Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 28.05.2020, 13:09   #41
tommi

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Łazy k/Magdalenki
Posty: 1,434
Motocykl: RD03
Przebieg: 65496
tommi jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 dni 15 godz 7 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał flippy Zobacz post
Tommi, tak to cały czas ta sama rolka 32L. Przedewszystkim funkcjonalne kieszenie wewnątrz i możliwość dołożenia 12L torby dają dużą elastyczność - najczęściej rolka została w hotelu a ze sobą zabierałem Base Pack 12L. )
Pytałem, bo pierwsze i drugie zdjęcie, to tak na oko różnica rozmiaru - dzięki za rozwianie wątpliwości
tommi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.05.2020, 20:51   #42
zylek
 
zylek's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Helvetia (BL)
Posty: 455
Motocykl: CRF1000L, H701 E, betinka 300RE, Tryplak 765
Przebieg: 43kkm +
zylek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 44 min 4 s
Exclamation część 4, przedostatnia, czyli czy jedna torba ma sens!?

torba, przegląd rynku:

po załadowaniu wszystkiego w odcinku drugim oraz kierując się radami dobrych ludzi i własnym doświadczeniem, wiedziałem, że muszę szukać torby większej niż 60l, żeby zapewnić sobie około 10-15l "rezerwy", na tzw. przyda się nabyte w trakcie wyjazdu, paszę i wodę. Dla przypomnienia chciałem mieć torbę do której mogę szybko zajrzeć, żeby wydobyć aparat, czy przeciwdeszczowa i nie odpinać jej przy tym od moto. No i warunek konieczny, miała posiadać paski do noszenia jako plecak.
Żadna z toreb stricte motocyklowych nie spełniała tych warunków. W większości torby motocyklowe, to torby z jedną przegrodą, rolowanym zamknięciem i mnóstwem bardziej lub mniej "systemowych" zapięć/uchwytów.
Zacząłem szukać w okolicach towarów trekingowych. Po chwili szukania, znalazłem torby z przeznaczeniem kajakowym w okolicy 70-75l, no ideał ... znaczy prawie. Cena w okolicy 200-400euro za zwykłą rolkę nawet mnie rozwaliła. Np takie coś.
Znalazłem też u braci Cińczyków podróby YETI Panga, która jest sakramencko droga (za 75L około 400$) ale wygląda na produkt, który można używać do śmierci. Torba z Ali za około 50$, nie wydawała sie już taka droga, ale dość spora 90l i jakoś zdjęcia zamka mnie nie przekonywały. Wodoszczelna torba z zamkiem błyskawicznym za 50$ od braci Cińczyków, brzmi jakby miała być wodoszczelna do pierwszego otwarcia!

Ale... wszystkie powyższe torby miały wspólny mianownik i wspólne problemy, zasłyszane/przeczytane w internecie na podstawie opinii użytkowników.
Problem pierwszy: zamek na szerokość torby, przez co otwór załadunkowy jest mały i niewygodnie wkłada/wyjmuje się większe przedmioty!
Problem drugi: zamki stosowane w takich torbach są wodoszczelne, przez co ich spasowanie jest bardzo "ciasne". To rodzi, potencjalne, problemy z otwarciem takiego zamka, po dostaniu się między zęby piasku lub błota.

Problem pierwszy udało mi się rozwiązać po rozluźnieniu kryteriów wyszukiwania, dla przypomnienia początkowo szukałem torby 60+10L lub 60+15L. Znalazłem u braci Niemiaszków, torbę ORTLIEB Duffle 85L. ORTLIEB ma zamek dłuższy niż torba, dzięki zakładkom które zachodzą na boki. Dodatkowo, w przeciwieństwie do poprzednich, jest "krótsza". Znaczy zamiast ponad 70cm, ma 65. Niby nie za wiele, ale zawsze coś, żeby nie zrobić z moto ciężarówki.
Drugi problem pozostał niezaadresowany. Traktuję to jako eksperyment, droooogiii eksperyment.
Cena w okolicy 120Euro, nie wydaje się straszna, ale jak zamek się nie sprawdzi to ... d...pa. Ale za to ma paski do noszenia jak plecak i oczka do przymocowania pasów. W teorii, mogę odsunąć zamek kawałek, i wyciągnąć aparat, czy przeciwdeszczowa bez odpinania pasów, które trzymają torbę do moto.
Nie ma dwóch przegród, tylko kieszonkę z siatki na boku i wydaje mi się trochę za duża. Nic zamawiam!

Ale czy pasuje:

Po kilku dniach, coronavirusowe zatwardzenie w przesyłkach kurierskich wydaje się zelżało, dostałem ją dziś. Pierwsze wrażenie duża ... bardzo duża! No nic, z wypiekami na gębie, pakuję cały szpej, po raz kolejny! Ładuję, ładuję ... jest nawet miejsce na namiot w środku i zostaje sporo luzu na paszę,wodę i przyda się. Tak z 5-10L, jednak 85L to sporo więcej w porównaniu do poprzedniej 60L torby. Zamek działa z oporem, ale da się go, bez problemu, odciągnąć kawałek. Wygląda to tak:

Torba_zaladowana.jpg

Po drugiej iteracji optymalizacji, całość waży 17,2kg. Lecę do garażu przymierzyć na "królowej". Po drodze odnotowuję, że szelki, mimo że nie są grubo pikowane, nieźle rozkładają ciężar. Są dość szerokie i wycięcie u mnie idealnie pasuje pod pachy. Szelki nie zsuwają się, mimo że nie ma łącznika na wysokości klatki piersiowej. Pewnie na przeciw-deszczowcu będzie gorzej, ale miejsce na paski jest, więc w razie "W" coś dobiorę. Przydałby się też pas biodrowy, a tu z dorobieniem może być gorzej. BTW Teraz nie tylko żona ma mnie za idiotę, ale też gość ze sklepu rowerowego z naprzeciwka! Do garażu zmierzam okrężną drogą i spaceruję z plecakiem pełnym szpeju po dzielni. Zrobiłem może z 800m. Czułem lekko wagę, ale spokojnie dałoby radę więcej. No nić, do garażu i hyc na królową. Noooo, tragicznie nie jest:

Torba_1.jpg

Torba_2.jpg

Torba_3.jpg

Nawet na NAT, który małym motocyklem nie jest, wygląda na sporą. Na mniejszym moto, wydaje mi się, będzie za duża. Zawsze mogę zrobić/kupić płytę, która "pomoże złamać" trochę na boki, jak tutaj Panowie wymodzili. No, zobaczymy.
Paski mocujące idealnie przechodzą przez oczka do mocowania. Od spodu wykończona jest cordurą, więc może nie przetrze się tak szybko jak zwykły laminat. Po zapięciu pasków pozostaje kilkadziesiąt cm zamka, które można użyć jako "szybki" dostęp.

RokStraps.jpg

Do notatek: kieszonkę z siatki wypadałoby umieścić od strony kierownika, inaczej będzie zaraz pełna ... wszystkiego!

Dam jej szansę! Pamiętam, że z tymi gigantycznymi rolkami, patrz 1 zdjęcie z części 3, jechało mi się lepiej niż z kuframi. Zrobię jakieś 3-4 dniowy wyjazd i zdam relację. Ew. rozważam, przeproszenie się z tankbagiem. Wówczas coś malutkiego tylko na aparat i powerbank, w stylu moskomoto pico lub Enduristan SANDSTORM 4X.

A w następnym odcinku, który będzie jednocześnie ostatnim, czy to się sprawdziło!?
zylek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.05.2020, 21:15   #43
JarekO


Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Ostrów Mazowiecka
Posty: 1,488
Motocykl: nie mam AT jeszcze
JarekO jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 6 godz 10 min 36 s
Domyślnie

Kombinowales i wykombinowales. Czy mi sie wydaje, ze porzuciles poczatkowe zalozenia? Moim zdaniem dwie rolki Enduristana lepiej by sie spisaly. Jedna mam i mam zamiar sie przekonac kiedys jak bedzie z dwiema.
JarekO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.05.2020, 21:18   #44
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 26 min 29 s
Domyślnie

Co do samego zamka to w Big Zip Ortlieba mam taki suwak. Dołączają specjalny smar, który pewnie też masz w zestawie. Ten zamek niestety nie działa doskonale a do tego u mnie po czasie są już z nim problemy. Nie zanotowałem problemów ze szczelnością.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.05.2020, 21:30   #45
zylek
 
zylek's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Helvetia (BL)
Posty: 455
Motocykl: CRF1000L, H701 E, betinka 300RE, Tryplak 765
Przebieg: 43kkm +
zylek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 44 min 4 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał JarekO Zobacz post
Kombinowales i wykombinowales. Czy mi sie wydaje, ze porzuciles poczatkowe zalozenia?
Nie do końca. Znaczy Trochę!
- Jedna torba jest.
- Szybko dostać się, do aparatu mogę.
- Wątek tank-baga pojawił się w kontekście wygody sięgnięcia po aparat i dodatkowo ukrycia korka od dodatkowego zbiornika na 701, pod nim.

Dwie torby, trzeba by spiąć, żeby można było zarzucić na plecy. Jakoś tego nie widzę ...

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Co do samego zamka to w Big Zip Ortlieba mam taki suwak. Dołączają specjalny smar, który pewnie też masz w zestawie. Ten zamek niestety nie działa doskonale a do tego u mnie po czasie są już z nim problemy. Nie zanotowałem problemów ze szczelnością.
I ja mam obawy co do trwałości. Zobaczymy! Smaru nie dostałem. Posmarowałem silikonowym w sprayu, co poprawiło znacznie pracę zamka.

Ostatnio edytowane przez zylek : 29.05.2020 o 21:49
zylek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.05.2020, 21:34   #46
Afro_BAU
Był Fafruk- jest po ludzku


Zarejestrowany: Apr 2015
Miasto: Augustów
Posty: 462
Motocykl: RD04
Afro_BAU jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 5 dni 9 godz 23 min 14 s
Domyślnie

Jazda z tak załadowanym Moto nie jest wygodna ani przyjemna w off. Ciężar na zadupku strasznie przeszkadza i majta kierownica w różne strony. Ale to wątek o porównaniu rolek więc uwaga trochę nie w temacie. Ja laduje w chińska rolkę "nauterike" czy coś takiego 60l, raczej lekkie rzeczy typu namiot i ciuchy, a w nieduże sakwy te cięższe jak szpej do gotowania , pasze i piwo. Niby nie dużo, ale jednak przesunięty środek ciężkości w dół zmienia zachowanie motoru.
__________________
Nie oglądaj się za siebie bo ci z przodu ktoś zajebie.
Afro_BAU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.05.2020, 21:40   #47
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 26 min 29 s
Domyślnie

Ja raz założyłem torbę 89L do Afry. Pierwszy i ostatni. Mało stabilne to było.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.05.2020, 21:43   #48
zylek
 
zylek's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Helvetia (BL)
Posty: 455
Motocykl: CRF1000L, H701 E, betinka 300RE, Tryplak 765
Przebieg: 43kkm +
zylek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 44 min 4 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Afro_BAU Zobacz post
Jazda z tak załadowanym Moto nie jest wygodna ani przyjemna w off. Ciężar na zadupku strasznie przeszkadza i majta kierownica w różne strony...
Rozważam taki „setup”. To nie jest tak, że uważam ten za idealny. Ale idea, że zdejmujesz z moto jedna torbę, a nie 3 torby i tank bag, i jeszcze kask musisz targać do hostelu, wydaje mi się atrakcyjny. Dodatkowo z minusów, to trzeba dołożyć stelaże jakieś, żeby powiesić masę niżej. Żeby były solidne, swoje muszą ważyć...
Zobaczę jak powyższy układ sprawdzi się na „królowej” i dam znać co myśle!
zylek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.05.2020, 10:28   #49
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,642
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 16 godz 44 min 15 s
Domyślnie

Ja też uważam, że środek ciężkości jest w tym wypadku do dupy. Ale szacun koledze za poszukiwania👍
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.05.2020, 14:49   #50
Afro_BAU
Był Fafruk- jest po ludzku


Zarejestrowany: Apr 2015
Miasto: Augustów
Posty: 462
Motocykl: RD04
Afro_BAU jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 5 dni 9 godz 23 min 14 s
Domyślnie

Dużo zmieniłoby zapakowanie rolki na miejsce pasażera, ale to też nie będzie wygodne.
__________________
Nie oglądaj się za siebie bo ci z przodu ktoś zajebie.
Afro_BAU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Przepisy. Prawo jazdy „B”, „B+E” a może kod 96. A co z Viatolem? Mirmil Samochód Forumowicza 16 23.04.2017 13:16
„Łicz beter, mister?” – XRV, XTZ i 406 po Turcji. [2010] Beddie Trochę dalej 161 11.04.2013 14:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.