Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15.11.2018, 22:38   #1
emillioo
 
emillioo's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2018
Miasto: Piaseczno
Posty: 36
Motocykl: Yamaha XTZ 750
emillioo jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 1 godz 2 min 49 s
Domyślnie Rekuperator

Drodzy koledzy, może przerabialiście u siebie albo znacie kogoś kto ma zastosowany w domu rekuperator. Czy jest sens pchać się w koszty z tym ustrojstwem?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
emillioo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.11.2018, 22:45   #2
Navaja

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 923
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 10 godz 16 min 26 s
Domyślnie

Użyj proszę wyszukiwarki. Jest trochę o tym na forum.
Powodzenia.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.11.2018, 23:31   #3
emillioo
 
emillioo's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2018
Miasto: Piaseczno
Posty: 36
Motocykl: Yamaha XTZ 750
emillioo jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 1 godz 2 min 49 s
Domyślnie

Dzięki za podpowiedź.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
emillioo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.11.2018, 23:51   #4
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,720
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 20 godz 39 min 25 s
Domyślnie

Ostatnio czytam, czytam.....też jestem zainteresowany. Kumpel ma i jest to super rozwiązanie. Zastanawiam się, czy nie zbudować samemu? Na etapie budowy domu sprawa prosta, gorzej to zastosować do gotowego domu
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 00:09   #5
emillioo
 
emillioo's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2018
Miasto: Piaseczno
Posty: 36
Motocykl: Yamaha XTZ 750
emillioo jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 1 godz 2 min 49 s
Domyślnie

No właśnie jestem na etapie projektu domu parterowego i jak narazie rozeznaje się w temacie. Korzyści jest podobno wiele, a czy kumpel je dostrzega?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
emillioo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 00:15   #6
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Ja mam i dostrzegam.
Ogrzewanie elektryczne 140m2 parterówki (zwykłe grzejniki 500w + podłogówka w kuchni i łazience) kosztuje w sezonie 600 zł/miesiąc. W domu raczej ciepło (siedze teraz w gaciach i T-shircie).

Plus zalety wentylacji mechanicznej - mało kurzu, dom jest bezwonny (nie ma żadnego specyficznego zapachu), wilgotność zdecydowanie bliżej ideału niż w przypadku grawitacyjnej.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 15:31   #7
rene82
 
rene82's Avatar


Zarejestrowany: May 2016
Miasto: radom
Posty: 106
Motocykl: crf 1000A->790advR/drz 400e
rene82 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 17 godz 30 min 33 s
Domyślnie

Jestem na tym samym etapie - rozważam rekuperacje.
Byłem ostatnio u osoby u której zakupiłem okna.....i zagaduję: Panie mam 3 szybowe okna, komorowe, ciepłe parapet progi itp....niech mi Pan wytłumaczy. Przecież zasada wentylacji grawitacyjnej jest to że ciepłe powietrze ma lecieć do góry i wyciągać z budynku. Świeże powietrze ma być zaciągane nie tylko dodatkowym szachtem wentylacyjnym ale i szparami w drzwiach i oknach. I teraz jak mamy ad 2018 i szczelne okna i drzwi to jak ma tam to powietrze się dostawać. A pan mi na to że są mikrootwarcia (roszczelnienie) i dodatkowe wloty nad oknami. No to ja się pytam: To po co mi takie szczelne okna gdzie mam utrudniona wentylację do tego stopnia ze murze te okna rozszczelnić.
No i z tych analiz wynika mi że w nowoczesnych budynkach to jednak lepiej to zrobić, co by nie było termosu.
No ale dalej brnę. A jak montujecie te hiper biper okna - to w tych domach widzieliście instalacje pod rekuperator, albo wiecie że będzie montowana. Odpowiedz - Nie, mało osób to robi. Oni nie widzieli, a montują dużo okien. Wszytko działa ok bez tego.

Reasumując, rozważam rekuperator ale nie pod względem ekonomika/utrata ciepła - bo to się nie opłaca pod tym względem. Zaoszczędzone pieniądze na rekuperacji wystarczą pewnie na 30 lat podwyższonego zużycia ciepła.

Zastanawiam się, czy dla świeżego powietrza w szczelnych nowoczesnych domach nie jest to mus.

O dziwo na razie jestem chyba na nie. Obawiam się trochę o eksploatację. Wyczytałem że cała instalacja niestety też się brudzi od środka, musi to cały czas działać żeby nic tam nie stęchło. Po jakiś 8 latach trzeba by to oczyścić. Doczytałem że są wprowadzana jakieś szczotki, a tam gdzie się nie da to aerozol.
rene82 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 15:50   #8
siwy
 
siwy's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok
Posty: 5,454
Motocykl: NAT, EXC 450, K-750
siwy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 2 dni 6 godz 48 min 33 s
Domyślnie

Unijne normy z czasem wymuszą stosowanie rekuperatorów we wszystkich nowych domach. Jeżeli mają być spełnione kryteria zapotrzebowania na energię to bez rekuperacji nie będzie się dało tego osiągnąć od 2021 roku.
__________________
Niepuszczone bąki wędrują do mózgu i tak rodzą się posrane pomysły.
siwy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 18:29   #9
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał rene82 Zobacz post
Jestem na tym samym etapie - rozważam rekuperacje.
Byłem ostatnio u osoby u której zakupiłem okna.....i zagaduję: Panie mam 3 szybowe okna, komorowe, ciepłe parapet progi itp....niech mi Pan wytłumaczy. Przecież zasada wentylacji grawitacyjnej jest to że ciepłe powietrze ma lecieć do góry i wyciągać z budynku. Świeże powietrze ma być zaciągane nie tylko dodatkowym szachtem wentylacyjnym ale i szparami w drzwiach i oknach. I teraz jak mamy ad 2018 i szczelne okna i drzwi to jak ma tam to powietrze się dostawać. A pan mi na to że są mikrootwarcia (roszczelnienie) i dodatkowe wloty nad oknami. No to ja się pytam: To po co mi takie szczelne okna gdzie mam utrudniona wentylację do tego stopnia ze murze te okna rozszczelnić.
No i z tych analiz wynika mi że w nowoczesnych budynkach to jednak lepiej to zrobić, co by nie było termosu.
No ale dalej brnę. A jak montujecie te hiper biper okna - to w tych domach widzieliście instalacje pod rekuperator, albo wiecie że będzie montowana. Odpowiedz - Nie, mało osób to robi. Oni nie widzieli, a montują dużo okien. Wszytko działa ok bez tego.

Reasumując, rozważam rekuperator ale nie pod względem ekonomika/utrata ciepła - bo to się nie opłaca pod tym względem. Zaoszczędzone pieniądze na rekuperacji wystarczą pewnie na 30 lat podwyższonego zużycia ciepła.

Zastanawiam się, czy dla świeżego powietrza w szczelnych nowoczesnych domach nie jest to mus.

O dziwo na razie jestem chyba na nie. Obawiam się trochę o eksploatację. Wyczytałem że cała instalacja niestety też się brudzi od środka, musi to cały czas działać żeby nic tam nie stęchło. Po jakiś 8 latach trzeba by to oczyścić. Doczytałem że są wprowadzana jakieś szczotki, a tam gdzie się nie da to aerozol.
Ja mam od 10 lat. Na pewno sie zwróciło. W kanałach czysto, są filtry przeciez.

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 19:03   #10
tyran
Kiedyś R.T70
 
tyran's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,420
Motocykl: Była RD04
Przebieg: 120000+
tyran jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 6 godz 2 min 44 s
Domyślnie

Ja mam 6 lat. Powietrze na wlocie w najzimniejsze dni rzadko spada poniżej 20*C
Kanały czyste.
Czy się zwróciło? Chrzanię to. Grunt że mam komfort.
__________________
Serdecznie pozdrawiam.
Romek T.
tyran jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Temat mało Afrykański - rekuperator Babel Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 13 09.02.2018 23:41


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.