Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   NAT - Warsztat (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=171)
-   -   Ciągnie po zatrzymaniu (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=35562)

dziadekmaciek 06.08.2019 22:17

Ciągnie po zatrzymaniu
 
Ok tydzień temu nie byłem pewny, ale teraz już na 100%. Otóż moja NAT z DCT 2016 r. po jeździe i zatrzymaniu się, np. na czerwonym, po puszczeniu hamulca ciągnie do przodu. Mam ją od 4 miesięcy, przejechałem ponad 5 tys. km, i wcześniej na pewno tak się nie działo. Nie jest tak za każdym razem, ale dzisiaj kilka razy wyraźnie to odczułem. Raz było tak, że po przełączeniu na N, i potem na D, znowu ciągła (normalnie jeżdżę na S1 lub S2, ale to chyba nie ma w tym przypadku znaczenia). Obroty utrzymują się na 1100-1200. Całkowity przebieg motka to ok. 15500 km. Jakieś rady?

bogdanbc 06.08.2019 22:23

"Automat" zawsze musi lekko ciągnąć - pytanie - jak bardzo. Nie utrzymasz na prostym bez hamulca ? Jak postawisz na centralne i wrzucisz D (czy S) to się koło kręci i można np. wyczyścić i posmarować łańcuch - koło się kręci ale nawert szmata dociskaną do łańcucha można zatrzymać. Jak nie dasz tego rady zrobic - to może być kłopot lub problem ze sprzęgłem

dziadekmaciek 06.08.2019 22:31

Mam 2 auta w automacie, i po puszczeniu hamulca ciągną. Africa momentami ciągnie mocno, trzeba się dość mocno zaprzeć nogami aby ją powstrzymać. Jutro sprawdzę, jak jest na centralce.

luk2asz 06.08.2019 22:37

Nie ciągnie i nie ma ciągnąć. To nie hydrokinetyk, to dwie skrzynie biegów połączone dwoma sprzęgłami sterowane automatycznie.
Nie powinna ciągnąć - ma 55000 i ani razu nie ciągnęła. Czy obroty nie za wysokie ?

tyran 06.08.2019 22:39

DCT nie ciągnie.
Może masz za wysokie wolne obroty?
Daj na luz i zobacz ile jest na obrotomierzu.

nabrU 06.08.2019 22:53

Cytat:

Napisał tyran (Post 646780)
DCT nie ciągnie

Dokładnie, ale może olej nie 10W30 jak Honda zaleca...

Fihu 06.08.2019 23:01

A nie zauważyłeś że ciągnie po szybszej i "ostrzejszej" jeździe?

matjas 06.08.2019 23:02

Olej sprawdź jaki zalany. Imho po podniesieniu koła może się kręcić ale nie powinno przy postoju na światłach ciągnąć.
A z dociskaniem szmat do łańcucha to serio darujcie niezbyt dobre porady bo jeszcze ktoś potem pięciu browarów nie zamówi.

dziadekmaciek 06.08.2019 23:05

Wolne obroty w ustawieniu N: 6-7 kresek, więc wychodzi 1200-1400

dziadekmaciek 06.08.2019 23:08

Cytat:

Napisał Fihu (Post 646784)
A nie zauważyłeś że ciągnie po szybszej i "ostrzejszej" jeździe?

Jest to bardzo możliwe. Dzisiaj ciągła po szybkich przelotach poza zabudowanym, na pewno na pierwszych i drugich światłach. Po spokojnej jeździe przez miasto już nie.

Filtry i olej do wymiany już czekają, kupiłem Motula 10W30

tyran 07.08.2019 00:07

Cytat:

Napisał dziadekmaciek (Post 646787)
Wolne obroty w ustawieniu N: 6-7 kresek, więc wychodzi 1200-1400

Nie wiem, nie znam się...
1400 to na mój gust dużo.

WieniuZiel 07.08.2019 03:44

Fihu , u mnie tak właśnie bywa, że po dzidowaniu ciągnie mając za wysokie obroty. Znasz powód?

ziutek2002 07.08.2019 07:31

U mnie przebieg 9600, nie ciągnie, nawet po przelotach koło 170km/h....

matjas 07.08.2019 08:41

na mokrym sprzęgle zawsze szczątkowy napęd jest przekazywany, widac to dobrze przy włączaniu jedynki w każdym takim motocyklu i DCT nie jest tu wyjątkiem bo słychać małe 'JEB' przy włączaniu na 'D' - może po prostu wolne obroty masz za wysokie? jesli w NAT można to jakkolwiek regulować to spróbuj.

m

mdxmd 07.08.2019 09:00

zrób reset DCT i ponowne przyuczenie sprzęgła może coś pomoże..

https://www.africatwinforum.com/foru...re-please.html

rozgrzej silnik najlepiej przejedź kilkanaście km

DCT RESET :

uruchom silnik
wciśnij N
wyłącz silnik kluczykiem
wciśnij D i przytrzymaj wciśnięty, włącz stacyjkę, kiedy tylko zgaśnie kontrolka ECU zwolnij przycisk D
wciśnij w kolejności DDNDN
na wyświetlaczu zapalą się jednocześnie D i S oraz chyba wszystkie kreski trybu S
uruchom silnik i pozostaw na wolnych obrotach
po kilku sekundach D oraz S zgaśnie

koniec

GregoryS 07.08.2019 14:58

Cytat:

Napisał tyran (Post 646793)
Nie wiem, nie znam się...
1400 to na mój gust dużo.

U mnie w ATAS tez tak jest. Miedzy 1000 a 2000 jest 5 kresek, wolne obroty mam na 1000 i jedna-dwie kreski, czyli jakies 1200-1400. Wyglada ze TTTM :)

dziadekmaciek 07.08.2019 18:04

Po wizycie w garażu:
- po odpaleniu obroty utrzymują się na 8 kreskach (1600),
- po rozgrzaniu silnika 7 kresek,
- włączenie D lub S na centralce = natychmiastowy ruch koła do 11 km/h,
- po resecie skrzyni biegów (dzięki mdxmd) obroty na ciepłym bez zmian,
- włączenie D lub S na centralce po resecie = natychmiastowy ruch koła do 13 km/h.
Można jakoś samemu zmniejszyć obroty?

bogdanbc 07.08.2019 19:52

Dzisiaj po powrocie z ekskursji zrobiłem reset DCT.
Teraz, po min - ciągnie jeszcze bardziej :),
tj. na centralnej, przykładając szczotkę do czyszczenia łańcucha (trójpłaszczyznową) nie można zatrzymać kręcącego się koła,
po nasmarowaniu łańcucha i wycierania szmatką powierzchni bocznej i spodniej na zębatce tylnej (od od tyłu - nie ma możliwości utraty palców potrzebnych do wskazywania ilości butelek piwa do zakupu ;) ) zatrzymanie kręcącego koła jak przed resetem jest prawie niemożliwe.

Tyle z resetu

AT ma prawie 59kkm, 14 tyś od ostatniego (przyśpieszonego wyjazdem) przeglądu. Obroty ~1200-1300. Badanie wykonano na ciepłym silniku, temp. powietrza 24 stopnie, wilgotność 70%, pochmurno.

radiolog 07.08.2019 20:37

Jezu, czy ty do tego łańcucha pałasz jakąś żądzą? Nie przystoi tak molestować królowej, to nie bmw

bogdanbc 07.08.2019 20:56

Cytat:

Napisał radiolog (Post 646921)
Jezu, czy ty do tego łańcucha pałasz jakąś żądzą? Nie przystoi tak molestować królowej, to nie bmw

W sumie, to tylko łańcuch i siedzenie czyszczę :) (po powrocie z pola i lasu)

mdxmd 07.08.2019 21:12

Cytat:

Napisał bogdanbc (Post 646912)
Dzisiaj po powrocie z ekskursji zrobiłem reset DCT.
Teraz, po min - ciągnie jeszcze bardziej :),
tj. na centralnej, przykładając szczotkę do czyszczenia łańcucha (trójpłaszczyznową) nie można zatrzymać kręcącego się koła,
po nasmarowaniu łańcucha i wycierania szmatką powierzchni bocznej i spodniej na zębatce tylnej (od od tyłu - nie ma możliwości utraty palców potrzebnych do wskazywania ilości butelek piwa do zakupu ;) ) zatrzymanie kręcącego koła jak przed resetem jest prawie niemożliwe.

Tyle z resetu

AT ma prawie 59kkm, 14 tyś od ostatniego (przyśpieszonego wyjazdem) przeglądu. Obroty ~1200-1300. Badanie wykonano na ciepłym silniku, temp. powietrza 24 stopnie, wilgotność 70%, pochmurno.

na centralce koło będzie się kręcić i tak będzie (aby zatrzymać trzeba hamulec wcisnąć ręką będzie ciężko), przy rozgrzanym silniku kiedy stoisz w miejscu na równej nawierzchni motocykl powinien stać bez trzymania hamulców.

Generalnie sprzęgło lekko ciągnie na 1 biegu ale podkreślam lekko... na rozgrzanym silniku zdecydowanie mniej. Pozostaje kwestia oleju jaki masz zalany bo może to mieć znaczenie ale dlaczego wcześniej było lepiej ???? może nie zwróciłeś na to wcześniej uwagi.

Jeżeli jedziesz na jedynce i zamkniesz gaz (także na równej nawierzchni) to motocykl będzie się toczył i się nie zatrzyma aż do wciśnięcia hamulców mi to akurat pasuje bo fajnie się jeździ w na mieście w korkach i nie trzeba cięgle dodawać gazu aby motocykl jechał. Ale po zatrzymaniu motocykl stoi w miejscu.

luk2asz 07.08.2019 22:50

Cytat:

Napisał dziadekmaciek (Post 646902)
Po wizycie w garażu:
- po odpaleniu obroty utrzymują się na 8 kreskach (1600),
- po rozgrzaniu silnika 7 kresek,
- włączenie D lub S na centralce = natychmiastowy ruch koła do 11 km/h,
- po resecie skrzyni biegów (dzięki mdxmd) obroty na ciepłym bez zmian,
- włączenie D lub S na centralce po resecie = natychmiastowy ruch koła do 13 km/h.
Można jakoś samemu zmniejszyć obroty?

Raczej na pewno za wysokie, sprawdzałem dzisiaj i mam mniej , zdecydowany ruch manetką muszę zrobić żeby ruszyć. Z manetki wychodzą dwa przewody , na jednym z nich pod "kondomem" wyczuwam regulacje w postaci nakrętek, śrubek :-) baryłkowych , może tym można coś poluzować. Chyba że to nowszy rocznik , tam już chyba jest coś innego.

GregoryS 08.08.2019 12:44

U mnie jest identycznie jak u kolegi. Po odpaleniu na zimnym przez chwile 8 kresek, pozniej 7. Model 2019 z TBW zamiast linki. Ale.. u mnie pomimo takich obrotow nic nie ciagnie. Wiec w tym przypadku nie szukalbym przyczyny w obrotach.

ziutek2002 12.08.2019 07:55

Chciałem sprostować. Napisałem w jednej odpowiedzi, że nie ciągnie - bzdura. Miałem na myśli, że po jeździe, postoju na światłach itd - SAMA NIE CIĄGNIE - stoi grzecznie.

...po postawieniu na stopce centralnej - i wrzuceniu D lub S - 7 kresek, prądkość koła 12km/h. Próbowałem zatrzymać ręką trzymając oponą.......taaaa.....k.rna - rękawice o rant opony rozciąłem...

Nie mniej jednak, przychylam się do tego co napisał MDXMD
...ja nic z tym nie robię

WieniuZiel 17.08.2019 16:59

No dobrze, robiąc to ca rok temu, myślałem że to przypadek, ale... dzisiaj spuściłem syf olejowy z obu rurek i jest gitara. Zachowuje się tak jak trzeba, czyli wrzucam bieg i nie rwie do przodu. Tego oleju jest więcej po pałowaniu sprzęta, co u mnie by się zgadzało 😁.

radiolog 17.08.2019 17:53

Obu? U mnie nigdy nie zapełniła sie więcej niż jedna
Nie zauważyłem tez różnic w idle przy pustej i pełnej rurce.
To jakas naciągnięta teoria

WieniuZiel 17.08.2019 21:02

Może zamulasz 😜

WieniuZiel 23.04.2020 23:51

Dzisiaj problem się powtórzył. Pomogło skręcenie imbusem na przepustnicy. Obroty ustabilizowały się jak należy.

tomeks 27.04.2020 12:24

Cytat:

Napisał WieniuZiel (Post 678928)
Dzisiaj problem się powtórzył. Pomogło skręcenie imbusem na przepustnicy. Obroty ustabilizowały się jak należy.

Cześć, możesz napisać co i gdzie regulujesz aby zmniejszyć obroty (i w jkakiej wersji NAT). Czy przynosi to efekt ? Dzięki

WieniuZiel 17.05.2020 17:25

Po prawej stronie pod zbiornikiem jest dźwigienka przepustnicy. Poruszasz manetką to zobaczysz. Jest tam śrubka ograniczająca ruch. Potrzebujesz mały imbus, nie pamiętam rozmiaru, oraz kluczyk bodaj 5 lub 6, do poluzowania kontry. Imbus oczywiście centrycznie od dołu śrubki, nie widać okiem wpustu, trzeba wymacać. Rocznik 2016 dct. Zrobiłem 1tys.km i gitara.

mdxmd 18.05.2020 16:09

to masz źle ustawiony TPS a nie stopkę przepustnicy, ale zarówno jednego jak i drugiego nie wolno teoretycznie ruszać!

WieniuZiel 18.05.2020 17:41

Mógłbyś rozszerzyć tajemniczy skrót?

Jac 18.05.2020 18:15

Cytat:

Napisał WieniuZiel (Post 682263)
Mógłbyś rozszerzyć tajemniczy skrót?


Throtle position sensor, czyli czujnik ustawienia manety

WieniuZiel 18.05.2020 22:11

Dziękuwa, podejmę temat czujnika zatem :-)

RAVkopytko 18.05.2020 22:44

Nie manety,tylko przepustnicy

tomeks 20.05.2020 10:04

Cytat:

Napisał WieniuZiel (Post 682139)
Po prawej stronie pod zbiornikiem jest dźwigienka przepustnicy. Poruszasz manetką to zobaczysz. Jest tam śrubka ograniczająca ruch. Potrzebujesz mały imbus, nie pamiętam rozmiaru, oraz kluczyk bodaj 5 lub 6, do poluzowania kontry. Imbus oczywiście centrycznie od dołu śrubki, nie widać okiem wpustu, trzeba wymacać. Rocznik 2016 dct. Zrobiłem 1tys.km i gitara.

Dziękuję za informacje. Daj znać (lub jeśli ktoś wie na forum) jeśli ustalisz czy można regulować to samemu. Chętnie obniżyłbym trochę obroty.

matjas 20.05.2020 10:30

z moich skromnych doświadczeń i różnorakich lektur - dotknij TPS nie wiedząc co robisz i otworzysz sobie możliwości na pozbycie się paru złotych lub doedukujesz się szybko w temacie silników i układów zarządzania ich pracą.

co do obrotów luzem to nawet w gaźnikowcach możesz wg książki opuścić je tylko o 100rpm czyli mniej niż 10%. tu muszą być na konkretnym poziomie. jeśli silnik kręci się za szybko na luzie to może masz coś pogrzebane.

czy ktoś regulował już wolne obroty w NAT bo mu było za szybko fabryczne ustawienie wg książki? :D

m

mdxmd 21.05.2020 13:25

Cytat:

Napisał matjas (Post 682513)

czy ktoś regulował już wolne obroty w NAT bo mu było za szybko fabryczne ustawienie wg książki? :D

m

regulacja jest automatyczna i sterownik zawsze ustawi wolne obroty, możesz nawet odłączyć jeden wężyk podciśnienia i zostawić luzem a wolne obroty będą prawidłowe...

trop idzie za TPS, ktoś go ruszył i jest ustawiony poza zakresem wolnych obrtów wówczas steronik nie zajmuje się ich regulacją bo wg. odczytów nie są to już wolne obroty.

drugi problem może dotyczyć samego regulatora wolnych obrotów (uszkodzony lub coś go blokuje i trzeba wyjąć i przeczyścić).

jeżeli TPS i stopka przepustnicy jest zabezpieczona farbą co by znaczyło, że nikt jej nie ruszał to najpierw trzeba iść w kierunku regulatora wolnych obrotów a dopiero później szukać problemów w ustawieniu TPS lub soptki przepustnicy.

danych do regulacji powyższych niestety brak, przepustnice są kalibrowane na etapie produkcji, a TPS teoretycznie nie podlega wymianie :):(

także teoria jedno a praktyka drugie... synchro też niby się nie robi.. niby...

primo podłączyć komputer i sprawdzić jaka jest pozycja regulatora IACV na wolnych obrotach przy normalnej temperaturze pracy silnika (3 kreski) bez dodawania gazu i będzie wszystko jasne

WieniuZiel 22.08.2020 21:41

Odkopuję :-) problem wracał u mnie jak bumerang :-/
Wedle Waszych sugestii poszedłem tropem TPS. Udało mi się zanabyć na Olx przepustnice kpl, z czujnikiem Tps, prawie nowe. Po 4h pracy odpaliłem sprzęta. Wolne obroty są stabilne i takie jak trzeba. Jutro poskładam plastki, żelastwo i ruszę na testy. Póki co, wygląda obiecująco. Jak się uda, zamknę się w 250pln za przesyłkę i popołudnie roboty 😊.

Edyta:
Pojeżdżone, nawet ostro. Po wymianie zestawu przepustnic z TPSem, jest ok.. Obroty na postoju stabilnie niskie, nie ciągnie. Oby tak zostało, na dłużej 😉.

ml123 12.06.2022 17:36

Cześć miałem identyczny problem po tygodniowym lataniu po polskim TET. Problemem były zatkane przez syf (piach+smar) przewody w okolicy przedniej zębatki napędowej - ciężar "syfu" zatkał gumowe rurki. Na trasie wygrzebałem ile dałem rady - małym patykiem, objawy od razu minęły.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.