Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Fotowoltaika - ktoś jest na bieżąco? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=34142)

ziutek2002 19.05.2020 09:52

....a ja raczej sobie odpuszczę. Jestem po wycenie i spotkaniu z trzecim przedstawicielem firm specjalizujących się w tym. Jak zadaje pytanie jaka jest sprawność z upływem czasu paneli to nikt nie potrafi odpowiedzieć. Po okresie gwarancji, gdyby coś się z stało z falownikiem (biorę pod uwagę najwyższą półkę Froniusa) to koszt prawie 8.000zł itd itd itd. W moim przypadku, gdzie średnio w skali roku rachunek na dwa miesiące to kwota ok 200zł.......jakoś niezbyt się kalkuluje. Ponadto wg mnie to takie koło niezamknięte. Zakłada się taką instalację, a potem......myśli się co tu by sobie jeszcze zakupić, w co doposażyć dom, skoro energię ele. i tak mam ,,za darmo'' ......może klimatyzację, bojler skoro nie mam, czyli kolejne wydatki...

madafakinges 19.05.2020 10:11

Też myślałem nad tym, i wszystkie pompy ciepłą, rekuperatory, fotowoltaiki o dupe rozbić za całą zimę zapłaciłem 700zł za gaz -ogrzewanie domu + ciepła woda...

Niech zdrożeje gaz o 50%, a uj tak o 100% to ile lat będą mi się te cuda zwracać... ja raczej nie dożyje.

ArtiZet 19.05.2020 10:21

Podobnie jak powyżej- fajnie wygladają cyfry ale...ile gwarancji jest na sprzet ??
Jak ze sprawnościa po 10 latach ?? Ile kosztuje naprawa po gwarancji- czy ktos to wziął pod uwagę w kalkulacji, bo sadze że nie.
Płace 360zł/2-mce za prąd..poczekam na pierwsze opinie jak gwarancja sie skończy tym co mają zamontowane :D

Cezar3 19.05.2020 10:49

U mnie gwarancja na całość 15 lat, producenta 30 lat. Po upływie gwarancji można wykupić ubezpieczenie za 300-400 zł ...
Co do zwrotów, to potwierdzone 5 tys z dopłat oraz z rozliczenia podatkowego. Nic poza tym...

CzarnyCzarownik 19.05.2020 11:15

Wiem, że są różne firmy, lepsze i gorsze.

Ale ciekawe ile ostatnio nowo powstałych firm krzaków zakładających instalacje będzie nadal na rynku za 10-15 lat. Tak samo jak "producentów" co tylko naklejają swoje logo na chińskie części. 30 lat to jednak jest kawałek czasu :)

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

Cezar3 19.05.2020 11:18

Mnie przekonali, że są już długo...oczywiście byli tańsi, ale tu mam większą pewność, że firma będzie na rynku za te 15 lat :)

ziutek2002 19.05.2020 11:23

Cytat:

Napisał madafakinges (Post 682348)
Też myślałem nad tym, i wszystkie pompy ciepłą, rekuperatory, fotowoltaiki o dupe rozbić za całą zimę zapłaciłem 700zł za gaz -ogrzewanie domu + ciepła woda...

Niech zdrożeje gaz o 50%, a uj tak o 100% to ile lat będą mi się te cuda zwracać... ja raczej nie dożyje.


Podobnie jak powyżej- fajnie wygladają cyfry ale...ile gwarancji jest na sprzet
Jak ze sprawnościa po 10 latach Ile kosztuje naprawa po gwarancji- czy ktos to wziął pod uwagę w kalkulacji, bo sadze że nie.
Płace 360zł/2-mce za prąd..poczekam na pierwsze opinie jak gwarancja sie skończy tym co mają zamontowane


Wiem, że są różne firmy, lepsze i gorsze.

Ale ciekawe ile ostatnio nowo powstałych firm krzaków zakładających instalacje będzie nadal na rynku za 10-15 lat. Tak samo jak "producentów" co tylko naklejają swoje logo na chińskie części. 30 lat to jednak jest kawałek czasu

dokładnie to wszystko mógłbym dopisać do swojej wypowiedzi.....ale mi się nie chciało:D

lukasz_vip 19.05.2020 11:37

Sprawność moich paneli po 25latach to 80% i na to mam gwarancję. Panele wziąłem od jednego z największych graczy na rynku paneli: Jinko Solar.
Wydałem 16,5tys. zł za instalację 4,4kW. Wszystko zrobiłem sam. Czekam na weryfikację wniosku w programie Mój prąd, czyli może dostanę 5000zł.
Do tego ulga od podatku.
Realnie szacują całość w okolicy 10000zł za całość jak wszystko odliczę.
Zwrot całej inwestycji to 6-7lat na 0.

Instalacja hula od 20.02 z nowym licznikiem i aktualnie mam 650kWh pobrane z sieci a oddane 1127kWh, czyli na koniec roku rachunki powinny wynosi wyłącznie opłaty stałe.

Kolega zrobił sobie instalację 10kW na używanych panelach z Niemiec i używanym falowniku. Nikt nie wie ile lat miały i ile % już straciły te panele. Z obserwacji i danych wynika, że ładują dobrze i nie ustępują mojej instalacji na nowych komponentach.

madafakinges 19.05.2020 11:59

Co innego jak sobie robisz wszystko sam, po drugie, to też jest pytanie jak z gwarncją w takim przypadku?

Widmo80 19.05.2020 14:43

Ja przemyślałem wszystko i odpuściłem temat póki co. W mojej wiosce byłbym pierwszym który to ma ( oprócz Afryki) i jestem na 100% pewny ze codzień miałbym gości z pytaniami - a gdzie to dają? A ile zapłacił? A co trzeba wypełnic , gdzie iść? Zarabia sie na tym? itd itp. Bo o to samo pytałbym kogoś, kto to już ma. Zapytam za pół roku kogoś kto założył, jak to wyszło z tymi zwrotami :)
Rachunki za światło mam 350- 400 zł za 2 miesiące , czyli rocznie 2400zł mnie prąd kosztuje. z tego co wyliczyłem na gotowo , po dotacjach mam jakieś 13 tyś do stracenia ( najpierw 27) Więc nawet gdyby tak było, to sam nie wiem. Jeszcze kuny u mnie buszują po nocach, biegaja po dachu, niech tam któraś coś przegryzie..Wzywaj serwis.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.