Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01.03.2022, 08:35   #12
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Solary do grzania lub wspomagania co to zły pomysł w zimie słońce najsłabsze a w lecie co z tym Będziesz robił ?


chyba, że masz bufor wielkości basenu olimpijskiego lub większy

czytałem o jakiejś gminie gdzieś w skandynawii, która ma jakiś zajebisty zbiornik podziemny i to ładuje latem solarami. na zimę.

sam zaczynam się powoli przekabacać w stronę PV bo mimo tego, że kupiłem w ub roku 3 solary ze zbiornikiem to jeszcze ich nie założyłem bo czekam na remont dachu - a chcę jedynie ciepłą wodę ze słońca latem - jak pomyślę o całym tym pierdolingu z glikolem, stagnacją, dodatkową instalacją, pompą, możliwymi wyciekami to zaczynam myśleć o pozostawieniu tego zbiornika co mam i zafasowaniu do niego grzałki grzanej PV, lub na przykład małym wiatrakiem - czyli instalacja tylko i wyłącznie do tego celu.

opis tego jak sobie radzimy z zimnem macie powyżej ale żałuję jednej rzeczy - braku podłogówki. teraz to musiałby być potężny remont, żeby podłogówkę założyć ale gdyby była to miałbym w garażu bufor 2000l i święty spokój. trochę mamy odciętą tą drogę. grzanie zwykłymi grzejnikami wydaje mi się niestety trochę średniowieczne :/

do podłogówki możnaby wtedy pyknąć nawet jakąś małą pompę ciepła na powietrze. teraz elduppa.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem