Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   NAT - Warsztat (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=171)
-   -   Ciągnie po zatrzymaniu (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=35562)

mdxmd 18.05.2020 16:09

to masz źle ustawiony TPS a nie stopkę przepustnicy, ale zarówno jednego jak i drugiego nie wolno teoretycznie ruszać!

WieniuZiel 18.05.2020 17:41

Mógłbyś rozszerzyć tajemniczy skrót?

Jac 18.05.2020 18:15

Cytat:

Napisał WieniuZiel (Post 682263)
Mógłbyś rozszerzyć tajemniczy skrót?


Throtle position sensor, czyli czujnik ustawienia manety

WieniuZiel 18.05.2020 22:11

Dziękuwa, podejmę temat czujnika zatem :-)

RAVkopytko 18.05.2020 22:44

Nie manety,tylko przepustnicy

tomeks 20.05.2020 10:04

Cytat:

Napisał WieniuZiel (Post 682139)
Po prawej stronie pod zbiornikiem jest dźwigienka przepustnicy. Poruszasz manetką to zobaczysz. Jest tam śrubka ograniczająca ruch. Potrzebujesz mały imbus, nie pamiętam rozmiaru, oraz kluczyk bodaj 5 lub 6, do poluzowania kontry. Imbus oczywiście centrycznie od dołu śrubki, nie widać okiem wpustu, trzeba wymacać. Rocznik 2016 dct. Zrobiłem 1tys.km i gitara.

Dziękuję za informacje. Daj znać (lub jeśli ktoś wie na forum) jeśli ustalisz czy można regulować to samemu. Chętnie obniżyłbym trochę obroty.

matjas 20.05.2020 10:30

z moich skromnych doświadczeń i różnorakich lektur - dotknij TPS nie wiedząc co robisz i otworzysz sobie możliwości na pozbycie się paru złotych lub doedukujesz się szybko w temacie silników i układów zarządzania ich pracą.

co do obrotów luzem to nawet w gaźnikowcach możesz wg książki opuścić je tylko o 100rpm czyli mniej niż 10%. tu muszą być na konkretnym poziomie. jeśli silnik kręci się za szybko na luzie to może masz coś pogrzebane.

czy ktoś regulował już wolne obroty w NAT bo mu było za szybko fabryczne ustawienie wg książki? :D

m

mdxmd 21.05.2020 13:25

Cytat:

Napisał matjas (Post 682513)

czy ktoś regulował już wolne obroty w NAT bo mu było za szybko fabryczne ustawienie wg książki? :D

m

regulacja jest automatyczna i sterownik zawsze ustawi wolne obroty, możesz nawet odłączyć jeden wężyk podciśnienia i zostawić luzem a wolne obroty będą prawidłowe...

trop idzie za TPS, ktoś go ruszył i jest ustawiony poza zakresem wolnych obrtów wówczas steronik nie zajmuje się ich regulacją bo wg. odczytów nie są to już wolne obroty.

drugi problem może dotyczyć samego regulatora wolnych obrotów (uszkodzony lub coś go blokuje i trzeba wyjąć i przeczyścić).

jeżeli TPS i stopka przepustnicy jest zabezpieczona farbą co by znaczyło, że nikt jej nie ruszał to najpierw trzeba iść w kierunku regulatora wolnych obrotów a dopiero później szukać problemów w ustawieniu TPS lub soptki przepustnicy.

danych do regulacji powyższych niestety brak, przepustnice są kalibrowane na etapie produkcji, a TPS teoretycznie nie podlega wymianie :):(

także teoria jedno a praktyka drugie... synchro też niby się nie robi.. niby...

primo podłączyć komputer i sprawdzić jaka jest pozycja regulatora IACV na wolnych obrotach przy normalnej temperaturze pracy silnika (3 kreski) bez dodawania gazu i będzie wszystko jasne

WieniuZiel 22.08.2020 21:41

Odkopuję :-) problem wracał u mnie jak bumerang :-/
Wedle Waszych sugestii poszedłem tropem TPS. Udało mi się zanabyć na Olx przepustnice kpl, z czujnikiem Tps, prawie nowe. Po 4h pracy odpaliłem sprzęta. Wolne obroty są stabilne i takie jak trzeba. Jutro poskładam plastki, żelastwo i ruszę na testy. Póki co, wygląda obiecująco. Jak się uda, zamknę się w 250pln za przesyłkę i popołudnie roboty 😊.

Edyta:
Pojeżdżone, nawet ostro. Po wymianie zestawu przepustnic z TPSem, jest ok.. Obroty na postoju stabilnie niskie, nie ciągnie. Oby tak zostało, na dłużej 😉.

ml123 12.06.2022 17:36

Cześć miałem identyczny problem po tygodniowym lataniu po polskim TET. Problemem były zatkane przez syf (piach+smar) przewody w okolicy przedniej zębatki napędowej - ciężar "syfu" zatkał gumowe rurki. Na trasie wygrzebałem ile dałem rady - małym patykiem, objawy od razu minęły.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.