Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.10.2022, 20:47   #1501
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Nie znasz sie Consigliero. Ze masz i ze Ci sie oplaca ? to niemozliwe !
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 20:59   #1502
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Panele się nie opłacają, auto EV się nie opłaca czas inwestować w konie ....
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 21:11   #1503
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Zostawmy wiarę. Może ktoś użytkuje FV kilka lat i się może spalcila? Nowe ceny prądu, nowa jakość. Może ktoś przedstawi opłacalność tego? Po ilu latach zaczcyna taka FB zarabiac?

Np . Używam 6 lat i od 2 lat zarabiam. Inwestycja się zwraca z nawiązką 20proc.

Dubel , masz rację. W Holandii i Kalifornii ładowanie elektryka droższe niż tankowanie dizla. Poczekamy aż u nas będzie podobnie. Dizel albo koń nas uratuje. 2 byki już mam, miejsce dla konia się znajdzie.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 21:28   #1504
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Bo jak wiemy surowcow do dizla wystarczy do konca swiata i jeden dzien dluzej. Wiec jego cena bedzie tylko spadac, to jest oczywiste przeciez. Zreszta OPEC juz teraz wrecz staje na glowie zeby ropa byla jak najtansza bo jego marzeniem (kartelu w sensie) jest nic innego tylko robic nam dobrze i zalewac nas tania ropa. Ktorej zreszta w PL jako wlasnego surowca realnie patrzac nie mamy. Ale jak wiemy przeciez nigdy nie przestana dostarczac ropy do tego czy tamtego regionu bo tak im sie spodoba. Tak jak rosja nigdy nie zakreci gazu. Czy nie przerabialismy tego juz jakies 360 razy ? zieew...
Ktos wie po ilu latach jazda dizlem zaczyna na siebie zarabiac ? nie wiem czy ktos wstawial takie info ale chyba mi ucieklo.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 22:05   #1505
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Zostawmy wiarę. Może ktoś użytkuje FV kilka lat i się może spalcila? Nowe ceny prądu, nowa jakość. Może ktoś przedstawi opłacalność tego? Po ilu latach zaczcyna taka FB zarabiac?

Np . Używam 6 lat i od 2 lat zarabiam. Inwestycja się zwraca z nawiązką 20proc.

Dubel , masz rację. W Holandii i Kalifornii ładowanie elektryka droższe niż tankowanie dizla. Poczekamy aż u nas będzie podobnie. Dizel albo koń nas uratuje. 2 byki już mam, miejsce dla konia się znajdzie.

Sorry, ale nikt Ci nie przedstawi prawdy, bo tu wszyscy są z loży masońskiej sprzedawców FV. Nikt tak naprawdę jej użytkuje.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 22:22   #1506
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Gregory , z ta ropa jak z energia ze słońca albo wiatru. Nie jest na zawsze.

A wystarczy dizel które przepala każda oleista ciecz. I jeździsz na tym co restauracje wyrzucają mając w dupie słońce, wiatry, Putina i jakieś wojna. Surowiec leje się litrami. Ale ile razy o tym mówiłem ... Ziew...

Mój golf kosztowal 400 euro, za gotówkę bez liznigu. Przejechałem nim jakieś 60tys w 3 lata. Spalnie 4,5 na sto, czyni 2700 litrów oleistej cieczy za średnio 3pln litr (tankuje dozla czasami)wychodzi że zaoszczędziłem jakieś 4pln x 2700ltr czyni koło 10 000pln.

Tak, moja inwestycja w golfa się spłaciła w 3 lata. Ba, nawet po odpisaniu kosztów zakupów zarobiłem jakie 5 tys pln

koparka spłaciła się w 1 rok. Bus dociąga do miliona kilometrów i się splacil już 3 razy.

Gregory, biedny jestem. Nie stać mnie na inwestycje które spalacaja się latami. Max 5 lat i musi zarabiać. Golf po 2 latach się spalicil i już na siebie zarabia. Daj mi elektryka albo inne panele na dach które zarabiają po 2 latach.

Ps. Doinwestowalem mocno w golfa na zimę. Kupiłem zimówki na felgach stalowych, nówki ale 4 lata stare. Za 50 ojro komplet

PS2. A może zezlomowac to wszystko i wziąć kredyt na 10 lat na zmiennej stopie jak mówią mędrcy życiowi i reklamy w tv? A może EV? I będę narzekać, że jak dojadę do pracy w lesie, to państwo nie zbudowało infrastruktury i nie mam gdzie w lesie naładować auta.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 06:47   #1507
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 godz 38 min 46 s
Domyślnie

Teraz też ciągle narzekasz więc to niewiele zmieni. 😉
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 07:29   #1508
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 31 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kristoch Zobacz post
Sorry, ale nikt Ci nie przedstawi prawdy...
Wszystko można samemu sobie policzyć i sprawdzić, jak pisałem wcześniej, nie dać ponieść się emocjom i wizji domokrążcy.

Domowe instalacje, jeśli solidnie dobrane i dobrze policzone, zwracają się między 4-6 lat. Po tym czasie zaczynasz oszczędzać, to co wydałeś już się zwróciło.
Jeżeli jednak panele są źle dobrane (za mała moc) to może być tak, że instalacja zwróci się po 10-12 latach. Przy czym dla ekonomistów taki czas zwrotu to już jest strata i inwestycja mija się z celem biznesowym. Ulga na rachunku za prąd będzie zawsze, prawie, że od pierwszego podliczenia po zamontowaniu.
Wielki strzał w stopę dla posiadających panele, to nowe warunki rozliczania wyprodukowanej nadwyżki, ten mały haczyk przestawił okres zwrotu o dwa-trzy lata dłużej.
Jeśli chcecie wiedzieć ile potrzebujecie paneli na dachu, aby to się opłacało przy obecnym sposobie rozliczania - to już wam mówię. Twoje średnie zapotrzebowanie na moc x4 to jest minimum, najlepiej x6.
Przykładowo, jeśli twoje średnie, dobowe zapotrzebowanie na moc to 2kW, to minimalna ilość paneli, to jest 8kWp. Instalacja poniżej tej mocy nie ma sensu z punktu widzenia ekonomicznego. Dzielisz średnie z roku, dzienne zużycie w kWh/24, otrzymujesz wynik w kW, ten wynik w kWx4 to jest minimum aby wydawanie pieniędzy miało sens, x6 to jest idealny wynik.
Jeszcze raz dla mniej rozgarniętych :
Twoje roczne wskazanie na liczniku, to 6500kWh.
6500kWh dzielisz przez 365 dni i otrzymujesz 17,8kWh na dzień ( to jest średnie dzienne zapotrzebowanie na podstawie roku )
17,8kWh dzielisz przez 24h (jedna doba) i wychodzi 0,74kWh.
0,74kWh x 4 = 2,96kWp jako niezbędne minimum aby to miało sens, przyjmujemy okrągłe 3kWp jako dolna granica.
0,74kWh x 6 = 4,45kWp jako granica, że ten wydatek ma szanse zarobienia na siebie, powiedzmy, że okrągłe 5,0kWp.
Dla twojego domu, instalacja poniżej 3,0kWp nie ma sensu wcale, instalacja powyżej 5,0kWp zarobi na siebie, instalacja pomiędzy 3,0kWp a 5,0kWp da ci mniejszy rachunek ale nigdy nie zarobi na to co kosztowała.
Jeśli wychodzą ułamki, np to nasz 4,45 to zawsze zaokrąglamy w górę. Wychodzi nam 5,00. Biorąc pod uwagę panel 450W, to mamy 11,1 panela. Tutaj juz decyzja inwestora i zależy jaki inwerter, czy kładziemy 11 paneli, czy 12 paneli.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 07:59   #1509
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mazurkas007 Zobacz post
Wszystko można samemu sobie policzyć i sprawdzić, jak pisałem wcześniej, nie dać ponieść się emocjom i wizji domokrążcy.

Domowe instalacje, jeśli solidnie dobrane i dobrze policzone, zwracają się między 4-6 lat. Po tym czasie zaczynasz oszczędzać, to co wydałeś już się zwróciło.
Jeżeli jednak panele są źle dobrane (za mała moc) to może być tak, że instalacja zwróci się po 10-12 latach. Przy czym dla ekonomistów taki czas zwrotu to już jest strata i inwestycja mija się z celem biznesowym. Ulga na rachunku za prąd będzie zawsze, prawie, że od pierwszego podliczenia po zamontowaniu.
Wielki strzał w stopę dla posiadających panele, to nowe warunki rozliczania wyprodukowanej nadwyżki, ten mały haczyk przestawił okres zwrotu o dwa-trzy lata dłużej.
Jeśli chcecie wiedzieć ile potrzebujecie paneli na dachu, aby to się opłacało przy obecnym sposobie rozliczania - to już wam mówię. Twoje średnie zapotrzebowanie na moc x4 to jest minimum, najlepiej x6.
Przykładowo, jeśli twoje średnie, dobowe zapotrzebowanie na moc to 2kW, to minimalna ilość paneli, to jest 8kWp. Instalacja poniżej tej mocy nie ma sensu z punktu widzenia ekonomicznego. Dzielisz średnie z roku, dzienne zużycie w kWh/24, otrzymujesz wynik w kW, ten wynik w kWx4 to jest minimum aby wydawanie pieniędzy miało sens, x6 to jest idealny wynik.
Jeszcze raz dla mniej rozgarniętych :
Twoje roczne wskazanie na liczniku, to 6500kWh.
6500kWh dzielisz przez 365 dni i otrzymujesz 17,8kWh na dzień ( to jest średnie dzienne zapotrzebowanie na podstawie roku )
17,8kWh dzielisz przez 24h (jedna doba) i wychodzi 0,74kWh.
0,74kWh x 4 = 2,96kWp jako niezbędne minimum aby to miało sens, przyjmujemy okrągłe 3kWp jako dolna granica.
0,74kWh x 6 = 4,45kWp jako granica, że ten wydatek ma szanse zarobienia na siebie, powiedzmy, że okrągłe 5,0kWp.
Dla twojego domu, instalacja poniżej 3,0kWp nie ma sensu wcale, instalacja powyżej 5,0kWp zarobi na siebie, instalacja pomiędzy 3,0kWp a 5,0kWp da ci mniejszy rachunek ale nigdy nie zarobi na to co kosztowała.
Jeśli wychodzą ułamki, np to nasz 4,45 to zawsze zaokrąglamy w górę. Wychodzi nam 5,00. Biorąc pod uwagę panel 450W, to mamy 11,1 panela. Tutaj juz decyzja inwestora i zależy jaki inwerter, czy kładziemy 11 paneli, czy 12 paneli.
Ewidentnie nie zrozumiales sarkazmu Kristoch ale fajnie i lopatologicznie to rozpisales
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 08:09   #1510
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Mazurkas, super wyliczenie mocy. Co jeśli w trakcie używania Fv zmienia się przepisy l rozliczeniu i przestanie się to opłacać? Choćby takie EV , cena prądu ładowania dogania dizla. Sąsiad co sprzedal mi działkę ma wszystkie dachy obłożone panelami. Ma chyba 12 kw mocy o ile pamiętam. Rok temu musiał założyć działalność bo jest już dużym producentem energii. Musi się rozliczyć jako firma i powiedział mi że czas spłaty inwestycji wydłużył mi prawie dwukrotnie. Zmiana regul gry w trakcie jej trwania.

W germanii też jest nowy system rozliczania dla osób orywatnych i się już aż tak nie opłaci budować FV. Przypadek? Opłaca się za to wielkie farmy stawiać, tylko że już wszystko zabudowane i nie ma.gdzie stawiać. Chcą wynająć moja powierzchnię dachowa i obiecują złote góry.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.