Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.07.2010, 20:03   #111
Daddy
 
Daddy's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Kalisz
Posty: 142
Motocykl: RD07a
Przebieg: 48000
Daddy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 17 godz 17 min 2 s
Domyślnie

Opisywałem swoją przygodę ze zjaraną wtyczką regulatora na 5 stronie tego wątku. No i niestety teraz część druga L.
Po stopieniu się wtyczki polutowałem przewody na stałe i tak przejeździłem cały sezon 2009r. bezproblemowo. Zimą zawiozłem mtora na serwis do Iziego. Po serwisie odbieram mtora i ku mojemu zdziwieniu Izi połączył mi przewody regulatora z motorem wtyczką tak jak w oryginale. Od momentu serwisu przejechałem ok. 2tyś przez 3 miesiące i pewnego pięknego dzionka na światłach na skrzyżowaniu afryczka zdechła (wstyd jak diabli). Chcę odpalić ale rozrusznik nawet nie zakręcił a kontrolki ledwo się paliły, myślę sobie że to pewnie akumulator się skończył. Odpaliłem na popych i rura. Odpaliła bez problemu lecz po włączeniu świateł zgasła. Odpaliłem na popych jeszcze raz i bez świateł dojechałem do domu. Po naładowaniu akumulatora africa odpaliła bez problemu. Po dwóch dniach jeżdżenia sytuacja się powtarza, africa zdycha i to znowu w mieście na światłach ( i znowu wstyd). Myślę sobie: pewnie żywot akumulatora się skończył trza kupić nowy i tak też poczyniłem. W oczekiwaniu na nowy akumulator kilka dni przejeździłem jeszcze na starym codziennie go ładując. Z nowym akumulatorem udało mi się pojeździć 3 dni i padł ( i żeby było śmiesznie znowu na skrzyżowaniu w mieście). Wtedy mnie olśniło że to może nie wina akumulatora tylko mam jakieś spięcie w instalacji. Doczłapałem się do domu, odkręcam lewy tylni boczek i oczom nie wierzę wtyczka regulatora zjarana a te 3 żółte oderwały się od wtyczki i stopiły się w taki sposób że się połączyły. Zlutowałem je w taki sposób:

DSC00159.JPG


Musiałem wlutować przewody bo oryginalne skróciły się do tego stopnia że nie dało ich połączyć (oczywiście zaizolowałem je odpowiednio czego fotka nie przedstawia). Nie wiem czy tak może być czy szukać oryginalnej instalacji od afri?
Na tak połączonym regulatorze i tym starym akumulatorze (okazał się sprawny i mam teraz 2 akumulatory) jeżdżę tydzień i na razie nie gaśnie na skrzyżowaniachJ

Wartości napięcia jakie pomierzyłem:

-napięcie na aku po postoju motocykla, przed uruchomieniem silnika = 12,3V
-napiecie ladowania na wolnych obrotach silnika bez wlaczonych swiatel = 14,6V
- na wysokich bez świateł = 14,2V
-na wolnych ze światłami = 13,1V
-na wysokich ze światłami = 13,9V

Poprawne są?

Mam cały czas niepokój że z moją africą jest coś nie tak a konkretnie z instalacją eklektyczną lub z jakimś urządzeniem elektrycznym. Poza tym przez te 2 lata od posiadania afri chyba już 4 razy zmieniałem świece bo mi padały i o ile dobrze pamiętam to zawsze na drugim cylindrze.
Z dziwactw występujących w mojej afi wymienię jeszcze to że czasami ją przytka jak pracuje na wolnych obrotach a gdy jest jeszcze nie rozgrzana to gaśnie. Gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż około 15*C to nie chce odpalić na ssaniu, zimą pali bez problemu. Latem odpalam bez ssania i manetką chwile przytrzymuję na 2500 obroty.
Nie wiem czy to wszystko jest ze sobą powiązane czy nie? Dodam że ssanie sprawdzał Izi (i 2 miejscowych mechaników z Kalisza) czy gdzieś się nie blokuje i było ok. Z tym ssaniem mam tak od kiedy kupiłem moto, a czkawki dostała po powrocie od Iziego. Występowała dość często, Izi zasugerował abym wymienił świece co zrobiłem no i na początku wydawało mi się że czkawka znikła ale od czasu do czasu jeszcze się zdarza tylko na wolnych obrotach .
Dopiero teraz po kolejnym zjaraniu kostki regulatora naszły mnie takie myśli że te wszystkie dziwactwa są powiązane a przyczyną może być jakaś pierdoła związana z elektryka. Dzwoniłem do Iziego aby to z nim skonsultować lecz nie odbiera telefonu bo buszuje po Azji i będzie dopiero w połowie sierpnia. Może ktoś z was pomoże rozwiązać tę łamigłówkę?

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, te przewody od tej walcowatej wtyczki i te od modułu zaznaczone na fotce czerwonym kółkiem były pokryte osadem przypominającym olej (na fotce są już oczyszczone), dodam że nie miałem wtedy olejarki zamonowanej. Izi też się temu dziwił skąd to to się tam wzieło. Wyczyścił przewody ale znowu sie to pojawiło.DSC00159 22kopia.jpg
__________________
XRV750 RD07A

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 18.07.2010 o 22:18
Daddy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.07.2010, 22:37   #112
Alpak


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: Gdynia
Posty: 70
Motocykl: RD04
Alpak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 17 godz 26 min 50 s
Domyślnie

Napiecia masz OK, ja u siebie ta wtyczke wywalilem chociaz byla jeszcze zdrowa.
Instalacji wymieniac nie musisz a ten olej na przewodach to na 99% dmucha sobie tym wezykiem w ktorym one siedza. Jesli odpala Ci silnik bez ssania to odpalaj bez ew. daj troche gazu, tak jest lepiej dla silnika (glownie dla swiec).

Pozdro.
Alpak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.07.2010, 23:48   #113
LukaSS
 
LukaSS's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Biała Podl./Warszawa
Posty: 368
Motocykl: Afryka? Nie, dziękuję. ;)
Przebieg: 60000
LukaSS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 godz 37 min 9 s
Domyślnie

Ładowanie ok.

Nie wiem jak jest zrobione ssanie w Afryce, ale myślę, że to nie wina linki, tylko jakiegoś tłoczka itp. który przesuwa się w gaźniku.
Jest w ogóle źle. Kiedy silnik jest rozgrzany można odpalać bez ssania, ale kiedy nie, to trzeba go użyć - logiczne Jeśli dajesz gazu, dajesz więcej powietrza, więc któryś z cylindrów ma za bogato. Wyciągając ssanie jeszcze bardziej wzbogacasz miesznkę i silnik nie odpala na takiej il. paliwa. Pewnie na cylindrze którym wykręcałeś świece, elektrody były czarne - tak?

Izi zrobił wtyczkę jak dla normalnego klienta po prostu
__________________
Yamaha XTZ 800 Super Tenere

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 07.02.2013 o 08:00
LukaSS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 07:11   #114
klanol
:O
 
klanol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: warszawa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Przebieg: 38000
Galeria: Zdjęcia
klanol jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 21 godz 22 s
Domyślnie

sprawdź jeszcze kostkę od stycznika widoczną w lewym dolnym rogu.
__________________
:O
klanol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 19:47   #115
RAFWRO
 
RAFWRO's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: WROCŁAW
Posty: 655
Motocykl: RD07
RAFWRO jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 2 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Może i będzie działało, ale jeśli chcesz być spokojniejszy ( a piszesz, że niepokój Cię trapi elektryczny...) to proponuję rozwiązanie wymagające pracy ale nie kasy:
Wymień całe przewody fazowe - trochę zabawy ale jeśli potrafisz to: http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=4510.
Jeśli nie chcesz dłubać tak głęboko, to przynajmniej połącz przewody za pomocą konektorów, po złączeniu zalej cyną a wszystko włóż w izolację termokurczliwą.
Powodzenia. Oddtłuść konektory w okrągłej wtyczce (pewnie ktoś waleliną zasmarował). Pilnuj napięcia ładowania.
R
RAFWRO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.07.2010, 09:31   #116
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Mam wtyczkę przez 7 lat, psikalem do niej dwa razy w roku "Kontaktem" nic jej nie było. W tym roku przelutowalem tylko konektorki na nowe, ucinając po kawaleczku kabla od prądnicy. Kostka ma sens, jest rozłączna mozna wymienić spalony regler, można pomierzyć napiecie uzwojenia. Łatwiej diagnozować.
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.08.2010, 23:03   #117
Komak


Zarejestrowany: Mar 2010
Posty: 362
Motocykl: Juz nie mam
Komak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 15 godz 1 min 41 s
Domyślnie

witam.historia jest taka.nabylem krolowa z przebiegiem niecale 10tys.skarbonka oprozniona musialem podebrac dzieciakom.afri stala jakies 2 lata nieruszana.na sprzedarz podladowali aku no i odpalilem czyli kupilem.zadowolony!na pierwszej minimalnej wyprawce zadowolony!na troszke dluzszej ju nie.PRZESZCZEGAM! PADL AKUMULATOR i regler zakonczyl swoja zywotnosc a ja trase w ALPACH .moral? dzwoncie do RAFWRO -pomoze na 100% pozdrawiam i dziekuje. Ide dalej.moze stworzyc temat- NABYLEM KROLOWA CO MUSZE SPRAWDZIC PRZED.......LUB PO KUPNIE. Zaznaczam moja koles niejezdzil 2 lata czyli przez 5 lat zrobil niecala 10tys.
Komak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.08.2010, 21:09   #118
smigacz
 
smigacz's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Przemyśl
Posty: 707
Motocykl: RD07a
Przebieg: średni
smigacz jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 12 godz 32 min 59 s
Domyślnie to samo w Ukrainskich Karpatach

A mnie sfajczyła się wtyczka gdzieś koło Połoniny Równej cudem wróciłem do Polski.Już myślałem ze czeka mnie 2 dni w Górach Ukraińskich. Dziś rozebrałem sfajczona kostka i podczas demontażu odpadły kable. i widzę że kolejność nie jest istotna będę lutował zobaczę czy regler padł czy tylko kostka.
Sprawdzajcie to połączenie !!! jeślim chcecie wrócić do dom bez nerwów.
smigacz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.03.2011, 22:50   #119
Olek
 
Olek's Avatar


Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Kielce/Wawa
Posty: 647
Motocykl: RD04
Przebieg: dupa
Olek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 18 godz 17 min 27 s
Domyślnie

Między fazami od alternatora (niskie obroty) mam ok:
1-2 32V
2-3 8V
3-1 23V

Faza - masa każda ok 33 V

Ładowanie do bani, na 5000 ok 12,5-12,7

Szto diełać?
__________________
Cow killer!
Olek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.03.2011, 08:04   #120
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 7 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Prawdopodobnie coś nie tak z jednym uzwojeniem. Zmierz rezystancję każdej pary.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Przypalona wtyczka hero Układ elektryczny i zapłonowy 53 26.07.2021 22:01
Czarny kabelek z reglera sambor1965 Układ elektryczny i zapłonowy 8 30.09.2010 13:14
Wtyczka do pompy potrzebna sambor1965 Uklad paliwowy i wydechowy 2 21.09.2010 23:11
okablowanie reglera Vooytas Układ elektryczny i zapłonowy 3 30.06.2008 20:36


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.