Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30.08.2023, 10:30   #55
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Piłem do tego ze po napawaniu bo pewnie o takiej metodzie była mowa taki wałek stanie się albo twardy albo miękki. W każdym razie jakiś za jakiś

M



Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
specem nie jestem ale kiedyś Voytas mi taki wałek dał do badania składu stopu z jakiego go zrobiono i najbliżej mu było do 25hm / 25CrMo4 prawie jak słynna 4130 ale to juz z pamięci i mogę sie mylić bądź przekręcić staloskopie należało by powtórzyć dla pewności.

Ale nie da sie zrobic regeneracji bez obróbki cieplnej a tej nie da sie zrobic bez demontażu a druga sprawa jak chcemy cos obrabiać jak nie mamy nawet możliwości zamocować tego w obrabiarkę.


Stal owa "25hm" jest dość dobrze spawalna ale tez dobrze sie hartuje a przeto staje sie twarda a to juz źle wiec trzeba zastosować obróbkę cieplna aby ja zmiękczyć i uczynić bardziej plastyczna.

Jedno co pamiętam, to co robiłem wtedy zrobiłem skład bez udziału węgla (C) wiec miałem większość pierwiastków w % ale ilości węgla juz nie ten skaloskop do którego był dostęp tego nie umiał.
Dziś należało by zmierzyć konkretny skład chemiczny na powierzchni i po zdjęciu warstwy która mogła być podana obrócę cieplnej np azotowanie bądź cyjanowanie bo one moga pewne sprawy oszukac tak samo chromowanie
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem