Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dział konstruktora > Zrób to sam - czyli Adam Słodowy ma na noc przy nas.

Zrób to sam - czyli Adam Słodowy ma na noc przy nas. Projekty, autorskie maszyny, ciekawe patenty - to dział dla Ciebie, gdzie możesz pokazać swoją inwencję twórczą

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 28.04.2021, 12:30   #11
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,547
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 5 dni 22 godz 20 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lucky Luke Zobacz post
Chiński elektryczny klucz udarowy też taje radę. A przyda się pewnie i do innych rzeczy.

Ale projekt Ramiresa bardzo fajny , trzymam kciuki.
Ale kluczem już ciężko (Nm) dokręcić prawidłowo
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.04.2021, 12:34   #12
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock
Posty: 4,540
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 godz 54 min 22 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Hinson to pełna profeska. Szacowałeś jakby to kosztowo wyszło?
Projekt miód.
nie wiem ile frezer/tokarz weźmie. W sumie dużo tam tego nie ma do roboty poza jednym długim otworem na śrubę.

Zakładam, że w produkcji nie powinno przekroczyć 400zł z materiałem.
Emek, wiesz, ja w zakładzie poprzednim brałem złom/odpady z wypalarki więc materiału nigdy nie liczyłem, jednak nie chce mi się wierzyć, aby materiał na to kosztował więcej niż 120zł. Gdybyśmy chcieli jako forum to zlecić (nie jest do tego wymagane przecież żadne CNC, to ktoś za dniówkę byłby w stanie nastrugać tego kilka/kilkanaście sztuk licząc nie od sztuki a za dniówkę (bo to wg mnie jest uczciwe podejście do tematu).
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.04.2021, 12:35   #13
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,740
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 41 min 13 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ziutek2002 Zobacz post
Też używam tylko udaru, oczywiście zaznaczając fabryczną pozycję nakrętki kosza.
A co to daje, że zaznaczysz fabryczną pozycję nakrętki?
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.04.2021, 12:44   #14
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock
Posty: 4,540
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 godz 54 min 22 s
Domyślnie

W ciągu tygodnia puszczę wydruk tego, poskładam i zobaczymy jak to w całości będzie działać. Potem można wysłać zapytania o wycenę do wszelkiej maści firm/znajomych/etc.
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.04.2021, 12:47   #15
ziutek2002
Tomaj
 
ziutek2002's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: Nekla wlkp
Posty: 516
Motocykl: RD07,CRF1000L/DCT, XL600V
Przebieg: znośny
ziutek2002 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 dni 9 godz 9 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
A co to daje, że zaznaczysz fabryczną pozycję nakrętki?
Po to żeby było wiadomo, że po zastosowaniu/przy składaniu tych samych elementów ,,znaleźć się'' jak najbliżej momentu, który został użyty przy dokręceniu. Wiadomo, że kluczem udarowym idealnie tego nie zrobisz.
ziutek2002 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.04.2021, 17:28   #16
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock
Posty: 4,540
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 godz 54 min 22 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ziutek2002 Zobacz post
Po to żeby było wiadomo, że po zastosowaniu/przy składaniu tych samych elementów ,,znaleźć się'' jak najbliżej momentu, który został użyty przy dokręceniu. Wiadomo, że kluczem udarowym idealnie tego nie zrobisz.
I tak i nie. Nakrętki i śruby kręcone na moment tak po prawdzie powyżej 80 nm powinny być dociągane tylko raz i powinno je się wymieniać, chyba, że konstruktor dopuszcza powtórne dokręcanie.
Kluczem dociagasz po to na moment aby go uzyskać a nie dla kosmetyki. Nakrętka już przy pierwszym dokręceniu doznaje lekkiej deformacji i gdy chcesz ją ustawić kolejnym razem to już nie trafisz w to samo miejsce. Mówię oczywiście o gwincie.

Oczywiście dochodzą podkładki czy w przypadku głowicy uszczelka lub pierścienie i tam de facto jest podobnie.

Wielokrotnie razy miałem w dokumentacji śruby m10 w klasie 12.9 gdzie konstruktor zaznaczył, że mogą być użyte tylko raz pomimo faktu, że były dokręcane tylko na 42nm. W obwodzie było ich raptem 36... (Osada działa)

Skoro jest podany moment to tak ma być dokręcane a nie na oko...
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.04.2021, 17:53   #17
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 34 min 30 s
Domyślnie

O ile dobrze pamietam to w milwaukee można przez apkę ustawić w kluczu udarowym moment dokręcania

Tak więc można sobie udarem odkręcić i zakręcić.

Oczywiście nie ma to precyzji jak klucz dynamometryczny, ale powinno być 100 razy lepiej niż na oko.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.04.2021, 19:30   #18
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,547
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 5 dni 22 godz 20 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ziutek2002 Zobacz post
Po to żeby było wiadomo, że po zastosowaniu/przy składaniu tych samych elementów ,,znaleźć się'' jak najbliżej momentu, który został użyty przy dokręceniu. Wiadomo, że kluczem udarowym idealnie tego nie zrobisz.
Podpiszę się pod słowami ziutek2002.
Swego czasu szynszyl o tym pisał: mianowicie prze twardzych śrubach, nakrętkach np.: kosz sprzęgłowy można znaczyć nakrętki/śruby i wkręcać w taką samą pozycję.
Sprawdziłem to wielokrotnie w pracy (dość dużo pracowałem kluczami dynamometrycznymi) i to działa
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.04.2021, 07:40   #19
ziutek2002
Tomaj
 
ziutek2002's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: Nekla wlkp
Posty: 516
Motocykl: RD07,CRF1000L/DCT, XL600V
Przebieg: znośny
ziutek2002 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 dni 9 godz 9 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Artek Zobacz post
Podpiszę się pod słowami ziutek2002.
Swego czasu szynszyl o tym pisał: mianowicie prze twardzych śrubach, nakrętkach np.: kosz sprzęgłowy można znaczyć nakrętki/śruby i wkręcać w taką samą pozycję.
Sprawdziłem to wielokrotnie w pracy (dość dużo pracowałem kluczami dynamometrycznymi) i to działa
Ja cały czas pracuje ,,dynanometrykami'' zawodowo, prywatnie itd i podobnie jak Artek sprawdziłem to co napisałem w pracy, także nie są to informacje niesprawdzone. Są sytuacje, w których utrudnione jest użycie takiego klucza i trzeba sobie po prostu poradzić.

Przykład: tydzień temu wyjechała ode mnie CRF1000 po naprawie sprzęgła. Nie posiadałem blokady kosza więc zrobiłem to tak jak w takich przypadkach robię. Zacząłem wkładać tarcze sprzęgłowe i wszedł do mnie sąsiad, zaraz go wykorzystałem (kto wymieniał kosz i dokręcał nakrętkę będzie wiedział jak wykorzystać drugą osobę aby zrobić to bez blokady). Nakrętka dokręcona udarem do swojej pozycji, po kontroli kluczem: 130Nm, serwisówka podaje 128Nm....

Nie zaśmiecam więcej wątku,

@Ramires - działaj, fajny projekt i jestem ciekawy efektów Twojej pracy. Nie wiem czy widziałeś jaką blokadę kosza stosuje Honda, Twoja w porównaniu z nią jest na pewno poręczniejsza i znajdzie zastosowanie w większości motocykli.

pzdr
ziutek2002 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.04.2021, 11:24   #20
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock
Posty: 4,540
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 godz 54 min 22 s
Domyślnie

Dyskusja wg mnie jest wskazana. Nawet przekomarzanie się
Przyznaję się bez bicia, że nie używałem najnowszych kluczy akku jako dokręcające. Wykrzywiony może starą szkołą jestem a może zakładem, gdzie pracowałem (militarka). Wiem tylko tyle, że przez izbę kontroli u mnie w dawnym zakładzie klucz udarowy nie przeszedłby ze względu na legalizację. To nie jest tak, że twierdzę, że te nowe wynalazki są złe, po prostu nie znam ich z praktyki, szczególnie jako narzędzia dokręcające na określony moment.


Wracając do meritum.
Hinson zrobił swój klucz prawdopodobnie z 6061-T6 czyli nasze PA7 (albo PA38 - muszę sprawdzić, bo nie siedzę już w stopach jak kiedyś).

Korpus może być alu, śruba stal, ale łapki - tu mam dylemat.
Jeśli stal to trzeba powierzchnię styku tak dobrze obrobić, aby nie kaleczyło kosza sprzęgłowego. Z drugiej strony alu, aby miało trwałość faktycznie trzeba by zrobić z możliwie dobrego stopu - można by się pokusić o T7, ale trzeba te łapki wówczas frezować z "kostki" zamiast wyginać jak w przypadku stali.
Dodatkowo alu fajnie anodować, co niestety podniesie koszt, a stal można potraktować nawet oksydą na zimno, aby to poczernić i wstępnie zabezpieczyć.
Przygotowałem pliki do druku, ale pewnie dopiero w weekend druknę to.

Więc ten temat pozostawię na koniec jeśli chodzi o dobór materiału.
Póki co prototyp 1:1 zrobić trzeba.
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Regeneracja zewnętrznego kosza sprzęgłowego ArturS Inne tematy 2 15.06.2019 15:25
Nity kosza sprzęgłowego - jakie i skąd? adoado0 Silnik, sprzęgło, skrzynia 11 30.05.2016 12:11
Łożysko igiełkowe kosza sprzęgłowego. Mecia Silnik, sprzęgło, skrzynia 1 22.10.2011 00:01


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.