Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Fotowoltaika - ktoś jest na bieżąco? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=34142)

lotnik 18.12.2020 21:58

Cytat:

Napisał consigliero (Post 700997)
U nas od 1 lipca 2841 kWh , jest 6,83 ale falownik obsługuje 6

Powiedz swojemu wykonawcy żeby sobie ten falownik w buty wsadził i zamontował Ci większy. Najwiecej prądu produkujesz jak masz najlepsze nasłonecznienie i najdłuższy dzień, rozliczenie masz roczne wiec kompletnie nie opłaca się stosowania mniejszego falownika niż moc paneli.

lukasz_vip 19.12.2020 07:36

Cytat:

Napisał lotnik (Post 709574)
Powiedz swojemu wykonawcy żeby sobie ten falownik w buty wsadził i zamontował Ci większy. Najwiecej prądu produkujesz jak masz najlepsze nasłonecznienie i najdłuższy dzień, rozliczenie masz roczne wiec kompletnie nie opłaca się stosowania mniejszego falownika niż moc paneli.

Totalnie nie prawda to co piszesz... nie trzeba instalować falownika o mocy więszej bądź równej panelom, bo w zależności od kąta paneli i kierunku ich montażu czasami nie jesteś w stanie wygenerować mocy maksymalnej paneli. Ja mam panele o mocy 4,4kW idealnie na południ i o kącie nachylenia 20 stopni i max. co widziałem w piku to było 4kW.
Nawet jakby ucinało mu tylko Piki to patrząc przez rok to straci jakieś pomijalne wartości. Falownik ma być tak dobrany aby pracował w największym zakresie w okolicy swojej mocy nominalnej.

Babel 19.12.2020 08:26

1 Załącznik(ów)
Tak i ja sie zastanawiam - choc nie wiem czy jest sens.
Wczoraj przyjechał Pan z frimy GlobalEco - handlowiec - ale powiem wg mnie profeska.
Poprosił o fv za prąd na podstawie zużycia rocznego wprowadził + parametry domu - kąt nachylenai i strona dachu w system i dobrało instalację
Przy zuzyciu ok 186 kwh i przy parametrach dachu i połozenia domu - zaporponowął panele i falownik jak poniżej co by kosztowalo z montazem ok 17 tys .
Jak odliczyc zwrot podatku i czyste powietrze - to niecałe 10 tys.
Co o tym sądzicie ? - Mam mieszane uczucia czy warto.

aadamuss 19.12.2020 11:28

Prawie 6 tys z kW to trochę dużo. Płacisz za prąd ok. 150 pln miesięcznie, czyli rocznie max 1800. Czyli zwrócą Ci się panele po 10 latach pod warunkiem, że będziesz miał 100 % z paneli, a miał nie będziesz :-) Lepiej wydaj kasę na moto :-)

Qter 19.12.2020 11:59

Cytat:

Napisał Babel (Post 709600)
Tak i ja sie zastanawiam - choc nie wiem czy jest sens.
Wczoraj przyjechał Pan z frimy GlobalEco - handlowiec - ale powiem wg mnie profeska.
Poprosił o fv za prąd na podstawie zużycia rocznego wprowadził + parametry domu - kąt nachylenai i strona dachu w system i dobrało instalację
Przy zuzyciu ok 186 kwh i przy parametrach dachu i połozenia domu - zaporponowął panele i falownik jak poniżej co by kosztowalo z montazem ok 17 tys .
Jak odliczyc zwrot podatku i czyste powietrze - to niecałe 10 tys.
Co o tym sądzicie ? - Mam mieszane uczucia czy warto.

Widzę, że moduły 300 Watt - ja osobiście szukał bym o większej mocy jakiś Half Splitów (np. 8 x 390 zamiast 10 x 300) - zrób rozeznanie w okolicy bo firm instalatorskich coraz więcej... (przykładowe panele - pierwsze z brzegu https://kotly.com.pl/kategoria-modul...-343.html?l=pl)

PZDR

Qter

lukasz_vip 19.12.2020 15:02

Panele FULL BLACK ładnie wyglądają, ale mają gorsze uzyski latem bo się bardziej grzeją.

honda_honda 19.12.2020 15:11

Cytat:

Napisał aadamuss (Post 709618)
Prawie 6 tys z kW to trochę dużo. Płacisz za prąd ok. 150 pln miesięcznie, czyli rocznie max 1800. Czyli zwrócą Ci się panele po 10 latach pod warunkiem, że będziesz miał 100 % z paneli, a miał nie będziesz :-) Lepiej wydaj kasę na moto :-)

Nie uwzględniłeś w tych obliczeniach dopłaty 5000zl z programu mój prąd i odliczenie od podatku. Wtedy realny koszt to ok.10 000zł a więc zwrot o wiele szybszy

radiolog 19.12.2020 15:56

Cytat:

Napisał honda_honda (Post 709636)
Nie uwzględniłeś w tych obliczeniach dopłaty 5000zl z programu mój prąd i odliczenie od podatku. Wtedy realny koszt to ok.10 000zł a więc zwrot o wiele szybszy


Z powodu kryzysu dopłaty są wstrzymane przynajmniej w Małopolsce , a od nowego roku nie będzie wcale.
Poza tym znając trudna sytuacje Tauronu z powodu nacisku PiS na zakup jakich akcji czy obligacji już widzę jak wprowadzają opłatę za prąd bierny, czyli trzeba doinwestować w jakieś kondensatory

muszel72 19.12.2020 16:33

Dopłata „Mój prąd” nie jest regionalna i pieniądze na przyszły rok są nuż zabezpieczone na ten cel. Bynajmniej tak mówił szef NFOS
Instalacja powinna Cię kosztować 4800 netto za kW na komponentach premium.

honda_honda 19.12.2020 17:31

Mógłbyś wyjaśnić co masz na myśli pisząc o cenie "netto" ?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.