Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Fotowoltaika - ktoś jest na bieżąco? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=34142)

lukasz_vip 28.04.2020 17:36

Na fb i profilach fotowoltaiki są ludzie co pisali o grzałkach elektrycznych w piec CO ale nic konkretnego się nie przewinęło. Trzeba by poszukać kogoś kto to zrobił a nie tylko teoretyzuje.

aadamuss 28.04.2020 18:55

Szymon chcesz konkretnie a piszesz mało precyzyjnie :-) Ogrzać dom ? Czyj ? Ile metrów, izolacje? Do gazowego można dołożyć grzałkę na powrocie.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

muszel72 28.04.2020 19:06

Mam ogrzewanie podłogowe ale elektryczne. Doszedłem do wniosku, że skoro mogę położyć na dach 10 kW to po co mi ciecz w podłodze i cała ta infrastruktura.
Płytę wylałem cieplejszą z keramzytem wewnątrz i pełni funkcję akumulacyjną ciepła na wypadek gdyby prądu zabrakło. Sprawdziłem zimą jak było 3 St na zewn i przez 30h trzyma temp 18 St. 10kW to dużo dlatego wszystko mam na prąd i go nie oszczędzam. Warunkiem jest dobre zorientowanie powierzchni, na której ma być elektrownia. O komponentach elektrowni nie wspomnę.
Mój brat, który zasilał podłogówkę cieczową piecem gazowym również przeszedł na PV. Dokupił piec elektryczny chyba za jakieś 2,5 kpln i jedzie na prądzie.

szymon25 29.04.2020 08:41

Aadamuss to fakt. Nie sprecyzowalem. Parterowy dom 108 mkw użytkowej posadowiony na plycie. Calosc podlogowka plus grzejmik w łazience. Zbudowany z prefabrykatów keramzytobetonowych 16cm, ocieplony 20 cm styropianu. Okna 3 szyby. Strop g-k 20- 30 cm wełny. W projekcie pompa ciepła do CO i CWU. Pompa to spory wydatek, niby ciepło z powietrza a prąd żre. Położenie na dachu instalacji PV to dodatkowo koszty niemałe. Dlatego zastanawiam się czy instalacja PV 10kw i kocioł elektryczny dwufunkcyjny nie byłby bardziej ekonomiczny niż pompa ciepła bez PV. Czy ilość prundu wyprodukowana przez instalację wystarczy na potrzeby ogrzewania. Polski kocioł elektryczny jest wielokrotnie tańszy w zakupie i serwisie niż PC. Zaoszczędzone pieniądze można dołożyć do garażu:-) Ma ktoś z Was takie rozwiązanie w domu?

muszel72 29.04.2020 11:42

10kW to duży naddatek

flisak 29.04.2020 12:05

A jak piec elektryczny to jaki? Miał ktoś styczność z piecami elektrodowymi np Galan Gejzer?

aadamuss 29.04.2020 20:48

Kospel - prosty i tani.
Robiłbym podłogówkę wodną, piec elektryczny i fotowoltaikę. Do cwu boiler albo przepływowy elektryczny albo jedno i drugie. Jeśli będzie mało pompę ciepła zawsze możesz dołożyć - jest najdroższa w zestawie. Dodatkowo prosta klima z funkcją grzania. Jeśli jest gaz ziemny to tylko gazowe. Mam lub miałem różne rozwiązania u siebie.

Widmo80 19.05.2020 06:59

I ja chyba w to pójdę. Zwłaszcza że 14k można odzyskać z powrotem. Przy instalacji 5kw. Przynajmniej z gadki tak wynikało. Koszt 27 tyś. Pozniej ten zwtot. Firma nie płacę za prąd pl. wszystko załatwiaja i nic mnie nie obchodzi , jak zapewnia firma.
5k zwrotu z programu- mój prąd
5k zwrotu z programu czyste powietrze
4.5k zwrotu ze skarbówki jako ulga modernizacyjna czy jakoś tak
No i zwrot watu przy rozliczeniu.
Trochę wątpliwości mam - , kuny ****** , czy nie będą mi gryzły instalacji i te zwroty czy nie jest to patykiem po wodzie pisane , zachęcaja żeby brać a później z najróżniejszych przyczyn juz sie skończyło nie należy itp.
Ktoś jest po takiej inwestycji?

Ludwik Perney 19.05.2020 07:05

Za czyste powietrze to chyba tak łatwo nie pójdzie.
Te 4.5 zwrotu że skarbówki to ulga od podatku dochodowego, a zwrot VAT to niby jak? Bo jak na firmę bierzesz, nie łapiesz się na ulgi. Chyba ktoś Ci bajki opowiada

consigliero 19.05.2020 07:21

Fotowoltaika to 5000 z programu mój prąd. 14400 wyszło mi z programu czyste powietrze za pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją, bez rekuperacji się nie liczy oraz złącze elektroenergetyczne na potrzeby źródła ciepła. W tym roku przy budowie nowych domów pompa ciepła wypadła z owego programu. Dom musi spełniać warunki na 2021 rok. W pierwszym wniosku miałem też wrzuconą fotowoltaikę ale wtedy nie uzyskamy 5000 z programu mój prąd , możemy tylko dostać specjalny kredyt, dlatego złożyliśmy korektę wyrzucając fotowoltaikę z wniosku


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.