Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07.10.2022, 04:34   #58
Majster
 
Majster's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2019
Miasto: Chełm
Posty: 312
Motocykl: CRF1100 DCT ES
Majster jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 10 min 45 s
Domyślnie

Wczoraj zrobiłem update ECM. Jeśli chodzi o pracę samego silnika na obrotach biegu jałowego i ogólnie poniżej 2500 obr./min. to nie zauważyłem różnicy. Obroty jałowe nie są idealnie stabilne i falują tak jak falowały. Jest natomiast różnica podczas zwalniania i redukcji biegów. Odnoszę wrażenie jakby sprzęgła płynniej pracowały. Przy zwalnianiu / dojeżdżania do skrzyżowania zmniejszyło się szarpnięcie przy redukcji biegów, szczególnie odczuwalne na niższych przełożeniach. Jakby wcześniej następuje rozsprzęglenie przy dohamowaniu. Jak hamowanie jest bardziej zdecydowane to przy redukcji 3-2-1 pierwszy bieg w ogóle już nie jest sprzęgany z silnikiem. Przed aktualizacją aby tak się działo to hamowanie musiało być jeszcze bardziej zdecydowane niż teraz. Manewry parkingowe teraz są jakby trochę płynniejsze bo sprzęgło chyba później spina napęd na sztywno (dłużej pracuje na "półsprzęgle") i nie żongluje tak biegami 1-2-1-2-1... Wydaje się, że praca sprzęgła jest ciut płynniejsza przy redukcji, nie taka zerojedynkowe. Nie są to jakieś spektakularne różnice ale wyczuwalne. Zmiany biegów w górę - może trochę ciszej robi "klank" a może tylko mi się wydaje.

Moje wrażenia dotyczą jazdy w trybie S1, temp. otoczenia okolice 18 stopni.

Wersja oprogramowania przed: 01039E0103
Wersja oprogramowania po: 01039E0105
Wersja oprogramowania tabletu to inna para kaloszy i nie ma nic wspólnego z updatem ECM. Nie sprawdzałem czy da się gdzieś odczytać wersję oprogramowania ECM w tablecie.
Po aktualizacji w serwisie jest generowany raport, zawsze można poprosić aby zrobili ksero i dali do ręki.

Przy okazji:
Podobno jest lekki poślizg z dostawą Afryk do salonów bo fabryka chce (lub musi) dostarczać je już z najnowszym oprogramowaniem ECM i robi aktualizacje w wyprodukowanych egzemplarzach przed dostawą do dilerów. Jeśli to prawda to aktualizacja oprogramowania może dotyczyć wszystkich sprzedanych już motocykli.
Podobno w roczniku 2022 nie ma żadnych zmian "hardware" w silniku, skrzyni i sprzęgle względem poprzednich roczników. Honda zapowiadała, że w modelu '22 poprawiła płynność jazdy i działanie sprzęgła modelu z DCT. Może "przy okazji" aktualizacji ECM użytkownicy DCT po cichu dostali poprawkę ...
Majster jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem