Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   O ładowaniu aku słów kilka (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=38450)

Dubel 30.12.2021 12:19

W związku z tematem postanowiłem pobawić się trochę starymi akumulatorami i ładowarkami.
Mam do dyspozycji Aku z gs1200 wyciągnięty jako sprawny ale słaby z Moto w 2017 , Aku od 1190 wyciągnięty jako słaby ale sprawny w 2021 i 80ah z auta słaby ale sprawny wyciągnięty w 2019 .
Aku z Gs stal długo nie używany , w garażu około 5 stopni . Początkowe napiecie 9.5 v po podłączeniu zasilacza z nastawami 14.7v i 1.4A nie pobierał prądu, po wybudzeniu żarówka 55w prz z 5min pobrał trochę i odmówił współpracy . Po podłączeniu ctek mxs 5 ładowarka rozpoczęła proces który zakończył się pomyślnie . Testowałem żarówka 55w i podłączony voltomierz , napięcie spadało szybko więc oznacza to że sprawność Aku jest mała. Zostały otwarte korki wlewu na których widniał napis dont not open i uzupełniony poziom cieczy do wymaganego stanu. Proces ładowania ctek został powtórzony a o efektach napisze dziś lub jutro . Zasilaczem bawię się z starym Aku od kata, był on w dużo lepszej kondycji niż Aku od Gs ale on już przeżył swoje w życiu. Jest to Aku z którym kupiłem Moto w 2018 i stał rozładowany do 0 parę miesięcy bo właściciel zostawił wpięta nawigacje która była podłączona bezpośrednio do Aku . Ctek walczył z tym Aku 48h ale doprowadzil go do tego stanu że akumulator funkcjonował sprawnie do 2021 wiosny , gdzie postanowiłem go wymienić dla świętego spokoju ale dalej odpalał. Po rozplanowaniu w nim też brakowało sporo elektrolitu więc woda destylowana i zobaczymy co będzie . Żałuję że nie zrobiłem testa testerem przed i po zabiegach ale myślę że dość sprawnie jestem w stanie określić rezultat

Melon 30.12.2021 14:44

Cytat:

Napisał aadamuss (Post 762641)
Teraz zacznę grzebać w akumulatorach. Testowo naładowałem akumulatory ładowarką automatyczną - 12.9 V więcej się nie dało. Czy to jest prawidłowe naładowanie? Teraz będę chciał zobaczyć co wyjdzie przez zasilacz.
Jak ładować akumulatory jeśli są fabrycznie dwa w aucie? Można jednocześnie czy wymontować i ładować każdy osobno? pozdr

W ciężarówkach staram się ładować każdy oddzielnie/osobno. Bateria baterii nie równa.
ps. Dubel ale te baterie moto to nie na maty są{suche} ?

Dubel 30.12.2021 16:13

Cytat:

Napisał melon1968 (Post 762659)
W ciężarówkach staram się ładować każdy oddzielnie/osobno. Bateria baterii nie równa.
ps. Dubel ale te baterie moto to nie na maty są{suche} ?

nie :)

Dzieju 01.01.2022 08:56

Cytat:

Napisał aadamuss (Post 762641)
Testowo naładowałem akumulatory ładowarką automatyczną - 12.9 V więcej się nie dało. Czy to jest prawidłowe naładowanie?

Ale 12.9V to jest spoczynkowe po kilku godzinach od zakończenia ładowania?
Jeśli takie utrzymuje to jest dobrze.
Ale jeśli tylko do takiego napięcia doszła ładowarka podczas ładowania to jest katastrofa czyli nie został naładowany wcale.

Kazmir 01.01.2022 21:53

W przeróbce tej ładowarki (osobny materiał) jest wzmianka, że nie podejmuje ładowania po ponownym podaniu zasilania.

aadamuss 03.01.2022 12:43

Dzieju 12.8 po kilku dniach od odłączenia ładowarki. Zobaczę po miesiącu jaki będzie spadek napięcia. Zrobię też próbę z zasilaczem, ciekawe czy jeszcze coś dociągnie.

JaTomek 03.01.2022 13:51

Cytat:

Napisał aadamuss (Post 763037)
Dzieju 12.8 po kilku dniach od odłączenia ładowarki. Zobaczę po miesiącu jaki będzie spadek napięcia. Zrobię też próbę z zasilaczem, ciekawe czy jeszcze coś dociągnie.

Jakim urządzeniem dokonujesz pomiaru? Przyjmuje się, że w pełni naładowana cela akumulatora to 2,6V. Stąd też napięcie ładowania 14,4V. Jeżeli chcesz sprawdzić stan akumulatora (w warunkach domowych) to chyba lepiej zrobić próbę obciążeniową (rozładowywanie) jakimś znanym obciążeniem np 2 x żarówka 55W.

pałeł 03.01.2022 15:10

Cytat:

Napisał aadamuss (Post 763037)
Dzieju 12.8 po kilku dniach od odłączenia ładowarki. Zobaczę po miesiącu jaki będzie spadek napięcia. Zrobię też próbę z zasilaczem, ciekawe czy jeszcze coś dociągnie.

podepnij nawet i teraz ustaw sobie 14,4 czyli początek gazowania i zobaczysz na zasilaczu ze prąd popłynie(amperomierz wskaże jakieś wartości . Gdybyś chciał podnieść prąd to zwróć uwage ze mimo odkręcania potencjometr do oporu prąd nie popłynie większy.
Ale na to tez jest sposób teraz zacznij kręcić pokrętłem od V w góre i zobaczysz jak prąd idzie w górę, to właśnie teraz możesz zrobic mu tryb naprawy czy wysycenia np na 15.6V jeśli nie bierze więcej niż 1,5A to możesz mu tak dać popracować. jak bierze więcej ustaw limiter na tyle

Melon 03.01.2022 16:16

Paweł te 15,6V i 1,5A{moja bateria ma 11Ah} to na jaki okres ?

Dzieju 03.01.2022 18:11

Cytat:

Napisał aadamuss (Post 763037)
Dzieju 12.8 po kilku dniach od odłączenia ładowarki. Zobaczę po miesiącu jaki będzie spadek napięcia. Zrobię też próbę z zasilaczem, ciekawe czy jeszcze coś dociągnie.

Bardzo dobry wynik. Za bardzo już nie napompujesz co najwyżej odpadnie ci masa czynna z płyt i stracisz pojemność.

Cytat:

Napisał melon1968 (Post 763063)
Paweł te 15,6V i 1,5A{moja bateria ma 11Ah} to na jaki okres ?

Oszalałeś , 15.6 i 1.5 A zabije ci to maleństwo.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.