Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.04.2024, 11:02   #11
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,734
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 godz 46 min 26 s
Domyślnie

Nie jestem elektrykiem, ale zdecydowanie dałbym 5x16
Chodzi o spadki napięcia pod obciążeniem. Jeśli będzie spawarka i inne prądożerne odbiorniki to min. Zobacz jakie są parametry tych przewodów (ziemnych) zwłaszcza rezystancja żyły /1km. Porównaj przewód 16 do 10 już nie wspominam o mniejszych przekrojach.
Załączone Pliki
Typ pliku: pdf kable_yaky_2c_ynaky.pdf (338.2 KB, 9 wyświetleń)
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.04.2024, 11:34   #12
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 11 godz 54 min 23 s
Domyślnie

Poczekajmy, aż Hankiss uszczegółowi detale. Wiedząc, że mieszka w UK (choć pisał kiedyś, że ma dom w Hiszpanii), to ta instalacja musi spełniać wymogi BS 7671 - 18th Edition. A te przepisy mówią, że jedyne typy kabli jakie mogą być bezpośrednio zakopane w ziemi (na min. 18 cali głębokości) to kabel SWA (zbrojony) i pyrotenex. Każdy inny musi być zakopany w osłonie.

Przyjmuje się, że spadek napięcia do ok 5% jest wciąż OK, więc jak Kazmir wspomniał, kable o mniejszym przekroju mogą mieć spore spadki, które tego wymogu nie spełnią.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.04.2024, 11:43   #13
Hankiss007
 
Hankiss007's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2019
Miasto: Tychy, London
Posty: 82
Motocykl: RD03
Hankiss007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 6 godz 15 min 13 s
Domyślnie

Dzięki wszystkim za szybką reakcję oraz wszystkie porady. Instalacja jednofazowa jest w UK, ale bez nadzoru inspektora. Z waszych porad wynika że najlepszy będzie kabel typu SWA 3 żyły 10mm2. Jak sugeruje kolega NabrU. Bo 6mm2 może być trochę mało. Jeszcze raz dzięki wszystkim i pozdrawiam.
p.s. Chwilowo zamieniłem AT 1000 na JCB C14 …. Niezła zabawa !
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg JCB w akcji.jpg (101.8 KB, 139 wyświetleń)
Hankiss007 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.04.2024, 11:56   #14
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 11 godz 54 min 23 s
Domyślnie

Hejo, piszesz bez nadzoru inspektora... Ale jakiś elektryk Ci odbiór tego będzie robił / nadzorował chyba? Więc nie sugeruj się poradami na FAT (moją również ) tylko gadaj z elektrykiem.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.04.2024, 13:34   #15
wezyr
 
wezyr's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2016
Miasto: Kraków
Posty: 402
Motocykl: już nie mam ;(
wezyr jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 15 godz 17 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Nie jestem elektrykiem, ale zdecydowanie dałbym 5x16
Chodzi o spadki napięcia pod obciążeniem. Jeśli będzie spawarka i inne prądożerne odbiorniki to min. Zobacz jakie są parametry tych przewodów (ziemnych) zwłaszcza rezystancja żyły /1km. Porównaj przewód 16 do 10 już nie wspominam o mniejszych przekrojach.
ale podałeś tu aluminium nie miedź


ja bym szedł w przewód miedziany yky 5x6 - tylko w tym momencie przy instalacji 1fazowej powielił faze i zero robocze, a uziemienie by szło jedną żyłą ale dodatkowo przy budynku zrobił bym dodatkowe uziemienie (szpilka + kawałek bednarki) i połączył uziemienia ze sobą. W przyszłości nie będzie problemu przy 3 fazach...rozpinasz tylko i masz.
wezyr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2024, 10:03   #16
Hankiss007
 
Hankiss007's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2019
Miasto: Tychy, London
Posty: 82
Motocykl: RD03
Hankiss007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 6 godz 15 min 13 s
Domyślnie

Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim powyżej. Kładę cabel SWA 10mm2. Podłaczenie i bezpieczniki zrobi mi elektryk certifikowany.
Hankiss007 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2024, 11:33   #17
wezyr
 
wezyr's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2016
Miasto: Kraków
Posty: 402
Motocykl: już nie mam ;(
wezyr jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 15 godz 17 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Hankiss007 Zobacz post
Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim powyżej. Kładę cabel SWA 10mm2. Podłaczenie i bezpieczniki zrobi mi elektryk certifikowany.
to połóż chociaż 4x10 - w przyszłości jak będziesz potrzebował 3 faz to nim puścisz...tylko uziemienie sobie dorobisz przy garażu. Wiele więcej nie wyjdzie kasy, a w przyszłości nie będziesz musiał kopać i wymieniać kabla
wezyr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2024, 13:21   #18
Dubel
 
Dubel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2024
Miasto: Ålesund, N
Posty: 145
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: Rosnacy
Dubel jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 3 godz 59 min 14 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wezyr Zobacz post
to połóż chociaż 4x10 - w przyszłości jak będziesz potrzebował 3 faz to nim puścisz...tylko uziemienie sobie dorobisz przy garażu. Wiele więcej nie wyjdzie kasy, a w przyszłości nie będziesz musiał kopać i wymieniać kabla
__________________
Całego świata nie zmienisz ... Ludzi do miłości nie zmusisz, ani nawet do lubienia ciebie. Zawsze jednak masz wpływ na to , jaki jest ten kawałek świata wokół Ciebie i kto się w nim znajduje.


https://youtu.be/skPjiSzR9n4?si=bnBpO9UVjUZGes_2
Dubel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2024, 13:55   #19
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,844
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 11 godz 54 min 23 s
Domyślnie

3 faz w UK w budynkach prywatnych raczej się nie spotyka (nawet nowe budownictwo jest 1-fazowe, choć zalety 3-fazówki są oczywiste). Można oczywiście 'dodać / podłączyć' o ile są możliwości techniczne przyłączenia i kogoś cena nie zabije plus chce przerabiać istniejącą 1-fazową instalację
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2024, 14:47   #20
wezyr
 
wezyr's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2016
Miasto: Kraków
Posty: 402
Motocykl: już nie mam ;(
wezyr jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 15 godz 17 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
3 faz w UK w budynkach prywatnych raczej się nie spotyka (nawet nowe budownictwo jest 1-fazowe, choć zalety 3-fazówki są oczywiste). Można oczywiście 'dodać / podłączyć' o ile są możliwości techniczne przyłączenia i kogoś cena nie zabije plus chce przerabiać istniejącą 1-fazową instalację
ok. to tego nie wiedziałem...w PL tak bym robił
wezyr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pogadajmy o bateriach domowych nabrU Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 28 23.01.2022 21:54
Jak przetestowac akumulator w warunkach domowych. teddy-boy Układ elektryczny i zapłonowy 7 02.03.2016 22:15


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.