Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS > Hardware

Hardware Opisy sprzętu, porady dotyczące wyboru...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.06.2020, 00:38   #151
Neo
Konto zamknięte na stałe


Zarejestrowany: May 2012
Posty: 1,603
Motocykl: RD03
Neo jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 7 godz 52 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał JarekO Zobacz post
Wrzuc openstreetmap. Nic jej nie brakuje.
Cytat:
Napisał Miszel Zobacz post
(...)testy z wyznaczaniem tras które ilustrujesz screenami są wykonywane na CityNavigator Europe? Nie korzystałeś z tych TopoActive, które też są zainstalowane?
Garmin zaprzyjaźnił się z OSM - wbudowana w Zumo XT mapa TopoActive Powersports to przerobiona i przystosowana do ich potrzeb właśnie mapa w oparciu o dane z projektu Open Street Map. Tu opis po angielsku (polskiego chyba jeszcze nie ma). Wspominają nawet aby błędy i braki zgłaszać do OSM bezpośrednio. Także im bardziej pomagamy w projekcie OSM, tym lepsza mapa będzie na Garminie

https://support.garmin.com/en-IN/?fa...sR1SfSwzZO3Wz5

W testach zarówno w domu jak i w terenie korzystałem z obu wbudowanych map, a także na szybko z najnowszej, uniwersalnej OSM i UMPpl. Przy czym planuję dalsze, dokładniejsze testy i porównania.

Co do PL Topo - pokombinuję żeby skądś ją wypożyczyć.
Załączone Grafiki
Typ pliku: png licencjemap1.png (167.1 KB, 22 wyświetleń)
Typ pliku: png licencjemap2.png (181.3 KB, 21 wyświetleń)
Typ pliku: png licencjemap3.png (154.7 KB, 20 wyświetleń)
Typ pliku: png licencjemap4.png (85.4 KB, 20 wyświetleń)
__________________
Konto zamknięte na stałe.

Ostatnio edytowane przez Neo : 20.06.2020 o 00:43
Neo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2020, 21:00   #152
luk2asz
 
luk2asz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: KrK
Posty: 1,236
Motocykl: CRF1100
luk2asz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 16 godz 52 min 49 s
Domyślnie

Xt dostalo aktualizacje . Nie wiem jakie zmiany ale zainstalowała się ładnie po WiFi. To jest jeden z plusów. Brak kabla.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
__________________
Pozdrawiam, łajza na Crf110
luk2asz jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2020, 22:05   #153
adbok


Zarejestrowany: Jan 2013
Posty: 17
Motocykl: XT1200Z
adbok jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 11 godz 55 min 35 s
Domyślnie

A jaka wersja softu? U mnie nic nie ma.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
adbok jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2020, 12:01   #154
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Neo, być może to nadaje się bardziej na forum Garniak, jednak tam wątek o zumo xt jest raczej senny. Jedynie niejaki Gamet zamieścił tam dziwnie podobną recenzję…
Używam całkowicie innego garmina - Monterrę i jestem z nim prawie szczęśliwy. Ten zumo xt wygląda jednak interesująco pod pewnym względem: adventurous routes, czyli warianty wyznaczanej trasy. Były one już we wcześniejszych zumo, ale nie miałem z nimi dotąd do czynienia i chciałbym cię trochę pomęczyć jeśli ci się będzie chciało.

Wyjaśnię o co mi chodzi na przykładzie jednej trasy z okolic Krakowa na Łemkowszczyznę (Frywałd-Wołowiec). Trasa była wyliczona w programie Basecamp z ustawieniami: 1. Najszybsza, 2. Najkrótsza, 3. Kręta. Zezwolone były wszystkie kategorie dróg: od płatnych autostrad po gruntowe.

Moja prośba jest taka: czy mógłbyś wykonać podobne porównanie wyliczone na swoim zumo? Tzn. pokazać warianty Adventorous Routes dla każdej z tras: najszybszej, najkrótszej i krętej? Czy są jakiekolwiek istotne różnice? Jeśli możesz, to użyj tej mojej trasy: Frywałd -> Wołowiec (niedaleko Gorlic, wieś skądinąd znacząca dla czytających książki..)

Ponieważ pisałeś mi, że interesuje cie mapa PLTopo, to jako częściową odpowiedź zamieszczam te wyliczenia zarówno na CityNavigator Eu 2020.2 (jest już chyba dostępna nowsza) jak i na PL Topo 2020.1 (najnowsza):

najszybsza CNEu, 179km:
Frywald-Wolowiec-fastCNEu.jpg
najszybsza PLTopo, 187km:
Frywald-Wolowiec-fastTOPO.jpg
najkrótsza CNEu, 171km:
Frywald-Wolowiec-shortCNEu.jpg
najkrótsza PLTopo, 179km:
Frywald-Wolowiec-shortTOPO.jpg
kręta CNEu, 176km:
Frywald-Wolowiec-windingCNEu.jpg
kręta, PLTopo, 182km:
Frywald-Wolowiec-windingTOPO.jpg

Na koniec to jeszcze raz to o co prosiłeś: PL Topo 2020.1 i CNEu 2020.2 na kawałku znanego ci terenu (obie mapy wyświetlane na najwyższej szczegółowości):
CityNavigator:
CNEu highest details.jpg
PLTopo:
PL Topo highest details.jpg

Zdrówko,
Miszel

Ostatnio edytowane przez Miszel : 21.06.2020 o 12:08
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2020, 13:17   #155
rumpel
 
rumpel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: S-ec
Posty: 2,730
Motocykl: 6 dni 350, 690 R
Galeria: Zdjęcia
rumpel jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 4 dni 6 godz 34 min 38 s
Domyślnie

pytanie może troche nie w temacie ale...

czy są duże różnice w mapach (darmowej)

http://ump.waw.pl/wszystkie.html

a

https://www.eazymut.pl/mapy-dla-urza...8aAlDGEALw_wcB
rumpel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2020, 13:21   #156
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

nie wiem, jak te, ale miedzy UMP a mapa od Garmina jest pewna, mało dostrzegalna z początku roznica. Otóż mapy UMP nie mają kategoryzacji pod kątem jakości drogi. A od kiedy odkryłem w Garminie opcje wytyczania trasy na motor wg AGV albo szlak pieszy czy rowerowy, nie nawiguje inaczej w terenie. Nawet ostatnio lecąc wzdłuż podlaskiego kawałka TET zniesmaczony przeszedłem na nawigację po szlaku pieszym i ominąłem prawie wszystkie asfalty i to na legalu. Na UMP to nie bardzo działa.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2020, 14:38   #157
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał rumpel Zobacz post
pytanie może troche nie w temacie ale...

czy są duże różnice w mapach (darmowej)

http://ump.waw.pl/wszystkie.html

a

https://www.eazymut.pl/mapy-dla-urza...8aAlDGEALw_wcB
Odpowiedź jest niejednoznaczna. UMP to mapa tworzona niekomercyjnie przez wielu autorów-entuzjastów. Stąd jest bardzo nierówna - są miejsca rozpracowane rewelacyjnie i bezkonkurencyjnie, ale są i duże luki. Jak można się domyślić najlepiej rozpracowane są rejony atrakcyjne turystycznie. Z naciskiem na szlaki piesze i rowerowe - to dość oczywiste.
PL Topo to już mapa komercyjna, pomyślana o równomiernym i solidnym pokryciu całej PL również z myślą o nawigacji drogowej. U podstaw jej powstania leży entuzjazm kilku maniaków, m.in. założyciela forum Garniak o ksywce GPSManiak. Człowiek miał olbrzymią wiedzę i dobrą wolę edukowania laików. Wielu z tego skorzystało z dobrym rezultatem. Niestety od paru lat nie żyje. Przepraszam za to epitafium, ale żal mi okropnie - sam się mnóstwo od niego nauczyłem.
Tym niemniej PL Topo rozwija się normalnie, z ciągłymi aktualizacjami. Uważam tę mapę za dużo lepszą na terenie PL niż oryginalny garminowski CNEu właśnie pod kątem motura.
Podsumowując UMP jest darmowa i miejscami lepsza niż PL Topo, która z kolei jest bardziej zrównoważona jeśli chodzi o pokrycie.
Zdrowko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2020, 16:09   #158
luk2asz
 
luk2asz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: KrK
Posty: 1,236
Motocykl: CRF1100
luk2asz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 16 godz 52 min 49 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał adbok Zobacz post
A jaka wersja softu? U mnie nic nie ma.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
W sobotę włączyłem Drive i krzyczał, że dla xt jest aktualizacja. Włączyłem xt i była. Zainstalowała się.
luk2asz jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2020, 16:12   #159
luk2asz
 
luk2asz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: KrK
Posty: 1,236
Motocykl: CRF1100
luk2asz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 16 godz 52 min 49 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Miszel Zobacz post
Neo, być może to nadaje się bardziej na forum Garniak, jednak tam wątek o zumo xt jest raczej senny. Jedynie niejaki Gamet zamieścił tam dziwnie podobną recenzję…
Używam całkowicie innego garmina - Monterrę i jestem z nim prawie szczęśliwy. Ten zumo xt wygląda jednak interesująco pod pewnym względem: adventurous routes, czyli warianty wyznaczanej trasy. Były one już we wcześniejszych zumo, ale nie miałem z nimi dotąd do czynienia i chciałbym cię trochę pomęczyć jeśli ci się będzie chciało.

Wyjaśnię o co mi chodzi na przykładzie jednej trasy z okolic Krakowa na Łemkowszczyznę (Frywałd-Wołowiec). Trasa była wyliczona w programie Basecamp z ustawieniami: 1. Najszybsza, 2. Najkrótsza, 3. Kręta. Zezwolone były wszystkie kategorie dróg: od płatnych autostrad po gruntowe.

Moja prośba jest taka: czy mógłbyś wykonać podobne porównanie wyliczone na swoim zumo? Tzn. pokazać warianty Adventorous Routes dla każdej z tras: najszybszej, najkrótszej i krętej? Czy są jakiekolwiek istotne różnice? Jeśli możesz, to użyj tej mojej trasy: Frywałd -> Wołowiec (niedaleko Gorlic, wieś skądinąd znacząca dla czytających książki..)

Ponieważ pisałeś mi, że interesuje cie mapa PLTopo, to jako częściową odpowiedź zamieszczam te wyliczenia zarówno na CityNavigator Eu 2020.2 (jest już chyba dostępna nowsza) jak i na PL Topo 2020.1 (najnowsza):

najszybsza CNEu, 179km:
Załącznik 97965
najszybsza PLTopo, 187km:
Załącznik 97966
najkrótsza CNEu, 171km:
Załącznik 97967
najkrótsza PLTopo, 179km:
Załącznik 97968
kręta CNEu, 176km:
Załącznik 97969
kręta, PLTopo, 182km:
Załącznik 97970

Na koniec to jeszcze raz to o co prosiłeś: PL Topo 2020.1 i CNEu 2020.2 na kawałku znanego ci terenu (obie mapy wyświetlane na najwyższej szczegółowości):
CityNavigator:
Załącznik 97971
PLTopo:
Załącznik 97972

Zdrówko,
Miszel
Miszel , szybko pójdę na skróty. Rzeczywiście warto zrobić takie porównanie ale na te skróty to Ci powiem : próbowałem wyznaczać po maxie Adventure i np. z Krakowa w Bieszczady ( właśnie przez BN) to lepiej wyznaczam sam po googlu patrząc na zdjęcia satelitarne. Oczywiście, jak ktoś nie zna terenów i nie ma czasu to opcja jest fajna.
luk2asz jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2020, 16:42   #160
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał luk2asz Zobacz post
to lepiej wyznaczam sam po googlu patrząc na zdjęcia satelitarne. Oczywiście, jak ktoś nie zna terenów i nie ma czasu to opcja jest fajna.
Zgadzam się z tobą w 100%

Mnie chodzi o sprawdzenie to jak ten Adventorous Routing radzi sobie z zadaniem proponowania alternatywnych tras. Jesli znasz dany rejon, to ZAWSZE wyznaczysz ciekawszą drogę. Ale zwykle - poza PL - nie znasz, nie masz czasu/internetu i wtedy to bardzo pożyteczna opcja.
Ja na moim garminie oprócz oryginalnego oprogramowania mam zaintalowanego Navitela. Zawsze oferuje on 3 warianty trasy i to mocno się różniące między sobą. Chciałbym to porównać z tym zumo i jego wyliczeniami.
Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
garmin , zumo


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Garmin GPS MAP 66i GregoryS Inne 12 17.08.2019 23:23
Garmin 64ST vs garmin montana 600 przemo77390 Inne tematy 35 17.12.2018 22:09
Garmin 60 csx NUROFEN Zastosowanie praktyczne 25 07.05.2013 16:00
Garmin 76 CS Franz Inne tematy 15 05.05.2010 22:00


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.