Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06.11.2012, 09:49   #21
Gregor_L
 
Gregor_L's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: Gliwice
Posty: 14
Motocykl: Już nie AT lecz LC4
Gregor_L jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 23 godz 2 min 0
Domyślnie

MOTOMYSZA napisz dokładnie, co w/g ciebie jest przyczyną tego znikającego płynu chłodniczego - pisałeś coś o wałku i pompie cieczy - bo kumpel w swoim 950 ADV po rozebraniu silnika, wyczyszczeniu kanałów chłodzących (bo ktoś wcześniej chyba wlał już coć do uszczelniania) i poskładaniu ma jeszcze większy ubytek z chłodnicy (oczywiście wycieku brak)? Czy dobrze rozumiem, że chodzi ci o ten wałek, który napędza wewnętrzny trybik pompy i jego uszczelniacz? Czy w takim razie płyn nie przedostawałby się do wnętrza silnika gdyby tam była nieszczelność?
Pozdrawiam.
Gregor_L jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.11.2012, 10:06   #22
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 7 godz 10 min 10 s
Domyślnie

tak, ubywający płyn chłodniczy to w tym moto na 99% wałek pompy wody. Do wymiany i wałek i uszczelniacz. Płynu w oleju nie znajdziesz ponieważ od razu odparowuje.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.11.2012, 21:29   #23
Gregor_L
 
Gregor_L's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: Gliwice
Posty: 14
Motocykl: Już nie AT lecz LC4
Gregor_L jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 23 godz 2 min 0
Domyślnie

Lepi, żeby to co napisałeś miało sens, to wałek napędzający pompę musiałby być odcięty od układu smarowania co najmniej dwoma uszczelnieniami - jednym przy pompie i drugim dalej w głąb silnika - przed układem smarowania - gdzie mógłby się przedostawać do tej wolnej/suchej, ale jednocześnie zamkniętej przestrzeni i tam w spokoju odparowywać.
Po drugie nie przemawia do mnie w ogóle stwierdzenie, że płyn chłodzący mógłby odparować bo jak wiemy składa się on w głównej mierze z wody (temp. wrzenia ok. 100 st. C) i glikolu etylenowego (temp. wrzenia ok. 197 st.C) lub glikolu propylenowego (temp. wrzenia ok. 186 st.C) - w proporcjach ok. 50/50 woda/glikol - więc, gdzie ten glikol miałby wyparować?
Jak wiadomo optymalną temperaturą pracy silnika spalinowego jest zakres 90-100 st.C - gdyby silnik osiągał temperaturę wrzenia glikolu (186-197 st. C), o którym pisałem wcześniej (pomijam oczywiście komorę spalania) to z pewnością ubytek płynu byłby tu najmniejszym zmartwieniem i powiedziałbym, że jest to w tej sytuacji naturalne - pytanie tylko przez ile minut
Może jednak z kumplem się mylimy i ten silnik ma jakiś haczyk - napisz więc proszę, czy przypadek o którym pisałeś znasz z autopsji i czy w takim razie po wymianie tylko i wyłącznie wałka pompy i jego uszczelnienia ubytek płynu chłodzącego ustąpił na 100% - oczywiście poza tym w silniku nie było nic innego zrobione/wymienione, aby wykluczyć nieszczelność w innym miejscu?
Pozdrawiam.
Gregor_L jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.11.2012, 22:19   #24
MOTOMYSZA
 
MOTOMYSZA's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: B Y D G O S Z C Z
Posty: 604
Motocykl: KTM ADV 990 "S"
MOTOMYSZA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 21 godz 38 min 4 s
Domyślnie

Będę ten temat wałka napędu pompy i uszczelniacza robił po raz pierwszy gdy nadejdzie zima. Na razie za dużo nie pomogę w w/w temacie. Moje informacje opieram na słowach kumpla który od kilku lat jeździ 950 ADV , przeczytał cały internet od deski do deski i z powrotem i przerabiał już ten temat u siebie w KACIE.
Więc chętnie dowiem się maksymalnie dużo zanim się za to zabiorę.
Lepi, jeśli chciałbyś jeszcze coś dodać, to się nie krępuj, bo jak mawiają "mądrego to zawsze warto posłuchać".Wiedzy nigdy dość!


Na poniższym schemacie to zestaw nr 14(brak ceny niestety-ktoś się orientuje ile to kosztuje?)
http://ktmsklep.pl/new-katalog/10,60...suk/water-pump


GREGOR L, a w tym temacie "... ma jeszcze większy ubytek z chłodnicy (oczywiście wycieku brak)" to czy Twój kumpel odpowietrzył układ chłodniczy? Bo po zalaniu układu, z tego co słyszałem należy go odpowietrzyć i zanim to zrobisz może ubywać go ze zbiorniczka wyrównawczego.

Ostatnio edytowane przez MOTOMYSZA : 06.11.2012 o 22:32
MOTOMYSZA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.11.2012, 23:04   #25
rob
 
rob's Avatar


Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 301
Motocykl: LC4 ADV Puzle Edition ale nie wiele brakuje ;P
rob jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 7 min 54 s
Domyślnie

61135054044 w aunerze ~170pln
rob jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.11.2012, 10:53   #26
Michal
 
Michal's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 647
Motocykl: LC8 1290 Super ADV R i WFM
Michal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 10 godz 11 min 55 s
Domyślnie

W zestawi są dwa uszczelniacze, wiec jest izolowane jedno od drugiego.
Robota łatwa prosta i przyjemna, ja wymieniam u siebie co 30tyś km profilaktycznie.
__________________
Pozdrawiam
Michał
Michal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.11.2012, 13:51   #27
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 7 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Zjadłem zęby na tym motocyklu i wiem co piszę. Wymień wałek będziesz miał spokój. Tam nie ma żadnej przestrzeni ani dwóch uszczelnień. Z jednej strony uszczelniacza jest płyn chłodzący a z drugiej olej. Kat pracuje przy bardzo wysokich temperaturach. Ubywało mi sporo chłodziwa. W oleju ciężko było się czegoś dopatrzeć.
Dla mnie sprawa jest prosta i oczywista. I do zrobienia bez spuszczania oleju w 40 minut. Łożyska wsadź wcześniej do zamrażarki
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.11.2012, 17:34   #28
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Jak wiadomo optymalną temperaturą pracy silnika spalinowego jest zakres 90-100 st.C
To taką widzisz temperaturę na wskaźniku. Zmierz sobie temperaturę oleju w silniku podczas "pałowania" w terenie to trochę zweryfikujesz poglądy co temp.tam panującej. AT nie jest wysilonym silnikiem, a zastosowano chłodnicę oleju!?
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.11.2012, 18:23   #29
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 7 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Dokładnie, wystarczy sobie wyobrazić temperaturę oleju natryskiwanego na denko tłoka w celu jego chłodzenia. Jeśli to byłoby 90 stopni to nie trzeba by tego wcale robić.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
"Helpfl Staf", czyli technologia rejli w służbie Lejdis ucek Lejdis 25 15.09.2010 20:52
drut oporowy w służbie Afrykańczyka :) matjas Wszystko dla Afryki 7 20.07.2009 13:14


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.