Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Polska

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.05.2013, 14:29   #31
Sylwek bbi


Zarejestrowany: Oct 2009
Posty: 263
Motocykl: RD04
Sylwek bbi jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 3 godz 13 min 49 s
Domyślnie

? A może wiesz dlaczego podjęto decyzję o spacyfikowaniu tych wsi
Ali Ty to po cienkim lodzie stąpasz Darku
Sylwek bbi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.05.2013, 16:37   #32
daro


Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Rębków k/Garwolina
Posty: 96
Motocykl: BMW
Przebieg: Duży
daro jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 14 godz 51 min 44 s
Domyślnie

Strona mojej wsi .
Poczytajcie (w połowie tej strony) ważniejsze akcje partyzantów w czasie II Wojny Światowej w Garwolinie i okolicach . http://rebkow.siudalski.pl/wojna.html
To były przemyślane akcje na winnych zbrodni i współpracujących z wrogiem . Nie było litości dla zbrodniarzy , konfidentów , złodziei .

Ostatnio edytowane przez daro : 21.05.2013 o 16:41
daro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.05.2013, 17:07   #33
ltd454
 
ltd454's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Białystok
Posty: 662
Motocykl: RD03
Przebieg: 116.000
ltd454 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 13 godz 10 min 32 s
Domyślnie

Sylwek jak wiesz dlaczego do tego doszło, to podaj źródło z którego korzystasz albo opowiedz kiedyś przy piwku.
ltd454 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.05.2013, 19:21   #34
Sylwek bbi


Zarejestrowany: Oct 2009
Posty: 263
Motocykl: RD04
Sylwek bbi jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 3 godz 13 min 49 s
Domyślnie

Offtopik pełną giembą Darku nie mam pojęcia,w żadnym wypadku nie wierzyłbym ani współczesnej ani żadnej innej gazecie.Często te same ''akcje'' są różnie opisywane w różnych książkach pisanych przez różne osoby.Zastanawiałem się tylko czy Ty może gmernąłeś i coś naświetlisz.Pewnie to była jakaś akcja odwetowa,musiały być powody dla których ktoś wydał takie rozkazy.U mnie w rodzinie parę osób zginęło po wojnie,a inni z Syberii z laczka drałowali.Jedno co wiem to że to piekielnie zagmatwane i ciekawe klimaty są
Sylwek bbi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.05.2013, 19:34   #35
Sylwek bbi


Zarejestrowany: Oct 2009
Posty: 263
Motocykl: RD04
Sylwek bbi jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 3 godz 13 min 49 s
Domyślnie

Jakiś czas potem, kupił pralnię i prowadził ją razem z żoną. 17 listopada 1948 roku został aresztowany przez UB. 1 października 1949 roku w pokazowym procesie został skazany na śmierć. Rajs nie przyznał się przed sądem do mordu na furmanach. Wyrok śmierci wykonano 30 grudnia 1950 roku w Białymstoku. Nie wiadomo gdzie pochowano ciało „Burego”.
W 1995 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyrok śmierci wydany na Romualda Rajsa. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Rajs „walczył o niepodległy byt państwa polskiego”, a pacyfikacje białoruskich wsi zostały przeprowadzone w sytuacji stanu wyższej konieczności.
Rajs i jego oddział przyłączyli się do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i dalej walczyli na Białostocczyźnie z oddziałami UB, MO i KBW. Powiat Bielsk Podlaski był terenem specyficznym. Istniała tu liczna agentura NKWD i UB. Należało do niej wielu Białorusinów i dawnych członków partii komunistycznej. We wrześniu 1939 roku na tych terenach białoruskie oddziały mordowały polskich żołnierzy oraz cywilów. Po wkroczeniu tutaj Armii Czerwonej rabowano polskie majątki, mordowano ich właścicieli, zwalczano polskie podziemie, wywożono Polaków na Syberię. Partia komunistyczna w powiecie w przeważającej większości składała się z Białorusinów.

Ostatnio edytowane przez Sylwek bbi : 21.05.2013 o 19:37
Sylwek bbi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.05.2013, 23:14   #36
ltd454
 
ltd454's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Białystok
Posty: 662
Motocykl: RD03
Przebieg: 116.000
ltd454 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 13 godz 10 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Sylwek bbi Zobacz post
Offtopik pełną giembą Darku nie mam pojęcia,w żadnym wypadku nie wierzyłbym ani współczesnej ani żadnej innej gazecie.Często te same ''akcje'' są różnie opisywane w różnych książkach pisanych przez różne osoby. Pewnie to była jakaś akcja odwetowa,musiały być powody dla których ktoś wydał takie rozkazy
Ja nie mówię, że wierzę w to co piszą gazety, po prostu pokazuję inny obraz niektórych "bohaterów" i wydarzeń i o to mi chodziło od momentu kiedy się w tą dyskusję włączyłem, a nie tylko jakie to nasze podziemie i my polacy jesteśmy zajebiści, tylko że nas niemry i kacapy całe życie z każdej strony atakują. Poza tym nie muszę wierzyć gazecie tej, czy innej. Zamieściłem artykuł po to żeby ktoś nie musiał czytać 27 stron akt śledztwa. W tej sprawie jednoznacznie wypowiedzieli się śledczy z IPN, poza tym żyją do tej pory nieliczni świadkowie tych wydarzeń. " Jak twierdzą historycy, pacyfikacja w tamtych czasach miała oznaczać likwidację osób współpracujących z władzą komunistyczną, spalenie wsi, zmuszenie do migracji lokalnej ludności, ale nie jej masowe zabijanie." Swoją drogą. Znasz podlaską wieś. Czy uważasz, że ludzie, którzy mieszkają teraz na wsi aż tak są zaangażowani w politykę i zajmują kluczowe stanowiska we współczesnych władzach i nie mówię tu o ludziach, którzy kupili daczę w Doktorcach, czy pod Mielnikiem. Myślę, że i podobnie było w tamtych czasach, a jeżeli znalazły się jednostki, które współpracowały, czy donosiły to powinne zostać za to ukarane. Ale tutaj chodziło o całe wsie, kobiety, dzieci, cywili i powody były, ale niektórzy tych powodów nie chcą, lub nie potrafią przyjąć. Mam wrażenie, że ostatnimi czasy mówienie o bohaterach, ojczyźnie, krzywdzie narodu, kacapach, pomnikach itp. wzbudza u niektórych erekcję stąd różnego rodzaju rajdy, czy zloty również w naszym motocyklowym środowisku. Oprócz tego młodzi piękni łysi ludzie, którzy biją ciemnoskórą w galerii, podpalają czeczenom, czy innym hindusom mieszkanie, niszczą ule i krzyże w klasztorze, wypisują "byli łatwopalni" w Jedwabnem, myślę że gdyby ojczyzna teraz ich wezwała bez wahania wybiliby jak Bury wszystkich białorusinów, ukraińców, tatarów, litwinów, cyganów, żydów, którzy od wieków zamieszkują podlasie, a przy okazji wszystkich "nowych"-czeczenów i innych. Ale odbiegłem od tematu.
Cytat:
Napisał Sylwek bbi Zobacz post
W 1995 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyrok śmierci wydany na Romualda Rajsa. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Rajs „walczył o niepodległy byt państwa polskiego”, a pacyfikacje białoruskich wsi zostały przeprowadzone w sytuacji stanu wyższej konieczności.
W 1995 roku został zrehabilitowany. Zaś w czerwcu 2005 roku IPN zakończył kolejne śledztwo dotyczące Rajsa. Prokurator uznał, że jest on winny "zbrodniom przeciwko ludności popełnionym w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym.W informacji o ustaleniach końcowych śledztwa IPN stwierdzono: „Dokonane zabójstwa furmanów, jak i skierowane ataki przeciwko mieszkańcom wsi, były wymierzone w osoby cywilne, które realnie nie stanowiły zagrożenia dla oddziału. Brak jest danych, że osoby, które straciły życie, działały w strukturach państwa komunistycznego, a ich działanie było wymierzone w rozbicie tej organizacji podziemnej. Mówienie o ewentualnym zagrożeniu jest zatem twierdzeniem czysto hipotetycznym i nie pozwalało na podjęcie działań zmierzających do ich fizycznej eliminacji”. Podkreślono, że wspólnym motywem determinującym działania „Burego” i części jego podwładnych „było skierowanie działania przeciwko określonej grupie osób, które łączyła więź oparta na wyznaniu prawosławnym i związanym z tym określaniu przynależności tej grupy osób do narodowości białoruskiej”. Dlatego „zabójstwa i usiłowania zabójstwa tych osób należy rozpatrywać jako zmierzające do wyniszczenia części tej grupy narodowej i religijnej, a zatem należące dozbrodni ludobójstwa,wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości”(nie ulegają przedawnieniu)
I co jest najważniejsze moim zdaniem to, że "Bury” został zrehabilitowany w 1995 r. Jego rodzina otrzymała około 180 tys. zł odszkodowania. Obecnie Rajs wymieniany jest jako jeden z tzw. "Żołnierzy Wyklętych”, których święto obchodziliśmy 1 marca. Tymczasem rodziny jego ofiar nie doczekały się żadnego odszkodowania, a nawet upamiętnienia ich krzywd.
Nawet pomnik na grobie ofiar na cmentarzu w Bielsku Podlaskim powstał dopiero w 2002 roku, po licznych sporach i kontrowersjach.
W przeprowadzonym w 1949 r. śledztwie ustalono miejsce zamordowania furmanów, jednak nie ujawniono go rodzinom ofiar. Podobnie jak faktu, że w kwietniu 1951 r. odnaleziono i wydobyto szczątki 27 furmanów (z powodu bardzo dużych uszkodzeń, m.in. zmiażdżonych czaszek, oszacowano liczbę zwłok na podstawie znalezionych górnych szczęk). Przeniesiono je na cmentarz katolicki w Klichach. Dopiero w latach 90. oficjalnie ujawniono miejsce mordu i pochówku.
Kilka miesięcy później krewni ofiar utworzyli własną organizację, znaną pod obecną nazwą: Społeczny Komitet Członków Rodzin Osób Pomordowanych w dniach 29, 31 stycznia i 2 lutego 1946 roku przez Zbrojne Podziemie.
W czerwcu 1995 r. komitet wystąpił do dyrektora Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku o ekshumację furmanów pochowanych w Klichach oraz na miejscu zbrodni. Dokonano jej 23 lipca 1997 r. Na miejscu zbrodni znaleziono szczątki trzech osób. Dwa dni później szczątki furmanów złożono we wspólnym grobie na cmentarzu wojskowym w Bielsku Podlaskim.
W listopadzie 1997 r. komitet rozpoczął starania o postawienie na mogile niewielkiego pomnika. Walka o pomnik trwała pięć lat, wymagała przezwyciężenia oporu pani wojewody, która powołując się na rehabilitację Rajsa z 1995 r. odmawiała postawienia pomnika, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dopiero po klęsce prawicy w wyborach Naczelny Sąd Administracyjny w marcu 2002 r. uchylił odmowne decyzje w sprawie pomnika. Komitet, naciskany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zrezygnował z napisu na pomniku: „W hołdzie pomordowanym przez zbrojne podziemie”. Zastąpiono go innym: „W hołdzie pomordowanym przez Oddział PAS NZW kpt. Romualda Rajsa pseudonim »Bury«”.
26 października 2002 r., po pięciu latach starań, na cmentarzu wojskowym w Bielsku Podlaskim odsłonięto pomnik na zbiorowej mogile furmanów.
Mniej więcej w tym samym czasie, powstał pomysł żeby postawić pomnik "Buremu" w Białymstoku- szeroko opisywała to również współczesna. Czy to jest normalne? Wiem, że nie jest i wiem, że żadna mniejszość nie wygra z większością, która ślepo wierzy w nieobiektywnych historyków i nie zauważa błędów swojego narodu, a czasami śmieje się prosto w twarz ofiarom i ich krewnym. Kiedyś chciałem napisać pracę na temat stosunków polsko-ukraińskich i uwierzcie mi, że nie znalazłem żadnej obiektywnej pracy na ten temat. Polacy piszą że UPA to bandyci, ukraińcy zaś, że AK to bandyci. Wystarczy pojeździć po bieszczadach żeby się przekonać. Z jednej strony granicy pomniki bohaterom AK pomordowanym przez UPA z drugiej strony bohaterom UPA mordowanym przez AK, ale to inna historia. Nie chcę żeby ktoś poczuł się dotknięty moim wpisem. Od początku chciałem przedstawić historię z innej strony, ze strony mniejszości, ani nie jestem Białorusinem, ani nie dotknęło to mojej rodziny. Po prostu.

Ostatnio edytowane przez ltd454 : 22.05.2013 o 06:21
ltd454 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.05.2013, 07:30   #37
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,976
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 12 godz 15 min 39 s
Domyślnie

Darku. Jedna ważna sprawa. Bury dokonał tych haniebnych czynów już po rozwiązaniu AK. Za coś takiego Łupaszka sam by go powiesił.
Ciekawostka jest taka, że większość dowódców na naszych terenach pochodziła z wileńszczyzny. Jedynie Bury pochodził z małopolski. Podobno czuł wielki uraz do ukraińców. Wiedział o tamtejszych mordach dokonanych przez UPA. Może potraktował te wsie jako ukraińskie.. Trudno to stwierdzić. To moja teoria, która wcale go nie usprawiedliwia.
Poznałem pana Zygmunta Błażejewicza. To była prawa ręka Łupaszki. Powiedział wyraźnie, że walczyli z komunistami a nie z prawosławnymi czy białorusinami czy ukraińcami. Mało też się o tym mówi, że w jego oddziale było kilkunastu prawosławnych, którzy zgłosili się na ochotnika. Nie chcieli podporządkować się nowej władzy. Opowiadał, że na ochotnika zgłaszali się do najtrudniejszych zadań. Wspominał ich jako swoich najlepszych żołnierzy.
Pokojowa gazeta pod wdzięcznym tytułem Przegląd Prawosławny opisuje Zygmunta jako bandziora co spalił wieś Potoka koło Michałowa. Gazeta jakoś zapomniała dodać, że mieszkańcy tej wsi chwilę wcześniej okradli polskich uciekinierów ze wschodu chroniących się w majątku Heronimowo. Zygmunt w swojej książce opisuje, że gdy płonęły stodoły, to niemal każda eksplodowała. No chyba nie od siana. Poza tym ostrzegał wieś trzy razy. W płomieniach spłonęło dziecko. Zygmunt dał pół godziny na opuszczenie wsi. Jakaś roztropna mama zapomniała o dziecku.
Wieś Zanie nie została cała spalona. Dostali Ci, którzy w 1939 roku założyli na ramiona czerwone opaski i witali czerwonych.
Moi przodkowie mieszkali w polskiej i katolickiej wsi Bolesty sąsiadującej z Prawosławną wsią Szastały. Po spaleniu Szastał przez niemców, mieszkańcy tej wsi zamieszkali u polaków w Bolestach do czasu aż się odbudowali. W zgodzie i przyjaźni. Po wojnie kilku postępowych z tej wsi wpadło na genialny pomysł stworzenia kołchozu. Inni mieszkańcy tego nie chcieli. Przychodzili do Bolest z płaczem i się żalili. Jedni i drudzy rozkładali ręce.
Nie mieli nic do powiedzenia.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.05.2013, 11:01   #38
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,142
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 9 min 51 s
Domyślnie

Dobrze, że o tym piszecie bo to rzeczy ciekawe i ja np. chętnie czytam. Szkoda, że teraz części spraw rozstrzygnąć nie sposób. IPN jak wiadomo nie jest nieomylny (dokumenty często były niszczone), a pamięć nielicznych świadków tamtych wydarzeń (jak zapewniają historycy wyjaśniający często całkowicie sprzeczne relacje) bywa zwodnicza. Tak czy inaczej dzięki, ciekawy temat.
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.05.2013, 11:40   #39
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,976
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 12 godz 15 min 39 s
Domyślnie

Chciałbym jeszcze wyrazić swoje uczucia dlaczego uważam tych ludzi za bohaterów. Pomijając pomyłki, wojenne zbydlęcenie, spiralę nienawiści itd., to są to ludzie, którzy decydowali się na woję mrówki ze słoniem. Woleli zginąć niż podporządkować się komunizmowi. Dla nich to było jesne, że jest to bilet w jedną stronę. Nie było możliwości zrezygnować, wycofać się. Wybór był dla nich prosty. Albo zginąć w walce albo dostać kulkę w piwnicy więzienia i zostać pochowanym w nieoznakowanej jamie.

Wracając bardziej do tematu początkowego, to wiem, gdzie w okolicach Bielska Podlaskiego znajduje się nieoznakowana mogiła powstańców styczniowych. Naświetlałem temat ważniejszym ludziom w mieście ale wszyscy mają to gdzieś. Chyba nikt nie ma w tym biznesu. Takie odniosłem wrażenie.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.05.2013, 13:35   #40
ltd454
 
ltd454's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Białystok
Posty: 662
Motocykl: RD03
Przebieg: 116.000
ltd454 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 13 godz 10 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wasilczuk Zobacz post
Darku. Jedna ważna sprawa. Bury dokonał tych haniebnych czynów już po rozwiązaniu AK. Za coś takiego Łupaszka sam by go powiesił.
Dobrze to nie było AK tylko PAS NSW. Pisząc AK miałem na myśli żołnierzy podziemia. Czy to, że Rajs dokonał tych czynów po rozwiązaniu AK czyni go niewinnym? "W skład NZW weszły struktury Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych, a także niektóre lokalne struktury AK, szczególnie w Białostockiem i na Mazowszu, które nie podjęły działalności w organizacjach powstałych na bazie rozwiązanej AK".- wikipedia
Cytat:
Napisał wasilczuk Zobacz post
Ciekawostka jest taka, że większość dowódców na naszych terenach pochodziła z wileńszczyzny. Jedynie Bury pochodził z małopolski. Podobno czuł wielki uraz do ukraińców. Wiedział o tamtejszych mordach dokonanych przez UPA. Może potraktował te wsie jako ukraińskie.. Trudno to stwierdzić. To moja teoria, która wcale go nie usprawiedliwia.
Pisząc o tej sprawie przytaczam konkretne i dostępne materiały a nie snuję domysłów, dlatego nie trafiają do mnie argumenty że może miał uraz, a może nie. Wcześniej cytowałem źródła teraz cytuję siebie "Prokurator uznał, że jest on winny (Bury) "zbrodniom przeciwko ludności popełnionym w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym.W informacji o ustaleniach końcowych śledztwa IPN stwierdzono: „Dokonane zabójstwa furmanów, jak i skierowane ataki przeciwko mieszkańcom wsi, były wymierzone w osoby cywilne, które realnie nie stanowiły zagrożenia dla oddziału. Brak jest danych, że osoby, które straciły życie, działały w strukturach państwa komunistycznego, a ich działanie było wymierzone w rozbicie tej organizacji podziemnej. Mówienie o ewentualnym zagrożeniu jest zatem twierdzeniem czysto hipotetycznym i nie pozwalało na podjęcie działań zmierzających do ich fizycznej eliminacji”. Podkreślono, że wspólnym motywem determinującym działania „Burego” i części jego podwładnych „było skierowanie działania przeciwko określonej grupie osób, które łączyła więź oparta na wyznaniu prawosławnym i związanym z tym określaniu przynależności tej grupy osób do narodowości białoruskiej”. Dlatego „zabójstwa i usiłowania zabójstwa tych osób należy rozpatrywać jako zmierzające do wyniszczenia części tej grupy narodowej i religijnej, a zatem należące do zbrodni ludobójstwa,wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości”- Jak dla mnie to wyczerpuje temat i nie było tu przypadkowości, a dalsze drążenie tematu nie ma sensu. Każdy ma swoją prawdę i każdy argument można podważyć powołując się czy to na nierzetelność śledztwa, czy na amnezję świadków, ale to nic nie wnosi, a służy tylko biciu piany i dalszemu utrwalaniu swojej wizji pięknej i nieskazitelnej historii Polski. O ile na sklerozę świadków nie ma rady o tyle na nierzetelne śledztwo można złożyć skargę.
Bohaterów było wielu i powinniśmy ich czcić, ale piszę raz jeszcze. Nie zapominajmy o takich antybohaterach. To wstyd żeby wśród ludzi, którzy przez całe życie walczyli w dobrej sprawie stawiać w jednym szeregu ludzi pokroju Burego.
Cytat:
Napisał wasilczuk Zobacz post
Wieś Zanie nie została cała spalona. Dostali Ci, którzy w 1939 roku założyli na ramiona czerwone opaski i witali czerwonych.
(...)Drugi pluton, dowodzony przez „Bitnego” po przybyciu do Zań zajął następujące pozycje. Z jednej strony wieś została otoczona przez drużynę „Gołębia”, a z drugiej – przez drużynę „Szczygła”. Trzecia drużyna pod dowództwem „Ładunka” weszła do wsi, gdzie zaczęto podpalać poszczególne zabudowania. Nie podkładano ognia pod domy należące do osób wyznania katolickiego, jak też nie podpalano zabudowań tych prawosławnych, którzy zamieszkiwali w bezpośrednim pobliżu gospodarstw, należących do rodzin katolickich (według zeznań świadków wówczas w Zaniach mieszkały 4 rodziny katolickie). Mieszkańców, którzy usiłowali wydostać się z płonących domów zapędzano z powrotem lub strzelano do ludzi wybiegających z palących się budynków i próbujących uciec ze wsi. Przed oddaniem strzałów niektórych mieszkańców pytano o narodowość i wyznanie. W oparciu o dokumenty i zeznania świadków przesłuchanych w sprawie należy przyjąć, że podczas pacyfikacji wsi zginęły 24 osoby. Nadto rany postrzałowe odniosło 8 mieszkańców:
W protokole specjalnej komisji z Bielska Podlaskiego zapisano, że wśród zgliszczy znaleziono broń: jeden pistolet maszynowy oraz amunicję.
(...) "Brak jest danych, że osoby, które straciły życie, działały w strukturach państwa komunistycznego, a ich działanie było wymierzone w rozbicie tej organizacji podziemnej. Mówienie o ewentualnym zagrożeniu jest zatem twierdzeniem czysto hipotetycznym i nie pozwalało na podjęcie działań zmierzających do ich fizycznej eliminacji”. Podkreślono, że wspólnym motywem determinującym działania „Burego” i części jego podwładnych „było skierowanie działania przeciwko określonej grupie osób, które łączyła więź oparta na wyznaniu prawosławnym i związanym z tym określaniu przynależności tej grupy osób do narodowości białoruskiej"
Odnośnie historii Zygmunta się nie wypowiem, bo jej nie znam, ale chętnie poczytam coś na ten temat.

Ostatnio edytowane przez ltd454 : 22.05.2013 o 13:40
ltd454 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
MIEJSCA PRZYJAZNE MOTOCYKLISTOM czyli GDZIE trafić na dobry nocleg, michę, itp... (oraz ostrzeżenia przed "miną") motoMAUROxrv Kwestie różne, ale podróżne. 51 19.04.2017 13:39
DR 350 - następna krew... voytas Lejdis 9 30.03.2014 19:57
krew i szpik lena Lejdis 4 20.03.2013 13:32
potrzebna krew 0Rh+ Faraon Pomagamy - za free 10 08.01.2013 12:03
krew potrzebna puntek Inne tematy 0 04.08.2011 13:02


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.