w całym domu grzejniki Purmo. Wiem, że pompy ciepła mogą dobrze pracować z grzejnikami dedykowanymi do tego ( klimakonwektory ) ale te nie należą do tanich. Ostatnio trafiłem na taki patent:

https://www.youtube.com/watch?v=YByaI9hqihI

https://www.conrad.pl/p/wentylator-g...414678-2480913

Pytanie. Czy ktoś zetkną się z tymi wentylatorami w praktyce ?
Jeśli chodzi o pompę ciepła, to myślę nad średniotemperaturową i dokupienie do mojej instalacji PV kilku modułów (obecnie mam 5,2 kW i chcę dobić do 10 kW).
__________________
Możesz utracić wszystko,ale nikt nie zabierze ci tego co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś
sebol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.09.2022, 13:10   #17
sysiek300


Zarejestrowany: Jul 2019
Posty: 237
Motocykl: nie mam AT jeszcze
sysiek300 jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 6 godz 38 min 45 s
Domyślnie

Do pompy rurki musza byc gesto, to tez zalezy co kto ma pod posadzka na parterze, a jak braknie pradu to tylko koza na szybkiego o ile ktos byl intrligentny i ma choc jeden komin w domu spalinowy
sysiek300 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.09.2022, 09:50   #18
Adrian1031
 
Adrian1031's Avatar


Zarejestrowany: May 2022
Posty: 14
Motocykl: CRF1000
Adrian1031 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 4 godz 41 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sebol Zobacz post
Odgrzeję kotleta. Temat "gorący" i coraz droższy

Jeśli chodzi o pompę ciepła, to jeśli ktoś jest przed remontem domu i myśli o zrobieniu podłogówki nie musi rujnować chaty. Można zrobić frezowanie posadzki ( przykładowy filmik https://www.youtube.com/watch?v=GmwgsUwBzos ). Ja niestety dowiedziałem się o tym już po remoncie

Mam w całym domu grzejniki Purmo. Wiem, że pompy ciepła mogą dobrze pracować z grzejnikami dedykowanymi do tego ( klimakonwektory ) ale te nie należą do tanich. Ostatnio trafiłem na taki patent:

https://www.youtube.com/watch?v=YByaI9hqihI

https://www.conrad.pl/p/wentylator-g...414678-2480913

Pytanie. Czy ktoś zetkną się z tymi wentylatorami w praktyce ?
Jeśli chodzi o pompę ciepła, to myślę nad średniotemperaturową i dokupienie do mojej instalacji PV kilku modułów (obecnie mam 5,2 kW i chcę dobić do 10 kW).
Myślałem nad wentylatorami w zeszłym sezonie. Udało się przeżyć bez nich. Koszt 380 za 30 cm to wg mnie zdecydowanie za dużo.

Na żeberkach aluminiowych i 38-40*C zasilania dało się przeżyć(1szt na m2)
Teraz robię remont w połowie domu i będzie podłogówka a grzejniki przeniosę do pozostałych pomieszczeń. Myślę że uda się zejść do 30-33*C na zasilaniu.

Jak możesz to wydaj tą kasę, co chcesz na wentylatory, na dodatkowe grzejniki. Pompa im niżej grzeje tym mniej energii potrzebuje (temp zależna od ciśnienia).
Adrian1031 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.09.2022, 10:56   #19
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

co ten facet pier.... z tymi wentylatorami.
poza tym to pcha powietrze TYLKO przez tą jedną sekcję gdzie jest wentylator i może delikatnie wspomaga te obok.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.09.2022, 12:30   #20
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,212
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 1 godz 31 min 19 s
Domyślnie

Bo to jest kwestia wiary :-) Jak wierzysz to działa a jak nie wierzysz to nie działa
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Piec wolnostojący, koza do ogrzewania domu. Widmo80 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 129 05.12.2022 15:31
Koszt serwisu na 1000km? MateuszPL Regularne czynności serwisowe 40 13.05.2022 21:35
Ma ktoś doktorat z centralnego ogrzewania ? NaczelnyFilozof Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 14 16.05.2021 23:11
..koszt remontu XT600 yeuop Inne tematy 64 03.07.2018 23:50


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.