Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.08.2021, 10:10   #11
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,091
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 44 min 22 s
Domyślnie DCT - jak działa?

Cytat:
Napisał jabolos Zobacz post
Niektóre skrzynie CVT nie mają sprzęgła hydrokinetycznego.

W sedno

Nie ma żadnego sprzęgła , w skrzyni jest jakiś konwerter momentu, czy jak to się tam nazywa, jak we wszystkich nowych Subaru
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 10:28   #12
KORNIK
 
KORNIK's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Piwniczna-Zdrój
Posty: 1,008
Motocykl: RD04
Przebieg: 53000
KORNIK jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 4 dni 6 godz 44 min 42 s
Domyślnie

Nie wiem jak w autach ale w quadach i skuterach śnieżnych te przekładnie (CVT) mają sprzęgła które ruszają od określonych obrotów, na wolnych obrotach wszystko stoi.
KORNIK jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 12:40   #13
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 22 godz 7 min 24 s
Domyślnie

Ja tam sie nie znam na automatach.

Ale jak to jest. Mnie uczyli ze na skrzyni manualnej w czasie staniu w korku to nie stoimy na "jedynce" z wcisnietym sprzegłem tylko od tego jest luz.

Znajoma ma Twingo z automatem i w czasie korku stoi na D. Tyle że to jest quickshift czyli manulana skrzynia z silownikami i w czasie stania na D jest wbita jedynka i wcisniete sprzegło ;-) To w końcu zbijać na N czy trzymać D ?
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 12:53   #14
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Ech... po kolei. Troszkę się musiałem dokształcić ale tak jak myślałem, niestety dość nadużywane są tutaj grube słowa

Kornik - nie mieszajmy pojęć. Rozmawiamy tu o poważnych tematach a nie o skrzyniach skuterowych CVT ze sprzęgłem odśrodkowym , które dokładnie są stosowane w quadach. Natomiast pomijając sprzęgło, zasada przekazania napędu, ciągłości dopływu momentu obrotowego do kół /CVT - continuously varible transmission/ jest taka sama. Zresztą przekładni typu CVT jest znacznie więcej ale tylko ta paskowa/łańcuchowa się przyjęła w motoryzacji.

Wróćmy jednak do wzmiankowanego Subaru, CVT oraz domniemanego braku sprzęgła, czy też ściślej, konwertera momentu - co, mówię już na wstępie, jest wierutną bzdurą.
Otóż Subaru jak najbardziej wykorzystuje w przekazaniu i zasprzęgleniu ze skrzynią CVT konwerter TQ, nawet tak sprytny, że ma koło pośrednie, które powoduje zwielokrotnienie momentu silnika DO 2.5raza w niskich prędkościach obrotowych i jazdy, do tego ma możliwość blokowania częściowego konwertera od 9kmh i całkowitego przy prędkościach przelotowych. Akurat ta ostatnia cecha była powodem grubego recallu, który zrobiło Subaru bo w wyniku zużywania się podkładki oporowej sprzęgła fizycznego, nazwijmy je roboczo, zapięty na dębowo konwerter się nie rozsprzęglał i prowadziło to do pracy na bardzo niskich obrotach wolnych lub wręcz do gaśnięcia sinika po dojechaniu np do świateł.

Dodatkowo, Radiolog, zwróć uwagę, że nigdzie nie piszę autorytatywnie o rzeczach na których nie bardzo się znam, vide: W SEDNO... Nie ma żadnego sprzęgła , w skrzyni jest jakiś konwerter momentu

Konwerter momentu TQ to nic innego jak sprzęgło hydrokinetyczne, którego rzekomo tam nie ma.

Jest jeszcze połączenie hydrostatyczne ale to jest połączenie SZTYWNE - jak sama nazwa wskazuje, choć również jest używane w napędzie małych i dużych maszyn.

Tak więc drogie dzieci...

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 12:53   #15
jabolos

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2020
Miasto: Olsztyn
Posty: 505
Motocykl: ATAS DCT 2018
jabolos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 10 godz 38 min 4 s
Domyślnie

W automacie trzymać na D, nic złego się ze skrzynią nie dzieje. Z tym zrzucaniem na N to taki trochę mit z czasów kiedy mało było ogarniętych mechaników od automatów i każdy bał się tego rodzaju skrzyni.
jabolos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 12:59   #16
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 22 godz 7 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał jabolos Zobacz post
W automacie trzymać na D, nic złego się ze skrzynią nie dzieje. Z tym zrzucaniem na N to taki trochę mit z czasów kiedy mało było ogarniętych mechaników od automatów i każdy bał się tego rodzaju skrzyni.
Tu nie chodzi o skrzynie tylko o łożysko dociskowe sprzęgła :-) Chyba po to w autach z manualną skrzynią w korkach stoimy na luzie a nie na wbitym biegu? Twingo quickshift automat ma klasyczne sprzęgło z klasycznym łożyskiem oporowym :-)
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 13:04   #17
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał NaczelnyFilozof Zobacz post
Ja tam sie nie znam na automatach.

Ale jak to jest. Mnie uczyli ze na skrzyni manualnej w czasie staniu w korku to nie stoimy na "jedynce" z wcisnietym sprzegłem tylko od tego jest luz.

Znajoma ma Twingo z automatem i w czasie korku stoi na D. Tyle że to jest quickshift czyli manulana skrzynia z silownikami i w czasie stania na D jest wbita jedynka i wcisniete sprzegło ;-) To w końcu zbijać na N czy trzymać D ?
klasyczna skrzynia lub powershift /nie quickshift - choć to może nazwa handlowa/ przy dlugim postoju można na luz. lepiej dla łożyska wyciskowego w obydwu przypadkach.
osobiście mam tylko manuale i czy motocyklem czy autem nie stoję na światłach czy w korku na biegu.

przy konwerterze to wsioryba. nieco więcej spali i tyle.

ciągnięcie w DCT, jeszcze wracając, to nic innego jak wiskotyczność oleju między tarczkami lub po prostu awaria - zbyt niskie ciśnienie na siłowniku, nieprawidłowe sterowanie i wynikowe niepełne wysprzęglenie.
oczywiście piszę o ciągnięciu takim, że trzeba stać na heblu.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 13:19   #18
robertG7
 
robertG7's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: Bielsk Podl/Wwa
Posty: 1,249
Motocykl: RD07
robertG7 is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 22 godz 59 min 29 s
Domyślnie

Jeżeli DCT jest podobne do DSG, to w DSG kiedy sprzęgło zostaje wciśnięte na P? Jak wciśniemy hamulec? I drugie pytanie: jeżeli stoimy na D, na hamulcu oczywiście to wtedy sprzęgło jest wciśnięte czy dopiero bieg się zapina gdy dodamy gazu?
__________________
podpis bez buraczanych tekstów i życiowych prawd
robertG7 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 13:42   #19
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

nie mam DSG więc nie wypowiem się w praktyce na pierwszą część pytania - w istocie o to, czy skrzynia DSG ma FIZYCZNY luz. nie mam tu wiedzy - teoretycznie NIE MA takiej potrzeby. ale choćby dla przetaczania auta kiedy silnik nie pracuje powinna taka opcja występować. chyba.
co do drugiej części: jeśli stoisz na D na hamulcu to masz zapięty bieg. powiem więcej masz zapięte DWA biegi zawsze.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2021, 14:33   #20
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,821
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 17 godz 22 min 33 s
Domyślnie

Ja tych problemów w EV nie mam 😜. Ha, ID.3 ma nawet opcję umożliwiającą włączenie lub wyłączenie "pełzania" w zależności co kto lubi...

Dobra, już uciekam 😉
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
ssanie słabo działa gipson Silnik, sprzęgło, skrzynia 3 18.06.2015 11:23


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.