Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.02.2019, 23:12   #41
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,241
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 14 godz 40 min 38 s
Domyślnie

Ooo uderz w stół...
Tak więc jak nawet nie masz w planie zagospodarowania wymogu badań gruntu ( ja mialem) to warto zrobić zwłaszcza że kolezanka ceny ma bdb
Szkoda że nie wiedziałem o tym 3 lata temu bo byłbym parę stow do przodu
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.02.2019, 23:16   #42
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 3 min 21 s
Domyślnie

To jest cena w Lubuskiem
Poza tym zawsze najlepszy jest geolog miejscowy.
Ja się nie podejmuję roboty w terenie nieznanym, np. podgórskim
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2019, 07:01   #43
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,367
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 13 godz 41 min 44 s
Question

Mam płytę i kilka doświadczeń w temacie. Jako rozwiązanie droższe należy je zastosować tam gdzie to konieczne. Badanie gruntu to drobiazg w kosztach inwestycji i przy podejrzeniach co do właściwości gruntu - wiercić!!
Wycena płyty nie zawiera kosztów pracy koparki, dowiezienia materialu zasypowego pod płytę. Plyciarze usilnie namawiają na instalację ogrzewania podłogowego od razu w płycie. Odbije się to potem w kosztach ogrzewania.
Przeglądałem wycenę na ten domek, kruca bomba drogo Panie. Podobną kwotę dostalem rok temu na 150m2. Koszt dowozu materiałów? Do mnie hurtownik wozi na odległość 35 km, ceny mam mało warszawskie dzięki temu
__________________
keep it simple
strobus1 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2019, 09:26   #44
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,028
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 9 godz 55 min 0
Domyślnie

Jaguś w temacie gruntu masz pewnie 100% racji bo w końcu to twoja profesja więc delikatnie jako laik w temacie się wycofuję - skoro koszt takich badań jest tak niewielki to faktycznie nie ma o co kopii kruszyć. Niemniej cena realizacji z czapy a Pacanów to nie jest najbogatszy region Polski. Co do płyty zamiast tradycyjnych fundamentów to właśnie dlatego, że w moim przekonaniu jest to mocno "przereklemowana" technologia przy tak małym, lekkim i prostym budynku bym absolutnie nie inwestował. Ogrzewanie i inne pompo bajery dobre ale trzeba z głową policzyć kiedy to się zamortyzuje - na piecu Kospela i zasobniku C.W.U 120 l. przy braku gazu a więc zasilaniu wszystkiego via kabel "ze słupa" zwykła taryfa G11, rodzina 2+2 raczej mało oszczędna choć domek niewielki bo cirka 100m2 w technologii podobnej do tej którą proponowałem wcześniej /ściany Solbet 36 klasa chyba 450 + 12cm. styro, podłoga na zwykłym fundamencie ocieplanym tylko na 50 cm. w ziemię 4 cm. styroduru a w poziomie na chudziaku + 15 cm. styro, strop drewniany chyba 35/40 Ursa pokrycie dwuspadowego dachu ceramika/ za rok zamyka się zawsze w 10.000 zł. - sprawdzone z właścicielem w oparciu o rachunki. Ja mam dom z projektu Rafaello ale nieco powiększony tak cirka 155m2, dach dwuspadowy - blacha, Solbet 24 + 15 cm styro, reszta jak w podanym wcześniej choć na podłodze zmieściłem tylko 10 cm., piec gazowy atmosferyk SounierDuval 24KW z zasobnikiem 150 l. za rok gaz cirka 5.000-6.000 zł. + prund z kabla cirka 1.500-2.000 w domu tylko dwoje dziadków i raz w miesiącu odwiedziny szkodników z szkodnikami juniorami - moim zdaniem róznica nie powala. W obu przykładach z życia wentylacja grawitacyjna, brak solarów, pomp ciepła czy innej fotovoltaniki - niestety cen instalacji nie podamy precyzyjnie ale gwarantuję, że ta u kumpla była z 20/30% niższa a moja też o ból głowy nie przyprawiała - jak przy tych kosztach zaoszczędzisz rocznie nawet 20% to ile trzeba lat żeby się pierwsza lepsza GPC czy instalacja solarna przy twoim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę zamortyzowała /dla mnie uzasadnienie przy prundzie ma tylko fotowoltanika i to przy korzystnych przepisach czyli np. nadwyżkę latem oddaję a w okresie zimowym odbieram - do tej pory chyba nawet jakoś tak było/. Oczywiście każdy ma swój pkt widzenia ale Ja z perspektywy czasu jedyne czego żałuję to zastosowania Solbetu 24 zamiast 36 /nie tyle ze względów termicznych co takich bardziej mechaniczno-psychologicznych hehehe/ i stosunkowo słabego docieplenia pod podłogą na gruncie - mogło być bliżej 15 cm. ale drobny błąd i wyszło 10cm./. Marek zrobisz jak uważasz ale cena jest do poważnej analizy bo 5.000 zł./m2 wychodzi a to moim zdaniem nie do przyjęcia tym bardziej na stan w jakim proponują oddanie inwestycji.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2019, 10:42   #45
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Ok macie rację z kosztami tylko moje pierwsze podejście było w 2013 i po różnych perturbacjach, skopany życiem chciałem łatwo. Cena wynika raczej z marży i technologi a nie rejonu polski gdzie dom jest stawiany. Jednym słowem powinienem bardziej oprzeć się na lokalnych fachowcach i zrobić to sposobem gospodarczym. W tym wypadku wracamy do koncepcji która już istnieje i jest zapłacona. Pozwolenie na budowę się przedawniło ale powinno się łatwo je odnowić. Projektant jednocześnie może pełnić nadzór na budowie, bez tego mogę od razu kupić sobie kontener mieszkalny. Badanie gruntu. W 2005 dojazd do garażu był zrobiony jak na zdjęciach, obecnie każdy zdylatowany element żyje własnym życiem. Czy to wskazówka do wykonania badań gruntu i jaki zakres powinienem wykonać, znalazłem firmę z Bolesława koło Olkusza. Znajomy mieszkający w Dąbrowie Tarnowskiej tam się budował , powinienem chyba go przesłuchać.
Koncepcja wyglądała tak





Jest komin ale koncepcja była prądowa z pójściem w stronę nowoczesności, bez gazu, oleju, kominka i węgla. Okna na południe solidne energooszczędne i przesuwne. To chyba tyle, słucham porad co dalej, może wybuduję w końcu ten dom nie schodząc na zawał. Wielokrotnie też zapraszałem w to miejsce na piknik, GS Camp mini zlot ale jak na razie się nie udało, może jak będzie zaplecze bardziej zorganizowane. Za Pacanowem jest producent pustaków ceramicznych ale z tego co pamiętam znajomy brał gdzieś z okolic Tarnowa, może nawet z Tarnowa

Przed chwilą przyszła wycena od innego producenta domów, oczywiście zdaję sobie sprawę z kompromisów, okna PCV itp ale cena wygląda jakby obowiązywała zmowa cenowa

Dzień dobry,

Na cenę domu składają się trzy elementy: dom, transport domu z fabryki na działkę, fundament.
Cena energooszczędnego domu Perfect 82 wykończonego pod klucz wynosi 326 200 zł + transport w okolice Krakowa 5600 zł + fundament.

Drugi projekt, o którym Pan napisał to prawdopodobnie Perfect 84:

https://www.danwood.pl/pl/projekty/perfect-84 - jego cena pod klucz to 329 200 zł + transport w okolice Krakowa 5600 zł + fundament.

Wykończenie pod klucz oznacza w Danwood kompletnie wykończony dom wraz z łazienkami, wszelkimi instalacjami (w tym instalacja grzewcza z kotłem gazowym + rekuperacja), podłogami, drzwiami wewnętrznymi, malowaniem itd. Krótko mówiąc otrzymuje Pan dom, do którego pozostaje wnieść meble.

Koszt budowy fundamentu/płyty fundamentowej zależy wprost od warunków gruntowych na działce i jest możliwy do określenia po wykonaniu badań geotechnicznych.

W przypadku braku gazu na działce proponujemy Pakiet techniczny zawierający pompę ciepła + obligatoryjnie ogrzewanie podłogowe, w liczbach wygląda to następująco:

Pakiet techniczny 6 PL: 23 050 zł
pompa ciepła powietrzna + moduł wewnętrzny z wbudowanym zasobnikiem 180L + wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (wymiennik przeciwprądowy), dopłata uwzględnia 1 lub 2 grzejniki łazienkowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła: 98 zł/m2 x 82,67 m2 = 8101 zł.

Podane ceny są kwotami brutto.

Pozdrawiam
Bartosz Gryboś

Ostatnio edytowane przez consigliero : 14.02.2019 o 11:03
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2019, 12:32   #46
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,028
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 9 godz 55 min 0
Domyślnie

I chyba to najlepsza koncepcja. Ja jednak bym poszedł nie w ceramikę a Solbet lub ewentualnie Ytong/Solbet w okolicach do kilkudziesięciu km. produkuje np. Kolbuszowa/ na kleju praktycznie większość ekip potrafi już to realizować w sposób prawidłowy. Wszystkie nadproża, belki i wieńce /U-kształtki/ też solbetowskie/Ytong bo odpada np. problem ciągłości izolacji termicznej, ewentualnego pękania na łączeniu materiałów o różnej termice /patrz belki, nadproża, itp./ a dodatkowo przyśpiesza i ułatwia realizację. Tak jak pisałem brałbym jednak coś ponad 240x240x590 czyli 300 /chyba robią/x240x590 lub max 360. Ocieplenie jak przy Solbecie grubości 300/360 i gęstości 400/500 dasz 15 cm. dobrego styro załatwi na 100% sprawę i nie słuchaj, że minimum 20 bo to jest naciąganie zakładów produkujących i sprzedawców styro, podobnie pozioma powyżej 20 max 30 cm. to chyba tylko po to żeby ci ładnie płyta potem siadła i powstała niezbyt efektowna dylatacja na styku cokolik-okładzina posadzki /lepiej dać więcej dobrej podbudowy i bardzo dobrze zagęścić + podzbroić chudziaka. Strop w twoim projekcie chyba lany lub prefabrykowany /nie ma to większego znaczenia, niech decyduje projektant/ i izolowany termicznie styro ale nie bardzo kumam po kiego dach jeszcze izolowany jest bezpośrednio, międzykrokwiowo rysunek jest mało czytelny więc pewnie czegoś nie widzę. Instalacje naprawdę bym sobie dobrze przemyślał i nie szedł w jakieś większy koszty z nowinkami bo dom jest niewielki i oszczędności nie powalą na kolana a koszta mogą /jedynie tak jak pisałem pod rozwagę bym brał wentyl z reku i panele foto/. Pomyśl nad drugim, awaryjnym źródłem ciepła, albo koza/kominek - wcale nie musisz go używać ale w razie "W" masz albo agregat - prąd niby zawsze jest ... W tym projekcie kominek jest chyba na ścianie zewnętrznej co jest średnim pomysłem z pkt widzenia ewentualnego ogrzewania awaryjnego - nie wiem jak z kominami ale zdecydowanie korzystniej gdyby przeprojektować np. na krótką ściankę pomiędzy drzwiami do łazienki a blatem kuchennym /masz wtedy jego plecy w łazience i dobre dojście do ogrzewania pom. nr 4 czyli jednej z sypialni - bez nadmuchów tylko grawitacja bo inaczej to dupa a nie awaryjny system/. Oczywiście z kominkiem to tylko propozycja bo sam wiem, że kotłownia w pokoju to pomysł średni ale jako awaryjne ogrzewanie bezcenny. Podłogówka jest OK !! sam mam cały parter z wyłączeniem sypialni i kotłownio/spiżarki czyli jakieś 80 m2 ale na ścianach mama awaryjnie na drugiej "nitce" grzejniki - w zimie podłoga ale jak trzeba tylko trochę dogrzać wiosną czy jesienią to grzejnik ścienny bo i szybko a co za tym idzie taniej, nim ci się podłoga nagrzeje to zmarzniesz a piec się zapomni zaś jak już temperaturę podłoga złapie a koło południa słoneczko wyjdzie to będziesz wietrzył. W kotłowni mam po jednym zaworku,którymi sobie dany obwód odcinam + szafka w holu gdzie mogę się pętlami podłogówki pobawić. Wszystkie te rady o dupę rozbić jak ekipy nie znajdziesz więc się spiesz bo z fachowcami to tak jak ktoś już pisał szału ni ma ale co się nie da jak się da. Jedna zasada - nie daj się wpuścić w przerost formy nad treścią co jest domeną teoretyków, sami nic nie budowali, nic z polecanych systemów nie użytkują ale słyszeli i czytali /najczęściej w necie/ - to tak jak z Gs-em na forum AT
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2019, 13:22   #47
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Wtedy gdy powstawała koncepcja, brałem kominek pod uwagę i właśnie na ścianie bo miał brać powietrze z zewnątrz, tak coś gdzieś wyczytałem, nie pamiętam co się działo u góry ale to i tak nie ma znaczenia bo projektowanie dopiero przed nami. Obecnie zmniejszymy ilość sypialni do 2 tylko reszta funkcji pozostaje bez większych zmian
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2019, 13:57   #48
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,028
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 9 godz 55 min 0
Domyślnie

Kominek powinien brać powietrze z zewnątrz ale rozwiązaniem jest puszczenie w podsypce pod chudziakiem rury pod kominek, które będzie przechodziła jako czerpnia na zewnątrz. Ja mam jej wejścia umieszczone bezpośrednio nad płytkami zewnętrznej odbojówki/opaski biegnącej wokół budynku zakończone kratką z zasuwanymi żaluzjami a zakończoną wejściem bezpośrednio pod paleniskiem kominka - koszt całości to 20 minut roboty na etapie przed utwardzaniem podłoża i pewnie ze 100 zł. za 4 mb rury i kratkę. Zamiast kominka można zastosować piec ozdobny, wolnostojący typu koza w dodatku z możliwością gotowania /są takie z dwoma miejscami na garnek/, który zabudujesz np. na zakończeniu blatu kuchennego - masz 2w1 a nawet 3w1 bo i ogrzejesz i bigos ugotujesz jak energetyka da dupy no i jak ładnie wkomponujesz to jeszcze estetyka poprawisz. Takie pierwsze z brzegu https://allegro.pl/oferta/piec-kuche...c-cc0d87e8db5c ale z wyjściem na komin od góry więc zależnie od projektu trzeba by poszukać takiego z podpięciem na plecach - komin i tak masz kuchenno/łazienkowy a jeden kanał dymny dorobić to nie jakieś straszne mecyje. Ja bym się upierał jeśli już piec/kominek to jak najbardziej w centralnej części domu bo wtedy ma prawo grawitacyjnie bez jakiegokolwiek udziału prądu /nadmuchy, pompy przy płaszczu wodnym, itp./ prawo ogrzać znaczną część powierzchni. Mam w domu kominek niemal idealnie w centrum, plecami do łazienki a wyjściem na salon z otwartą kuchnią /obok drzwi do sypialni więc też powietrze łamie/, na górze wyjścia grawitacyjne w dwóch pokojach i holu - jak mnie najdzie na święta to paląc tylko w kominku nawet przy -20 na zewnątrz 90% domu jest ogrzane do 22C, niedogrzana zostaje łazienka na górze ale jest oddalona więc tam niestety trzeba by nadmuchy wymuszać, choć jak drzwi zostawię do niej otwarte to do 21C zagrzeje. Centralne na piecu elektrycznym jest bardzo wygodne, bezpieczne i zupełnie bezobsługowe choć końcowo droższe od gazowego tak cirka 30/40% ale za to jedna instalacja odpada, projekt, przyłącz i inne niemałe koszty co już na starcie daje superatę, która skonsumuje się pewnie dopiero po kilku latach tego nieco droższego grzania.

Ostatnio edytowane przez Pawel_z_Jasla : 14.02.2019 o 14:05
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2019, 14:16   #49
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,765
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 5 godz 30 min 8 s
Domyślnie

Przekrój rury dobiera się do kominka więc radzę kontakt z fachowcem wcześniej. Sam zamontowałem za mały przekrój i musiałem kuć mimo że rura była wyprowadzona. Jak kominek to kumpel właśnie zamontował https://www.tulikivi.com/
Bardzo ciekawe rozwiązanie i ogrzewa chałupę o powierzchni ok 120 m2 tylko tym.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2019, 14:30   #50
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Kominek fajna rzecz, ale przy dzisiejszym problemach z jakością powietrza, rzecz dyskusyjna. Zdaję sobie sprawę skąd się bierze prąd, ale też mieszkam w centrum Krakowa i widzę co się dzieje w powietrzu. Paradoksalnie winą za ten stan rzeczy może być ogromna ilość domków powstałych na obrzeżach miasta w ostatnich latach gdzie każdy musiał wstawic kominek i każdy ma jakieś źródło ogrzewania owego domku. W Ratajach sytuacja jest lepsza ale do ideału jeszcze sporo brakuje, byc może kiedyś nawet dociągną rurę z gazem ale na pewno nie do nas ze względu na rozproszenie zabudowy, czyli jakoś sobie trzeba radzić.

Jeszcze jedna technologia do porównania

Witam Pana,
Przesyłam szacunkową wycenę budynku Laskowice z wiatą (plik PDF w załączniku) w przekroju bali okrągłych 24cm, 26cm i 30cm. Zakres prac ujęty w orientacyjnych kwotach jest podany w załączniku w pliku PDF. Możliwe do wyceny bale okrągłe 26cm, 28cm i 30cm przekroju, bale ręcznie ciosane oraz bale prostokątne.

Szczegółowa wycena możliwa jest do wykonania po uzgodnieniach dokonanych na spotkaniu w naszym biurze sprzedażowym. Zapraszamy także do przyjazdu i oglądania zrealizowanych przez nas domów. W razie chęci przyjazdu proszę o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty.

Tutaj można zobaczyć dużo zdjęć budowanych przez nas domów w Polsce i za granicą - http://www.proeko.com/realizacje-domow-z-bali

W przypadku podpisania umowy w okresie zimowym (do końca lutego) możliwe upusty. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

--
Informacje do wyceny:

Nasze domy budujemy z pełnych bali okrągłych. Robiąc ściany z grubych bali dom z bali zachowuje swoje naturalne właściwości akumulacji ciepła i filtracji powietrza.
Ściany z pełnych grubych bali sprawiają, że czujemy masywności tej konstrukcji i niepowtarzalny urok.
Wyjątkowe właściwości akumulacji ciepła w domach z bali litych są potwierdzone badaniami.
--
Fundament wraz z przyłączami należy wykonać we własnym zakresie.
--
Jeżeli są Państwo na etapie planowania budynku można zamówić u współpracującego z nami projektanta projekt indywidualny budynku i stworzyć całkowicie nowe plany domu lub zmodyfikować istniejące.
--

Bardzo proszę o potwierdzenie otrzymania tak abym wiedział że email dotarł.

W razie pytań zapraszam również do kontaktu telefonicznego.

Pozdrawiam

Marcin Jancarz
Domy z bali Proeko
ul. Moniuszki 25
34-220 Maków Podhalański
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.