Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Rama, zawieszenia, napęd

Rama, zawieszenia, napęd Montaż i demontaż łańcucha, zębatek, zawieszenia przedniego i tylniego, centralki i bocznej podstawki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje łancuchów, podnóżki, półki.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.12.2010, 09:45   #71
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jaro-Ino Zobacz post
Ja dokonałem przekładki do trampka Xl 600V z afryki RD04. Półki, lagi, koło. Inaczej się jeździ, ale dokładnie czy lepiej czy gorzej to trudno mi póki co powiedzieć, bo jechałem przed chwilą. Ciemno, zimno, duży ruch. Hamulce na pewno skuteczniejsze, Mitas E08 Nie zrywa przyczepności mimo nierozgrzania. Zawias na dziurach bardziej miękki, bo w trampku miałem zalany olej 10W, tutaj jest 7,5. Płynniej się jedzie, czy pewniej, będę testował jutro.
Tak przy okazji zapytam: dlaczego hamulce działają tak, że przez większą część ruchu dźwigni motocykl tylko delikatnie zwalnia, a dopiero pod koniec łapie ostro i hamuje skutecznie? Czy to, że mam pompę od jedno tarczówki ma aż takie znaczenie? Stary płyn hamulcowy?

Edit: przy hamowaniu bardzo nurkuje mi przód. Dopompowanie poprawi sytuacje, czy muszę zmienić olej na bardziej gęsty? albo jeszcze coś innego zrobić?
Logiczne jset ,ze musisz dać pompę hamulcową od RD04 /07
Inna jest wydajność .
Nielogiczne ,ze piszesz o starym płynie hamulcowym. Czyśbyś nie wymienił przy okazji przekładki ?
Dając przód Rd 04 ,trzeba wymienić tył na RD 04/07 lub sporo opuscić przód. Ma być poziom.
Dlaczego nie przemyślaleś , lub nie dowiedzaiałeś się jak to prawidłowo się robi.

Lepszym rozwiązaniem było dać zawiech od Hondy XR
KTM 620/640
lub Marzochchi Magnum od Huski, czy Baghiry
Pozatym w trampku wystarczy jedna duża tarcza 300 lub 320 mm. Nie jest to motocykl ciężki.
By zawiech dobrze wybierał wazna jest mała masa nieresorowana.
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>

Ostatnio edytowane przez Franz : 02.12.2010 o 10:05
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.12.2010, 11:36   #72
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 897
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 20 godz 2 min 4 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Franz Zobacz post
Logiczne jset ,ze musisz dać pompę hamulcową od RD04 /07
Inna jest wydajność .
Nielogiczne ,ze piszesz o starym płynie hamulcowym. Czyśbyś nie wymienił przy okazji przekładki ?
Dając przód Rd 04 ,trzeba wymienić tył na RD 04/07 lub sporo opuscić przód. Ma być poziom.
Dlaczego nie przemyślaleś , lub nie dowiedzaiałeś się jak to prawidłowo się robi.

Lepszym rozwiązaniem było dać zawiech od Hondy XR
KTM 620/640
lub Marzochchi Magnum od Huski, czy Baghiry
Pozatym w trampku wystarczy jedna duża tarcza 300 lub 320 mm. Nie jest to motocykl ciężki.
By zawiech dobrze wybierał wazna jest mała masa nieresorowana.
Zawieszenie od RD04 było na rękę, bo nie trzeba było nic rzeźbić- przekładka plug & play. To, że wystarczy jedna duża tarcza nie znaczy, że 2 nie będą hamować Wymieniłem płyn w układzie i wyczyściłem wszystko smarując tłoczki i odpowietrzając wszystko dokładnie i pompa z PD06 daje rade. Wydajność jest wystarczająca. Tyłu zmienić nie zdążyłem, ale na max skręconej sprężynie nie było aż takich różnic poziomów. I trzymać się będę wersji, że trampek jest ciężkim motocyklem. Może nie jest to 400kg Harley, ale jak na enduro wykorzystywane w terenie jest jednym z cięższych, tym bardziej porównując to do crossów. Co to jest ta masa resorowana i nieresorowana?
Jaro-Ino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.12.2010, 11:39   #73
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Cool

Cytat:
Napisał Jaro-Ino Zobacz post
Co to jest ta masa resorowana i nieresorowana?
to co sie nie buja jak bujasz motorem to jest nieresowowana.
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.12.2010, 12:01   #74
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,596
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 9 godz 47 min 40 s
Domyślnie

Ładnie to ująłeś. Ja bym powiedział, że to co miedzy resorem i dupą jeźdźca jest masą resorowaną. W sumie jeźdźca też się do tej masy wlicza.
Teoria mówi, że im większy stosunek masy resorowanej do nieresorowanej tym komfort większy. Więc można zmniejszać jedną lub zwiększać drugą
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.12.2010, 12:03   #75
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jaro-Ino Zobacz post
Zawieszenie od RD04 było na rękę, bo nie trzeba było nic rzeźbić- przekładka plug & play. To, że wystarczy jedna duża tarcza nie znaczy, że 2 nie będą hamować Wymieniłem płyn w układzie i wyczyściłem wszystko smarując tłoczki i odpowietrzając wszystko dokładnie i pompa z PD06 daje rade. Wydajność jest wystarczająca. Tyłu zmienić nie zdążyłem, ale na max skręconej sprężynie nie było aż takich różnic poziomów. I trzymać się będę wersji, że trampek jest ciężkim motocyklem. Może nie jest to 400kg Harley, ale jak na enduro wykorzystywane w terenie jest jednym z cięższych, tym bardziej porównując to do crossów. Co to jest ta masa resorowana i nieresorowana?
Jeśli wykorzystujesz to w terenie , tym bardziej popełniłes "fapa"
Nie bede się rozpisywał bo i tak wiesz lepiej
Przy zawiechu XR też nic ne rzeźbisz.Przekładka plug & play

Tu masz z netu trochę wiecej o masach niż napisał Lepi

Zmniejszanie masy nieresorowanej (koła, tarcze etc.) ma dużo większy efekt dla osiągów pojazdu niż redukcja masy resorowanej (rama, silnik, owiewki,). W świecie wyścigowym projektanci zazwyczaj stosują współczynnik 8. Np. redukcja masy 1 kg w kole daje te same efekty co redukcja 8kg masy resorowanej. Dzieje się tak na skutek następujących czynników:

Hamowanie/Przyśpieszanie
Siła wymagana do toczenia koła wzrasta wraz ze wzrostem masy koła. Tak samo jest w przypadku hamowania - do zatrzymania koła cięższego jest wymagana większa siła niż do zatrzymania koła lżejszego. Z tego wynika iż lżejsze koła poprawiają przyśpieszanie i skracają dystans hamowania motocykla. Jako że do ruszania i zatrzymania potrzeba mniej energii to efektem jest również ograniczenie zużycia paliwa - lecz rzadko jest to zauważalne ponieważ kierowca po prostu wykorzystuje nowy potencjał motocykla.

Efekt żyroskopowy
Redukcja masy koła zmniejsza również efekt żyroskopowy koła. Gdy koło się obraca duży efekt żyroskopowy powoduje trudności w zmianie kierunku jazdy, natomiast jeżeli masa koła ulegnie zmniejszeniu to łatwiej będzie przerzucać motocykl z jednego złożenia w drugie. Niemal każdy na lekcji fizyki trzymał kręcące się koło na osi i zauważył opór przy zmianie kierunku koła. Opór ten zmniejsza się wraz ze zmniejszeniem masy koła. Jak widać masa koła ma elementarny wpływ na prowadzenie motocykla.

Promień Żyroskopowy
Dotyczy to raczej sposobu konstrukcji koła niż samego ograniczenia wagi aczkolwiek efekt końcowy jest całkiem podobny. Efekt żyroskopowy jest zależny od odległości masy od środka koła. Im większa ta odległość tym większy efekt. W celu poprawienia osiągów - konstruktorzy starają się skupić większość masy blisko środka koła; projektując jak najlżejsze obręcze i odpowiedni kształt szprych.

Zdecydowanie lepiej zrobić tak - Transalp 600 , lub zostawić oryginał
Jeśli chcemy poprawić fabrykę , to przynajmniej jej nie psujmy
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg PC020199.JPG (862.6 KB, 5 wyświetleń)
Typ pliku: jpg PC020200.JPG (862.2 KB, 3 wyświetleń)
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>

Ostatnio edytowane przez Franz : 02.12.2010 o 12:20
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.12.2010, 12:50   #76
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 897
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 20 godz 2 min 4 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Franz Zobacz post
Jeśli wykorzystujesz to w terenie , tym bardziej popełniłes "fapa"
Nie bede się rozpisywał bo i tak wiesz lepiej
Przy zawiechu XR też nic ne rzeźbisz.Przekładka plug & play
Rozwiń wypowiedź. Nie mówie, że wiem lepiej, a chętnie zdobędę dodatkową wiedzę, która może się przydać w przyszłości. Mówie tylko, że subiektywne odczucie możliwości terenowych motocykla zmieniło się na plus. W terenie przestałem dobijać i miałem większy prześwit i skok. Ale chętnie się dowiem w jakim kierunku iść w przyszłości
Jaro-Ino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.12.2010, 13:23   #77
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

przód j .w.w
a co z tyłem ?
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.12.2010, 02:12   #78
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 897
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 20 godz 2 min 4 s
Domyślnie

No tył został w standardzie, ale skręcony na twardo napięciem wstępnym sprężyny na max, co powoduje, że tył stoi wyżej. Wiem, że to nie załatwia sprawy, ale na wszystko niestety nie stać
Jaro-Ino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.12.2010, 09:58   #79
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 56 s
Domyślnie

Najprościej i najtaniej na razie podnieść kośćmi

jest to lepsze niż skręcenie amora na max

http://www.adventure-enduro.de/motor...rbein-lang.php

http://translate.google.pl/#de|pl|

__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>

Ostatnio edytowane przez Franz : 03.12.2010 o 10:40
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.12.2010, 10:52   #80
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Kuba robi kości
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jazda w terenie Ziarko Inne tematy 6 23.09.2013 21:07
Motoalleycat 2011. Impreza terenowa w Wawie. 16.04 Artuditu Imprezy forum AT i zloty ogólne 4 17.04.2011 20:28


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.