Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.03.2017, 09:42   #81
bicio
przemieszczacz
 
bicio's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: Skierniewice
Posty: 1,772
Motocykl: LC8, exc-f 250
bicio jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 3 dni 19 godz 30 min 15 s
Domyślnie

Na pewno więcej niż wiata albo car-port
__________________
'03 Hello Kitty

Słowiański Zimny Wiatr
bicio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 09:54   #82
siwy
 
siwy's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok
Posty: 5,466
Motocykl: NAT, EXC 450, K-750
siwy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 3 dni 6 godz 49 min 46 s
Domyślnie

Ciekawe że na zachodzie klienci kupują szkieletówki z Polski a w PL z zachodu
Na podlasiu jest kilka prężnie działających fabryk domów szkieletowych, budują po kilkaset rocznie i większość idzie za granicę.
__________________
Niepuszczone bąki wędrują do mózgu i tak rodzą się posrane pomysły.
siwy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 09:56   #83
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Wiem do czego zmierzasz. Idąc tym tropem, najlepiej dla mnie jest zbudować landarę 500m2 bo wtedy 1m2 pokoju wychodzi taniej niż w domku 100m2.
Powiem inaczej. Założenia były dosyć konkretne. Dom miał być mały ale funkcjonalny. Na dole jeden pokój plus salon z kuchnią a na górze sypialnia. Bryła domu musi być dosyć mała bo działka może nie bardzo wąska ale jednak prostokątna. W tym przypadku garaż w domu to jednak coś za coś. Inna sprawa, że może się okazać, że górę domu będę wykańczał dopiero za rok-dwa, więc spać będziemy w tym jednym pokoju na dole. Wolę więc spać w pokoju niż w garażu.
Patrząc więc całościowo, nie patrzę przez pryzmat 1m2 garażu tylko ile wyniesie mnie zbudowanie w pełni funkcjonalnego domku dla mojej rodziny i czy mnie na to stać.

A co do garażu wolno stojącego. Ludzie, u których byliśmy zrobili garaż w tej samej technologii. Kosztował ich ok 30tys zł.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 10:01   #84
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 597
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 4 godz 33 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał borys609 Zobacz post
Wiem do czego zmierzasz. Idąc tym tropem, najlepiej dla mnie jest zbudować landarę 500m2 bo wtedy 1m2 pokoju wychodzi taniej niż w domku 100m2.
Powiem inaczej. Założenia były dosyć konkretne. Dom miał być mały ale funkcjonalny. Na dole jeden pokój plus salon z kuchnią a na górze sypialnia. Bryła domu musi być dosyć mała bo działka może nie bardzo wąska ale jednak prostokątna. W tym przypadku garaż w domu to jednak coś za coś. Inna sprawa, że może się okazać, że górę domu będę wykańczał dopiero za rok-dwa, więc spać będziemy w tym jednym pokoju na dole. Wolę więc spać w pokoju niż w garażu.
Patrząc więc całościowo, nie patrzę przez pryzmat 1m2 garażu tylko ile wyniesie mnie zbudowanie w pełni funkcjonalnego domku dla mojej rodziny i czy mnie na to stać.

A co do garażu wolno stojącego. Ludzie, u których byliśmy zrobili garaż w tej samej technologii. Kosztował ich ok 30tys zł.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Borys609 podoba mi się twój pomysł na dom, jeżeli możesz to podaj orientacyjny koszt budowy pod klucz jaki masz oszacowany ?
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 10:40   #85
Ascona
 
Ascona's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Athboy, Irlandia
Posty: 373
Motocykl: RD07a
Przebieg: 64015
Ascona jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 7 godz 27 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Nynek Zobacz post
Borys609 podoba mi się twój pomysł na dom, jeżeli możesz to podaj orientacyjny koszt budowy pod klucz jaki masz oszacowany ?
Dołączam się do prośby Nynka, a dodatkowo zapytam, czy na możesz wrzucić nazwę firmy którą wybrałeś?
Ascona jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 12:24   #86
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Panowie, już odpowiadam...
Tak jak mówiłem na wstępie, za biedny jestem żeby kupować rzeczy tanie, więc kwota za dom, jaką podam, niektórym może wydawać się duża...
..ale...
Buduje mi go firma, ze mną w zasadzie tylko uzgadniają. Wszelkie pomysły na które się godzę czy nie, idą od nich i o wielu rozwiązaniach, nawet jako budujący swój dom gospodarczym systemem amator, po prostu nie wiedziałem. Okna są z górnej półki, izolacja też nie z castoramy, całość prac organizacyjnych i projektowych leży na głowie wykonawcy. Generalnie i tak jest z ich strony masa pytań i sugestii, ale to na prawdę znacznie łatwiejsze niż samodzielne projektowanie takiego przedsięwzięcia. Oczywiście mówię to z pozycji amatora a może nawet laika, starzy wyjadacze czytając to, znudzeni wyciągną małym palcem kozę z nosa .

Wstępne ustalenia są takie, że nie robimy piętra, ale będzie zrobione tam minimum, żeby zamknąć dom. Umówieni jesteśmy na stan deweloperski, czyli wykończenie po naszej stronie. Dom kompletnie wykończony z zewnątrz, orynnowany, w środku wszystkie instalacje, parapety granitowe, instalacja IR itd. Pokrycie dachu dachówką betonową Braas. Budżet na drzwi wejściowe wliczony w cenę domu to 2,5tys zł.
Dom kosztuje nas 224tys brutto, do tego rekuperacja ok 14tys (na co w części mamy szansę dostać dofinansowanie w 90%), pompa ciepła napowietrzna 7tys z instalacją (z czego 3 koła dostaniemy z urzędu gminy). Płyta fundamentowa to ok 23tys plus kruszywo i piasek, które jak już wspomniałem mamy pod samym domem. W cenie projekt domu i adaptacja, izolacja alufox, płyty farmacell prawie wszędzie (mało ścian więc wyczerpiemy normę na prawie wszystkie ściany).
Górę będziemy wykańczać w kolejnym etapie i na gotowo wyniesie nas ona w granicach 70 tysięcy, chyba że w ciągu tych 3 lat, które zakładamy na formalne zakończenie budowy i uruchomienie spłaty kredytu, po prostu nam się na tyle polepszy, że górę zrobimy z marszu .
Całość wyjdzie trochę taniej, bo rezygnujemy z drzwi do kotłowni, okno w salonie zamienimy na podwójne przeszklenie witrynowe, w samym domu wychodzą też jakieś tam drobne oszczędności w stosunku do projektu.
Schody wewnętrzne wykonawca obiecał nam dać te robocze, których używają do budowy. Zrobią nam je trochę ładniej niż przeważnie ma to miejsce, dorobią poręcze i starczy na kilka lat, póki się nie odbijemy - oszczędność 5-10tys zł.
Oczyszczalnię planuję biologiczną ze złożem aktywnym, z napowietrzaniem. Normalnie kosztuje to 12-15 tys, mam załatwione za 8 .
Tanio i nie tanio...
Zaraz się znajdą tacy, co to za 200tys cały dom z jutonga postawią i też będzie git...
Może i tak, nie wiem, nie znam się...
Oglądałem tu w okolicy kilka gotowych domów w stanie deweloperskim do kupienia. Ich ceny przy podobnej wielkości to ok 400-450tys zł. Wykończenie mierne, najtańsze z najtańszych, byle było. O izolacjach trudno coś powiedzieć bo i tak nic nie widać, więc w poddaszach może być powietrze zamiast wełny (jak u mojego kumpla), okna z castoramy, gołe fundamenty, obligatoryjne szambo, najtańsza blacha na dachu, instalacje c.o. zrobione na kolanie, drzwi z dykty, parapety blaszane a w środku plastik, działka mała i ciasna...
Zdecydowaliśmy, że jeśli mamy wydać na ten dom dobrze ponad 300 tys zł to chcę, żeby było to zrobione możliwie dobrze i żeby dom osiągnął zakładane parametry użytkowe, był wygodny, ciepły i funkcjonalny. Przy ciepłej szkieletówce zrobionej z głową jest na to ogromna szansa, przy domku z jutonga lepionego przez brzuchatego pana Zdzisia - niekoniecznie .
Dla chętnych na Priv wyślę namiary na firmę, która u mnie robi te wykopki, ale z góry zaznaczam, że wcale nie nalegam do korzystania z ich usług.
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 12:45   #87
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Normalnie kosztuje to 12-15 tys, mam załatwione za 8
Zasmucę Cię. Z doświadczenia zawodowego: albo zrobią Cię w konia na drenażu - że żwir będzie po Twojej stronie - czyli dodatkowe 2tys. zł lub zastosowane będziesz miał elementy na które czasem oczyszczalnia nie ma certyfikatu - czyli panele drenażowe do deszczówki:



Musisz uwzględnić, że w tym rozwiązaniu, należy zapewnić od dna tunelu 1,5 m do najwyższego poziomu wód gruntowych. jeśli będziesz miał mniej musisz zastosować kopiec lub zrezygnować z tego układu.

Spotkałem się z wieloma rozwiązaniami - gdzie firmy sprzedając oczyszczalnię zasłaniają się certyfikatami PIH na poszczególne elementy a które w żaden sposób nie dotyczą jakości pracy oczyszczalni. (tylko np. to że rura jest rura kanalizacyjna).

Oczyszczalnie SBR dla 3-6 osób średnia cena na gotowo to około 10 tys. zł. Spotkałem się z super ofertami za 7-8 tys. ale każda albo nie spełniała warunków prawnych i środowiskowych albo..... część kosztów jak prace ziemne, żwir 8-16 czy kora były po stronie kupującego....

Ostatnio edytowane przez Ziarko : 22.03.2017 o 12:50
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 12:57   #88
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Ziarko, wiem o czym mówisz..
W oczyszczalni biologicznej cały proces oczyszczania odbywa się w samej oczyszczalni (proces rozkładu tlenowego i beztlenowego), a z rury wylotowej wylatuje teoretycznie oczyszczona woda a nie ciecz nadosadowa. Taką wodę planuję odprowadzić do studzienki chłonnej nieopodal. Na dobrą sprawę pokazane przez Ciebie rozsączacze deszczówkowe w panelach też by tu dały radę, bo jak wspomniałem nie jest to ciecz nadosadowa tylko oczyszczone H2O.
Jak już wspomniałem, działkę mamy na górce, pod spodem niezmierzone ilości piasku i żwiru, wód podskórnych brak, grunt megachłonny co potwierdzają sąsiedzi obok, którzy już swoje dziury na domy i oczyszczalnie wykopali .

W obecnym domu te 10 lat temu zrobiliśmy normalną oczyszczalnię ekologiczną, czyli zbiornik osadowy do wstępnego oczyszczania i złoże w postaci dwóch kanałów z rozsączaczami w ziemi. Robiliśmy to z Ojcem własnymi łapami, więc wiem ile tona żwiru kosztuje i waży na łopacie . Wtedy wyszło nas to bardzo tanio, bo do ceny zbiornika (coś koło 2 tys zł) doliczyliśmy ceny rur przyłącza, rozsączaczy, trochę kamienia i żwiru plus transport i koparka do wykopania dziury pod zbiornik... Tych trzech tygodni ręcznego kopania rozsączaczy i późniejszego ich zasypywania nie sposób wycenić . Nie chcieliśmy zrobić sobie leja po bombie na ogrodzie, dlatego kopaliśmy ręcznie. Był listopad, więc przynajmniej pot cieknący po dupie szybko się schładzał .
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 13:28   #89
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,371
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 17 godz 28 min 37 s
Domyślnie

Człowiek dla domu czy dom dla człowieka - oto jest pytanie....
Znam bul Borysie z opowiadań kolegi po niemal identycznych do Twoich przejściach, maksyma w/w też jego autorstwa.
No cuż zazdroszczę zaawansowania prac. Ja na pierwszej rundzie poległem. Upatrzona i zarezerwowana działka sprzedała sie.... No i dalej szukam, ktoś coś w warszawskim zachodnim
__________________
keep it simple

Ostatnio edytowane przez strobus1 : 22.03.2017 o 14:12
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 14:00   #90
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Uszy do góry, jak nie ta to inna. Ważne, że cel masz jasno określony :-)

Ja się już zaczynam martwić tym, że za te kilka lat, jak już zapomnę o budowie i spłacę częściowo lub w całości kredyt, będę musiał sobie znaleźć następnego króliczka, za którym warto gonić :-).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 13.04.2012 23:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 11:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 14:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 20:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.