Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Silnik, sprzęgło, skrzynia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Korbowód, sworzeń - wyraźne zużycie (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=2263)

Zet Johny 07.01.2009 14:50

Korbowód, sworzeń - wyraźne zużycie
 
Mam pytanie do Was jak można wybrnąć z tej sytuacji.
Po demontażu tłoków okazało się że luzy na połączeniach korba-sworzeń już przekracza normę:(, poza tym powierzchnie współpracy tych elementów też mają dosyć duże znamiona zużycia.
Jak naprawić tanio i fachowo.



Myślałem o nadwymiarowych sworzniach i rozwierceniu korb.
Poradźcie coś jak macie jakieś doświadczenie w tym temacie.
Dzięks!

motormaniak 07.01.2009 16:07

W Yamasze xt w której romoncie uczestniczyłem zastosowałem nadwymiarowy sworzeń i rozwierciłem korbę. Sworzeń dorobiłem w Łomiankach na Kwiatowej (koszt coś koło 250 zł)- sworzeń nadwymiarowy fabryczny nie jest dostepny do Xt-ka. Korba została rozwiercona rozwiertakiem nastawnym- była zaskakująco miękka. Kumpel katował potem tego Xt- ka i wszytsko jest ok- już 3 sezon.

W przypadku Afryczki nie wiem czy są dostępne fabryczne nadwymiarowe sworznie...
pozostaje : częsci używane..., cały silnik..., dorobienie sworzni nadwymiarowych...
pozdr

Zet Johny 07.01.2009 16:52

W serwisie nie ma nadwymiarowych sworzni do afryki, ale tak się zastanawiam nad sworzniami od innego bika lub samochodu.

motormaniak 08.01.2009 09:32

Sworznie od samochodów zazwyczaj są cięższe. Z motocykli japońskich watpie czy który ma nadwymiarowe sworznie- Tobie nie potrzeba więcej o 1mm tylko o 0,2 mm.. Ja rozważałem zakup nowego japońskiego sworznia (cena znośna) i pochromowanie go chromem technicznym. Główke korbowodu i tłok trzeba ruszyć wtedy bardzo niewiele , bez wyciągania wału a w tłoku można pozostawić te same zabezpieczenia i nie trzeba nowych rowków. Weż pod uwage że im mniej "patentów" tym sprzęt lepiej jeżdzi....

podos 08.01.2009 10:33

Kupiłbym nowy silnik. Jeśli sworznie są w takim stanie to co jest z resztą? Za chwilę znowu ci coś poleci. Cały silnik jest jednak stosunkowo tani.

Franz 08.01.2009 17:07

Cytat:

Napisał podos (Post 38042)
Kupiłbym nowy silnik. Jeśli sworznie są w takim stanie to co jest z resztą? Za chwilę znowu ci coś poleci. Cały silnik jest jednak stosunkowo tani.


Tani to będzie również w podobnym stanie technicznym.
Na ebay silnik Rd04 80tys zaczyna się od 400 euro
Im mniej i młodszy tym więcej

Zet Johny 08.01.2009 20:29

Cytat:

Napisał motormaniak (Post 38032)
Ja rozważałem zakup nowego japońskiego sworznia (cena znośna) i pochromowanie go chromem technicznym. Główke korbowodu i tłok trzeba ruszyć wtedy bardzo niewiele , bez wyciągania wału a w tłoku można pozostawić te same zabezpieczenia i nie trzeba nowych rowków.

To rozwiązanie wydaje mi się dosyć sensowne. Wiadomo że im mniej skrobnę korbę i tłoka tym lepiej. Ale czy to się uda bez rozpoławiania?

Cytat:

Napisał podos (Post 38042)
Kupiłbym nowy silnik. Jeśli sworznie są w takim stanie to co jest z resztą? Za chwilę znowu ci coś poleci. Cały silnik jest jednak stosunkowo tani.

Tak w planach jest kupno silnika. Ten co mam to myślałem że jest w gorszym stanie ale nie ma tragedii. Dziwne bo tłoki są nominalne i w dobrym stanie, gładzie cylindrów tak samo. Ale prawdopodobnie muszę go rozpołowić i przyglądnąć się czy nie ma widocznych zużyć na innych strategicznych podzespołach.

Cytat:

Napisał Franz (Post 38108)
Tani to będzie również w podobnym stanie technicznym.
Na ebay silnik Rd04 80tys zaczyna się od 400 euro
Im mniej i młodszy tym więcej

Tak właśnie myślałem że poniżej 2 tpln to nie kupi nic dobrego. Chociaż różnie to bywa.

motormaniak 09.01.2009 08:46

Cytat:

Napisał zetjohny (Post 38139)
To rozwiązanie wydaje mi się dosyć sensowne. Wiadomo że im mniej skrobnę korbę i tłoka tym lepiej. Ale czy to się uda bez rozpoławiania?

Tak wygląda rozwiertak nastawny : http://www.allegro.pl/item523999121_...6_25_54mm.html

połowić silnika nie trzeba, mi w XT poszło łatwo, ale ....

jeśli zdecydujesz sie na taką operację to lepiej dowiedz sie u jakiegoś fachowca czy
chrom techniczny w takim miejscu się sprawdzi (najlepiej w zakładzie gdzie będą go kłaść) czy też lepiej dorobić sworzeń .

rambo 09.01.2009 10:39

ja bym wymienił silnik, bo raz że już go tak jak fabryka nie żłożysz. dwa że wymienieone czesci nie bede tak dobre jak oryginał

Lepi 09.01.2009 11:23

Cytat:

Napisał rambo (Post 38208)
ja bym wymienił silnik, bo raz że już go tak jak fabryka nie żłożysz. dwa że wymienieone czesci nie bede tak dobre jak oryginał

Tu bym nie przesadzał, w fabrykach też pracują tylko ludzie. Tym bardziej, że jak pisze motormaniak nie trzeba rozpoławiac.
A że nie będzie to jak oryginał to się oczywiście zgodzę. Tak czy tak robiłbym takie cuda tylko, jeśli wiedziałbym, że reszta silnika jest ok. Kupowałbym używany silnik, też tylko gdybym wiedział, że jest w lepszym stanie. I bądź tu mądry..


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.