Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Hyde Park

Hyde Park Poza dwoma kółkami

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.02.2015, 23:27   #11
Komak

Motocykl: RD07a
Komak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 13 godz 18 min 15 s
Domyślnie

Spróbuj na forum (bez obrazy) budujemy ,kominki itd.Ostatnio szukałem maszynki do glazury i tam znalazłem odpowiedz.
Komak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2015, 01:52   #12
matjas
Moderator

matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Miasto: Brzezia Łąka
Motocykl: R1100GS, K1100LT, XS850, KTM200EXC, WSK125 '70, Vespa PK70, Vespa PK125
matjas will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 6 godz 48 min 33 s
Domyślnie

wiele do ogrzania nie masz.
zwykłe 12-14kW Ci styknie + mechaniczne rozprowadzenie. izolację robiłbym wełną + warstwa izolacyjna od wewnątrz zabudowy.

absolutnie nie daj się namówić na kominek z płaszczem wodnym.

z własnego doświadczenia skupiłbym sie raczej na dobrym samym kominku zamiast inwestować w masę akumulacyjną tym bardziej, że masz wątpliwości co do obciążalności stropu - mój piec trzyma żar po załadowaniu dwoma polanami dębowymi przerąbanymi na pół od 23 do 7 rano - nie muszę rozpalać od nowa. wiem jednak, że nie wszystkie tak mają.
pyzatym jako sama technika palenia to nie polecam czyszczenia kominka za często. gruba warstwa popiołu izoluje dno i boki pieca przy dole od wpływu płomienia co przedłuża jego żywotności i... pomaga w utrzymaniu wiecznej warstwy żaru. dla pojęcia to jestem teraz w fazie ciągłego palenia i czyszczę kominek raz na dwa tygodnie - nigdy do cna.
jeśli czyścisz często to będziesz miał sporo kurzu - zawsze czyść na ciepłym piecu i popiół wkładaj szuflą do niewielkiego pojemnika w komorze pieca - ciąg zabierze drobiny, które normalnie hulałyby po domu. u mnie po 4 latach nie zanosi się na jakiekolwiek malowanie. to i inne knyfy to są jednak rzeczy, które musisz sobie sam wykminić.

wszystko zależy ile masz siana na samą kasetę. wiadomo - żeliwo lepsze. a jeszcze lepsze żeliwo z podwójną ścianą, czyli z wkładkami. takie kominki są w zasadzie na zawsze. oczywiście sposobem gospodarczym jak pogłówkujesz to i tańszy kominek możesz wyłożyć płytami żeliwnymi ciętymi na wymiar czy szamotem... ale jeśli nie masz doświadczenia a tym typem ogrzewania ciężko będzie Ci wybrać taki wariant, żeby nie miał jakiegoś wkur..jącego ficzera.
nie polecam dużych szyb, gietych itd... jak to pęknie to będzie słabo. fajne sa piece z dzielonymi szybami w razie W wymieniasz tylko kawałek /to szkło, o ile jest markowe, kosztuje około 1000PLN za m2/. dodatkowo co ważne, jeśli zostawiasz załadowany piec na noc zdarza się czasami, że jakieś polano walnie w szybę bo to co było pod nim trefnie się wypaliło. gdybym miał jedną szybę w całości nie spałbym spokojnie...
fajnie jeśli piec ma 'airwash' czyli stały nadmuch powietrza na szybę. nie jest idealnie czysta ale spokojnie widać płomienie i drewno. czyszczę szyby tylko po zakończeniu palenia w kwietniu... zupełnie nie ma sensu częściej
BARDZO ważne aby miał pobór powietrza do spalania z zewnątrz. to jest warunek moim zdaniem niezbywalny.

piszesz, że mieszkasz na poddaszu ale nie wiem czy w domku czy jak... mało kto o tym pisuje ale do dobrego palenia w piecu trzeba zaanektować w jasny ciul miejsca na drewno. przepalam w sezonie około 12-15MP dębiny i mam dwie drewutnie + miejsce na dworze na drewno do suszenia. tak więc trza to też brać pod uwagę.
komin i tak zostaje Ci z nierdzewki izolowany już po wyjściu z obudowy kominka z uwagi na bliskość konstrukcji stropu - uprzedzając Twoje obawy to w zasadzie rzecz wieczna o ile nie będziesz palił jakimś mokrym syfem. niestety również nie tania.
jeszcze jedno - podczas montażu wejście w komin rób jak najwyżej pod sufitem tak aby uzyskać jak najdłuższy odcinek gazów spalinowych poza kasetą w domu - to są naprawdę konkretne kW. wiadomo - czasami są ograniczenia techniczne ale zależy od 'fachowca' jak to zrobi. niektórzy mają pojęcie... ech...
jeśli zrobisz wejście tak jak piszę to również będziesz miał dość wysoki odcinek dla wyczystki - tę również będziesz mógł czyścić dzięki temu rzadziej.

na koniec - ja używam kominka Jotul Harmony 15kw suchego z DGP + wymiennik spaliny/woda Jotul nad kominkiem 12kW, który ładuje mi centralne na parterze. jak pisałem 230 mkw na trzech kondygnacjach w największe mrozy nie ma problemu: ładuję drewno i w zasadzie 90% czasu palę na zamkniętych wszystkich wlotach powietrza - tylko minimum techniczne leci przez piec... jestem BARDZO zadowolony z tego rozwiązania ale sporo kosztowało mnie roboty i 'doktoryzowania' się. mimo odebrania takiej ilości energii z drewna i ze spalin nie ma problemu z ciągiem i ściana przy kominie w sypialni na 1p i tak jest ciepła. w sumie w sypialni DGP mam zakręcone. komin ma około 10m wysokości.

Jotul, którego mam jest ... drogi. Ale możesz poszukać używek /są bardzo dobrej jakości - mój ma 15 lat i jest jak nowy, w tym roku dopiero wymieniłem cztery uszczelki drzwiczek!/ lub zakupić zamiast KOMINKA i obudowy i całego tego pierdolingu + płacenie fachowcom, uzywkę kozę Jotula #4 - piec ma 15kW. może być używany zamknięty i otwarty. nie ma co prawda doprowadzenia z zewnątrz ale można go trafić za 500PLN i masz piec na zawsze. jeśli nie jest to podstawowe źródło ciepła to polecam Ci również takie rozwiązanie.
zajebisty jak dla mnie design inspirowany wyspami wielkanocnymi i BARDZO duża wydajność. zdarzają się na Allegro. poguglaj za nim.

obydwa rozwiązania są trwałe i sprawdzone.

co do bycia palaczem we własnym domu jak to powyżej pisano... hm... we własnym domu jestem wszystkim. od palacza po ... Pana.

można opędzić kominkiem palenie nawet jak sie pracuje. ładuję rano na żar, zamykam powietrze, jak wracam z tyry to znowu ładuję na żar... tylko ostatnio nigdzie nie wychodzę.

jakbyś chciał jakieś info to pisz . nie chcę tu przynudzać epistołami o piecach ale nie samochwaląc zbytnio się temat kominkowy mam dość ogarnięty.

zdrowia
matjas

Experience is what you get when you don't get what you want.

Wszystkie swoje troski powierz Bogu - on i tak nie śpi całą noc.

Ostatnio edytowane przez matjas : 18.02.2015 o 02:03
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2015, 09:38   #13
zbyszek

zbyszek's Avatar

Miasto: Błażowa
Motocykl: nie mam AT jeszcze
zbyszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 4 dni 7 godz 11 min 12 s
Domyślnie

Jestem właśnie po dużym remoncie w domu, zainstalowałem sobie kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza, do wszystkich pomieszczeń.
Powiem szczerze że nawet w połowie się nie spodziewałem że to tak będzie fajnie grzało.
Naprawdę rewelacja, kilka bukowych drewek i jest miło i przyjemnie.
Wkład 14Kw, spokojnie daje radę ogrzać około 200 metrów kwadratowych.
Jest jeden mankament, zapach kominka.
Szczególnie jest to odczuwalne podczas deszczowej pogody, gdy ciśnienie atmosferyczne jest niskie, i w kominku się nie pali.
Wtedy w domu jest taki zapach, jakby suszonych owoców, może lekki aromat grzybów, trochę zapach dymu.
Nie jest to uciążliwe, ale zauważalne mnie nie przeszkadza.
Po za tym lubię sobie z kufelkiem usiąść wieczorkiem i popatrzeć jak sobie za szybą ogień leniwie tańczy.
Polecam.
zbyszek jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2015, 09:52   #14
voxan69

voxan69's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Miasto: Sanok
Motocykl: EXC, ST 1300
Przebieg: rośnie
voxan69 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 11 godz 46 min 0
Domyślnie

Mam dom o pow. mieszkalnej ok. 200 m2 - do tego garaż i kotłownia gdzie jest około 18 stopni zawsze w sumie to 250 m2. Mam kominek i nie używam wcale ponieważ ogrzewanie nadmuchowe bardzo osusza powietrze i mi to nie pasuje. Nie mówię już o zapachu ponieważ z każdym filtrem czuć to inne powietrze - może mam za czuły nos. Mam trzy systemy ogrzewania w domu. Kominek z nawiewami, piec tradycyjny w układzie otwartym zintegrowany poprzez wymiennik płytowy z układem zamkniętym pieca gazowego. Jeżeli mogę porównać palenie w piecu i w kominku to kominek nie ma szans żadnych z piecem. Przede wszystkim mały odbiór ciepła i duże straty kominowe (nawet z płaszczem wodnym, który ma wielu moich znajomych) w porównaniu do pieca gdzie płaszcz ma około 2 m2 powierzchni odbioru. Przy kominku masz ukrop a w dalszej części domu to jest już średnio. Ja wrzucając do pieca tyle samo drewna co do kominka zyskuję równomierne rozprowadzenie ciepła w całym domu i przede wszystkim jakąś możliwość sterowania temperaturą poprzez termostaty - w kominku tej możliwości nie masz. Druga sprawa to wydajność pieca co najmniej o połowę większą. Osobiście używam kominek sporadycznie i tylko dla jego walorów estetycznych przy paleniu. Mieszkam w domu szósty roku i opinię wyrażam na swoich doświadczeniach.
Stary 18.02.2015, 09:58   #15
matjas
Moderator

matjas's Avatar

Miasto: Brzezia Łąka
Motocykl: R1100GS, K1100LT, XS850, KTM200EXC, WSK125 '70, Vespa PK70, Vespa PK125
matjas will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 6 godz 48 min 33 s
Domyślnie

hej Zbynek - nie chcę Ci psuć dobrego nastroju ale w domu nie powinno być czuć czegokolwiek ZWŁASZCZA PO PALENIU kiedy kominek jest wygaszony i ZIMNY.
wiadomo - jak się dokłada na świeżo to czasami wleci dymek do środka ale to ma klimat IMVHO i nie o tym mówimy.
jeśli to co opisujesz prócz owoców itd ma nutę wędzonki to możesz mieć problem i to poważny za jakiś czas łącznie z remontem ścian kominowych!!! poczytaj o kreozolu - jak chcesz służę wiedzą.
ogólnie kwestia wytrącania/skraplania się kreozolu w przewodzie kominowym dotyczy sytuacji ze zbyt niską temperaturą spalania lub na czopuchu - minimum na czopuchu to około 250stC. i nie powinno być mniej ponieważ dochodzi do wychładzania komina i powstawania skroplin. te w ekstremalnej sytuacji potrafią nawet zalać palenisko /jeśli nie ma wyczystki/ ale tak na co dzień osadzają się w kominie powodując jego zarastanie, i bardzo szybką erozję. jeśli komin wewnętrzny nie jest z kwasiaka lub ceramiki /ta ostatnia i tak nic nie gwarantuje/ to może dojść i z reguły dochodzi do przelania się kreozolu za przewód kominowy i penetrowania ścian - plamy nie do zamalowania czymkolwiek i zapach jak w wędzarni na najbliższą przyszłość zapewnione.

jak piszę - nie wiem jak jest naprawdę ale czynniki takiej akcji są z reguły dwa: zbyt niska temperatura w kominie i wilgotne drewno - buczyna długo się sezonuje. tak BTW to nie jestem fanem palenia bukiem ale to temat na inną opowieść.

ja musiałem dostosować się do istniejącej sytuacji i mam to co mam - dom kupiliśmy uzywany ze zj... ogrzewaniem. teraz po dołożeniu wymiennika i poprawnym założeniu wkładu po 'fachowcach' działa.

zgadzam się poniekąd z Voxanem, że bez rozprowadzenia powietrza przynajmniej jest słabo. przy kominku gorąco a gdzie indziej zimno.
nie jestem jednak zwolennikiem płaszczy wodnych - w takich kominkach słabo się pali bo ciepło SPALANIA jest pochłaniane przez medium jakim jest woda. IMO powinno się odzyskiwać do wody ciepło ze spalin a nie z komory spalania.
znam jednak konkretne przypadki szeregówek gdzie siłą rzeczy układ pomieszczeń jest bardzo pionowy i tam kominek w salonie spokojnie ogrzewa CAŁY dom GRAWITACYJNIE bez wymuszonego obiegu.

powtórzę na koniec raz jeszcze bo kwestia pojawiła się ponownie w poście Voxana - nie ma prawa pachnieć w domu kominkiem. chyba, że puścimy dyma w momencie podkładania - ale jeśli podkłada się na żar to nie ma prawa się NIC dymić. po wejściu do domu z dworu absolutnie nie ma jakiegokolwiek zapachu drewna, spalania, dymu, czegokolwiek związanego z eksploatacją paleniska w salonie gdzie w okresie wrzesień-kwiecień spala się około 12MP drewna.

no i powoli się nam robi wątek kominkowy.

matjas

Experience is what you get when you don't get what you want.

Wszystkie swoje troski powierz Bogu - on i tak nie śpi całą noc.

Ostatnio edytowane przez matjas : 18.02.2015 o 10:09
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2015, 10:00   #16
Ziarko

Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 1 godz 55 min 20 s
Domyślnie

A musi być obudowany?

Może koza:
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2015, 10:17   #17
voxan69

voxan69's Avatar

Domyślnie

Koza jest o wiele bardziej wydajna - mój brat jest architektem wnętrz i u siebie zaprojektował (jeszcze nie wykonał - nie ten etap) duży kominek otwarty wykonany z cegły - wewnątrz, którego znajduje się bardzo ładna stylowa koza - ma być to system bardzo wydajny, elegancki a do tego cegła ma działać jak piec kaflowy czyli bufor ciepła gdzie po wygaśnięciu kozy ciepło ma być oddawane jeszcze przez kilka godzin
Stary 18.02.2015, 10:33   #18
bicio
przemieszczacz

bicio's Avatar

Miasto: Skierniewice
Motocykl: LC8, te310
bicio jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 6 dni 3 godz 29 min 0
Domyślnie

Koza daje radę, brat ma chatę drewnianą i ze względu na koszty zrezygnował z kominka na rzecz kozy. Od 5 lat może ze dwa razy włączył piec gazowy do ogrzania domu (180 m kw). Nie znam się na tym za bardzo więc nie rzucę parametrami, ale piecyk jest obłożony jakimś szamotem i naprawdę działa super, nie syfi, nie kopci się do środka, ogień za szybą sobie hasa i jest tańszy, nie trzeba się pierdolić z zabudową.

Słowiański Zimny Wiatr
bicio jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2015, 10:36   #19
voxan69

voxan69's Avatar

Domyślnie

Jak ma otwarty dom - kuchnię i salon z holem razem to z tego wielkiego pomieszczenia przez drzwi do sypialni ciepło dojdzie ale nie będzie to takie równomierne jak przy kaloryferach
Stary 18.02.2015, 10:40   #20
Lepi

Miasto: Poznań
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 tydzień 2 dni 4 godz 20 min 11 s
Domyślnie

Mam taką kozę kominkową i daje radę. W warsztacie mam kominek stalowy z dystrybucja powietrza i jak w domu gorączka to w warsztacie dopiero lekko ciepło.

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania