Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Zrób to sam - czyli Adam Słodowy ma na noc przy nas. (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=262)
-   -   Prosty sterownik do moto olejarki (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=43916)

strobus1 24.03.2023 08:07

Przydałoby się informowanie Juzera o zbliżającym się końcu środka ochronnego łańcucha. Serio.

Lis 24.03.2023 08:12

I monitoring wizyjny dla kontroli skuteczności olejenia w czasie rzeczywistym... ;)
Ale trzeba przyznać, że wątek popchnął temat olejarki w 21 wiek :D

CzarnyCzarownik 24.03.2023 11:00

Co do listy życzeń: kamerka internetowa patrząca na zbiorniczek z olejem, sterownik wysyła powiadomienie o zbliżającym się braku oleju, umawia wizytę u najbliższego mechanika na dolanie oleju i oplaca usługę z góry :)

Też myślałem o tym kontrolowaniu poziomu oleju, ale pisanie tego na stronce www nie ma dla mnie sensu jak to ma być urządzenie ustaw i zapomnij.

Już chyba lepszy taki głośniczek piszczący przez kilka sekund po przekręceniu stacyjki jak będzie nisko oliwy.

Albo rozwiązanie banalne: raz na pół roku doleję oleju i problem znika :D

Co do czujnika temperatury to chyba też bez sensu - pompka zawsze daje tyle samo. Może przy 40 stopniach olej bardziej chlapie niż przy 0 stopniach ale to nie wydaie się warte zachodu.

Już ten czujnik obrotów koła bylby lepszy, albo GPS i wtedy bez kabli.

Ale to by się przydał nowy temat: zaawansowana olejarka, bo tu temat dotyczy tylko prostej :D :D

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

LordCYCU 24.03.2023 17:23

Tak pomyślałem, że może warto podsumować w jednym miejscu listę elementów potrzebnych żeby taką olejarkę zrobić samemu.

Lista:
- Pompka - LINK
- Wtyczka do pompy - LINK
- Zbiorniczek - LINK
- Wężyk przewód paliwowy pomiędzy pompą a zbiorniczkiem - LINK
- Złącza superseal - LINK
- Gniazdo bezpiecznika (mozna też użyć wersji mini i micro) - LINK
- Trochę kabelków 0.75[mm2] (0.25[mm2] też da radę, bo jego obciążalność długotrwała wynosi 4[A]) (taki miałem, to taki użyłem).

Poniższe dwie pozycje można dobrać inne, ja poszedłem na łatwiznę:
- Wężyk 3mm (śr. wew) z dyszą - LINK
- Mocowanie dyszy - LINK
LUB
- Dysze - LINK
- Wężyk 3mm (śr. wew.) - LINK
- Uchwyt dorobić samemu :-)

Sterowanie:
- Sterownik - LINK
lub ESP8266 jak chcemy się bawić we własne rozwiązanie i chce nam się troszkę pokodować:
- Wemos D1 mini - LINK
- Przekaźnik - LINK
- Zasilanie - LINK

(jakby coś to obie wersje zasilamy napięciem po zapłonie :-P)

Program załączony do postu #117 LINK

7Greg 24.03.2023 19:54

Cytat:

Napisał CzarnyCzarownik (Post 812660)
Co do listy życzeń: kamerka internetowa patrząca na zbiorniczek z olejem, sterownik wysyła powiadomienie o zbliżającym się braku oleju, umawia wizytę u najbliższego mechanika na dolanie oleju i oplaca usługę z góry :)


Nie zapominajmy o subskrybcji. Dzisiaj bez tego usługa nie jest nic warta :bow::dizzy::)

mdxmd 24.03.2023 23:07

może lekko zatroluję temat ale rozwiązanie z przekaźnikiem ASE jest najprostsze i robi to samo :) przy wymiarach 2,5x2,5cm

LordCYCU 25.03.2023 14:48

Ehhh, a miałem nic nie poprawiać :-)

"Uładniłem" interfejs, posprzątałem trochę kod (ale jak znam życie to zostały pewnie gdzieś zadeklarowane i nieużywane zmienne), coś tam jeszcze pozmieniałem.

Wykonałem parę use case'ów, trochę to podziałało na biurku - zobaczymy, jutro montaż...

Statystyka mówi: 645 linii kodu, w tym 280 odpowiada za sam html i css :-/

https://i.imgur.com/0XXvjmM.png https://i.imgur.com/RzUdL6o.png https://i.imgur.com/x4gCYp9.png

Jakby komuś się nie chciało tego pisać a chce spróbować to załączam wyeksportowany sketchbook w formie binarek z Arduino.

Program przeniesiony do postu #117 LINK

mdxmd 25.03.2023 19:15

Cytat:

Napisał Lis (Post 812623)
I monitoring wizyjny dla kontroli skuteczności olejenia w czasie rzeczywistym... ;)
Ale trzeba przyznać, że wątek popchnął temat olejarki w 21 wiek :D

Postępu nie zatrzymasz...

ma jeszcze taki pomysł na dalsze rozważania ...

na przewodzie w którym notorycznie zbiera się olej z airbox zamontować zaworek który otwiera się po zgaszeniu motocykla i cały olej z tej rurki będzie spływał do zbiorniczka olejarki.

Patrząc jak często trzeba opróżniać tą rurkę mielibyśmy bezobsługową olejarkę.

R2D2 25.03.2023 23:45

Cytat:

Napisał LordCYCU (Post 812830)
Jakby komuś się nie chciało tego pisać a chce spróbować to załączam wyeksportowany sketchbook w formie binarek z Arduino.

Fajnie że udostępniłeś binarki , możesz podać na którym porcie w module jest sterowanie i jaki stan jest aktywny ?
Jak będę miał chwilę to zaprojektuję hardware, moduł, zasilanie i sterowanie pompką.

LordCYCU 26.03.2023 07:30

W zipie jest krótkie readme w którym oczywiście tego nie napisałem, sterowanie (u mnie przekaźnik) jest podłączony do D1 i załącza się po zadaniu mu tam HIGH (tak jest zrobiony ten shield przekaźnika, który wykorzystałem).
Jak coś to nie jestem zawodowym programistą, więc coś może być nie tak - jak zauważysz coś jest rzeczywiście nie teges to postaram się poprawić :-)

Muszę chwilę odczekać z montażem olejarki (z parę h, bo miałem mały zabieg na ręce robiony i musi się zaleczyć) więc spróbowałem wgrać ten soft na innego wemosa, żeby zobaczyć jak to się robi. Musiałem poprawić parę rzeczy, bo nie banglało za dobrze :-) Dodatkowo poprawiłem readme...

R2D2 - tak teraz sobie myślę - jakby zrobić własną płytkę: użyć ESP8266 w wersji smd, zaprojektować zasilanie układu z 12V i połączyć to od razu z mosfetem/przekaźkiem sterującym pompką - no to by było coś :-) Wydaje mi się, że rozmiar takiej płytki mógłby być niewielki.
Ja nie mam siły na to, nie umiem robić "ładnych i przemyślanych" płytek, zawsze wychodzą mi pokracznie (notorycznie coś spierdziele albo zapomnę) - dlatego korzystam z gotowców (program jest łatwiejszy do ogarnięcia) :-)

Program przeniesiony do postu #117 LINK


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.