Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Podłączenie przekaźnika świateł dla dwóch reflektorów (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=6682)

Stolek 01.06.2010 21:19

Podłączenie przekaźnika świateł dla dwóch reflektorów
 
Witam



Posiadam AT RD07'93 sprowadzoną z Francji. Pewnie z powodu tamtejszych przepisów przy włączonych światłach mijania pali się tylko jeden (lewy) reflektor, przy światłach drogowych (długich) zapalają sie oba. W obu jest taka sama żarówka h4 (tylko w prawym górny styk jest niepodłączony). Mój egzemplarz posiada tylko jeden przekaźnik załączający światła drogowe. Światła mijania są załączane bezpośrednio przez włącznik świateł. I tu jest problem.

Po podłączeniu drugiego reflektora (zwarłem po prostu górne styki żarówek) po pewnym czasie przepalił się włącznik świateł (dało się go oczyścić i teraz działa). Muszę jakoś podłączyć drugi przekaźnik do załączania światel mijania. Mam coś takiego:

http://eltronix.pl/img/products/large/l_3440.jpg


Moje pytanie jest takie: gdzie najlepiej się wpiąć? Czy ktoś mógłby mi jakoś pomóc?
Zaznaczam ze jestem laikiem w elektryce i prosiłbym raczej łopatologicznie ;) Mniej wiecej łapie zasadę działania i wiem co do czego powinno się to podłączyć (W TEORII). Chciałbym wiedzieć tylko jak najlepiej to zrobić żeby nie prowadzić wielu kabli ani nie wpiąć się tam gdzie się nie powinno... No i żeby było bezpiecznie! Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
Pomocne mi będą też wskazówki tych z Was którzy mają AT z 2 przekaźnikami - chciałbym to podłączyć najbardziej podobnie do oryginału.

pozdrawiam

daniel_87 01.06.2010 21:37

http://obrazki.elektroda.net/97_1210360028.jpg

klanol 01.06.2010 21:47

rozumiem, że chodzi gdzie wpiąć a raczej skąd zaciągnąć zasilanie, bo tu jest problem. nie jest to takie proste jak ktoś nie zna się za bardzo na elektryce. najlepiej pociągnąć przewód 2,5mm spod regulatora napięcia aż do przekaźnika. koniecznie przez bezpiecznik. odciążysz wtedy instalację, która to w afryce nie jest za mocno przemyślana :( nie będę wchodził w szczegóły. ja mam wersję włoską bez przekaźników i po wymianie na h4 zrobiłem dokładnie tak jak wyżej napisałem. zasilanie długich też bym podłączył pod nowy przewód. weź pod uwagę, że sprzęt ma swoje lata i kabelki są trochę pośniedziałe. koniecznie połączenie musi być zalutowane i zabezpieczone termokurczką przed wilgocią. moim zdaniem kombinowanie z podłączeniami pod np wiatrak to lipa. bezpośrednio pod aku też nic się nie podłącza, a dlaczego? dlatego! :)

Stolek 01.06.2010 21:51

dzieki klanol za info... nie wiedzialem ze bede musial przeprowadzac kabel aż spod siedzenia (z aku) - trzeba bedzie sporo rozbebeszać wiązki... miałem nadzieje ze moze jest gdzies łatwiejszy dostęp. np pozostałości po wersjach "dwu-reflektorowych" :)

Kazmir 01.06.2010 22:01

Tak naprawdę to po co ci dwa światła? Nawet nie "przeszło mi do głowy", żeby to przerabiać.

rambo 01.06.2010 22:26

No co dwie lampy to nie jedna, choć pewnie Stołek ma jedną HR a drugą HCR

Alpak 01.06.2010 23:22

Ladniej wyglada ;)
U siebie zastosowalem przekaznik i podciagnolem dodatkowy + bezposrednio z regulatora.

klanol 02.06.2010 07:12

dwie lampy świecą o wiele mocniej niż jedna. a co do przeróbki to podałem najbardziej korzystne rozwiązanie. musu nie ma aby tak robić zadecydujesz sam. nie musisz nic pruć. przewód umieszczasz w rurce (taka w jaką wkłada się kable albo nawet w jakiś wężyk gumowy) i ciągniesz z lewej strony po ramie. przekażnik montujesz przy lampach po lewej stronie - zwróć uwagę, że na stelażu są oryginalne zaczepy pod przekaźniki robione pod wersję z dwoma przekaźnikami.
podane przeze mnie rozwiązanie eliminuje efekt grzania się głównego przewodu zasilającego całą instalację i stąd moja propozycja. podłącz dwie żarówki h4 pod przewód 1,5mm i zobaczysz jaki będzie ciepły po kilkudziesięciu sekundach.

Stolek 02.06.2010 09:42

Cytat:

Napisał rambo (Post 117916)
pewnie Stołek ma jedną HR a drugą HCR

tak, prawy reflektor jest do świateł drogowych... ale na razie spróbuje go ustawić tak zeby nikogo nie oslepiało. moze przy okazji da sie kupic odpowiedni.

po co ta zabawa? bo fajniej wygląda i jest jaśniej... :)

Kazmir 02.06.2010 17:57

Kiedyś spytałem kierowcę tira po co mu taka bateria świateł dalekosiężnych (z resztą niezgodna z przepisami) na dachu działa to ?
Nie działa, ale fajnie wygląda:mur::dizzy:
Wydawało mi się, że Polska od Indii się różni......

Alpak 02.06.2010 21:43

Kazmir: rozni, bo fajnie wygada jak dziala ;)

Stolek 03.06.2010 09:04

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 118029)
bateria świateł dalekosiężnych (z resztą niezgodna z przepisami)

... wg polskich przepisów niezgodne z prawem jest też drugie światło drogowe. Ostatnio aby przejść coroczną kontrole techniczną musiałem odpiąć jednen reflektor.
Pozdrawiam panów diagnostów ze stacji Warszawa Wawer z ul Błękitnej :)

Kazmir 03.06.2010 09:39

Cytat:

Napisał Alpak (Post 118051)
Kazmir: rozni, bo fajnie wygada jak dziala ;)

Nie do końca, bo trzeba by wymienić lampę na prawidłową (szyba)
Kiedyś (przerwa w motocyklach) składałem Gaza Czapaja z 1944 Od podstaw budowałem instalację elektryczną i robiłem to z Kodeksem Drogowym w ręku.
Tam było jasne napisane ile świateł jaka barwa jakie rozmieszczenie i z ilu metrów widoczność tych świateł.
Kur....a co się teraz dzieje w tej materii to przerażające gdzie Policja Inspekcja drogowa Ludzie czepiają co chcą gdzie chcą i jaki kolor im pasuje.
Samochód czy motocykl to nie choinka świąteczna

Wegrzyn 03.06.2010 10:26

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 118116)
Nie do końca, bo trzeba by wymienić lampę na prawidłową (szyba)
Kiedyś (przerwa w motocyklach) składałem Gaza Czapaja z 1944 Od podstaw budowałem instalację elektryczną i robiłem to z Kodeksem Drogowym w ręku.
Tam było jasne napisane ile świateł jaka barwa jakie rozmieszczenie i z ilu metrów widoczność tych świateł.
Kur....a co się teraz dzieje w tej materii to przerażające gdzie Policja Inspekcja drogowa Ludzie czepiają co chcą gdzie chcą i jaki kolor im pasuje.
Samochód czy motocykl to nie choinka świąteczna

Kazmir dobrze prawisz, ale ..... spytałem znajomego policmajstra, dlaczego nie karzą tych co oświetlają bardziej księżyc niż drogę przed sobą oślepiając tym samym np mnie jadącego z naprzeciwka? Usłyszałem, że jak kogoś zatrzymają i ten gość w tym czasie obniży lampy, to nic nie mogą mu zrobić i dlatego nie zatrzymują :mur:

Kazmir 03.06.2010 14:26

Rozumiem regulacja świateł wymiana przepalonej żarówki OK:Thumbs_Up:

Mam zastrzeżenia do baterii świateł i całego podświetlenia np w tirach nie mówiąc o neonach za szybą wyświetlających imiona czy ksywy kierowców. Jeśli tablica rejestracyjna podświetlona jest na niebiesko światła są założone niezgodnie z przepisami żarówki świateł mijania / drogowych świecą na fioletowo to policja tego nie widzi? No cóż pewnie lepiej robić łapankę na radar np na odcinku Wa-wa - Radom. Po co ludzie się trudzili z budową tak ładnej trasy? to tak jakby X dał ci wolność i jednocześnie ten sam X po chwili polował na ciebie z kałachem:)

Alpak 03.06.2010 14:42

Ale jesli oba swiatła sa prawidlowo zrobione i ustawione, nie oslepiaja nikogo to co to przeszkadza ? Nie porownujmy jednego dodatkowego switala w afryce (chciaz niektore modele mialy od poczatku 2x mijania) do tira ktory ma 0,5kw i wiecej na przodzie...

Wegrzyn 03.06.2010 14:54

Cytat:

Napisał Alpak (Post 118146)
Ale jesli oba swiatła sa prawidlowo zrobione i ustawione, nie oslepiaja nikogo to co to przeszkadza ? Nie porownujmy jednego dodatkowego switala w afryce (chciaz niektore modele mialy od poczatku 2x mijania) do tira ktory ma 0,5kw i wiecej na przodzie...

Nikomu to nie przeszkadza, tylko nie wszyscy wymieniają klosz drugiej lampy i wtedy to sobie możesz ustawiać do bólu.

klanol 03.06.2010 21:36

odbiegamy od tematu :) ale jak masz problem to wsadź od poloneza. ja miałem wersję włoską i obie lampy paliły się na raz. raz miałem problem na przeglądzie ale drugi diagnosta powiedział, że jak homologowane i zarejestrowane to tak może być. inna bajka nielegalne przeróbki. ja mam od zeszłego sezonu właśnie polonezowe i przeglądy przechodzi bez problemu. najważniejsze to nie przekombinować i nie wsadzić np ksenonów.

bouli 15.06.2010 06:51

Stolek Ja mam niemiecką wersje też z jednym światłem H4 Kzmir dobrze prawi po co ci drugie światło. W Rd04 braciak ma ściągniętą z Włoch lecz ma żarówki "2x bańki" które palą się obie ja w swojej mam już h4 i pali się jedna. Moim zdaniem jeśli radziecki konstruktor przewidział, że ma się palić jedna w danym modelu to tak ma być po co kombinować później tylko może Ci się coś popiepszyć z instalacją. Pozdrowionka.:)

Alpak 15.06.2010 18:47

bouli4: jak ktos zrobi tak ze pod oryginal podepnie tylko 2 zarowke to wiadomo ze lipa. Ale jesli wymieni leflektor + przekaznik zasilany z bezposrednio z regulatora to nic nie ma prawa sie stac.

Kuler 07.07.2010 02:05

Panowie, podłącze się pod temat. Czyli o ile dobrze zrozumiałem, to oprócz podpięcia drugiej lampy (razem z pierwszą) przez przekaźnik, trzeba jeszcze koniecznie zmienic szkło w tej drugiej lampie? Czy trzeba kupic komplet lamp dedykowanych do swiatel z "podwójnym" mijania, czy mozna zmienic sam jeden klosz? Czy ewentualna przekładka na lampy polonezowskie wiąże się z dużą rzeźbą?
Ja w swojej RD03 mam oczywiscie wersję z jednym światłem mijania i takie dziwne żaróweczki, bodajże BA20D :)

a i jeszcze pytanko o różnicę w widoczności w nocy między tymi światłami które mam, a po przekładce np tych polonezowych, lub oryginalnych Afri z dwoma mijania na H4.

LukaSS 07.07.2010 22:36

Mijania i krótkie na osobnych przekaźnikach (przewód pradowy na bezpieczniku). Jeśli chcesz mieć 2xH4 czy inne podwójne, to muszą być oba klosze takie same. Jeśli zastosujesz stary (który uprzednio był tylko do długich), w tym kloszu krótkie będą tylko świecić, a nie oświetlać drogę, także bez sensu będzie, a diagnosta nastacji może się czepiać (policja również).
W postojówki wsadz diody LED by zbilansować ew. część strat mocy (można też do tylnego światła dać diodowe oświetlenie).

Kuler 19.07.2010 19:11

Ratunku :) bawię się właśnie z podłączeniem drugiej lampy (oba klosze są takie same a pali się tylko jedno mijania) Niechcący zrobiłem zwarcie i stracilem wszystkie światła - i mijania i drogowe. Coś "pstryknęło" ale bezpieczniki są wszystkie ok. Przynajmniej te pod licznikami, chyba ze gdzies sa jeszcze inne. Było to na wylaczonym silniku. Co to moze byc ?

PUFF 19.07.2010 21:34

Sprawdz jeszcze glowny bezpiecznik obok rozrusznika

Kuler 21.07.2010 11:19

ok, mój błąd, okazało się iż miernik cuś mi zwariował i dopiero wzrokowe obadanie wykazało przepalony bezpiecznik przy kierownicy. Swoją drogą to ładną mam zabawę ze swoimi lampami a raczej żarówkami. Mam jakieś takie ustrojstwo którego nigdzie dostać nie można. I nie jest to BA20D :) jest to coś jeszcze zupełnie innego (ogrągła bańka i trzy bolce na trzpieniu żarówki rozstawione symetrycznie) W Hondzie powiedzieli mi cenę 70zł ale prawdopodobnie brak na stanie :( i co teraz? Da radę zmienić jakoś same mocowania żarówek by zaadoptować np te BA20D które są wszędzie dostępne?

wieczny 15.01.2011 14:24

Cytat:

najlepiej pociągnąć przewód 2,5mm spod regulatora napięcia aż do przekaźnika
Czy chodzi o jeden z czerwonych przewodów wychodzących z 5-cio kablowej wtyczki? Te dwa idące do przekaźnika rozrusznika?

wieczny 20.02.2011 20:22

...halo?

Kisiel 21.02.2011 15:19

Cytat:

Napisał wieczny (Post 161066)
...halo?

Ale co "halo" ? :) Pociągnąć przewód prądowy z + akku przez dodatkowy bezpiecznik, dociągnąć pod stelaż, tam sobie rozprowadzić w zależności od potrzeb - np. na przekaźniki świateł. Przekaźniki sterowane przewodem, który do tej pory zasilał żarówki reflektorów mijania/drogowe. Daje to znacznie mniejsze spadki napięcia niż przez całą instalację, co daje lepsze światło a przede wszystkim można sobie zasilać oba reflektory naraz (przydatne dla wersji z Włoch po wymianie odbłyśników na 2xH4). Tak sobie zrobiłem i na jasność nie narzekam :D

wieczny 21.02.2011 16:07

No to była moja pierwsza myśl, ale klanol przestrzegał przed podłączaniem się pod aku i pisał coś o podprowadzaniu prądu spod regulatora.

Też mam Włoszkę i od 4 lat jeździ 2xH4 w seryjnej instalacji, bez przekaźników. Wymieniał kable fazowe na nowe to i o to mogę w końcu zadbać :).

Kisiel 22.02.2011 17:06

Elou,

Cytat:

Napisał wieczny (Post 161199)
No to była moja pierwsza myśl, ale klanol przestrzegał przed podłączaniem się pod aku i pisał coś o podprowadzaniu prądu spod regulatora.

Też mam Włoszkę i od 4 lat jeździ 2xH4 w seryjnej instalacji, bez przekaźników. Wymieniał kable fazowe na nowe to i o to mogę w końcu zadbać :).

Przestrzegał przed podłączeniem pod akku? Hmm, na końcu tych czerwonych przewodów od reglera, które łączą się zresztą po drodze w jeden, jest bezpiecznik główny 30A i właśnie akku. Wsio rawno, na obu końcach masz de facto ten sam punkt instalacji. Podłączenie bezpośrednio przy reglerze eliminuje odcinek regler <-> akku, no i nie dajesz dodatkowego bezpiecznika.

Jak podciągniesz zasilanie do H4 porządną średnicą zamiast oryginalnej instalacji włoszczyzny, to ich jasność wyraźnie podskoczy.

rubin 26.02.2011 22:23

Cytat:

Napisał Kisiel (Post 161499)
Elou,

Przestrzegał przed podłączeniem pod akku? ...


może poprostu chodziło o to, żeby nie podłączać bezpośrednio do aku w znaczeniu, że bez dodatkowego bezpiecznika.
Bo przecież coś musi doładowywać aku - regler ? :)

nicek27 07.12.2011 22:57

Trochę odgrzeje koKleta..
Mam zamiar wstawić do Kadżiwy przekaźniki na długie/krótkie i halogeny, które właśnie montuje. Mógłby ktoś obejrzeć i ocenić mój "schemat"? Mogą być tak poprowadzone kabelki? Kabel 2mm2 wszędzie dać? Wyczytałem gdzieś, żeby na plusowy(na "schemacie" różowy) dać 4mm2?
https://lh3.googleusercontent.com/-G...0/DSC_0181.JPG

Co do halogenów to zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby dać żarówki ledowe. Znalazłem takie ładne 68SMD i niby pobierają 3,2W. Nie trzeba by wtedy nawet dawać przekaźnika? Tylko czy na prawdę będą zadowalająco świecić?
Co podpowiecie?

Scorpi 07.12.2011 23:23

ales na bazgrał qówno widać....

Kisiel 09.12.2011 10:57

Heja,

Schemat może i niezbyt piekny, ale powinno działać :)
Przekroje przewodów zależą od tego, jakiej mocy żarówy tam pakujesz. Domniemuję że H4? Przewód prądowy 4mm2 na zasilanie całej choinki, czyli 2 x mijania lub długie + halogeny w tym samym czasie powinien być OK, choć to też zalezy od mocy halogenów. Teoretycznie w maksie jeśli żarówy będą miały 2x60W + 2x35W, to prąd płynący z akku/reglera do przekaźników = 16A. Od biedy nawet 2,5mm2 powinien dać radę ale 4mm2 w tym wypadku jest bezpieczniejszy i daje mniejszy spadek napięcia. Pamiętaj o odpowiednim bezpieczniku (25A)

nicek27 09.12.2011 12:36

Cytat:

Napisał Kisiel (Post 210227)
Heja,

Schemat może i niezbyt piekny, ale powinno działać :)
Przekroje przewodów zależą od tego, jakiej mocy żarówy tam pakujesz. Domniemuję że H4? Przewód prądowy 4mm2 na zasilanie całej choinki, czyli 2 x mijania lub długie + halogeny w tym samym czasie powinien być OK, choć to też zalezy od mocy halogenów. Teoretycznie w maksie jeśli żarówy będą miały 2x60W + 2x35W, to prąd płynący z akku/reglera do przekaźników = 16A. Od biedy nawet 2,5mm2 powinien dać radę ale 4mm2 w tym wypadku jest bezpieczniejszy i daje mniejszy spadek napięcia. Pamiętaj o odpowiednim bezpieczniku (25A)

wiem, schemat nabazgrałem na szybkiego przed spaniem, bo nie dawalo mi to spokoju, a miałem tylko długopis.
Najbardziej chcialem wiedzieć, czy plusowy może być tak podpięty jak na rysunku i jaki kabelek tam dać. do halogenów spróbuje h3 ledowe.
dzięki Kisiel.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.