Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.01.2022, 12:31   #1
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,957
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 dni 12 godz 55 min 16 s
Domyślnie

Kaska z zadośćuczynienia za problemy z panelem zderzaka ID3. doszła przed świętami. Jest plan, aby jako "kiepski kierowca" ją poprawnie zużyć na 2-dniowe szkolenie off-road w Honda Adventure Centre jak się zrobi trochę cieplej. Nie ma jak taplać w błocie nie swój motor a i okazja zabawy CRF1100 (którą jeszcze nie nie jeździłem) jest nie do pogardzenia.

Skoro kasę dali za kawałek felernego zderzaka, to wystąpiliśmy z wnioskiem do Seat Financial Services, aby dali nam nowy samochód (wolny od wad) albo obniżyli raty leasingu w związku z niedziałającą apką i problemem wolnego ładowania AC w Mii.

Przyszła odpowiedź, że nie mogą wymienić samochodu na nowy (Mii Electric już nie produkują) oraz nie mogą zmienić raty leasingu (jak dla mnie ściema).

Ale ale, uznają naszą reklamację jako zasadną i oferują dwa rozwiązania:
1. Zwrot samochodu, a Seat zwraca całą dotychczasowo wpłaconą w ratach leasingowych kasę (ciutkę ponad 1000 funtów)

lub

2. Bujamy się nadal z dealerem i Seat UK w celu usunięcia tych problemów i dostajemy 915 funtów jednorazowego zadośćuczynienia za problemy z samochodem.

Opcja "1" wygląda nieźle, bo praktycznie samochód od 11 sierpnia za darmo i tysiak z powrotem w kieszeni. No ale czymś do pracy trzeba jeździć, a na nowe samochody trzeba teraz czekać po 6+ miesięcy, a i używane sporo w związku z tym ostatnio podrożały.

W związku z powyższym (oraz ponieważ ona też lubi EV ) wybór padł na opcję "2" co też sprawia, że samochód do tej pory był niejako "za darmo", ale przynajmniej Asia ma wciąż coś do jeżdżenia.

Ostatnio edytowane przez nabrU : 14.01.2022 o 17:29
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2022, 17:00   #2
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,856
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 4 dni 18 godz 12 min 42 s
Domyślnie

To ile jest warte Twoje auto możesz sprawdzić tylko w momencie jego sprzedaży, wiem co mówię. Podziwiam sprawność przy tych wszystkich rachunkach, bo jeszcze nigdy nie byłem na tyle sprawny aby liczyć koszt przejechania kilometra, dopiero elektryk mnie do tego zmusił, a i tak robię to z grubsza.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2022, 17:54   #3
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,957
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 dni 12 godz 55 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
A jak się ma swoje auto, które trzyma wartość od roku na jednym poziomie to jak to policzyć?
To że trzyma cenę to tylko kwestia tych dziwnych czasów. Tak jak Consi napisał: jak sprzedasz to będziesz wiedział.

Twoje auto trzyma wartość, a używane ID.3 w UK drożeją z dnia na dzień , bo na nowe czeka się około roku i podobno limit zamówień na 2022 już wyczerpany.

nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.02.2022, 19:00   #4
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,957
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 dni 12 godz 55 min 16 s
Domyślnie

Cały czas utwierdzam się, że z przejściem na EV to był dobry ruch i wstrzeliliśmy się idealnie czasowo:
- mamy tani prąd w nocy (na razie),
- nie płacimy 'podatku drogowego' ani akcyzy w paliwie (na razie),
- trafiliśmy w dobre 'dile', o których w obecnej chwili można tylko pomarzyć,
- nie musimy czekać rok od zamówienia, aż samochód pojawi się u dealera (koszmar jakiś teraz)

No i teraz okazuje się, że VW UK będzie sprzedawał tylko jedną wersję ID.3:

Cytat:
ID.3 rationalisation and Life enhancement
From 10 February 2022, Volkswagen UK will rationalise the current ID.3 line-up and offer one pre-configured ‘Life’ trim level on the most popular 58kWh 204PS Pro Performance engine.
The ID.3 has been a huge success, finishing 2021 as the number-one-selling electric hatch in the UK.
That high demand is only increasing, but unfortunately the semiconductor issues mean changes have to be made across all of Europe to optimise the supply situation.
Changes from 10 February
We will rationalise the ID.3 line-up from Thursday 10 February to minimise production restrictions. We will close ordering for all derivatives apart from the pre-configured ‘Life’ trim immediately, but continue building and delivering existing orders which will be built as planned and price-protected.
The rationalised derivatives (Family, Max, Tour) will be removed from the Volkswagen.co.uk website, configurator and Showroom app.
You can still place tagged orders on the run out derivatives before 10 February.

Specification changes
To ensure the longevity of a specification that appeals to the masses, the pre-configured ‘Life’ derivative will, from 10 February 2022, include the most desired options and upgraded premium seats as standard. This will result in an increased on-the-road (OTR) price of £35,835 for the ID.3 Life 58kWh 204PS Pro Performance.
This additional specification comprises:
· Interior style in Dusty dark grey/Soul black ArtVelours microfleece
· Tinted rear windows
· Assistance pack including rear-view camera, keyless entry and illuminated door handles
Options will also be reduced to: metallic paint, 18-inch, 19-inch and 20-inch alloys, three-pin mains charge cable, bike carrier preparation and heat pump.
Ciekawe, czy to samo spotka ID.3 w PL bo piszą, że zmiany te dotyczą całej Europy?
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2022, 10:55   #5
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,856
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 4 dni 18 godz 12 min 42 s
Domyślnie

My tutaj trochę w skansenie żyjemy. Jak napisał kolega wcześniej, ciężko sprzedawać gdy ma się taką politykę elektromobilności, cokolwiek to oznacza. Z jednej strony, jest to dla mnie osobiście korzystne, przywileje, ale utrudnia wycieczki po naszym kraju ze względu na ubogą infrastrukturę. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, tylko wymaga to większego samozaparcia i lepszego planowania. Pisałem to już kiedyś, dla mnie wystarczyłoby aby była powszechna dostępność nawet normalnego gniazdka pod każdym sklepem, urzędem instytucją, ale to pewnie byłoby możliwe przy innym podejściu do polityki energetycznej.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2022, 12:04   #6
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,957
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 dni 12 godz 55 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Ciężko sprzedawać wiele wersji czegoś co się generalnie nie sprzedaje. Mówię o PL rynku.

https://businessinsider.com.pl/twoje...ucenci/t0p5ytt
Dzięki Ronin za ten artykuł.

Myślę, że z opchnięciem tych elektryków polscy dealerzy nie będą mieli problemu bo kupi je dealer z Niemiec, Holandii, Francji itp (co zresztą wspomniano w artykule) bo tam ludzie muszą czekać ok. roku na ID.3. Więc tu bym nie rozpaczał.

Co do normy 95g CO2/km (nie 100km! - jak widać nawet dealerzy nie za bardzo wiedzą o czym mówią) to sam jestem beneficjentem tego zapisu, bo mój ID.3 został zarejestrowany w dniu 31.12.2020 po to by mój dealer i VW mógł uniknąć potencjalnej kary. Potem stał 3 m-ce na placu aby być w końcu dostarczony do mnie 1 kwietnia. Piszę beneficjentem bo samochód był o wiele tańszy, coś jak wyprzedaż rocznika w PL.

Następna sprawa to ten wskaźnik 95g/km jest do osiągnięcia jeśli koncerny samochodowe naprawdę zaczną inwestować w hybrydy czy EV. Bo taki przytoczony w artykule Stellantis to na razie nie za wiele robi w tym kierunku. Na razie ich sprzedaż EV jest tyko po to aby mogli nadal sprzedawać i zarabiać na samochodach ICE bo wskaźnik 95g to tylko offset i aby go osiągnąć wystarczy sprzedać 1 EV aby potem być happy i sprzedać 4 ICE z emisją np. 115g (4x115g+0g podzielone na 5 daje 92g ). Jasne, że jest wciąż popyt na ICE i to zrozumiałe, ale to dlatego Koreańczycy z tymi karami problemu nie mają bo widzą przyszłość w hybrydach i EV i trochę tego sprzedają. VW np. osiągnął ten target sporo przed końcem 2021, bo wreszcie robią trochę modeli EV.

Poniżej trochę jak to działa:

VW Group and JLR face fines for exceeding 2020 EU emissions targets

VW hits 2021 emission targets after missing the mark in 2020

Co jednak jest tragiczne w przytoczonym artykule (i z tego, że jest tak źle nie zdawałem sobie sprawy) to liczba punktów ładowania w PL, które podano w artykule:

Cytat:
Stacji ładowania jest 1,5 tys. na 7,7 tys. działających w kraju stacji paliw. Jednak tylko jedna trzecia z tych 1,5 tys. ma ładowarki szybkie
Czyli ogólnie "pińcet" szybkich ładowarek na całe PL to prawie tyle ile ładowarek w ostatnim miesiącu zainstalowano w UK.



Oczywiście nie zgodzę się z tezą artykułu, że cena EV jest "Ta jest obecnie niemal dwukrotnie wyższa niż spalinowego odpowiednika w przypadku aut średnich" bo już tu rozkminialiśmy ceny Golfa 8 vs ID.3 i wyszło podobnie.

Na koniec jak zwykle "wodór strikes back" i ostatnie zdanie z artykułu:

Cytat:
Rozwijana jest zresztą też inna technologia aut elektrycznych, zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi.
Czy ktoś mi ten "rozwój" może pokazać na przykładzie 2021 roku? Ile w PL sprzedano samochodów HCEV i ile uruchomiono stacji ładowania wodorem, bo na razie to jest niezłe baju baju...
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.02.2022, 18:26   #7
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Pierwszy w ID to jakaś chudsza wersja Kaczyńskiego (nogami nie dostaje do ziemi?), drugi w Tiguanie Morawiecki
Długie łapy i nos ma Nasza władza, także uważaj
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2022, 10:56   #8
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,957
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 dni 12 godz 55 min 16 s
Domyślnie

@Ronin78,
To że wyjście/gniazdko jest to OK, tylko aby samochód sensownie ładować (np. 7kW) musi to mieć wydajność 230V i 32A w co wątpię. Ale oczywiście mogę się mylić bo nie wiem co Ci tam Pattryk wykombinował
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2022, 12:04   #9
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Mój falownik ma wyjście jedno do sieci, drugie do ładowania akumulatorów, żadnego wallboxa nie trzeba, tylko kabel. Patryk bardziej to ogarnia to może w szczegółach opisać.
Niestety tak to nie dziala, ladowarke i tak musisz miec
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.02.2022, 19:12   #10
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
E tam, przy kosztach instalacji i samochodu, wallbox można wciągnąć nosem. Sęk w tym, że można go wpiąć w instalację paneli, a nie w sieć. PGE zamyka prund, słonko wychodzi, ładujesz auto i przedłużaczem podajesz prąd do domu. Przy większej instalacji ma to szanse działać.



Falownik Foxess T8 i z paneli 8,9kW
Wez pod uwage ze w dzien to sie przewaznie auta uzywa, a jak przychodzi czas ladowania (noc) to ciezko o kw z solarow.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.