Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.01.2014, 00:02   #1
Navaja

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 923
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 10 godz 16 min 26 s
Domyślnie Przejścia graniczne Czarnogóra-Kosowo-Macedonia

Planuję poszwędać się latem po Kosowie i Macedonii i mam kilka wątpliwości. Może ktoś z ludzi obytych w temacie pomoże?
1. Pierwsza sprawa to przejście z Czarnogóry do Kosova przez przełęcz Cakor i dalej przez Kudiste i kanion Rugova. Liczę tu na pomoc Grega i Jaro BQT, bo Calgon się wygadał, że oni dwaj zwiedzali już kilka razy ten rejon. Oficjalnie przejścia nie ma ale przejechać się da. Problem w tym, że ja chciałbym jechać dalej na Kosovo a nie wracać z powrotem do Czarnogóry po zwiedzeniu kanionu. W necie jest trochę informacji, przeważnie od rowerzystów, że przekraczali granicę bez problemu a jedni nawet natknęli się na jakąś imprezę pograniczników i ich przepuścili. W relacji Calgona padły ostrzeżenia by nie opuszczać kanionu, bo można się natknąć na patrole wojsk które już nie wpuszczą nas w drogę powrotną a co za tym idzie ta przyjemność uszczupli nasze portfele o koszt wizy. Wizy tam chyba nie ma, może chodzi o ubezpieczenie - to mogę zapłacić ale moja dupa mi cenna i nie chciałbym być zmuszonym do nadstawiania jej w jakimś kosowskim karcerze. Ogólnie da się radę tamtędy przebić dalej na Kosovo czy też sobie darować i po obejrzeniu kanionu wrócić i przez Rozaje wlecieć przejściem na półnócy?

2. Kolejna rzecz to przejście między Kosowem a Macedonią. Rejon Sharr Płanina- park krajobrazowy Mavrovo. Droga od Prizren na południe, ostatnia miejscowość Rastelica. Na posiadanej przeze mnie mapie widnieje jako przejście dla lokalesów. Pisałem z forumowym Sowizdrzałem, który był tam kilka razy zarówno ze strony kosowskiej jaki i macedońskiej i poinformował mnie, że przejścia nie widział. Na zdjęciach z goglemaps widać jednak budynki i inne szlabany. Czytałem też relacje ludzi, najświeższa z lipca tego roku i piszą, że przejście istnieje tyle tylko, że infomacje co do możliwości przekraczania są różne:
1. Jedni piszą, że przejście jest zamknięte.
2. Inni, że otwarte ale tylko dla lokalesów.
3. Znowu inni, że po stronie kosowskiej nikogo nie ma a po macedońskiej są pogranicznicy i nie puszczają.
4. Znowu ktoś inny pisze, że Kosowacy puszczają ale Macedończycy nie i po stronie kosowskiej radzą atakować z samego rana albo późnym po południem kiedy post jest nie obsadzony.
Ktoś z Was może szwendał się w tym rejonie i przekraczał tam granicę?

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.01.2014, 10:58   #2
calgon
 
calgon's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wroclaw
Posty: 2,393
Motocykl: RD04
Przebieg: 40.000
calgon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 23 godz 42 min 32 s
Domyślnie

Nie wiem co jest fajnego za kanionem Rugova.Muszą się wypowiedzieć Ci co byli i czy warto tam jechać.W każdym razie te lewe przejście Czarnogóra-Kosowo jest bezproblemowe.
__________________
Agent 0,7
calgon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.01.2014, 12:15   #3
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,437
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 23 godz 49 min 26 s
Domyślnie

Bezproblemowe pod warunkiem, że układ kamieni blokujących się nie zmieni. A niestety ktoś je cały czas przestawia. Raz było łatwo raz łatwiej jak będzie u Ciebie nie wiadomo.

Co do ubezpieczenia w Kosowie to również może Ci się udać nie płacić, bo jak będziesz wyjeżdżał do raczej oni tego nie sprawdzają. Na pewno trzeba zapłacić kiedy się oficjalnie wjeżdża do Kosowa. Nie pamiętam dokładnie ile, ale coś około 20Euro.

Co do granicy z Macedonią to nie wiem, my jechaliśmy na Skopje i było bez problemu
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.01.2014, 14:00   #4
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

W 2012, gdy wjeżdżaliśmy przez przejście przy jeziorze Gazivode, nikt nam nie kazał wykupować ubezpieczenia - może się zapomnieli. Później, gdy Thorgal ściągnął na siebie policję graniczną przy Macedonii, było trochę ciepło z tego powodu. Przy samym wyjeździe nikogo już to nie obchodziło. Macedończycy koniecznie chcieli zobaczyć ZK, jej brak to konieczność wykupienia ubezpieczenia za 50 euro na tydzień czy dwa.
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.01.2014, 20:49   #5
Navaja

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 923
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 10 godz 16 min 26 s
Domyślnie

Dzięki Pany za pomoc.
Planujemy dalej leciec na Sharr Płanine
Chcemy przejechać przełęcz Cakor i zajrzeć do kanionu Rugova i po prostu potem chcą leciec dalej na południe nie opłaca nam się wracać 160 km na około.
Koszty ubezpieczenia 20 € się przeboleje. Bardziej mi chodziło czy nie ma jakiś sankcji za nielegalne przekroczenie granicy - oczywiście wszystko pewnie zależy od rozmowy z zatrzymującym panem władzą.
Polska Zielona Karta chyba działa na Macedonię.

Jakby ktoś jeszcze coś chciał dorzucić to wdzięczny dozgonnie będę.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.01.2014, 21:01   #6
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

ZK działa wszędzie poza Kosowem Na Korab wchodzicie? Warto, jeśli będziecie w okolicy. Toboły można zostawić w strażnicy.

Ostatnio edytowane przez ArturS : 08.01.2014 o 21:04
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.01.2014, 21:07   #7
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

ZK działa wszędzie poza Kosowem Na Korab wchodzicie?
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2014, 10:28   #8
Navaja

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 923
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 10 godz 16 min 26 s
Domyślnie

Na Korab mamy zaplanowane wejście ale nie wiem czy nie odpuścimy, bo znalazłem jeszcze inną fajna trasę na wschodzie Macedonii, którą chcielibyśmy zrobić.
Mamy jeszcze trochę czasu żeby się zastanowić.

Co do przejścia Kosovo-Macedonia, o które pytałem to dzisiaj sam już mogę sobie odpowiedziec, że się nie da tamtędy przebić. Przejście istniało kiedyś dla ruchu lokalnego i byó bardzo dużym ułatwieniem dla miejscowych, którzy wozili na sprzedaż produkty żywnościowe do Titova ale je zamknęli je ponad 20 lat temu. Było potem krótko otwarte gdzieś koło 2002-2003 roku. Oczywiście przy kazdych lokalnych wyborach kandydaci składają obietnicę, że doprowadzą do jego otwrcia.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.05.2014, 22:56   #9
Navaja

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 923
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 10 godz 16 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ArturS Zobacz post
ZK działa wszędzie poza Kosowem Na Korab wchodzicie? Warto, jeśli będziecie w okolicy. Toboły można zostawić w strażnicy.
ArturS
Ciągne temat dalej. Wygospodarowaliśmy czas na wejście na Korab.
Ile trzeba na to liczyć?
Nie planujemy, tak jak Wy podjeżdzać pod sam szczyt tylko chcemy z buta uderzyć ze strażnicy.
Nie wiesz czy można tam się z pałatką rozbić? Akurat nam by pasowało zajechać pod strażnicę po południu, kimnąć się i z rana uderzyć na szczyt.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2014, 13:26   #10
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

W zeszlym roku pod w drugiej polowie lipca nie bylo problemu z przekroczeniem granicy macedonia-kosowo. Wykupilem ubezpieczenie za 20e i w droge.
Pozdro
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Przejścia graniczne UZ-TJK Elwood Przygotowania do wyjazdów 41 16.11.2013 21:01
Mapy papierowe Czarnogóra, Macedonia, Albania. Dubel Przygotowania do wyjazdów 13 01.07.2013 22:00
Kosowo Macedonia Albania - SZARPANINA 2012 (lipiec) sowizdrzal Trochę dalej 10 18.01.2013 10:21
Pytanie o przejścia graniczne z Rumunii do Serbii. Gradient Przygotowania do wyjazdów 5 30.06.2011 14:22


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.