Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Szpej turystyczny - Produkty i Porady (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=132)
-   -   Lornetka - porady (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=32366)

CzarnyEZG 12.07.2018 15:25

Lornetka - porady
 
Hej.

Chcę kupić lornetkę.
Nie żadne cudo techniki, tylko sprzęt, przy pomocy którego będę mógł oglądać przyrodę podczas wyjazdów autem terenowym i podglądać sąsiadki z naprzeciwka.

Czy ktoś ma doczynienia ze sprzętem typu:

https://www.jula.pl/catalog/wypoczyn...polowa-953037/

ewentualnie mógłby polecić coś w tym stylu?

calgon 12.07.2018 15:30

Polskie Delta moge coś załatwić taniej jak podasz konkretny model.

szelas 12.07.2018 15:53

Cytat:

Napisał CzarnyEZG (Post 590240)
Hej.

Chcę kupić lornetkę.
Nie żadne cudo techniki, tylko sprzęt, przy pomocy którego będę mógł oglądać przyrodę podczas wyjazdów autem terenowym i podglądać sąsiadki z naprzeciwka.

Czy ktoś ma doczynienia ze sprzętem typu:

https://www.jula.pl/catalog/wypoczyn...polowa-953037/

ewentualnie mógłby polecić coś w tym stylu?

Nie znam tej lornetki, ale na 99,9% jestem pewny, że to guano. Lepiej dołożyć parę złotych do jakiejś markowej, np NIKONa. Nawet najtańszy nikon za 350 zł będzie o niebo lepszy

jorge 12.07.2018 15:59

Przeniosłem do właściwego forum.

CzarnyEZG 12.07.2018 16:01

Calgonie, jestem w tym temacie totalnym lajkonikiem.

Pytam co kupić, ile trzeba dać i żeby było dobrze.

CzarnyEZG 12.07.2018 16:02

Cytat:

Napisał jorge (Post 590248)
Przeniosłem do właściwego forum.

Dzięki i sorry za pomyłkę :)

jorge 12.07.2018 16:07

Cytat:

Napisał CzarnyEZG (Post 590250)
Dzięki i sorry za pomyłkę - miało być w HP :)

To szpej więc należyte miejsce dla potomnych. Tym bardziej, że ja szukam również. Jestem w pracy - ale wieczorem może napisze swoje typy. Mam dwa - Nikon i jeszcze jedne co nie pamiętam nazwy.

CzarnyEZG 12.07.2018 16:09

Super - chcę kupić coś porządnego a nie wydać kasę.
Czekam na Twoje typy.

ps: Rozglądałeś sie może też za noktowizorem? (nie mam doświadczenia i też zaczynam macać temat)

ArtiZet 12.07.2018 16:11

Soligor

pałeł 12.07.2018 16:13

Sprawdź vortex macalem kiedys na tragach kilka modeli i były extra ale potem kasy brakło i nie kupiłem nic

Artek 12.07.2018 16:52

To muszą być fajne sąsiadki:)
Znajomy na bazarze kupił za 300 starą wojskową z PZO. Tylko gumki(muszle?) długo szukał i dostał u producenta. Ciężka i dobra do większych odlegości. Ale chyba są już na rynku lepsze i nowsze.

voytas 12.07.2018 17:09

słaba jakość, duże powiększenie , mała średnica soczewki i duży ciężar potrafią zniechęcić do obserwacji,
sporadycznie używam do obserwacji nieba (w dzień też) 10x50 Panasonic , 10 lat temu dałem jakieś 4 stówy i to jest dopuszczalna dolna półka

Ziarko 12.07.2018 17:19

Nikon Action (obecnie Aculon) 7x35, względnie 8x42
Delta Forrest 8x50, Delta One 8x32

Szukaj wśród markowych. Vortex też fajne lornetki robi.
no chyba, że może być na stałe w aucie i domu,

Szukaj czegoś o powiększeniu 7-12 (większe sobie zupełnie odpuść). Pamiętaj by proporcja była zachowana czyli 8x32 (4) - 7x50(7) czyli 32/8=4....
tzw. źrenica wyjściowa. Im mniejszy wnik, tym lornetka ciemniejsza. Osobiście uważam, że szkła 10x25 już wyłącznie dla młodych oczu... stąd 8x32 będzie więcej widać, więcej szczegółów i większym zakresie dnia dla osób w podeszłym wieku 40+ ;)

Zwróc uwagę, by lornetki były uszczelnione. Unikniesz wówczas parowania szkiełek od środka. Bardzo denerwujące wiosną i jesienią, gdy chłód dogadza.

pałeł 12.07.2018 17:51

według mnie 8x56 lub 10x56 jest najlepsza opcja
wypełnione azotem lub argonem aby nie parowały
niestety takie produkty to ponad 500+
za 300zł lepiej opuścić niż kupować

maciej33 12.07.2018 18:38

Takie tam
 
No ,dobra a teraz pytanie ,gdzie dac lornetke do ustawienia zbieznosci
Czy jak dam do optyka ,to bedzie potrafil ogarnac ??

tyran 12.07.2018 18:47

Mam Nikona z zoomem. Jest mega, ale tania nie była.

Dren 12.07.2018 21:58

Cytat:

Napisał maciej33 (Post 590292)
... dac lornetke do ustawienia zbieznosci
...

To się nazywa kolimacja osi :)

matjas 12.07.2018 22:49

Każda lornetkę z pryzmatem w połowie skolimujeszsobie sam. Chcesz to napisz powiem jak.

Do obserwacji okolicy polecam produkty zeissa z ddrowa x7 max serii Dektarem itp. Kupisz za 300pln na olx - NIC nie podskoczy w okolicach tej ceny a szkło bardzo poręczne j obraz po prostu wspaniały. Bardzo uniwersalna lornetka. Trochę taniej ruskie szkła ale to będzie trochę taniej i dużo gorzej.

M

jorge 13.07.2018 01:34

Vixan - miałem i utopiłem. Była malutka ale zajebiście ściągała - jak duże i wielkie.

kudlatov 13.07.2018 07:10

Ja używam Yukon sibir i nie narzekam naprawdę fajny sprzęt i można zamocować do statywu.

Michal 13.07.2018 09:33

Sprawdź Vortexa, ma dożywotnią gwarancje na swoje produkty.

dawid8210 13.07.2018 09:50

Matjas, chętnie porównał bym takiego zeiss-a z moim starym tento 10x50. Pewnie to przepaść na korzyść zeiss.
Czarny, szkoda pieniedzy na tą z Juli. Poluj na to co Matjas polecił , albo choćby na taką tento. To lornetki na wiele lat. Jeszcze Twoje dzieci się pocieszą.

matjas 13.07.2018 10:11

mam tento 10x a bliski kumpel ma zeissa 7x - uwierz mi to jest k..wa przepaść.

raz, że zeiss jest bardzo poręczną lornetką - po prostu idealnie leży w dłoni. fajnie patrzy się przez nią dzieciakom /co jest dla mnie ważne/ - ostrość, głębia, barwy, pole widzenia - to sa wszystko rzeczy, o których po prostu zaczynasz myśleć kiedy zobaczysz, że istnieją. Niestety - Tento w porównaniu z taką siódemką po prostu cos tam powiększa i coś tam przybliża - OCZYWIŚCIE - jak na dzisiejsze syfiaste standardy sprzętu klasy POP Tento jest zajebiaszczą lornetką.

Moja przeżyła lot spowodowany przez mojego pierworodnego i musiałem ją kolimować i jako tako to wyszło - dumny jestem, że ją uratowałem.

Zeissa x7 na pewno kiedyś kupię jak dzieciaki podrosną bo jest to moim zdaniem ideał, jakość, cena, wielkość - ceny wahają się od 300-700 nawet złotych. Za 400 da się kupić w fajnym stanie ze skórzanym pokrowcem ZKJ. Ta lornetka wygląda, pachnie jakością. Naprawdę polecam.

m

p.s. oczywiście - polecam to co widziałem... są przecież NIKONY, Zeissy współczesne, Svarovsky czy polularne w miarę Delty... jestem niezamożnym tradycjonalistą :D stąd moje powyższe wywody :D

Novy 13.07.2018 12:46

Gdyby ktoś był zainteresowany jakimś nowym modelem Zeiss'a to proszę o info modelu. Może się uda załatwić jakiś rabacik pracowniczy z centrali :)

matjas 13.07.2018 13:07

Powiedz jaka jest cena wyjściowa - ludzkość może nie zdaje sobie sprawy o jakich kwotach mowa :) :)

CzarnyEZG 13.07.2018 13:19

Matjasie - specjalnie nie podałem ceny wyjściowej, bo się nie znam.

Teraz widzę, że trzeba będzie wydać minimum 300 - 400 zł.
Chciałbym, żeby była nowa i w miarę trwała - uda się to?

Novy 13.07.2018 13:20

10 do 15% od ceny wyjściowej. Czasem 20%
Mówię o nowym sprzęcie ze sklepu. Dlatego proszę o model, żeby móc się zorientować. Czasem - wbrew pozorom - ceny sprzętu w de są tańsze. Choćby dlatego, że podatek jest na poziomie 19%

matjas 13.07.2018 15:14

Cytat:

Napisał Novy (Post 590476)
10 do 15% od ceny wyjściowej. Czasem 20%

Novy.... bo to dwa posty powyżej to do Ciebie - 10-15% od JAKIEJ kwoty :D

Wiem doskonale ile kosztuje optyka strzelecka Svarovskiego, Zeissa, Leupolda - ktoś kto chce wydać 400PLN na używaną dobrą lornetkę, może nie przeżyć spotkania z prawdą, którą nie chcesz się podzielić :o

Rzuć dla przykładu jak atrakcyjne w DE są ceny przykładowego Zeissa 10x50 przed rabatem.

Być może opacznie zrozumiałem intencję OP wątku :D

m

p.s. CzarnyEZG - jeśli poszukasz na popularnych portalach to znajdziesz... Jakiś czas temu facet we wrocku wysprzedawał zajebistą kolekcję rolnetek na OLX - miał Zeissa za 350 czy 400PLN - tylko ja wciąż męczę to Tento i póki działa to nie znajduję usprawiedliwienia w ot takim wydaniu czterech Jagiełłów.

PROSZĘ - pierwszy strzał: https://www.olx.pl/oferta/lornetka-c...tml#46f5eda274

w budżecie i z pokrowcem i w ślicznym stanie. Jeśli się dogadasz i jest sprawna to bierz i się nie zastanawiaj - niskim powiększeniem wcale się nie przejmuj bo to po prostu działa i nie będziesz musiał korygować trzęsirączki cały czas. Sprzęt na lata.

lub to:

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-b...7-IDnsBRe.html

ruska optyka z tamtych lat była naprawdę niezła - oczywiście kopiowali CZJ ile wlazło :D
ale wiadomo CZJ to CZJ i zawsze później przy odprzedaży to dalej jest po prostu Zeiss.

Novy 13.07.2018 17:04

Cytat:

Napisał matjas (Post 590500)
Novy.... bo to dwa posty powyżej to do Ciebie - 10-15% od JAKIEJ kwoty :D

Wiem doskonale ile kosztuje optyka strzelecka Svarovskiego, Zeissa, Leupolda - ktoś kto chce wydać 400PLN na używaną dobrą lornetkę, może nie przeżyć spotkania z prawdą, którą nie chcesz się podzielić :o

Rzuć dla przykładu jak atrakcyjne w DE są ceny przykładowego Zeissa 10x50 przed rabatem.

Być może opacznie zrozumiałem intencję OP wątku :D
(...)

No widzisz, to się dogadaliśmy :D

Pracuję w Zeiss'ie, więc możliwość załatwienia jest rabatu wyłącznie na nowe sztuki.
Czasem, ale tylko czasem są takie macane sztuki, ale nowe, czasem bez pokrowca i te mają najlepszą cenę.
Czasami jest - nazwijmy to - wewnątrz-zakładowy kiermasz, ale wtedy nie ma większego wyboru.

Dla przykładu strona sklepu Zeiss'a z optyką sportową:
Sklep Carl Zeiss

maciej33 13.07.2018 18:39

Takie tam
 
Rob liste ,szykuj zanowienie zbiorcze:-)

calgon 14.07.2018 12:59

o ja jebie spadłem z krzesla jak cennik zobaczyłem.

matjas 14.07.2018 13:32

Oszczegauem!!!! :) :) :)

jorge 14.07.2018 13:45

Cytat:

Napisał Novy (Post 590522)
No widzisz, to się dogadaliśmy :D

Pracuję w Zeiss'ie, więc możliwość załatwienia jest rabatu wyłącznie na nowe sztuki.
Czasem, ale tylko czasem są takie macane sztuki, ale nowe, czasem bez pokrowca i te mają najlepszą cenę.
Czasami jest - nazwijmy to - wewnątrz-zakładowy kiermasz, ale wtedy nie ma większego wyboru.

Dla przykładu strona sklepu Zeiss'a z optyką sportową:
Sklep Carl Zeiss

https://shop.zeiss.de/Sports%20Optic...ng=searchterm:

Taką chcę. Daj znać czy uda Ci się załatwić - stawiam flaszkę :)

plaku 14.07.2018 18:32

CROSSFIRE 12x50 G vtx AB Z racji wykonywanej pracy,testowałem wiele rolnetek .Najlepiej wypada crossfire,stosunek jakości do ceny,czyste pole bez załamań,wyostrza,przybliża znakomicie np;nikon w tych parametrach wypada słabo. Jakość wykonania i wielkość sprawia, że warto mieć nawet amatorsko.

Novy 17.07.2018 06:46

Cytat:

Napisał jorge (Post 590642)
https://shop.zeiss.de/Sports%20Optic...ng=searchterm:

Taką chcę. Daj znać czy uda Ci się załatwić - stawiam flaszkę :)

296euro to dobra cena?
Jutro będę wiedział czy coś się jeszcze da wycisnąć.

deptul 19.07.2018 02:16

Zrób jak radzi matjas. Stary DDRowski Zeiss lub ruska "olimpijka" - jeśli ma być tanio i dobrze:) Po zakupie oddasz do czyszczenia i kolimacji i masz sprzęt na lata.

Kazmir 19.07.2018 11:23

3 Załącznik(ów)
Zrobiłem mały test;)
Nazwy jak na foto. Ruska kupiona sto lat temu (było trudno kupić w PRL-u) i XX (dostaliśmy jako nagrodę w regatach)
Ruska ma żywe kolory, jakby więcej światła, XX przytłumiona - kolory "brudne" jakby jakiś filtr był założony. Większa czułość regulacji po stronie ruskiej.
Ruską w nocy przy minimalnym oświetleniu idzie coś zobaczyć XX nie za bardzo.
Ruska w zestawie filtry. W XX brak
Futerał ruskiej ze skóry sztywny + (pasek) XX torba z miękkiego materiału.

dawid8210 19.07.2018 17:01

A jak pachnie ten ruski futerał...

Dzieju 22.07.2018 07:46

Kazmirze , teraz to ludzie płacą za reklamy , nazwy , firmy , ......... a kiedyś to się kupowało lornetkę.
W domu jest jeszcze stara ruska metalowa z tamtych czasów :Thumbs_Up: , mam też Bushnella 20x50 power view .
Na łódce używam chyba właśnie takiej jak twoja ruskiej ( sprawdzę) i działa.
No ale jak się wyda parę tyszł to może przekonanie że lepiej widać jest tego warte :)

Ziarko 22.07.2018 09:18

Kupują tak samo, tylko teraz mają wybór.
KTM, YAMAHA, HONDA, BMW, DUCATI...... a nie tylko WSK i to na kartki.....

deptul 22.07.2018 15:32

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 591893)
Kazmirze , teraz to ludzie płacą za reklamy , nazwy , firmy , ......... a kiedyś to się kupowało lornetkę.
W domu jest jeszcze stara ruska metalowa z tamtych czasów :Thumbs_Up: , mam też Bushnella 20x50 power view .
Na łódce używam chyba właśnie takiej jak twoja ruskiej ( sprawdzę) i działa.
No ale jak się wyda parę tyszł to może przekonanie że lepiej widać jest tego warte :)

Nie🙂 Różnica pomiędzy starym np Zeissem a współczesna optyką za wiele tysięcy jest kolosalna.
Majac budżet można się zastanawiać czy warto kupić np Swarowskiego czy wydać kilka tysi mniej i kupić coś w czym widać równie dobrze ale gorzej w rękach lezy😁
Co nie zmienia faktu, ze za pare stówek nie kupi się lepszej lornetki niż „rusek”.

szelas 22.07.2018 17:29

Cytat:

Napisał deptul (Post 591930)
Co nie zmienia faktu, ze za pare stówek nie kupi się lepszej lornetki niż „rusek”.

W języku polskim lornetka to rodzaj żeński, więc rosjanka tudzież "ruska" lub po prostu "rusłanka" ;)

Sorry mam głupawkę, odwodniłem się po 5h w siodle w tym upale bez wody ;)

Gilu 22.07.2018 19:21

Sorry mam głupawkę, odwodniłem się po 5h w siodle w tym upale bez wody ;)[/QUOTE]

Konia oporządziłeś?,czy sam od razu na zimnego browara?

Dzieju 23.07.2018 07:24

Cytat:

Napisał deptul (Post 591930)
Nie🙂 Różnica pomiędzy starym np Zeissem a współczesna optyką za wiele tysięcy jest kolosalna.

Ale w którą stronę , czy wiele tysięcy to jakość czy tylko fanaberia z przygotowaniem reklamowym ?
Czy to może jak z laniem paliwa rajdowego do zwykłego autka , ale jak to brzmi gdy komuś powiemy co mamy w zbiorniku czy futerale na lornetkę :)
Czy kilka tys pomoże zwykłym oczom widzieć "niewidzialne".
Już nie marudzę :)

deptul 23.07.2018 12:08

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 591990)
Ale w którą stronę , czy wiele tysięcy to jakość czy tylko fanaberia z przygotowaniem reklamowym ?
Czy to może jak z laniem paliwa rajdowego do zwykłego autka , ale jak to brzmi gdy komuś powiemy co mamy w zbiorniku czy futerale na lornetkę :)
Czy kilka tys pomoże zwykłym oczom widzieć "niewidzialne".
Już nie marudzę :)

Zachęcam do testów. Najlepiej po zachodzie słońca. Wtedy najlepiej widać różnicę. W cenie też:)

Emek 23.07.2018 12:16

Że tak wspomnę intencję założyciela wątku bo chyba gdzieś zaginęła :D.
Cytat:

Chcę kupić lornetkę.
Nie żadne cudo techniki, tylko sprzęt, przy pomocy którego będę mógł oglądać przyrodę podczas wyjazdów autem terenowym i podglądać sąsiadki z naprzeciwka.
Do tego nie trzeba full wypas lufy za tysiące biletów NBP. Rusek starczy i będzie służył. Nie będzie też szkoda jak jebnie o ziemię.

Ziarko 11.11.2018 08:00

hmm, męczyć się z gownem, bo nie szkoda jak jebnie o ziemię.... hmm

Kup ruska na początek. A potem zobaczysz, może coś więcej z pożyczonej lornetki i będziesz wiedział na czym stoisz. Ogólnie stary rusek kontra tanie niskobudżetowe lornetki - wygrywa bezsprzecznie.

Luti 12.11.2018 15:20

Nie no bez jaj. Następny "leśny dziadek" wyskakujący z "ruską"...

Poniżej 300pln w necie jest Delta Optical Entry 10X50 na szkłach bak 4.
Kupiłem 2 lata temu. Wytelepałem ją w kufrze centralnym co najmniej 16 tys km w tym jakąś część szutrami. Robi jak nowa.
Ważne są parametry. Moim zdanie przybliżenie x7 jak się nie ma problemu z oczami to nie robi. Ot potwierdzić coś co i tak widać gołym okiem.
Przez 10X już idzie coś wypatrzeć (np sczytać facjatę gościa z 200m, czy nadruki na jego t-shircie) a zarazem utrzymać w ręku.
Istotnym parametrem też jest druga wartość. Czym większa średnica wyjściowa okulara tym mniej będzie tracił obraz przy słabszym oświetleniu. Poza tym większe pole widzenia będzie.
Jak jest większy budżet można rozważyć nieco droższe lornetki dachowopryzmatyczne.
Fajną opcją do turystyki ze względu na mobilność są monokulary.
Reasumując. Do zastosowań z pierwszego postu: przybliżenie 10-12x z dużą średnicą wyjściowego obiektywu (jasność i wielkość obrazu) i solidnymi szkłami np bak4.

calgon 16.11.2018 12:09

Za leśnego to teraz Ci się oberwie🙀:D

Gończy 20.11.2018 09:45

Przy wyborze lornetki ważną cechą jest jej waga. Jeśli nie planujesz jej nosić na pasku na szyi cały dzień np po górach to ja bym się rozejrzał za mniejszą DDR-owską lornetką. Duże lornetki DDR np. 10x50 są ciężkie, nieporęczne, średnio nadają się np do obserwacji aktywnej np. zwierzaków w lesie, obserwacji ptaków. Owszem fajnie pooglądać góry przez taką lornetkę ale najpierw ją trzeba na szczyt dotachać. Latałem dużo z lornetką Zeissem 8x30 i chwalę ją sobie. Poręczna i porządnie zrobiona. Ten model często wybierali myśliwi. Można trafić zadbany model bez problemu.
Jakiś czas temu kupiłem małego Olympusa 8x25 WP II. Dupy nie urywa bo nadal mam sentyment do metalowych, porządnych klasycznych lornetek ale to całkiem fajne szkło, które mieści się w kieszeni kurtki.
Lornetki uniwersalne, lekkie i z kosmiczną optyką są koszmarnie drogie. Coś za coś. To tak jak z oponami do samochodu czy motocykla. Nie da się znaleźć opony idealnej jednocześnie na asfalt i teren.
Proponuje pochodzić z kilkoma modelami na próbę i sam ocenisz, który będzie dobry dla Ciebie.
Fajny artykuł o Zeissie 8x30 https://www.optyczne.pl/544.1-artyku...ntem_8x30.html


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.