Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.06.2024, 21:04   #11
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,663
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 18 godz 36 min 9 s
Domyślnie

Jak mówi pałeł - chodzi o punkt rosy.
aby woda się nie wykraplała wewnątrz ścian i nie wychodził grzyb trzeba dobrac technologię do zastanej ściany [grubość, materiał itp]. To fizyka budowli - i trzeba popytać inzyniera budownictwa, albo kumatego architekta czy by zrobił obliczenia.

Tak na marginesie - domy drewniane można od środka ocieplać płytami steico.
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.06.2024, 21:10   #12
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,118
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 2 godz 41 s
Domyślnie

mygosiu mi sie tylko to o uszy obiło !!
mam zerowy autorytet w tych sprawach!!

ale mogę w Rawiczu kwiaciarnie polecić!!!
__________________
Kowal zawinił - cygana powiesili
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.06.2024, 21:50   #13
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,931
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 9 miesiące 6 godz 49 min 39 s
Domyślnie

Punkt rosy nie jest straszny. W pewnych warunkach i wilgotności i tak on wystąpi. Np. Za meblami, za łóżkiem, ściana jest zimniejsza. Problemem jest , jeśli ściana nie umie z siebie wypluć tej wilgoci i ona zostaje w środku.

Drewno, idealny materiał, może nasiąknąć a za 2 dni jest suchy. Cegły z odpadów z elektrowni nasiąkają i trzymaja latami ta wilgoć i wtedy są pieczarki.

Nie bać się punktu rosy a bardziej pomyśleć (jeśli się buduje nowy dom) nad materiałami które ta wilgoć potrafią same zlikwidować. Przy renowacji starać się używać materiałów (nawet farby naściennej) które poradzą sobie z tą wilgocią.

Mygosia, pomaluj to drewno jakąś lateksowa farba i nagle punkt rosy zniszczy to drewno. Warunki dalej te same, a zmiana tylko w materiale. Jak widać, to material jest ważniejszy niż punkt rosy.

I co najważniejsze , nie zapominajmy o wentylacji.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.06.2024, 08:01   #14
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,438
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 dni 16 godz 54 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Punkt rosy nie jest straszny. W pewnych warunkach i wilgotności i tak on wystąpi. Np. Za meblami, za łóżkiem, ściana jest zimniejsza. Problemem jest , jeśli ściana nie umie z siebie wypluć tej wilgoci i ona zostaje w środku.

Drewno, idealny materiał, może nasiąknąć a za 2 dni jest suchy. Cegły z odpadów z elektrowni nasiąkają i trzymaja latami ta wilgoć i wtedy są pieczarki.

Nie bać się punktu rosy a bardziej pomyśleć (jeśli się buduje nowy dom) nad materiałami które ta wilgoć potrafią same zlikwidować. Przy renowacji starać się używać materiałów (nawet farby naściennej) które poradzą sobie z tą wilgocią.

Mygosia, pomaluj to drewno jakąś lateksowa farba i nagle punkt rosy zniszczy to drewno. Warunki dalej te same, a zmiana tylko w materiale. Jak widać, to material jest ważniejszy niż punkt rosy.

I co najważniejsze , nie zapominajmy o wentylacji.
Sorry za trochę OT, ale to dokładnie tak jak z butami trailowymi do biegania po górach. Każde buty zamokną i przepuszczą wodę, nieważna jakie membrany, a najlepsze są te co potem szybko schną (często te bez membran) a nie tygodniami na słońcu...
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.06.2024, 09:38   #15
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,663
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 18 godz 36 min 9 s
Domyślnie

Myślę, że obie rzeczy są istotne i należy je wziąć pod uwagę

Jednak uważam,, że ważne jest czy przy różnicy temperatur [a te obliczenia to obejmują] - woda skrapla się w ścianie, czy poza nią. Gdyby było inaczej to nie byłoby różnicy, czy ocieplamy od zewnątrz, czy od wewnątrz

-------------------
Uwaga - zapiski poniżej są BARDZO duzym skrótem myślowym - proszę się o to nie czepiać


Pewnie własnie chodzi o to, że jak skropli się w ścianie, to aby znów przywrócić ją do stanu gazowego trzeba dostarczyć energii [prawa fizyki - temat rzeka] - a w "gęstych" [beton, cementowa zaprawa] materiałach o to trudno. Wilgoć tam zalega i są tego konsekwencje.

Natomiast drewno, to inna para kaloszy - nie mieszajmy może w jednym wątku tych dwóch materiałów. Tzn prawa fizyki są takie same, ale to inne materiały [różna przewodność cieplna i izolacja, chłonność, inne zagrożenia].
Swoją drogą - miałam kuchnię wymalowaną farbą olejną - grzyba nie było ;P
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.06.2024, 09:44   #16
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,663
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 18 godz 36 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mallory Zobacz post
Sorry za trochę OT, ale to dokładnie tak jak z butami trailowymi do biegania po górach. Każde buty zamokną i przepuszczą wodę, nieważna jakie membrany, a najlepsze są te co potem szybko schną (często te bez membran) a nie tygodniami na słońcu...
No tak, ale jak długo i jak poziomo by musiało padać, aby zalać ścianę z bloczków/cegieł/itp. A - no chyba, że woda się pojawi w inny sposób [punkt rosy] Czyli jednak ta teza potwierdza, że ważne są oba aspekty: aby nie "zalewać" ścian [obojętne czy od zewnątrz [nieszczelna stolarka parapety, dach itp], czy od wewnątrz [punkt rosy], a jednocześnie zapewnić "dyfuzję" [paroprzepuszczalne materiały].

Czyli ocieplenie od wewnątrz - trzeba obliczyć grubość, materiał - w zależności od tego z czego jest ściana.

Ps. Często ostatnio mam nawracający sen o przeciekającym dachu...
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.06.2024, 23:52   #17
maly

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 157
Motocykl: RD03
maly jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 19 godz 39 min 27 s
Domyślnie

Sąsiad ocieplił dom od środka styropianem,było to około 10 lat temu.Odradzałem bo wilgoć i takie tam.I myliłem się nie ma żadnej wilgoci.
Mój wujek kierował budową loftów w Żyrardowie i również izolacja była od środka, nie był to jednak styropian .Wspominał nazwę izolacji lecz nie pamiętam i niestety już się nie dowiem .
maly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.06.2024, 06:04   #18
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 442
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 5 godz 40 min 50 s
Domyślnie

Też kiedyś robiłem co w mieszkaniu w kamienicy ocieplonym 10 styropianem i zaciągniętym klejem i żadnej wilgoci ani czarnych śmierdzących ścian pod nim nie było(musiałem wycinać styropian pod wstawki do mocowan grzejników) kobieta codziennie rano wierzyła mieszkanie . He he najwięcej gimnastyki było z lutowaniem��
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.06.2024, 06:57   #19
Adagiio
Zakonserwowany
 
Adagiio's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2005
Miasto: Biecz
Posty: 4,983
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 7 godz 44 min 9 s
Domyślnie

Nie znam się to się wypowiem , ociepliłem sufit w warsztacie styrodurem chyba 8 cm grubości, zaciągnąłem siatkę klejem i na to zaprawą wapienno cementową i pomalowałem oddychającą farbą, choć to pewnie na nic. Zimą nagrzewam do 20 stopni, ściany ocieplone od zewnątrz i brak wilgoci czy grzyba.
__________________
Proszę siadać, się nie wychylać, się nie opowiadać
I łaskawie i po cichu i bez szumu i bez iskier
Wypierdalać.
Adagiio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.06.2024, 09:08   #20
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,931
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 9 miesiące 6 godz 49 min 39 s
Domyślnie

Adagiio, grzejesz całą zimę w garażu?
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Zbyt mocno dokręcona dolna półka=rysy od wewnątrz golenia. madafakinges NAT - Warsztat 130 23.06.2024 18:45
Ocieplenie poddasza nieużytkowego Michal Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 18 22.08.2019 14:00
Ocieplenie elewacji przemo77390 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 14 21.02.2019 20:41


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.