Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06.02.2020, 15:07   #91
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Ja dalej bedę się czepiać, ale z góry zaznaczam, że mechanikiem ani ekspertem nie jestem. Coś tam sobie czytam, coś oglądam. A fajnie, że na forum można pogadać i wyjaśnić niejasności, więc jak coś źle rozumiem to chciałem to wyjaśnić

W serwisówce piszą tylko o pomiarze ciśnienia oleju przy 5000 obrotach, ma być 5-6bar. I tyle, nie ma ani słowa o ciśnieniu przy jałowych obrotach. Pompa oleju daje niskie ciśnienie na jałowych obrotach, a potem bardzo szybko rośnie do maksymalnej wartości. Potem olej zaczyna lecieć zaworem ograniczającym ciśnienie i jest ono prawie stałe przy dalszym wzroście obrotów. Wydaje mi się, ze test z serwisówki sprawdza stan pompy - czy jest w stanie wytworzyć maksymalne ciśnienie w momencie zakładanym przed konstruktora.

Na niskich obrotach ciśnienie szybko się zmienia w zależności od obrotów - każdy może mieć ustawione inne. Ciśnienie zmienia się też w zależności od lepkości oleju i jego temperatury. Dla mnie tu jest za dużo zmiennych aby taki pomiar miał jakiś sens.

Jak japończyk uznał, ze czujnik ciśnienia o wartości 'X' bar wystarczy, to obstawiam, że wartość 'X' i tak ma w sobie duzy zapas. Tak samo jak silnik nam sie nie zatrze jak poziom oleju spadnie ponizej minimum na bagnecie. Jakieś antyczne, wolnoobrotowe klekoty polewało się olejem z olejarki i nic się nie zacierało

No i zgadzam się, ze wskazowka analogowa jest fajniejsza i jest w stanie powiedzieć nam wiecej. Taki czujnik z lampką to dla mnie raczej ostatnia deska ratunku przy jakimś rozszczelnieniu przewodu olejowego, uszkodzeniu chłodnicy oleju, wypaleniu dużej ilości oleju. Pompa oleju raczej nie straci wydajności z dnia na dzień, więc jakby czasami sprawdzić miernikiem ciśnienie oleju w układzie - to można spać spokojnie.

Taka czysto teoretyczna sytuacja: jak się zatka kanał olejowy, to pompa nawet na jałowym biegu nabije 6 bar, olej poleci zaworem ograniczającym ciśnienie i silnik się zatrze. A lampka nam o tym nie powie - no może jak po wyłączeniu silnika zobaczymy, że lampka nie zapala się przez minutę po zgaszeniu silnika

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline  
Stary 06.02.2020, 16:22   #92
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,720
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 20 godz 24 min 44 s
Domyślnie

A ja ci trochę pomieszam w głowie z tym smarowaniem silnika w AT Mogę?

Jeśli się zatka kanał o którym wspominasz to lampa zadziała!!! Czujnik jest wstawiony zaraz za filtrem oleju do tego miejsca sygnalizacja zadziała. Może się zatkać za filtrem oleju? Może, ale chyba prędzej te "coś" zatka filtr oleju?
Cytat:
Wydaje mi się, ze test z serwisówki sprawdza stan pompy - czy jest w stanie wytworzyć maksymalne ciśnienie w momencie zakładanym przed konstruktora.
Raczej nie! Sprawdza cały stan silnika, a w zasadzie wszystkie pasowania. Olej smaruje: skrzynie biegów, sprzęgło, wał korbowy i układ rozrządu. Jakiekolwiek wytarcie / uszkodzenie będzie powodowało większe wydostawanie się oleju na tym połączeniu, a tym samym spadek ciśnienia kontrolnego. Oczywiście w tym układzie jako pierwsza jest pompa oleju, ale jest to element, który podejrzewał bym na końcu.
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline  
Stary 06.02.2020, 17:13   #93
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Kiedyś widziałem fotki z DR - komuś podczas składania silnika nalało sie za dużo silikonu. Kluska silikonu zatkała jeden kanał olejowy, bo akurat jest on przykrywany przez pokrywę sprzęgła. Ale to raczej talent mechanika niż "stało się samo".

Z tego co słyszałem to jak zatka się filtr oleju lub stawia za duży opór to otwiera się dodatkowy kanał bezpieczeństwa, olej zaczyna omijać filtr (inaczej rozerwie filtr, lub jego puszkę) - lepszy brudny olej niż brak oleju.

Co do drugien części to zgoda.

Jak mamy ograniczony przepływ oleju (suma wszystkich luzów i dziurek przez ktore wypływa olej) a pompa stałą wydajność to ciśnienie nam spadnie dopiero gdy luzy gdzieś się zwiększą lub pojawi się nowa dziura. Lub też zmienimy olej na mniej lepki. Więc pewnie ten zakres 5 - 6 bar bierze to pod uwagę, a jak mamy mniej (lub wiecej) to lepiej zacząć dumać nad przyczyną. Chyba ma to sens

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline  
Stary 06.02.2020, 18:00   #94
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,307
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 5 dni 3 godz 29 min 21 s
Domyślnie

Było fajnie na temat a teraz jest odkrywanie/pitolenie jak działa układ smarowania itp.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline  
Stary 17.02.2020, 10:29   #95
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,418
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 11 godz 27 min 7 s
Domyślnie

No więc afryka jeździ już i to pięknie.
Bardzo cichy silnik się zrobił - to też zasługa nowych łożysk i nowego kosza sprzęgłowego.
Podsumowując:
stwierdzamy, że winny stuków w tej afryce był zapchany smok olejowy - była zawalony w 2/3 i ciśnienie było zbyt niskie, podobny stuk występuje po złożeniu na nowo silnika zanim się prawidło nie napełnią wszystkie kanały olejowe (trwa to ok 1 min). W serwisówce Haynesa jakby co jest opis jak okresowo sprawdzać ciśnienie zewnętrznym manometrem - jest to przewidziana procedura serwisowa mimo obecności czujnika.

Tak czy inaczej w tej AT powód to zapchany smok oleju.
Po naprawie ciśnienie na cylindrach wzrosło o 1 BAR i jest super - to pewnie zasługa regeneracji głowic u fachowców.

Jeździ pięknie i brzmi pięknie ... filmik wrzucam na zakończenie opowieści - motor był zimny jeszcze dzisiaj rano - przejechane ok 1 km.

https://www.youtube.com/watch?v=Z2Xo...ature=youtu.be
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest online  
Stary 18.02.2020, 19:28   #96
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,288
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 4 godz 31 min 33 s
Domyślnie

Coś jest nie tak , za cicho , elektryka zrobiłeś?
No i teraz 30 lat jazdy.
W tym smoku to co konkretnie było zapchane i w którym miejscu, jakaś fotka by się przydała. Przyczyną były rzadkie wymiany oleju?
__________________
AT03
Dzieju jest offline  
Stary 18.02.2020, 22:42   #97
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,418
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 11 godz 27 min 7 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Coś jest nie tak , za cicho , elektryka zrobiłeś?
No i teraz 30 lat jazdy.
W tym smoku to co konkretnie było zapchane i w którym miejscu, jakaś fotka by się przydała. Przyczyną były rzadkie wymiany oleju?
Znajdę fotkę to wrzucę jutro...
Może jest szansa, że cały syf się wypłukał przy długiej podroży do azji ... wlałem wtedy Ipona syntetyka 10w60 żeby było super na upały... może... ale kto wie...
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest online  
Stary 19.02.2020, 11:17   #98
zibiano
 
zibiano's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,091
Motocykl: RD07a
zibiano jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 30 min 31 s
Domyślnie

Gratulacje. Pieknie.
Tez kiedys mialem elektryka
zibiano jest offline  
Stary 19.02.2020, 12:23   #99
Tomas_XRV
 
Tomas_XRV's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2012
Miasto: Toruń
Posty: 1,341
Motocykl: LC8 SuperEnduro
Tomas_XRV jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 tydzień 4 dni 23 godz 20 s
Domyślnie

Lubię dźwięk świerszczy z silnika Afryki
Tomas_XRV jest offline  
Stary 19.02.2020, 19:38   #100
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,307
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 5 dni 3 godz 29 min 21 s
Domyślnie

Ładnie gwiżdże.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline  
Zamknięty Temat

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rodzic vs motocykl - być czy mieć? (wydzielony wątek z działu sprzedam). Pirania Inne tematy 64 24.08.2017 22:22
wrzucenie silnika w rame rd07 ostach Silnik, sprzęgło, skrzynia 9 29.05.2010 15:10


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.