Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   [P] Prawo jazdy. Przepisy dla młodych. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=41934)

Emek 07.02.2022 08:18

[P] Prawo jazdy. Przepisy dla młodych.
 
Mam takie pytanko techniczne, może ktoś się orientuje.

Powiedzmy, że delikwent robi sobie prawo jazdy AM mając 14 lat. Nie ma dla mnie znaczenia czy jeździ w tym czasie motorowerem czy nie ale dla uproszczenia załóżmy, że ciska papier w kąt, nie ma pojazdu i nie jeździ ale nabył uprawnienia. Powyższe odnosi się do sytuacji, w której koleś ma całkowicie bezszkodową, bezmandatową 3 letnią historię jako "kierowca" na tym AM. Dalej.

W wieku lat 18 delikwent robi sobie prawo jazdy kat B co w świetle obecnych przepisów jest wyżej niż AM bo może latać moto 125 ccm. Powiedzmy, że to mniej istotne. Idzie mi o to czy posiadacz prawka AM, który następnie po upływie 3 lat od uzyskania uprawnień AM (ma za sobą 3 letni okres bez jakiejkolwiek kolizji z przepisami) zdobywa prawko na B będzie traktowany jako kierowca młodociany czy z racji "stażu" jaki zrobił wcześniej posiadając AM będzie traktowany "normalnie" czyli nie jak kierowca młodociany.

Z drugiej strony jeśli AM uprawnia na 50 ccm a B na 125 ccm (ale to u nas a gdzie indziej niekoniecznie) to czy w prawku będzie miał AM i B czy zostawią jedynie B?

matjas 07.02.2022 08:36

bardzo dobry temat. coraz więcej tych młodych naszych musi wsiadać na dwaOO bo ktoś musi to nasze forum ciągnąć.
jak już wyjaśnisz sobie swoje pytanie to może będzie to ogólnie wątek dla 'młodych' - od czasu zlikwidowania karty motorowerowej jestem kompletnie zgubiony w tych przepisach i niestety mam poczucie, że jak wyjeżdżam z młodym przez furtkę asfaltem do lasu to jestem przestępcą... :/

7Greg 07.02.2022 08:49

Ubezpieczalnie chyba do 26 roku życia kierowcy traktują go jako źródło samego zła i stawki są i tak inne niż "normalne"

Emek 07.02.2022 08:52

Stawki ubezpieczeniowe mnie nie interesują. Chodzi tylko czy kierowca młodociany będzie dalej młodocianym jak zrobi B posiadając wcześniej ponad 3 lata AM.

CzarnyEZG 07.02.2022 08:54

Temat trzeba rozpatrzeć dwutorowo.

1. Uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
W sytuacji o której pisze Emek pomimo, że młody ma już trzy lata AM, nie będzie mógł od razu jeździć 125 ccm po zrobieniu B.
Czas karencji liczy się od momentu zrobienia B.
Aby mógł zacząć jeździć na 125 ccm musi zatem zrobić A1 albo czekać trzy lata od zrobienia B.

2. Ubezpieczenia.
Tutaj co prawda podejście poszczególnych firm się różni, ale młody cały czas będzie w mniejszym lub większym stopniu dojechany z powodu wieku.
Staż prawka na niewiele się zda.

Mamy dosyć bolesną zasadę w domu i sprzęty kaszojadów są zarejestrowane tylko na nich. Na początku OC mocno boli (400 zł za 125 ccm) ale z wiekiem i wypracowywaniem zniżek jest coraz lepiej.

No i uczy gówniaków, że kupić sprzęt to jest pikuś.
Utrzymać go to się zaczynają schody.

Emek 07.02.2022 09:01

Dla jasności sytuacji. Mnie nie chodzi o jazdę 125 ccm na prawku B. Jedynie o to czy staż na AM pozwala się pozbyć ograniczeń związanych z tym, że jest się młodocianym kierowcą.

garbaty 07.02.2022 09:58

Kolega policjant z pracy mówi że będzie młodociany, jak zrobisz B w wieku 60lat mając A od 18roku życia też na B będziesz młodociany. Podobno tylko z B liczy się staż

jabolos 07.02.2022 10:20

Jeśli chodzi o kategorie prawa jazdy wbite w prawko to będzie miał wbite AM oraz B.

Emek 07.02.2022 10:28

Udało mi się dokopać i @garbaty gada prawidłowo. Dla jasności określa to art 91 ustawy
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20210001212
Stoi tam jak byk że okres próby trwa 2 lata i dotyczy kategorii B więc posiadanie innych uprawnień wcześniej chooya daje.

garbaty 07.02.2022 10:59

Daje Ci tylko do zniżek ubezpieczenia

syncronizator 07.02.2022 12:19

Cytat:

Napisał garbaty (Post 768374)
Daje Ci tylko do zniżek ubezpieczenia

No właśnie .. jak to jest ze zniżkami OC dla młodocianych?
Kiedy moja 18 letnia latorośl nabierze pełnych zniżek OC jeśli teraz zarejestruję na nią moto 125cm ?

Artek 07.02.2022 12:28

Cytat:

Napisał syncronizator (Post 768388)
No właśnie .. jak to jest ze zniżkami OC dla młodocianych?
Kiedy moja 18 letnia latorośl nabierze pełnych zniżek OC jeśli teraz zarejestruję na nią moto 125cm ?

Ja bym zadał inaczej pytanie: kiedy skończą się zwyżki dla latorośli?
Odpowiedź już padła w wątku: 26 lat.

Ile macie %zniżek?
Nic nie macie. Ten system już zmieniono.


Stawki ubezpieczenia ustalane są od kilku lat na innym poziomie. Jest brane wiele czynników: staż i kategorie prawka, wiek, miejsce zamieszkania, płeć itd...
Za auto bmw jest"zwyżka":umowa:

Do 26 roku nie opłaca się* młodym rejestrować na nich pojazdów większych, niż 125ccm.

*samemu trzeba przeliczyć, czy młodemu warto dawać auto. Możemy o tym porozmawiać, wymienić się doświadczeniem.

CzarnyEZG 07.02.2022 12:30

Cytat:

Napisał syncronizator (Post 768388)
No właśnie .. jak to jest ze zniżkami OC dla młodocianych?
Kiedy moja 18 letnia latorośl nabierze pełnych zniżek OC jeśli teraz zarejestruję na nią moto 125cm ?

Zależy od firmy ubezpieczeniowej.
Teoretycznie idzie to 10% rocznie, ale przy zmianie firmy, trafieniu na jakąś promocję itd da radę to zrobić szybciej.

Córka ma 50ccm na siebie od trzech lat i 40% zniżek.
Syn ma 125 ccm od dwóch i dopiero teraz będzie miał 20%. (wcześniej miał zwyżkę bo był niepełnoletni)

Na takie pytanie najlepiej odpowie Ci dobry agent i nie będzie to odpowiedź stała.

muszel72 07.02.2022 12:32

Przerabiałem to. Kupiłem kilka lat temu swojemu młodemu beemwe i ubezpieczyłem na siebie. Potem przez kilka lat miałem zwyżkę w ubezp:mur:

CzarnyEZG 07.02.2022 12:41

Dlatego u mnie żadne takie.

Kaszojad sam zapierdziela do WK zarejestrować a później do ubezpieczalni ubezpieczyć.

Okazuje się, że posiadanie jakiegokolwiek jeździdła, to nie tylko brym brym, ale też spora odpowiedzialność. I to nie tylko mechaniczna.
Dokumenty to nie tylko zbędna makulatura, a kasa nie bierze się z bankomatu.

ps: Kumpel tak dla syna bejcę kupił. Dwie szkody młody w roku zrobił i tacie przyszło następne OC 12,5 kpln czy jakoś tak.
A dla młodego to tylko jakieś papiery były i wogóle o co ten krzyk?

lukasz_vip 07.02.2022 13:03

Cytat:

Napisał garbaty (Post 768374)
Daje Ci tylko do zniżek ubezpieczenia

Prawko nic nie ma do zniżek. Liczy się staż ubezpieczenia pojazdu. Ja mają 18lat miałem pełne zniżki bo miałem pełno piździków na siebie rejestrowanych.
Ubezpieczalnia ma gdzieś twoje prawko. Liczy się tylko historia ubezpieczeń. Nie wiem czy teraz motorowery nie zostały wyłączone z naliczania zniżek.

Cytat:

Napisał muszel72 (Post 768392)
Przerabiałem to. Kupiłem kilka lat temu swojemu młodemu beemwe i ubezpieczyłem na siebie. Potem przez kilka lat miałem zwyżkę w ubezp:mur:

Kiedyś niektóre firmy nie miały zwyżki za wiek poniżej 26 lat. Nie wiem jak jest teraz. Ale to i tak lepiej wyjdzie jak dopiszesz go do siebie i zapłacisz z full zniżkami minus zwyżka z wiek. Niż on miałby sam rejestrować na siebie po 26 roku i mieć 0 zniżek.

syncronizator 08.02.2022 17:53

Tak właśnie zrobię. Dopiszę córkę do OC 125tki... I tak nią nie jeździ.. więc z jej powodu nie stracę zniżek.

Dzieju 08.02.2022 22:44

Cytat:

Napisał Artek (Post 768389)
Ja bym zadał inaczej pytanie: kiedy skończą się zwyżki dla latorośli?
Odpowiedź już padła w wątku: 26 lat.

Obiło mi się o uszy że ktoś wymyślił by tą granicę przenieść na 30 lat.
Zamordyzm pełną parą ale i tak zwolenników jego nie brak.

aadamuss 08.02.2022 23:47

Młodzi później dojrzewają :-)

next22 09.02.2022 19:29

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 768562)
Obiło mi się o uszy że ktoś wymyślił by tą granicę przenieść na 30 lat.
Zamordyzm pełną parą ale i tak zwolenników jego nie brak.

A od 50 lat znów zwyżki dla osób w podeszłym wieku to też grupa ryzyka :)

matjas 09.02.2022 23:33

Jaja sobie robisz next??

Dzieju 10.02.2022 09:16

Cytat:

Napisał next22 (Post 768676)
A od 50 lat znów zwyżki dla osób w podeszłym wieku to też grupa ryzyka :)

No no a za 10 lat połączą obie grupy stwierdzając że wszyscy są zagrożeniem.

CzarnyEZG 10.02.2022 09:54

Niestety nie robi sobie jaj.
Jest taki projekt i prędzej niż później wejdzie w życie.

matjas 10.02.2022 10:49

no to przesiądziemy się na deskorolki szybciej niż myślałem :D hehehe

i powoli już staje się, a będzie jeszcze większym, utrzymanie kilku maszyn w garażu - bo NIKT nie chce ubezpieczyć jednak kierowcy tylko sprzęt. draństwo.

Artek 10.02.2022 11:18

No to będziem rejestrować na dzieci swoje sprzęty.
TaDam?:haha2:

aadamuss 10.02.2022 11:55

Rejestracja odwrócona :-) Czy można zarejestrować/kupić auto na 10 latka?

lukasz_vip 10.02.2022 12:23

Możesz. Auto to rzecz jak każda inna ale będziesz potrzebował dowód, który da się dziecku wyrobić. Będzie tylko potrzebny twój podpis na umowie.

https://forumprawne.org/ubezpieczeni...eletniego.html

Dzieju 11.02.2022 21:13

No i znowu Morze wygrywa z lądem , tam nikt nie patrzy na wiek i można żeglować aż do końca bez ograniczeń.
Nie ma ograniczeń prędkości , nie ma zamordyzmu pod wszelką postacią......
Jest wolność.....

aadamuss 12.02.2022 23:27

Do czasu :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Dzieju 15.02.2022 15:44

Może i masz rację ale tam nigdy lądowe dziwactwa nie miały wpływu.
A jeśli cokolwiek to marginalnie i niemal niezauważalnie.
Tam rządzi wiatr i woda a nie ludzie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.