Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Hamulce, kola, opony (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=250)
-   -   Niewracające tłoczki hamulców / niepokojące działanie ABS (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=42004)

fracz 15.02.2022 22:54

Niewracające tłoczki hamulców / niepokojące działanie ABS
 
Mam niepokojące objawy układu hamulcowego i nie wiem gdzie szukać przyczyny lub rozwiązania. NAT kupiona we wrześniu 2021, jestem drugim właścicielem. Przebieg 47kkm, rocznik 2018.

Po pierwsze, tłoki z przodu nie wracają na tyle ile powinny, i cały czas minimalnie trą o tarcze, co objawia się nawet podczas jazdy, gdy przy zwracaniu piszczą. Na centralce, kręcąc koło w powietrzu, nie chodzi luźno. Tarcze proste, klocki oryginalne, mają prebiegu ok 20kkm, jeszcze ich trochę jest. Próbowaliśmy czyścić tloki. Upuscilismy też odrobinę płynu z układu - brak bąbelków, śladów zapowietrzenia.

Po drugie, gdy hamuję testowo awaryjnie, abs się włącza, puszczam klamkę i przez chwilę wtedy jest tak twarda że nie da się wcisnąć ponownie. Dopiero gdy ABS się uspokoi to klamka robi się z powrotem normalnie miękka. Czy tak powinno być?

Macie jakieś pomysły gdzie szukać przyczyny tych problemów?

Galar 16.02.2022 22:48

Kiedy był wymieniany płyn hamulcowy?
Co rozumiesz przez "próbowanie czyszczenia tłoków?

muszel72 17.02.2022 06:16

Jeszcze jeden temat. Sprawdź jakie masz klocki. Ja kupiłem dwa lata temu dedykowane do CRF Maklandy chyba 204-ki by mieć w zapasie. Kilka dni temu montowałem je i niestety trzeba było je doszlifowywać. Mówię o części metalowej.

madafakinges 17.02.2022 06:57

Może masz nieoryginalna klamkę która cały czas lekko naciska na tłok pompy hamulcowej i robi takie psikusy. Nie masz przypadkiem chińskich klamek nielamek?
Cytat:

Napisał muszel72 (Post 769806)
Jeszcze jeden temat. Sprawdź jakie masz klocki. Ja kupiłem dwa lata temu dedykowane do CRF Maklandy chyba 204-ki by mieć w zapasie. Kilka dni temu montowałem je i niestety trzeba było je doszlifowywać. Mówię o części metalowej.

wywal te maklandy skuteczność hamowania na nich spada o 50% do tego po pierwszym mocnym zgrzaniu klocków całkiem przestają hamować...

mdxmd 17.02.2022 08:48

albo zapowietrzony układ hamulcowy,

muszel72 17.02.2022 09:07

Dzięki Mada. Co zatem wg Ciebie wrzucić?

Melon 17.02.2022 09:23

Cytat:

Napisał muszel72 (Post 769824)
Dzięki Mada. Co zatem wg Ciebie wrzucić?

Ja w viadrze miałem złote TRW i te polecam, sprzedał mi je kolo w serwisie.
Hamowały i tarcz nie wp...ły.

matjas 17.02.2022 09:25

Przeciez napisał ze klocki ori. Cokolwiek to znaczy :)

Minimalnym ocieraniem bym się nie martwił. Pytanie o resztę.
Jeśli masz powietrze w układzie to nie bierz się za to sam - odpowietrzanie układu z ABS to nie jest patrzenie czy ‚idą Babelki’.

Zacząłbym kolejno od rozebrania przednich zacisków bo przy 50k na bank nie sa to ori klocki i pewnie przy wymianie jak to robią wszystkie paprockie serwisy po prostu wcisnęli brudne tłoki z powrotem w korpus. Potem wymiana płynu i oczywiście odpowietrzenie.

madafakinges 17.02.2022 09:38

Cytat:

Napisał muszel72 (Post 769824)
Dzięki Mada. Co zatem wg Ciebie wrzucić?

W 1000 miałem zamienniki nissina.

luk2asz 17.02.2022 10:28

Cytat:

Napisał matjas (Post 769830)
Minimalnym ocieraniem bym się nie martwił.

Zacząłbym kolejno od rozebrania przednich zacisków bo przy 50k na bank nie sa to ori klocki i pewnie przy wymianie jak to robią wszystkie paprockie serwisy po prostu wcisnęli brudne tłoki z powrotem w korpus. Potem wymiana płynu i oczywiście odpowietrzenie.

U mnie też piszczało lekko przy pełnym skręcie i w 1000 i 1100, może to normalne.
A co do ABS, to on chyba tak ma, że utrzymuje wyższe ciśnienie przez chwilę. Mam tak jak dochodzi do włączenia ABSu na szutrach, kiedy zawias jest ugięty, odpuszczam hamowanie, chce docisnąć spowrotem i klamka twarda.

Co do 50000 km i klocków to Majtasie, mogę polemizować :-), ale mi koledzy mówią, kto hamuje ten przegrywa i może dlatego klocki ori mam powyżej 50000 km :-)

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.