Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > NAT - Nowa (przyszła) Królowa > CRF 1000 L

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.12.2017, 12:09   #11
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,398
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 8 godz 29 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał chemik Zobacz post
(...)Liczba oktanowa benzyny to nie jest jej "moc" (bardziej fachowo: kaloryczność, czyli ilość energii, którą niesie).(...)
To teraz jeszcze poproszę o wytłumaczenie czym odbywa się 'chrzszczenie' benzyny (przez kogo to mnie mniej interesuje) i jaki to ma wpływ na życie, żywotność i zdrowie silnika?

Dodam tylko (już to gdzieś opisywałem), że jadąc do Białej, po tankowaniu w PL, spalanie mojej NATki wzrosło o jakieś 600-700ml przy tych samych prędkościach i obciążeniu. Zrobiłem wtedy (do Bialej i z powrotem) ponad 2kkm, więc porównanie miałem.
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.12.2017, 14:16   #12
VIPER
 
VIPER's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2016
Miasto: TAK
Posty: 135
Motocykl: CRF1000L GS1200adv
Przebieg: jest
VIPER jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 2 godz 28 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał chemik Zobacz post
Ech, jako chemikowi krew mi się burzy gdy widzę takie posty.
Postaram się opisać wszystko w dużym, bardzo dużym uproszczeniu. Nie znam specyfikacji silnika w NAT, ale zakałdam, że przystosowany on jest do spalania benzyny bezołowiowej o minimalnej liczbie oktanowej 95 i nie ma czujnika spalania stukowego.

Natomiast jeśli chodzi o "moc" benzyny to można w dużym, bardzo dużym uproszczeniu założyć, że maleje ona wraz ze wzrostem liczby oktanowej. Czyli benzyna 95 jest bardziej kaloryczna od benzyny 98.

Zatem lejąc benzynę 98 do silnika przystosowanego do benzyny 95 spowodujemy spadek jego wydajności.

Zatem jesli silnik jest przystosowany do spalania benzyny 95 to lejemy taką. Jeśli w specyfikacji jest 98 to lejemy taką
Ups, no i masz ci babo placek. Jak to miło mądrego posłuchać i czegoś się nauczyć. Do tej pory myślałem, ze większa liczba oktanów, znaczy to że paliwo spala się płynniej i efektowniej (wpływając + na wydajność silnika) i trudniej jest o spalanie detonacyjne. silniki bardziej "wyżyłowane" potrzebują oktanów nie po to żeby lepiej "szły" tylko po to żeby po czasie "kopyta" nie wystawiły ... - lipa
Tak więc z zaprezentowanych przez mnie wyników wynika chyba tylko jedno, że te 99 oktanów i skład Shell V-Power to bujda na resorach - ma mniej niż 95 okt - inaczej zielony słupek pobiłby niebieski (95) i czerwony (98) w górę - zużycie paliwa byłoby największe

Nie ma się co oszukiwać, przecież wg instrukcji NAT: motocykl zaprojektowano do używania paliwa o liczbie oktanowej 91 lub wyższej.

Swoją drogą ciekawe ile oktanów mają tak naprawdę paliwa, które są na stacjach.
__________________
Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny

Ostatnio edytowane przez VIPER : 04.12.2017 o 00:41 Powód: literówka
VIPER jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.12.2017, 22:37   #13
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Kiedys paliwa 98 bywaly lepsze, bo z racji malej sprzedazy nie oplacalo sie ich produkowac w Orlenie (czytaj: z gorszej, radzieckiej ropy). Ciagnelo sie to z Niemiec, gdzie takze kontrola jakosci byla bardziej rygorystyczna. Tyle mowi urban legend. Faktem jest, ze do ruskiej ropy dodawalo sie mniej lub wiecej Brenta, zeby parametry procesu dalo sie utrzymac - to wiem ze zrodla w Orlenie.

Dzisiaj, jak sadze to jest bez znaczenia, Orlen musi robic dobra benzyne, inaczej Czesi czy Niemcy by jej nie kupowali.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.12.2017, 23:12   #14
luk2asz
 
luk2asz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: KrK
Posty: 1,231
Motocykl: CRF1100
luk2asz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 godz 35 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Novy Zobacz post
To teraz jeszcze poproszę o wytłumaczenie czym odbywa się 'chrzszczenie' benzyny (przez kogo to mnie mniej interesuje) i jaki to ma wpływ na życie, żywotność i zdrowie silnika?

Dodam tylko (już to gdzieś opisywałem), że jadąc do Białej, po tankowaniu w PL, spalanie mojej NATki wzrosło o jakieś 600-700ml przy tych samych prędkościach i obciążeniu. Zrobiłem wtedy (do Bialej i z powrotem) ponad 2kkm, więc porównanie miałem.
Jak jadę na wakacje i mam pełny bak polskiego paliwa to nie ma bata zawsze zrobię mniejszy przebieg na baku niż, np. na austriackim czy niemieckim. Coś w tym jest.
luk2asz jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.12.2017, 00:15   #15
VIPER
 
VIPER's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2016
Miasto: TAK
Posty: 135
Motocykl: CRF1000L GS1200adv
Przebieg: jest
VIPER jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 2 godz 28 min 5 s
Domyślnie

Tylko tak z ciekawości, choć nie w temacie - nie o mocy w tym wątku, co wytestowali na Hondzie CBR F4 z wtryskiem (je Pb91 lub wyżej), niestety zużycia nie sprawdzano:

CBR-F4i-wtrysk-wykres-mocy.jpg
CBR-F4i-wtrysk-wykres-momentu-obrotowego.jpg

Cytat:
Napisał chemik Zobacz post
... Zatem lejąc benzynę 98 do silnika przystosowanego do benzyny 95 spowodujemy spadek jego wydajności. ...
?
__________________
Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny

Ostatnio edytowane przez VIPER : 04.12.2017 o 00:30
VIPER jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.12.2017, 08:46   #16
chemik
 
chemik's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,425
Motocykl: Husqvarna 701 Enduro
chemik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 15 godz 21 min 25 s
Domyślnie

Viper, zauważ, że różnice, które wskazujesz są w zakresie poniżej 1% wartości pomiaru. To może być zwykły błąd pomiaru. Nie znam warunków laboratoryjnych, w których wykonano ten pomiar. Hamownia była obciążeniowa, czy inercyjna? Pomiary wykonywano przy tej samej temperaturze i ciśnieniu powierza? Czy może w różnych dniach?
Zauważ, że podane paliwa różnią się nie tylko liczbą oktanową, ale też producentem i rodzajem wzbogacenia. Zapoznaj się się z testami laboratoryjnymi wykonanymi w kontrolowanych warunkach przeprowadzonych na "zwykłych" benzynach 95 i 98 oktan, a nie jakiś V-power czy inych "super-duper-hiper-lotniczych-power".
I owszem, nie o moc tu chodziło, a o spalanie. Ale im mniejszą "moc" ma paliwo, tym większe spalanie przy tej samej dynamice jezdy.
Moim zamiarem nie było przekonywanie nikogo co jest lepsze dla niego i jego motocykla. To wolny kraj i każdy może lać do baku co chce, nawet kwaśne mleko albo krowie szczyny jak się uprze. Mi nic do tego.

Na koniec polcam lekturę: https://autokult.pl/13068,liczba-oktanowa-a-moc-silnika
oraz
https://www.scigacz.pl/Benzyna,a,osi...E98,16094.html
chemik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.12.2017, 11:48   #17
VIPER
 
VIPER's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2016
Miasto: TAK
Posty: 135
Motocykl: CRF1000L GS1200adv
Przebieg: jest
VIPER jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 2 godz 28 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał chemik Zobacz post
Viper, zauważ, że różnice, ...

Na koniec polcam lekturę: https://autokult.pl/13068,liczba-oktanowa-a-moc-silnika
Lektura jest mi znana, tylko trchę ją wypatrzyłeś cytując fragmenty wyrwane z kontekstu. Nie chciałem wcześniej o tym pisać. Kolega Szymon Witkowski (autor) poczynił cały cykl dotyczący paliw miedzy innymi o liczbie oktanowej i składzie paliw, metodach weryfikacji i oznaczania, różnic wynikających ze stosowania różnych norm służących do oznaczania parametrów, u podstaw których leżą warunki przeprowadzania testów. W tekście, z którego skorzystałeś tłem były paliwa wysoko oktanowe (te powyżej 100) i ich możliwy negatywny wpływ na seryjne silniki. Teoria jest prosta.
Z premedytacją wstawiłem te grafy (po przeczytaniu tego artykułu) i słusznie zauważyłeś, że podane paliwa różnią się nie tylko liczbą oktanową, ale też producentem i co za tym idzie rodzajem wzbogacenia charakterystycznym dla danego produktu. Jak w innym artykule pisze Witkowski oktany świadczą tylko o ...
Już w pierwszym swoim poście zaznaczyłem u kogo tankowałem. Bo zdaje się, że na co dzień nie jeździ się tylko na oktanach, na "zwykłych benzynach 95 i 98 oktan", a właśnie na jakimś V-power, vervie czy wyrwie ..., oraz w różnych warunkach temperaturowych, przy różnych wilgotnościach itd. Stąd moim zdaniem, teoria, testy laboratoryjne wykonywane w kontrolowanych warunkach na zwykłych benzynach 95 i 98 oktan niewiele "wnoszą" dla przeciętnego użytkownika (zwykłych benzyn 95 i 98 oktan na rynku nie ma). Szczerze to mnie bardziej przekonują wyniki (spostrzeżenia) kolegów z Motormani, choć jak zauważasz różnice są niewielkie (czego mam świadomość), a i pewnie warunki pomiarów mniej "sterylne/zmienne", bliższe codzienności - ale dla naszych potrzeb poniekąd burzą przedstawioną przez kolegę kategoryczną teorię jak silnik 95 to lejemy tylko 95 bo inaczej zasłabnie, w myśl której do NAT powinniśmy lać jedyną słuszną 91. A ile lejesz oktanów do swojego ?
__________________
Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny

Ostatnio edytowane przez VIPER : 04.12.2017 o 13:23
VIPER jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.12.2017, 13:47   #18
chemik
 
chemik's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,425
Motocykl: Husqvarna 701 Enduro
chemik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 15 godz 21 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał VIPER Zobacz post
Lektura jest mi znana, tylko trchę ją wypatrzyłeś cytując fragmenty wyrwane z kontekstu.
Ależ Viper, niczego nie wypaczałem (bo chyba o wypaczenie Ci chodziło). I niczego nie cytowałem w pierwotnej wypowiedzi. Artukuły znalazłem juz po napisaniu postów, ot tak, na szybko, nie jako wskazanie źródła wiedzy, ale bardziej aby pokazać, że w zalezności kto artykuł pisze taką ma konkluzję. Ja wierzę w wyniki rzetelnych pomiarów, a tych żaden z nas nie zacytował. I już na samym wstępie mej wypowiedzi zaznaczyłem, ze to w dużym, bardzo dużym uproszczeniu.

Cytat:
Napisał VIPER Zobacz post
A ile lejesz oktanów do swojego ?
Mój, podobnie jak Twój, przystosowany jest do spalania benzyny 91 oktan. Takiej w Polsce nie uświadczyłem jeszcze, zatem leję najtańszą 95 na sieciówkach (najczęsciej na Lukoilu), choć i na stacjach "no name" się zdarza. Za wschodnią granicą zalewałem tym co było akurat dostępne - czasami była to 92, czasami 95, a raz nawet 88 się zdarzyło. I odpowiadając na niezadane pytanie - tak, 98 oktan to silnik w moim moto nawet nie wąchał. W poprzednim też. I w poprzednim. No i w aucie, jak jeszcze benzyniakiem jeździłem.
I wątek trochę oddryfował od pierwotnych założeń.
chemik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.12.2017, 14:03   #19
VIPER
 
VIPER's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2016
Miasto: TAK
Posty: 135
Motocykl: CRF1000L GS1200adv
Przebieg: jest
VIPER jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 2 godz 28 min 5 s
Domyślnie

Noo, dryfujemy

pozrawiam

ps.
jasne - wypaczyłeś jak nic
__________________
Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny

Ostatnio edytowane przez VIPER : 04.12.2017 o 14:36
VIPER jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.12.2017, 20:13   #20
calgon
 
calgon's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wroclaw
Posty: 2,393
Motocykl: RD04
Przebieg: 40.000
calgon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 23 godz 44 min 33 s
Domyślnie

No to burak ze mnie! Myślałem ,że jak raz na jakiś czas zaleje 98 to będzie lepsze jebnięcie a tu jebnąć to się w głowę powinienem!

Człowiek uczy się całe życie i głupi umiera...
__________________
Agent 0,7
calgon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Zbyt Duże Zużycie Oleju WiesiekM Silnik, sprzęgło, skrzynia 51 26.07.2012 14:12
Zaworki iglicowe - 07 a 04, zużycie? Olek Uklad paliwowy i wydechowy 8 01.02.2012 21:26
Pompa Paliwa Adagiio Uklad paliwowy i wydechowy 8 19.05.2011 10:40
Zużycie zębatki Kudłaty Rysiek Rama, zawieszenia, napęd 36 10.06.2009 14:23
Korbowód, sworzeń - wyraźne zużycie Zet Johny Silnik, sprzęgło, skrzynia 20 19.01.2009 21:29


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.