Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.04.2024, 10:42   #1
drat_wa


Zarejestrowany: Apr 2009
Posty: 41
Motocykl: RD03
drat_wa jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 18 godz 3 min 52 s
Domyślnie Obniżenia krawężników na odcinku wjazdu

Może ktoś przerabiał temat. Robię u siebie dodatkową bramę wjazdową i okazuje się że muszę obniżyć krawężnik na szerokości wjazdu, czy mogę sam dokonać obniżenia krawężników na odcinku wjazdu na moją działkę?
Zakładam, że pewnie nie, ale interesuje mnie czy ktoś to weryfikuje i jakie mogą być ewentualne konsekwencje bo może warto je ponieść bo suma, sumarum wyjdzie szybciej/taniej niż "pchać" papiery po urzędach.
drat_wa jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 11:00   #2
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,156
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 11 godz 7 min 32 s
Domyślnie

Ja robiłem to u siebie. Składałem wniosek do urzędu z mapką, gdzie chcę ulokować kolejny wjazd. Potem przyszła zgoda na zajęcie pasa drogowego i wynająłem ekipę co obniżyła krawężniki.

Karę jaką możesz dostać to kara za brak zgody na zajęcie pasa drogowego:
https://doktorhasiewicz.pl/kara-pien...ez-zezwolenia/
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 12:44   #3
cyryl

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Wlkp.
Posty: 410
Motocykl: CRF1000, MT-01, WSK
Przebieg: Rośnie
cyryl jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 9 godz 4 min 27 s
Domyślnie

Też raz złożyłem w gminie wniosek o zajęcie pasa drogowego bo bez tego gazownia nie chciała zrobić mi przyłącza.

Byłem przekonany, że to jednorazowa opłata i ogromne było moje zdziwienie jak w kolejnym roku dostałem z urzędu wezwanie do zapłaty corocznej już dla mnie opłaty właśnie za zajęcie.

Wszyscy sąsiedzi, którzy mieli robione przyłącza i gazownia czy wodociągi nie wymagały od nich okazania takiej opłaty nie widnieją w rejestrze i ich nie ścigają a przyłącza mają takie same...
Pani w urzędzie gminy wytłumaczyła mi, że jak już raz zapłaciłem to muszę kontynuować a sąsiedzi jak nie płacą to mam podać którzy. Uśmiałem się i wyszedłem. Co za kraj.
cyryl jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 13:38   #4
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,156
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 11 godz 7 min 32 s
Domyślnie

Dla mnie to była jednorazowa opłata. Pierwsze słyszę o stałej opłacie za zajęcie pasa drogowego.


Doczytałem: na roboty drogowe jest jednorazowa, ale jak montujesz coś na stałe w pasie drogowym to jest stała opłata:
"umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego,"

"Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę. Opłatę tę nalicza i pobiera, w drodze decyzji administracyjnej, właściwy zarządca drogi przy udzielaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Termin uiszczenia tej opłaty wynosi 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca jej wysokość stała się ostateczna. W takim samym terminie wnosi się opłatę roczną za pierwszy rok umieszczenia urządzenia w pasie drogowym (w przypadku decyzji wieloletnich), a za lata następne w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku, z góry za dany rok."

https://www.gofin.pl/rachunkowosc/17...drogowego.html
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 15:59   #5
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,088
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 10 godz 34 min 14 s
Domyślnie

Chciałbym zobaczyć podstawę prawną. Dotąd dojazd do posesji na nie moim terenie, to był obowiązek (sic) i koszty gminy. Krawężniki nie są na terenie właściciela działki...
Mojemu bratu, gmina utwardziła i wyasfaltowała pół kilometra polnej drogi. Złożył wniosek i tyle.
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 18:53   #6
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 12 godz 1 min 23 s
Domyślnie

Zajęcie pasa drogowego na czas wykonywania określonych robót to zupełnie inna bajka jak umieszczenie urządzenia w pasie drogowym/ opłata jednorazowa vs opłata stała-roczna/. Nie wiem co gazownia tam umieściła może "Twój" przyłącz wykonali w obrębie pasa drogowego zamiast "po Twojej" stronie w tzw. granicy działki Coś tu śmierdzi "lipą" ze strony gazowni albo tego urzędnika w gminie...
Ps.
Zrobienie dodatkowego zjazdu na działkę to nie "wynalezienie prądu" ale wymaga nieco formalności o których warto pamiętać/poczytać - znam przypadek, gdzie wykonanie kiedyś "po cichu" dodatkowego zjazdu zemściło się po latach przy zdarzeniu drogowym "z jego udziałem". Sąd deliberował miesiącami i koniec końców ten "nielegalny" zjazd przyczynił się do zdarzenia a jego właścicielom odbiło się to karno/finasowymi konsekwencjami. Zacznij od właściciela/zarządcy drogi on ci jak Cyganka prawdę powie...
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 19:25   #7
torak
 
torak's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 956
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
torak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 6 dni 12 godz 46 min 56 s
Domyślnie

Też płacę roczną opłatę za zajęcie pasa drogowego. Dotyczy przyłącza gazowego
torak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 20:42   #8
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 12 godz 1 min 23 s
Domyślnie

I to jest POLSKA !! Przyłącze gazowe, energetyczne czy wod/kan nie jest częścią instalacji wewnętrznej a składową sieci przesyłowej czyli jego właścicielem /tym bardziej jeśli mieści się poza granicami działki/ jest określona spółka. Skoro Ja nie jestem jego właścicielem to nie mogę ponosić kosztów utrzymania /koszty utrzymania sieci są po stronie jej właściciela - czytaj spółki a moje dopiero "za licznikiem"/. W moim rejonie nikt jeszcze na takie jak wyżej opisane pomysły nie wpadł ale widać urzędniczo/spółkowa mafia potrafi nie takie klocki stawiać. Oczywiście stawki liczone od m2 zajętej powierzchni pasa drogowego w podkarpackim też funkcjonują ale tu płaci je gazownia no bo w końcu skąd na rachunku biorą się opłaty przesyłowe /dystrybucyjna stała to właśnie koszty utrzymania sieci i przesyłu - płacisz niezależnie od ilości zużytego gazu/. Doskonały biznes - brać kasę za coś za co i tak zapłacił już klient. Któreś WSA już się tematem chyba w 2021 zajmowało ale to raczej walka z wiatrakami.
Ps.
Ciekaw jestem kto będzie odpowiadał za usunięcie awarii na odcinku sieci w pasie drogowym - klient czy jednak spółka
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 21:58   #9
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,225
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 8 godz 46 min 45 s
Domyślnie

Czasami jest potrzebne pismo z ZDM z warunkami, projekt, uzgodnienie projektu itd.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2024, 23:43   #10
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 54 min 56 s
Domyślnie

Moge sie mylić bo już pamieć nie ta ale płacę do Starostwa rocznie 10 zł z tytułu umieszczenia skrzynki gazowej w pasie drogi ( w sensie na poboczu) przy płocie.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Zakaz wjazdu dla moto Mieciek Inne tematy 48 15.12.2019 10:47
3 kudłate wilki szukają noclegu na odcinku Rzeszów-Lublin, dziś :) wilczyca Inne tematy 8 04.02.2017 21:24
Wiza dwukrotnego wjazdu do Rosji na 3 m-ce pborus Przygotowania do wyjazdów 18 15.02.2010 18:55
RD07A - Nie chce palic po krotkim odcinku ramires Uklad paliwowy i wydechowy 23 08.08.2008 12:05


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.