Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.11.2012, 13:17   #11
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szparag Zobacz post
Od dokładności pomiaru w jednostkach ważniejsze jest to jaka jest różnica między cylindrami oraz jak zachowuje się manometr podczas próby olejowej. Oczywiście odchyły jak piszesz są dość spore, ale to jest powód do reklamacji.
Tzn. o jakie zachowanie chodzi? I co będzie jeśli w jakiś sposób mocno siknie oleum w manometr?
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2012, 13:53   #12
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Wzrost kompresji, ( tzn czy jest spory czy znikomy ) i wartości w tym przypadku są nie tak znaczące. Tzn nie chodzi o to czy wzrasta o 1, czy 0,75. Czyli dokładność nie jest aż tak istotna.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2012, 19:54   #13
zbyszek
 
zbyszek's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Błażowa
Posty: 1,314
Motocykl: nie mam AT jeszcze
zbyszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 13 godz 26 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szparag Zobacz post
Od dokładności pomiaru w jednostkach ważniejsze jest to jaka jest różnica między cylindrami oraz jak zachowuje się manometr podczas próby olejowej. Oczywiście odchyły jak piszesz są dość spore, ale to jest powód do reklamacji.
Ps : Skąd wiesz o tym, że tak jest
Moim zdaniem wartość pomiaru jest najważniejsza, wszystkie znane mi serwisówki podają stopień sprężania silnika i jego wartość minimalna, poniżej której należy silnik otwozyć. Po za tym zawsze wykonuję kilka pomiarów np 5 dla każdego cylindra, wartość nalezy uśrednić.
Wiem że zawyża pomiar bo mam inny markowy do dyspozycji, tzn mogę
pożyczyć jeżeli są jakies watpliwosci, normalnie używam tego ze wzmiankowanej aukcji, jest ok. Może mój jakis rozkalibrowany jest, a może wszystkie są takie. Za te pare zlotych które kosztuje- co oczekiwać.
Próbnik który pożyczam czasem kosztował podobno 380 euro
zbyszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2012, 20:12   #14
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Często silniki mocno wyeksploatowane z porysowanymi cylindrami ale sprawnymi pierścieniami pokazują kompresję około 14-tu. Spalając przy tym około 1,5 litra oleju na tysiąc. Czy to oznacza, że silnik jest super Raczej nie.
Oczywiście dokładność pomiaru jest bardzo ważną rzeczą, jednak ocena stanu silnika tylko na podstawie kompresji jest sporym błędem.
Dla osoby w "garażu" istotne jest sprawdzenie czy silnik posiada taką samą kompresję oczywiście wartości powinny być zbliżone do tych z serwisówki, a jeśli nie to jak spora jest różnica i z czego ona wynika, tu pomoże próba olejowa. Taki pomiar w warunkach garażowych jest wystarczający i pozwalający na wyciągnięcie wniosków które pozwolą na dokładniejszą regulację motocykla. Jeśli pomiar będzie zadziwiająco niski bądż wysoki i tak nie obędzie się bez konsultacji z mechanikiem. Zaznaczam, że na wstępie było zaznaczone iż przyrząd ma służyć do użytku "cywilnego".
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2012, 20:23   #15
zbyszek
 
zbyszek's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Błażowa
Posty: 1,314
Motocykl: nie mam AT jeszcze
zbyszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 13 godz 26 min 58 s
Domyślnie

ten miernik na pewno nie nadaje się do prób olejowych, po za ty się z Tobą prawe w calosci zgodzę
zbyszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2012, 20:28   #16
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Tego to nie wiem, a co rozlatuje się ? zbyt duże sprężanie, testowałeś ?., bo to ciekawe.
Zasadniczo ja korzystam z profesjonalnego i kosztował sporo więcej, ale jestem ciekaw czemu się nie nadaje, oczywiście mało skali, ale by sprawdzić wstępnie szczelność zaworów wystarczy.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
pomiar kompresji Evvil Silnik, sprzęgło, skrzynia 23 30.10.2011 22:07


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.