Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Wszystko dla Afryki

Wszystko dla Afryki Wszystkie nieoryginalne rozwiązania, które można zapakować do Twojego motocykla. Gmole, stelaże, kufry, sakwy, bagażniki, uchwyty, kanapy, modyfikacje zawieszeń, kierownic, gniazdka, GPSy, dynojety, bagstery i inne scottoilery...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.09.2024, 21:54   #1
Tomek24euro


Zarejestrowany: Sep 2024
Posty: 2
Motocykl: RD03
Tomek24euro jest na dystyngowanej drodze
Online: 27 min 15 s
Domyślnie Szyba MRA. Która lepiej się sprawdzi?

Dzień dobry wszystkim. Jestem nowym forumowieczem, więc jeśli zaśmiecam to proszę nie bić od razu w pierwszej chwili, ale na forum nie znalazłem.
Mam starą szybę której nie da się wcale regulować i nie chroni mojej głowy przed wiatrem, strasznie szumi na autostradzie.
Moje pytanie brzmi.
Którą wersję MRA wybrać?
Tą podwójną czy z deflektorem?
Która lepiej chroni przed wiatrem, jeśli chodzi o ochronę głowy, ale również aby dało się skierować w upalne dni strugę wiatru właśnie na kask 🤔
Niby ta podwójna się reguluje ale info brak jakiegoś bardziej szczegółowego.
Chętnie wysłucham tych którzy już takie posiadają.
Poniżej linku do aukcji na allegro.

Podwojna
https://allegro.pl/oferta/szyba-moto...zb-15584662319

Z deflektorem
https://allegro.pl/oferta/szyba-moto...ez-15584665311

Pozdrawiam Tomek
Tomek24euro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2024, 22:16   #2
motomysz
 
motomysz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Białogard
Posty: 505
Motocykl: RD07
motomysz jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 3 godz 24 min 37 s
Domyślnie

Tomek, zawitaj do powitalni i stuknij kilka słów o sobie, taki tu zwyczaj.
Jesli chodzi o szyby nie takich nie posiadam ale wydaje mi sie ze w zadnej nie skierujesz powietrza w swoją stronę.
Mozesz na maxa obnizyć i przyjmować na kask, lub podnieśc do góry i cisza. Może na spróbowanie warto na początek zamontować deflekror. Pzdr
motomysz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2024, 12:28   #3
Tomek24euro


Zarejestrowany: Sep 2024
Posty: 2
Motocykl: RD03
Tomek24euro jest na dystyngowanej drodze
Online: 27 min 15 s
Domyślnie A co myślisz o tej podwójnej?

Myślisz, że w upalne dni będzie lepiej chłodzić wpuszczając odrobinę powietrza ta podwójna? Ta oryginalna muszę usunąć gdyż uderzam w nią kierownicą i ogólnie mi nie odpowiada 🤔no cóż poczekam może ktoś kto ma jedną lub drugą zajrzy i się wypowie 😃jasne jak tylko cyknę jakąś fotę swojej i zrobię awatara to od razu się przywitam.
Tomek24euro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2024, 12:39   #4
Marcin-BB

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bielsko Biała
Posty: 1,662
Motocykl: TA 600/rd03
Przebieg: 48ooo
Marcin-BB jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 9 godz 2 min 18 s
Domyślnie

Miałem tą z pierwszego linku i przy wzroście 180 cm nie było jakoś super cicho czy komfortowo przy prędkościach powyżej 100. Dodatkowo ona jest pochylona w stronę kierowcy, więc jak masz powyżej 180 cm to trochę przeszkadza. Na plus możliwość regulacji i obniżenia- jak chcesz właśnie trochę więcej wiatru we włosach
Ja to z ulgą wywaliłem po jednym sezonie i założyłem wysoką szybę givi/kappa.
Zaczął bym jednak od oryginalnej szyby i jakiegoś deflektora, potestować różne rozmiary i ustawienia. To sporo tańsze a efekt może być lepszy
Marcin-BB jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2024, 14:49   #5
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 506
Motocykl: RD07a
Przebieg: 50500
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 dzień 19 godz 11 min 26 s
Domyślnie

Również miałem tę MRA dwuczęściową , przy ~190 cm bez szału jesli chodzi o ochronę.
Po katapulcie przez "kierownik" połamałem górę , dół mam.
Wymieniłem na MGG + deflektor Loster , od tej pory praktycznie cały czas jeżdżę z otwartą szybą (lubię tak , chociaż od czasu do czasu coś tam wpada do kasku)
Nie wróciłbym już do MRA , dorzucę fotki z wymiarami za pół godziny.

Post pod postem , ale po wyedytowaniu nie "umim" dodać zdjęć .
Szyba + deflektor wystaje ok 17 cm ponad linię lusterek .
Dla mnie 190 cm z malutkim plusikiem jest super.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 1.jpg (144.2 KB, 0 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 2.jpg (92.9 KB, 0 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 3.jpg (119.0 KB, 0 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 4.jpg (160.4 KB, 0 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 5.jpg (165.4 KB, 0 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez Mallory : 12.09.2024 o 17:59
szarik jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.09.2024, 06:25   #6
Dzieju
Administrator


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,586
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 5 godz 5 min 13 s
Domyślnie

Żeby ustalić odpowiedź trzeba przeanalizować przepływ powietrza trochę to powietrze po dotykać.
Za hałas odpowiada tylko i wyłącznie sposób oderwania strug powietrza od górnej krawędzi szyby.
Najgorzej jest gdy jest mocno za wirowane i ten chaos trafia nam prosto w twarz. Dlatego to nie wysokość szyby , choć pośrednio jest, odpowiada za oczekiwaną ciszę.
No dobra teraz wejdźmy do tunelu aerodynamicznego takiego na drodze.
Wysokość tej podwójnej to 45cm a z deflektorem 37cm.
Przepływ powietrza po podwójnej będzie równy/płaski , do tego szczelina między szybami powoduje wyrównanie podciśnienia z panującym nad zegarami.
Wydawało by się że powietrze powinno ładnie się oderwać od górnej krawędzi ale nie zawsze się tak dzieje. Dlatego przy takim kształcie jest ważna całkowita długość , musi być taka by bałagan oderwany skierować nad kask.
Czyli zależnie od wzrostu.
W tym przypadku jest pewien minus duża szyba zasłania mocno pole widzenia przed motocyklem ponieważ musi sięgać niemal poziomu oczu.
Autostradowo nie ma problemu ale w terenie czy po drodze gdzie musimy omijać dziury robi się mniej przyjemnie.
Często trzeba na stojący by dobrze widzieć zwłaszcza z ciemną szybą i np po ciemku.
Wpływu konta natarcia nie rozważam mimo że jest bardzo ważny bo mamy do czynienia z jednym mocowaniem.
Powiem tylko że tak jak przebrany żagiel tak i zbyt pionowa szyba nie działa dobrze.
Teraz wersja z deflektorem, producenci ot wygięli kawałek poliwęglanu w/g jakiegoś swojego widzimisię.
Powietrze jest dynamicznie przekierowywane.odchylane od swojego pierwotnego przepływu. Do tego na tak krótkim kawałku że powoduje większy bałagan niż gdyby deflektora zupełnie nie było.
A przecież walczymy o ciszę.
Wystarczy podczas jazdy wstać i mimo prędkości nastaje cisza, powietrze równomiernie swoim ciśnienie napiera na twarz.....i jest cichutko.
Co dalej , również jeżdżąc z deflektorem walczymy by bałagan wiatrowy przenieść ponad kask.
I w tym przypadku wszystko zależy od wzrostu i tego jak wysoko trzeba tenże wiatr wyprowadzić.
Zaletą krótszej szyby z deflektorem jest to że nie zasłania drogi , no tak w podwójnej można troszkę opuścić.

Podsumowując czy to dłuższa ( najlepiej regulowana) czy krótsza z deflektorem (najlepiej przemyślanym ale takich nikt nie robi) może zadziałać dobrze kierując chaos wiatrowo ciśnieniowy ponad kask lub też nawet pogorszyć i wcisnąć go jeszcze bardziej na twarz.
Braciak ma w wiadrze wysoką szybę , osłona przed wiatrem dobra , jak temp wysokie to nawet przy gorąco , widoczność drogi z kilkanaście metrów przed kołem......ale podczas jazdy czuć jak zakręcone strugi powietrza lekko dociskają mi kask od góry.
Niby nic , niezauważalne po godzinie jazdy czy nawet nieco więcej ale po dwóch zaczęło dokuczać , po trzech irytować.
Do tego ta sama struga powietrza ześlizgując się po moim kasku trafiała prosto w kask żony i tam robiła turbulencje mocno nieprzyjemne uprzykszające jazdę.
No i co z tego że szyba duża...... dość pionowa jak brzydko odrywa powietrze.
Dlatego pojeżdżenie da każdemu indywidualną odpowiedź czy dany model się sprawdzi . Dwie osoby i dwa różne zdania o tym samym mogą być.

W trójce mam wyższą szybę niż te niziutkie oryginały ( na fotkach ze zlotu XRV widać) , nie pamiętam ile ma cm. Gdy się obniżę o kilka cm to już mam cicho , czyli powinno załatwić sprawę 10cm deflektor ale z dobrym odcięciem powietrza.
Zrobiłem sobie kiedyś taki ok 15cm ponad górną krawędź i robi robotę. Ale że jako to prototyp to trzeba by go zmodyfikować. No kiedyś się wezmę.

To tak w bardzo dużym skrócie bo muszę iść do roboty.
__________________
AT03

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 13.09.2024 o 06:23
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.09.2024, 15:45   #7
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 506
Motocykl: RD07a
Przebieg: 50500
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 dzień 19 godz 11 min 26 s
Domyślnie

Dzieju , dlatego podałem wymiary szyb i kierownika . Przy tych ustawieniach jest baaardzo ok. Rzeczywiście wadą jest to że patrzę kilka metrów przed kołem. Dzisiaj kupiłbym dokładnie taki sam zestaw tylko przezroczysty (nie dymiony).
Ps. Swoją drogą podpowiedziałbyś jak obrócić fotki.
Ps. Ps-a , Mallory dzięki za "obyrtkę" .

Ostatnio edytowane przez szarik : 12.09.2024 o 19:46
szarik jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
mra szyba tuning


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jesienna Gruzja mastodontem. Gdzie dojadę, a co lepiej sobie odpuścić? tyran Przygotowania do wyjazdów 18 25.07.2019 13:10
Która lepiej brzmi? JarekO Motocykl Forumowicza 2 12.11.2017 09:11
Jeśli macie OC w TUW to lepiej sp...jcie z tamtąd hubert Inne tematy 30 06.10.2008 18:22


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.