Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   O ładowaniu aku słów kilka (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=38450)

JaTomek 22.12.2021 22:25

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 762034)
No i niestety tego się obawiam czyli kiepskiego działania gdyż większość kończy ładowanie na 14.4 lub ciut mniej.
Pozostaje np ctekowa z dołożonym voltomierzem , niestety jak nie widzę napięcia to nie wierzę w kontrolki.
Tylko czy aby na pewno on dociągnie do 14.7? Ktoś to sprawdzał?

Wydaje mi się że nie ma co szukać dziury w całym.
Nawet na filmach z YT lidlowy sprzęt po kilku tygodniach zagęszcza elektrolit do 1.28.
Mam zasilacz, prostowink z Lidla i ze dwie inne ładowarki. Jeżeli masz odpowiedniej klasy multimetr to Ci pożyczę do testów. Sprawdzisz w naturze.

Kazmir 22.12.2021 22:27

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Tylko czy aby na pewno on dociągnie do 14.7? Ktoś to sprawdzał?
Czemu się uparłeś na takie parametry? Jak jest stary aku to masz program do ratowania, jak jest co ratować. Przeczytaj uważnie to co jest w tabeli.
Mam kilka mierników, ale nie będę przeładowywać aku bo to nie ma sensu. Ładuje aku według tabeli i jest OK.

aadamuss 22.12.2021 22:50

Kazmir niby wszystko ładnie a Optima mi padła po ładowaniu ładowarką z Lidla, może nie jest to wina ładowarki ale na nią padło podejrzenie i niesmak pozostał :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

pałeł 22.12.2021 23:08

Cytat:

Napisał JaTomek (Post 762028)
Stary czy zawsze czytasz bez zrozumienia? Nie piszę nic a nic o balanserze bo to rozwiązanie do pakietów li-pol czy li-ion.

Poczytaj choćbym instrukcję obsługi ładowarki, o której wspomniałem bo wygląda mi to na przerost formy nad treścią albo nie rozumienie tematu .....

Przyznaje j się ze zbaraniałem. Zerkam na ładowarkę widzę wtyczki do balsera wiec myślę tu się pakiety ląduje . Czyli liony czy lipo4 bo na co komu ładowarka z baleserem w sobie jak z niego nie korzystamy, jeśli nam układ balansujacy nie potrzebny starczy źródło cc/cv na wymagane napięcie dla ładowanego akumulatora Jak zbudowany jest tu układ balansujący to ja nie wiem i wnikać nie będę ale nie dziwie się ze on kosztował sporo. Przepływ prądu charakteryzują tylko dwie wartości V i A . Każda ładowarka może pracować jako niestabilizowana(np trafo i mostek prostowniczy) i stabilizowana te stabilizowane pracują jako cc/cv czyli mogą ładować stałym prądem do uzyskania napięcia na akumulatorze a potem napięcie przestaje rosnąć i prąd spada.

Dzieju 22.12.2021 23:56

Cytat:

Napisał JaTomek (Post 762036)
Wydaje mi się że nie ma co szukać dziury w całym.
Nawet na filmach z YT lidlowy sprzęt po kilku tygodniach zagęszcza elektrolit do 1.28.
Mam zasilacz, prostowink z Lidla i ze dwie inne ładowarki. Jeżeli masz odpowiedniej klasy multimetr to Ci pożyczę do testów. Sprawdzisz w naturze.

Bardzo chętnie , puszczam PW.

Kazmirze , z tego co wiem przy napięciu końca ładowania 14.4 elektrolit nie łapie 1.28 a tym samym należy uznać że akumulator jest niedoładowany.
Natomiast osiąganie 14.7-14.8 skutkuje pełnym naładowaniem a jednocześnie nie wchodzimy w gazowanie.
Stąd te moje 14.7.
Spotkałem się też z tym że ładowanie w samochodach osiąga ledwo 13.8-14 co jest idealną drogą do wykończenia akumulatora w 2-3 lata zwłaszcza jeżdżąc na krótkich odcinkach. Ratunkiem jest kontrola spoczynkowa napięcia akumulatora, jeśli jest ono niższe niż 12.8 należy sprawdzić przyczynę lub mieć na uwadze konieczność doładowywania.
Zakładam akumulator sprawny a nie uszkodzony/zużyty.
Np w gorące lato pod maską jest zdecydowanie cieplej niż zimą a wtedy lekkie obniżenie napięcia jest wskazane , tym samym zimą przydało by się te 0.5 więcej.
Dawno temu niektóre ciężarowe samochody miały przełącznik ładowania zima/lato dla zdrowotności akumulatorów które bez zająknięcia osiągały wiek ponad 10 lat bez jakichkolwiek dopieszczań.
W nawiązaniu do powyższego uważam że voltomierz powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdej ładowarki lub pozostaje nam kontrola jakimś dodatkowym.

JaTomek 23.12.2021 09:14

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał Dzieju (Post 762049)
Bardzo chętnie , puszczam PW.

Kazmirze , z tego co wiem ......

Moim zdaniem to:
1. dla zwykłego użytkownika wystarczy prostownik z "Lidla",
2. jak jeździsz zimą na krótkich odcinkach to i tak alternator nie doładuje akumulatora do pożądanej wartości (w szczególności w silnikach zasilanych ON i jak musi uruchomić silnik stojący w niskiej temperaturze),
3. pomiaru czy to napięcia czy natężenia żeby odzwierciedlał rzeczywistość musi być odpowiedniej klasy. Pamiętam jak wiele lat temu używając multimetru bazarowego za 8zł (zdjęcie z sieci ale jakoś podobnie wyglądał) okazało się, że niby ogniwo naładowane ale jednak brakuje 0,2V. Tak, że ten;)

Moim zdaniem takie +/-0,1V w przypadku ogólnie dostępnego sprzętu/budżetowego można przyjąć za wynik zadowalający....

Kazmir 23.12.2021 11:04

2 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał JaTomek (Post 762066)
Pamiętam jak wiele lat temu używając multimetru bazarowego za 8zł (zdjęcie z sieci ale jakoś podobnie wyglądał) okazało się, że niby ogniwo naładowane ale jednak brakuje 0,2V. Tak, że ten;)

Miałem o tym napisać. Dzieju wykonanie elektroniki Ctek'a przewyższa taki miernik za 15zeta. Żeby mówić coś o pomiarach wiarygodnych to wpisz sobie w Google frazę: Miernik uniwersalny Fluke cena
Tani dodatek do ładowarki? Po co? A co się stanie jak pani kabelki w mierniku pomyli?

Przeczytaj dokładnie cykle ładowania.
Nie wiem, czy porównywanie ładowarki z Lidla do Ctek'a;a ma sens? Po zaniku zasilania 230V Lidl-owe nie podejmowały przerwanego ładowania. Nie wiem, czy to zostało poprawione? Wieczorem włączając ładowanie - rano wstając jesteś przekonany, że aku naładowane, a tu zonk i jesteś w ......;)

Pompowanie bańki swoje zrobiło ja za swój zapłaciłem (2015) 269 zeta no cóż.....:(
Gwarancja na 5lat?

pałeł 23.12.2021 13:10

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 762078)
Żeby mówić coś o pomiarach wiarygodnych to wpisz sobie w Google frazę: Miernik uniwersalny Fluke cena

Czy to musi byc fluke ? Ot każdy sprzęt pomiarowy ma swoja klasę dokładności im ta klasa dokładności jest wyższa to taki miernik jest coraz droższy. Nie dziwne to. Ale analogicznie patrząc na odległość miedzy domem Kazmira i Dzieja nikt nie podawał tej w odległości w mm żeby nie mówić i 0,01 mm trzeba wiedzieć co sie mierzy i po co zwykły miernik starczy a i bez niego da sie zrobic. ładowanie akumulatora nie jest kosmiczna technologia mozna to zrobic tak jak pisze czy zasilaczem warsztatowym (laboratoryjnym) czy jakaś ładowarka te drugie robią to co one chcą a nie ty w przeciwieństwie do zasilacza on ma zadane konkretne działanie i tylko to robi co mu każesz kręcąc gałkami

Dubel 23.12.2021 14:33

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 762078)
Miałem o tym napisać. Dzieju wykonanie elektroniki Ctek'a przewyższa taki miernik za 15zeta. Żeby mówić coś o pomiarach wiarygodnych to wpisz sobie w Google frazę: Miernik uniwersalny Fluke cena
Tani dodatek do ładowarki? Po co? A co się stanie jak pani kabelki w mierniku pomyli?

Przeczytaj dokładnie cykle ładowania.
Nie wiem, czy porównywanie ładowarki z Lidla do Ctek'a;a ma sens? Po zaniku zasilania 230V Lidl-owe nie podejmowały przerwanego ładowania. Nie wiem, czy to zostało poprawione? Wieczorem włączając ładowanie - rano wstając jesteś przekonany, że aku naładowane, a tu zonk i jesteś w ......;)

Pompowanie bańki swoje zrobiło ja za swój zapłaciłem (2015) 269 zeta no cóż.....:(
Gwarancja na 5lat?

:Thumbs_Up:
o polecajacych lidla jako dobra ladowarke powiem tylko tyle, jeszcze dluga droga zanim czesc ludzi pojma ze tanie i popularne wcale nie jest dobre i tanie.

Kazmir 23.12.2021 15:17

Cytat:

Napisał pałeł (Post 762089)
Ale analogicznie patrząc na odległość miedzy domem Kazmira i Dzieja nikt nie podawał tej w odległości w mm żeby nie mówić i 0,01 mm trzeba wiedzieć co sie mierzy i po co zwykły miernik starczy a i bez niego da sie zrobic. ładowanie akumulatora nie jest kosmiczna technologia mozna to zrobic tak jak pisze czy zasilaczem warsztatowym (laboratoryjnym) czy jakaś ładowarka te drugie robią to co one chcą a nie ty w przeciwieństwie do zasilacza on ma zadane konkretne działanie i tylko to robi co mu każesz kręcąc gałkami

Pałeł Jak by Dzieju mieszkał 0,01mm od mojego domu to już pewnie byłby z tym aku u mnie;):haha2:
W drugiej części nie do końca się zgodzę, że zasilacz laboratoryjny zrobi to samo?
Chodzi o przebieg sygnału np czyszczenie płyt zasiarczonych odpowiednim przebiegiem wygenerowanym przez prostownik. Zasilacz laboratoryjny ma "prawie" przebieg prostej i nic więcej. Inna sprawa, że taki prostownik może mieć większe tętnienia i inne szumy, ale to służy do ładowania kwasiaka, a nie zasilania audiofilskiego wzmaka;):haha2:

Anyway, jak to mówią angole nie wiem, czy przekonamy Dzieja do zakupu porządnej ładowarki?;):haha2::D


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.