Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12.11.2023, 11:53   #11
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,396
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 9 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kdf Zobacz post
Olej od zawsze czyli jak ją mam przez ok 50 tys km ten sam Motul 5100 kupowany z tego samego źródła wymieniany co ok 10 tys km. W tym sezonie zaczęły się lekkie problemy ze zmianą biegów. Do wbicia następnego muszę użyć większej siły, a podczas redukcji coraz częściej ( szczególnie przy schodzeniu o kilka biegów w dół ) wciśnięcie dźwigni nie powoduje całkowite przełączenie biegu. Zdarza się że muszę na moment zwolnić klamkę sprzęgła by ten bieg zredukować.
Przy ruszaniu działa jak trzeba, żadnych poślizgów przy przyspieszaniu, szarpań itp.?
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.11.2023, 12:12   #12
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Podczas ruszanie najmniejszych niepokojących objawów. Być może do wymiany będzie łożysko igiełkowe kosza, bo to prawdopodobnie ono jest odpowiedzialne za szum? lekki gwizd? przy za wczesnym zredukowaniu do pierwszego biegu.

A tak z ciekawości pytam znających włoski.
https://www.januaservice.com/Ricambi...t=22100MY1000#

Oszustwo jakieś czy co? Kosz za 367 Euro ?
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.11.2023, 16:54   #13
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Rozbebeszyłem sprzęgło i zauważyłem duży luz na sprężynach "dwumasy". Aby się do nich dostać muszę roznitować kosz. I teraz podstawowe pytanie do fachowców którzy tę operację mają już za sobą. Czy te nity są rozklepane od strony aluminiowego zabieraka, czy tylko ciasno wciśnięte? Już doczytałem że czeka mnie dorobienie nitów i sprężyn ale wole się upewnić by nie zniszczyć nieodwracalnie kosza w czasach gdy nowy już nie jest dostępny.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg IMG_20231123_162439387_HDR.jpg (662.1 KB, 8 wyświetleń)
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.11.2023, 18:08   #14
Bałtrok
 
Bałtrok's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 993
Motocykl: RD07A SAHARA BLUE METALLIC
Przebieg: 9xxxx
Bałtrok jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 5 dni 12 godz 38 min 54 s
Domyślnie

Niech ktoś ogarnięty potwierdzi albo zaprzeczy ale z tego co wiem sprężynki nie miały siedzieć ciasno. Mają mieć pewien luz.
Bałtrok jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.11.2023, 18:12   #15
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Może i tak, ale każda z sześciu ma ze 2 mm luzu.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2024, 20:29   #16
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Maszyna poskładana i pierwsze kilometry przekulane. Miód dla uszu i wreszcie biegi wchodzą jakby dopiero co wyjechała z fabryki.
Po rozebraniu okazało się że naprawy wymaga kosz, a właściwie tłumik drgań. W samym koszu musiałem wyrównać powierzchnie styku kosza z tarczkami. Do tego nowe tarczki i przekładki (TRW), łożysko igiełkowe kosza oraz łożysko wyciskowe, Nowe sprężyny 5210 z www.sprężyny.pl no i nowa uszczelka. Nity o średnicy 6.3mm generalnie są niedostępne, więc drogą kupna w lokalnym sklepie nabyłem nity 8mm i precyzyjny tokarz zrobił z nich "made in honda".
Z ciekawostek, to w firmie dorabiającej sprężyny pani stwierdziła że ostatnio mają dużo zamówień na ten model. Pewnie wszystkie z naszego forum.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.02.2024, 07:13   #17
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,421
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 28 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kdf Zobacz post
Maszyna poskładana i pierwsze kilometry przekulane. Miód dla uszu i wreszcie biegi wchodzą jakby dopiero co wyjechała z fabryki.
Po rozebraniu okazało się że naprawy wymaga kosz, a właściwie tłumik drgań. W samym koszu musiałem wyrównać powierzchnie styku kosza z tarczkami. Do tego nowe tarczki i przekładki (TRW), łożysko igiełkowe kosza oraz łożysko wyciskowe, Nowe sprężyny 5210 z www.sprężyny.pl no i nowa uszczelka. Nity o średnicy 6.3mm generalnie są niedostępne, więc drogą kupna w lokalnym sklepie nabyłem nity 8mm i precyzyjny tokarz zrobił z nich "made in honda".
Z ciekawostek, to w firmie dorabiającej sprężyny pani stwierdziła że ostatnio mają dużo zamówień na ten model. Pewnie wszystkie z naszego forum.

Kdf - super.
Czy możesz dokładnie opisać co zrobiłeś? Fotki byłyby super.

Mam absolutnie cichy kosz w moich 2 afrykach, ale nurtuje mnie ten temat ze względu na moją 7, którą byłem w Pamirze a potem robiłem sprzęgło - 7 już sprzedana.
Tam po prostu kupiłem nowy kosz, bo był jeszcze dostępny.
Warto wiedzieć też na przyszłość.

Tu ta już sprzedana 7.

U niej problem był taki, że wyrobiły się nity między dwiema częściami kosza.
W nowym koszu nie dało się ruszyć obu połówek, w stukającym można było ruszać "górą" vs "dołem kosza".

Reszta była identyczna - te luźne fabrycznie sprężyny i te ciasno siedzące - tam nie zauważyliśmy wielkich różnic.

Zdjęcia (poza wyprawowymi):

A - wymiana prewencyjna łożyska,
B - tu się niby wyrabia - u mnie było OK, nie to powodowało stuki,
C - luźne sprężyny w nowym koszu OEM - identycznie "prawie" jak w stukającym,
D - tu na zdjęciu nowy kosz OEM Honda - ciasno to siedziało, nie można było tego ruszyć nawet dużą siłą, w stukającym można było to ruszyć w dwie osoby - jedna trzymał dół, druga obracała górę,
F- wygląd łańcuszka pompy oleju nowy vs wyciągnięty.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg aaaa.jpg (223.4 KB, 7 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 1.jpg (242.2 KB, 7 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 2.jpg (219.8 KB, 7 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 3.jpg (160.0 KB, 7 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 4.jpg (221.6 KB, 8 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 6.JPG (194.4 KB, 9 wyświetleń)
Typ pliku: jpg 8.JPG (235.3 KB, 8 wyświetleń)
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.02.2024, 18:20   #18
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Niestety fotek nie porobiłem ale wytłumaczyć będzie łatwo.
Po zdemontowaniu kosza sprawdziłem luz łożysku wałka (na Twoim zdjęciu oznaczone jako "A"). Luz minimalny, więc dałem sobie z nim spokój. Następnie sprawdziłem czy występuje luz na sprężynach tłumika drgań. Same sprężyny nawet jeżeli będą luźno latać nie będą powodować charakterystycznego grzechotania na wolnych obrotach! Hałas powoduje dopiero luz samego kosza w obrębie tłumika. W moim przypadku chwytałem jedną ręką za koło zębate kosza, drugą za część aluminiową (tą w której osadzone są tarczki) i nie miałem problemu by o pewien kąt przekręcić jedną część względem drugiej. I to w moim przypadku było powodem hałasowania na wolnych obrotach przy NIE wciśniętej klamce sprzęgła.
Luz tarczek w koszu (zdjęcie "B") może powodować hałas tylko i wyłącznie w przypadku naciśnięcia klamki. Dlaczego? Ponieważ dopóki tej klamki nie wciśniemy sprężyny dociskowe (te 5 szt mocowane śrubami m6) ściskają wszystkie tarczki i przekładki co uniemożliwia jakikolwiek ruch tarczek w obrębie kosza. Oczywiście powierzchnie na zdjęciu"B" zabieliłem długim płaskim pilnikiem by tarczki nie miały tendencji do haczenia się o kosz.
Łożysko igiełkowe wymieniłem ponieważ ono było odpowiedzialne za hałas podczas redukowania biegów (szczególnie gdy zbyt wcześniej redukowałem do jedynki). Łożysko to pracuje tylko i wyłącznie przy wciśniętej klamce więc ono również nigdy nie będzie powodem hałasu przy nie wciśniętej klamce. W tej sytuacji kosz i wałek są ze sobą sprzęgnięte i obie bieżnie tego łożyska wirują z tą samą prędkością.
Ważną rzeczą jest dorobienie odpowiednich nitów. W moim przypadku Przetoczone z nitów 8mm. Miałem dzięki temu pewność że materiał jest wystarczająco plastyczny by bez problemu uformować łeb.
Nabyłem drogą kupna zakuwnik 6 (wygląda jak punktak, tyle że zamiast zaostrzonej końcówki ma okrągłą wklęsłą powierzchnię).
Nity były na tyle ciasno spasowane że musiałem je wbijać młotkiem. Dało mi to pewność że nie wyrobią się podczas pracy otwory w których są osadzone.
Samo nitowanie to już pryszcz. Cieniasy metalowcy którzy podobnie jak ja uczyli się w zawodówce pamiętają że naddatek na zakucie musi być równy średnicy nita. Profilaktycznie wymieniłem również to małe łożysko wyciskowe.
Najbardziej wkurzającą i żmudną robotą był demontaż uszczelki pokrywy. W końcu była tam od niemal 30 lat.
Na razie aura nie zachęca do dłuższych wypadów, ale te przejechane kilkadziesiąt kilometrów w mieście wlały w moją duszę potężną dawkę nadziei. Każda zmiana biegów to bajka i żadnych najmniejszych hałasów spod pokrywy.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2024, 11:03   #19
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,421
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 28 min 50 s
Domyślnie

Dzięki Kdf. No i super. Musimy to dać do poradnika jakiegoś.
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2024, 11:53   #20
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kdf Zobacz post
Po zdemontowaniu kosza sprawdziłem luz łożysku wałka
Nic nie napisałeś o stanie łożyska igiełkowego?
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Numery serwisowe tarcz i klocków panzer0873 Hamulce, kola, opony 4 11.11.2014 14:23
Komplet oryginalnych tarcz w stanie bdb Wojak Wszystko dla Afryki 7 03.11.2010 22:18
Ułożenie tarcz sprzęgłowych, sprzęgło AnubisXRV Silnik, sprzęgło, skrzynia 14 28.10.2009 16:23


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.