Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.12.2019, 20:50   #1
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie Rosja oczami Rosjanki

Witajcie
Czytam Wasze posty.
Po pierwsze, chcę gorąco Wam podziękować za ciepło z którym mnie przywitaliście. Bardzo mi miło, że niektórzy z Was mnie nawet poznali i nadal pamiętają nasze spotkania w Rosji. Mam nadzieję, że będą następne
Po drugie, jestem Wam wdzięczna za wsparcie moich postępów w nauce języka polskiego. Naprawdę. Codziennie się uczę i to ważne dla mnie.
Myślałam od czego można by było zacząć i miałam nawet kilka propozycji, lecz jestem osobą pedantyczną, więc, wole od początku.
„Szpicerlok” trafnie napisał: „ To piękny kraj i dobrzy ludzie, niestety oceniany poprzez stereotypy...”
Dziękuję Szpicerlokowi za te ciepłe słowa, ale niestety nie mogę zacząć od najciekawszego, czyli stereotypów, mitów i złudzeń, lecz będę wracać do nich od czasu do czasu. O czym tylko nie słyszę od Polaków. Pokolenie starsze, prawie zawsze śpieszą się podzielić swoją wiedzą z języka rosyjskiego, młodsze – zależy kim są. Lecz do najczęściej przeze mnie spotykanych stereotypów należą: zimno przez cały rok i w całym kraju, niedźwiedzi (czasami nawet białe chodzące po placu Czerwonym , który często się kojarzy wyłącznie z komunizmem, powszechny alkoholizm i nędza, różne legendy o tajdze i Syberii, etc.
Proponuję najpierw zapoznać się z wiedzą podstawową, dotyczącej tego kraju wyjaśnić chociaż czym Syberia różni się od „tajgi”. No i poszukać Rosji w Rosji. Nie, nie pomyliłam się.
Teraz od początku. Rosja jest olbrzymem, to prawda. Z Zachodu na Wschód ma blisko 10000 km, z Północy do Południa około 4000 km., a cała powierzchnia kraju wynosi 17 125 191km2. Czyli prawie 55 razy powierzchni Polski. Jest dokąd pojechać, jednak nie wszystko takie proste


Tutaj dobrze widać jakie to tereny:


Zielonym i zielono-niebieskim (na Zachodzie) są zaznaczone lasy.
Tajgą nazywa się tylko tamten większy zielony teren, który zajmuje 2/3 kraju.

A oto Syberia:


Proszę zwrócić uwagę, że Syberia i „taiga” to nie to samo.

Obecnie Rosja jest podzielona na 85 różnych regionów, każdy z których ma swoją Stolicę.

Teraz trochę o ludziach. W 85 regionach mieszkają ponad 200! różnych narodowości, często mówiące w swoim narodowym języku, nie mającym NIC wspólnego z rosyjskim. Oczywiście, głównym językiem państwowym jest rosyjski i nie sądzę, że w naszych czasach są ludzi, którzy go nie znają. Choć nawet ja w swoim życiu, wiele lat temu, spotkałam jedną taką staruszkę
Jak pisze welcomedagestan.ru, ich region jest zamieszkany przez….102 narodowości. Czy jest ten teren duży? Nie, na powyższej mapce jest na południowym zachodzie. Tuż nad słowem «-области». Numer 13.

Ludzi z różnych regionów mogą tak różnić się od siebie:



Tutaj muszę wyjaśnić ciekawą rzecz, że polskie słowo „Rosjanin” jak najbardziej może pasować do określenia dowolnego mieszkańca tej ziemi, czyli Rosji. Lecz śpieszę się zwrócić Waszą uwagę, że w żaden sposób to polskie słowo nic nie powie o narodowości, co w przypadku Rosji jest aktualnie. Poniżej jest mapa składu etnicznego. Popatrzcie na czerwony kolor - tak są zaznaczone tereny, na których mieszkają Russkie.



Podejrzewam, że właśnie z tego powodu w całym kraju, w każdej szkole, od lat są obowiązkowe zajęcia z….tolerancji

Ostatnia mapa na dzisiaj. Proponuję popatrzeć na gęstość zaludnienia (ilość osób na 1 km2) :


Do geografii jeszcze kiedyś wrócimy A teraz….
Dlaczego o tym opowiadam? Chcę żebyście mogli sobie wyobrazić jak gęstą jest mieszanka kultur w Rosji i jak nieprosto rozpoznać co należy do (użyję tego słowa: ) ruskiej kultury. Napisałam to dla ludzi, od których można usłyszeć: „Byłem na Syberii, - poznałem Rosję”.
Syberia naprawdę jest przepiękna i warto tam pojechać. Lecz trzeba pamiętać, że każdy region jej będzie inny: historia, kultura narodu, ich język, kuchnia, zwyczaje i każdy z tych narodów jest wyjątkowy. Ruskie oczywiście też tam są, tyle tylko, że jest na Syberii tak dużo różnych kultur, że ruskiej nie tak wcale łatwo znaleźć.
Dla przeciętnego Polaka prawie tak samo. Często Polacy nie zdają sobie sprawy, że język i kultura Ruskich, Ukraińców i Białorusinów tak samo mocno się różni, jak ci ludzi na umieszczonym powyżej zdjęciu.
Czasami, Polacy kto nie wie, że jestem z Rosji, starają się mnie pocieszyć wiedzą o zabytkach Rusi kijowskiej. I nie wierzą, że ani słowa nie jestem w stanie zrozumieć po ukraińsku. Ani słowa! Sprawdzone wiele razy

Katerina.

Ciąg dalszy nastąpi…..

Ostatnio edytowane przez Metel : 17.12.2019 o 21:01
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 21:26   #2
MUTT


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: nad rzeczką , opodal ...
Posty: 632
Motocykl: RD07a
MUTT jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 9 godz 18 min 39 s
Domyślnie

MUTT jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 21:57   #3
Sławekk
 
Sławekk's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Strzelin
Posty: 1,677
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
Sławekk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 8 godz 36 min 3 s
Domyślnie

Ciekawie się zapowiada
Sławekk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 22:07   #4
PietiaBBI

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2015
Miasto: prawie Bielsk Podlaski
Posty: 323
Motocykl: Lc4, Lc8
PietiaBBI jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 17 godz 13 min 4 s
Domyślnie

Fajnie się czyta. Dobra lekcja.
PietiaBBI jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 22:18   #5
Pirania
 
Pirania's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Nowy Targ
Posty: 2,325
Motocykl: Ready to Race & AT
Pirania jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 35 min 42 s
Domyślnie

Pięknie opisujesz.. Czyta się z ciekawością i chce się więcej, i więcej..
Fajnie że mieszkasz blisko to tak ogarnę się w pracy to zapraszam na obiad/kolacje..

Czytam dalej..
__________________
Życie jest za krótkie żeby jeździć singem czy rzadówką..

Ostatnio edytowane przez Pirania : 17.12.2019 o 22:30
Pirania jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 22:18   #6
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,390
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 godz 26 min 41 s
Domyślnie

Ciekawie, ciekawie. Dawaj dalej!

Najciekawsza sprawa wydaje się być dotycząca znajomości (a raczej braku) pochodnego w sumie, ukraińskiego języka.
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 22:56   #7
torak
 
torak's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 953
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
torak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 6 dni 9 godz 49 min 51 s
Domyślnie

Pierwsza w moim życiu ciekawa lekcja historii Rosji, yyy regionu Rosyjskiego. Za wcześnie ten dzwonek
torak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 23:15   #8
Galar


Zarejestrowany: Nov 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 199
Motocykl: SD06
Galar jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 19 godz 58 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Novy Zobacz post
Ciekawie, ciekawie. Dawaj dalej!

Najciekawsza sprawa wydaje się być dotycząca znajomości (a raczej braku) pochodnego w sumie, ukraińskiego języka.
Nic dziwnego jak w samej Ukrainie mieszkaniec wschodniej Ukrainy nie rozumie co mówi do niego rodak z zachodniej części kraju. A językiem urzędowym i obowiązującym szkole jest język ukraiński. Wot prablema.
Galar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 23:42   #9
Ivi
covax
 
Ivi's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Podlaska wioska
Posty: 1,043
Motocykl: MZ ETZ 250 i coś jeszcze
Galeria: Zdjęcia
Ivi jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 13 godz 13 min 46 s
Domyślnie

O i znalazłam w końcu wątek do czytania. Uwielbiam jęz.rosyjski, piosenki, cerkwie! Miło będzie poznać nowe rzeczy! Czekam na ciąg dalszy
__________________
Подумаешь что жизнь короткая и выпить захочется….
Ivi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.12.2019, 23:51   #10
smigacz
 
smigacz's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Przemyśl
Posty: 698
Motocykl: RD07a
Przebieg: średni
smigacz jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 2 godz 15 min 35 s
Domyślnie

Bravo . przygotowanie na 5. Ciekawie się czyta, a mapy wiele dają. Nie masz przypadkiem przygotowania pedagogicznego?. Była byś świetnym nauczycielem.
smigacz jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Albania 2016 oczami Zeta Zet Johny Trochę dalej 54 26.03.2019 17:58
Rosja lawetowo - jak? ArturS Inne tematy 3 26.06.2018 12:37
Wiza Rosja trzykawki Kwestie różne, ale podróżne. 32 09.02.2018 17:56
rosja->gruzja kyller Przygotowania do wyjazdów 23 05.05.2010 11:28
Prom Rosja-Stany Poncki Przygotowania do wyjazdów 9 07.07.2009 00:34


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.