Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.08.2023, 09:59   #51
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał waw Zobacz post
W sprzęgle moment przenoszą w takim razie tylko sprężynki, wsparte tą "odrobiną" tarcia.
Sprzęgło ma tarcze cierne popatrz teraz na ilość tarcz, przekładek, oblicz powierzchnie i współczynnik tarcia, porównaj to z wynikami zębatki i podkładki . Gdy ci będzie mało porównaj siły działające w 1 i 2 przypadku
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 10:00   #52
waw


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 269
Motocykl: nie mam AT jeszcze
waw jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 6 dni 18 godz 49 min 30 s
Domyślnie

Daj spokój, znajdź hobby.
waw jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 10:02   #53
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał waw Zobacz post
W sprzęgle moment przenoszą w takim razie tylko sprężynki, wsparte tą "odrobiną" tarcia.





prawie dobrze ale z połącznia ślizgowego zrobiono stałe teraz jest śmieszniej bo zapytam co sie dzieje na wielowypustach skrzyni biegów w szczególności 1 i 2 bieg jak tam postępuje zużycie i w jakim tempie na której zębatce szybciej jak wyglądaj kły po takie jeździe
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 10:05   #54
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał waw Zobacz post
Daj spokój, znajdź hobby.
Mam jest nim mechanika maszyn i zagadnienia z nia zwiazane

Fajna odpowiedz na argumenty, taka w ''niemimieckim'' stylu
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 10:30   #55
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Piłem do tego ze po napawaniu bo pewnie o takiej metodzie była mowa taki wałek stanie się albo twardy albo miękki. W każdym razie jakiś za jakiś

M



Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
specem nie jestem ale kiedyś Voytas mi taki wałek dał do badania składu stopu z jakiego go zrobiono i najbliżej mu było do 25hm / 25CrMo4 prawie jak słynna 4130 ale to juz z pamięci i mogę sie mylić bądź przekręcić staloskopie należało by powtórzyć dla pewności.

Ale nie da sie zrobic regeneracji bez obróbki cieplnej a tej nie da sie zrobic bez demontażu a druga sprawa jak chcemy cos obrabiać jak nie mamy nawet możliwości zamocować tego w obrabiarkę.


Stal owa "25hm" jest dość dobrze spawalna ale tez dobrze sie hartuje a przeto staje sie twarda a to juz źle wiec trzeba zastosować obróbkę cieplna aby ja zmiękczyć i uczynić bardziej plastyczna.

Jedno co pamiętam, to co robiłem wtedy zrobiłem skład bez udziału węgla (C) wiec miałem większość pierwiastków w % ale ilości węgla juz nie ten skaloskop do którego był dostęp tego nie umiał.
Dziś należało by zmierzyć konkretny skład chemiczny na powierzchni i po zdjęciu warstwy która mogła być podana obrócę cieplnej np azotowanie bądź cyjanowanie bo one moga pewne sprawy oszukac tak samo chromowanie
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 10:45   #56
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 542
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 9 godz 8 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post






prawie dobrze ale z połącznia ślizgowego zrobiono stałe teraz jest śmieszniej bo zapytam co sie dzieje na wielowypustach skrzyni biegów w szczególności 1 i 2 bieg jak tam postępuje zużycie i w jakim tempie na której zębatce szybciej jak wyglądaj kły po takie jeździe
Ta obcięta zębatka zrobiła mi tylko dystans , reszta czyli śruba i podkładka poszła z Yamahy TDM 900 , otwór też był zrobiony pod tą śrubę , te dwie śrubki fi 6 nie działają jako przeniesienie napędu, tylko jako zabezpieczenie i nigdzie nie napisałem że wieloklin na wałku był mocno zużyty . Nawet ten pospawany był w przyzwoitym stanie a gość spawał bo mu napęd przeskakiwał z powodu zużycia , błędnie oceniając że to wałek . Zrobiłem we własnych motocyklach działa i nie teoretyzuje jak gość obrzucający gównem innych użytkowników forum który ma za hobby mechanikę maszyn i zagadnienia z nią związane 😉

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

Ostatnio edytowane przez Brzeszczot : 30.08.2023 o 11:55
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 13:09   #57
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Brzeszczot Zobacz post
Zrobiłem we własnych motocyklach działa i nie teoretyzuje jak gość obrzucający gównem innych użytkowników forum który ma za hobby mechanikę maszyn i zagadnienia z nią związane 😉
Panowie tylko bez gównoburzy w tak ważnym temacie jak wałek !!! Please
Proszę nie pisać, że siły przenoszą dwie śrubki M6 od płytki zabezpieczającej, bo mnie bolą zęby jak czytam

Co do przeróbki wałka?
Śruba centralna? Trzeba by policzyć jak bardzo będzie osłabiony wałek po wywierceniu otworu (fi ile ?) Wolałbym gwint zewnętrzny na nakrętkę.
Nie jestem do końca przekonany, czy to na dłuższy przebieg da radę (XRV pałowane i topione w wodzie)
O samym wykonaniu wiercenia i gwintowania otworu na motocyklu dla wielu będzie to chyba ponad siły......

Zalety? Zębatka dojdzie do końca wałka. Ok oprze się o wypłycenia na końcach wielowypustu i co dalej? Szybko to się wyrobi i trzeba by znowu dokręcać śrubę. Dosunięta zębatka do końca wałka zmienia geometrię z łańcuchem. Napęd będzie po skosie i będzie wycierał boczną powierzchnie zębów.

Ja dalej nie zmieniam zdania, że głównym złem jest woda która zamienia w korozje współpracujące powierzchnie przenoszące moment. Klej odcina ten proces, a przy okazji skuteczne kasuje luz.

Znalazłem takie zdjęcia. Czy to właśnie nie jest porównanie wałka od "szadoła"?
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 1 (4).jpg (817.0 KB, 16 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 1 (1).jpg (394.4 KB, 16 wyświetleń)
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 13:25   #58
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Na czerwono zaznaczona nie zuzyta czesc walka (max.2-3mm) na ktora zostanie wcisnieta nowa zebatka, na zielono nie zuzyta czesc wakla przed orginalnym zabezpieczeniem. Jesli zastosujemy omawiany tu patent co bedzie przenosic obciazenie?

Uten navn.jpg

Po dluzszym uzytkowaniu dobra czesc walka musi ulec zniszczeniu a srubki M6 zapewne sciete lub mocno zdeformowane (zaleznie od uzytej jakosci srub).

Inaczej sie sprawy maja przy ladnym nie zniszczonym walku
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 14:05   #59
dawid8210
 
dawid8210's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Kiełczygłów
Posty: 1,754
Motocykl: RD07a
Przebieg: 00000
dawid8210 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 tygodni 27 min 25 s
Domyślnie

No to żeby dojść do kompromisu patent jak powyzej plus klej. I mur, beton
dawid8210 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 14:09   #60
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 542
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 9 godz 8 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Panowie tylko bez gównoburzy w tak ważnym temacie jak wałek !!! Please

Proszę nie pisać, że siły przenoszą dwie śrubki M6 od płytki zabezpieczającej, bo mnie bolą zęby jak czytam



Co do przeróbki wałka?

Śruba centralna? Trzeba by policzyć jak bardzo będzie osłabiony wałek po wywierceniu otworu (fi ile ?) Wolałbym gwint zewnętrzny na nakrętkę.

Nie jestem do końca przekonany, czy to na dłuższy przebieg da radę (XRV pałowane i topione w wodzie)

O samym wykonaniu wiercenia i gwintowania otworu na motocyklu dla wielu będzie to chyba ponad siły......



Zalety? Zębatka dojdzie do końca wałka. Ok oprze się o wypłycenia na końcach wielowypustu i co dalej? Szybko to się wyrobi i trzeba by znowu dokręcać śrubę. Dosunięta zębatka do końca wałka zmienia geometrię z łańcuchem. Napęd będzie po skosie i będzie wycierał boczną powierzchnie zębów.



Ja dalej nie zmieniam zdania, że głównym złem jest woda która zamienia w korozje współpracujące powierzchnie przenoszące moment. Klej odcina ten proces, a przy okazji skuteczne kasuje luz.



Znalazłem takie zdjęcia. Czy to właśnie nie jest porównanie wałka od "szadoła"?
W celu zachowania osiowości względem tylnej zębatki przednią odwróciłem wybrzuszeniem do silnika ,przy końcu frezu jest naturalny stożek które nie pozwoli na wyrobienie się czy jaki kolwiek luz. Tak samo jak w motocyklach które mają takie rozwiązanie fabrycznie. Po dwóch sezonach nie widać zwiększonych oznak zużycia ( Dla teoretyka od maszyn) żadne śrubki się nie wkręciły, nie obcięły wałek się nie ukręcił i żadne zwierzę nie ucierpiało podczas testów praktycznych 😉 Do wiercenia trzeba mieć pewną rękę to fakt . Przewiercenie w takim Paździochu kosztuje 100 PLN a remont 5000 dla mnie jest koszt efekt , każdy niech sobie sam decyduje .mam ten komfort w życiu że nic nikomu nie muszę udowadniać

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Małyszek - rogale: dyskusja [wydzielone z wątku o sprzedaży] żuk Inne tematy 11 29.08.2018 13:09
wydzielona dyskusja polityczna zipo Inne tematy 33 13.10.2014 07:58
Uszczelniacz wałka zdawczego? Kishon Silnik, sprzęgło, skrzynia 22 23.03.2014 21:11
"Naprawa" wałka zdawczego - metoda alternatywna 4 :) iwan Silnik, sprzęgło, skrzynia 37 18.05.2010 19:16


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.