Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23.01.2016, 23:35   #51
jochen
Kierowca bombowca
 
jochen's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kraków
Posty: 2,558
Motocykl: RD07a
jochen jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 14 godz 25 min 4 s
Domyślnie

Ja kupiłem legalnego LR5 za 3 stówki, w sklepie z FV, to była wersja dodawana do lustrzanek Canona i dodatkowo w pakiecie był program do obróbki video, Premiere Elements 11. Z RAWami Nikonowskimi (NEF) radzi sobie bez najmniejszego problemu.
__________________
AT RD07A, '98, HRC
jochen jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 10:23   #52
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,454
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 9 godz 40 min 8 s
Domyślnie

Wiem, że to wątek foto i to już chyba dla profesjonalistów, ale nie zapominajcie, że mogą go czytać również dzieci i osoby które chciałyby rozpocząć przygodę z obróbką zdjęć.
Język slangowy jest dobry w "Stodole" gdzie zwroty LR, Hdr, raw, diastema, dwuhydrofluorekbenzenu, Af, tv, p, m asp itd są rozumiane, a jak nie to i tak nikt się nie przyzna

Pytanie od laika, czyli ode mnie:
używam Photoshopa, a do kadrowania i drobnej korekty AscSee. Czyy powinienem, a jak tak to dlaczego, przesiąść się na Lightrooma?
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 10:46   #53
graphia
 
graphia's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Gdynia teraz
Posty: 3,425
Motocykl: kryzys.
Przebieg: 48 lat
Galeria: Zdjęcia
graphia jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 10 godz 20 min 13 s
Domyślnie

Używasz Photoshopa do obróbki Raw? Jeśli tak - nie kupuj Lightrooma. Lightroom jest tym samym czym Adobe RAW w pakiecie Photoshop tylko hm... szybszy w użyciu
graphia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 12:42   #54
Dylan
Orzeszek
 
Dylan's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2015
Miasto: RLU DESANT
Posty: 176
Motocykl: DR-Z 400
Dylan jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 57 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał 7Greg Zobacz post
Wiem, że to wątek foto i to już chyba dla profesjonalistów, ale nie zapominajcie, że mogą go czytać również dzieci i osoby które chciałyby rozpocząć przygodę z obróbką zdjęć.
Język slangowy jest dobry w "Stodole" gdzie zwroty LR, Hdr, raw, diastema, dwuhydrofluorekbenzenu, Af, tv, p, m asp itd są rozumiane, a jak nie to i tak nikt się nie przyzna

Pytanie od laika, czyli ode mnie:
używam Photoshopa, a do kadrowania i drobnej korekty AscSee. Czyy powinienem, a jak tak to dlaczego, przesiąść się na Lightrooma?
Jeśli używasz Photoshopa do wywołania, a do drobnej korekty Acdsee to moim skromnym zdaniem o wiele wygodniej(wiem, że drożej) jest przesiąść się na Lightroom. Ja w tym programie robię wszystko i osobiście nienawidziłem używać dwóch programów do jednego zdjęcia, nie raz brakowało mi nerwów i czasu żeby dokończyć album. Z Lightroomem uwielbiam pracować, przez banalny interfejs którego nauczyłem nawet swoją dziewczynę w jeden dzień, szybkość pracy nad RAWami, łatwość w segregowaniu zdjęć i automatyczne przechwytywanie z urządzeń. O Photoshopie przez 3 lata zdążyłem zapomnieć i bardzo się z tego powodu cieszę. Jeśli ktoś nie chce robić fotomontaży albo dziwactw z przerabianiem jednego zdjęcia godzinami to lepiej porzucić Photoshopa bo on służy ludziom którzy naprawdę potrafią w pełni wykorzystać jego potencjał( o ile są tacy). Lightroom jak sama nazwa wskazuje, ekspresowo radzi sobie ze zmianą światła na zdjęciach(zmiana ekspozycji w rawach często mnie zaskakuje pozytywnie) Można też punktowo edytować światło/balans kolorów i wiele innych. Na koniec zaznaczę, że używałem dawnych wersji photoshopa do których trzeba było instalować dodatki typu Adobe RAW i wywoływanie mi tam bardzo nie leżało,od tego czasu mogło się dużo zmienić, a ja dawniej mogłem być po prostu głupi i nieumiejętny w jego korzystaniu. Lightroom okazał się lekiem na wszystko. Pamiętajcie, ze czytacie subiektywny post amatora a nie obiektywną recenzję profesjonalisty
__________________
Dylan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 12:52   #55
graphia
 
graphia's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Gdynia teraz
Posty: 3,425
Motocykl: kryzys.
Przebieg: 48 lat
Galeria: Zdjęcia
graphia jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 10 godz 20 min 13 s
Domyślnie

Lightroom to odwrotność Darkroom
graphia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 13:17   #56
Maurosso
 
Maurosso's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Rz-ów
Posty: 648
Motocykl: RD07
Maurosso jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 14 godz 2 min 49 s
Domyślnie

Skoro darkroom to ciemnia...to czy lighroom to jaśnia?

Nie wiem jak Photoshop się spisuje do obróbki RAW'ow...ale mam wrażenie że to straszna kobyła do zdjęć jest. Przeznaczona raczej do pracy na warstwach, malowania i rysowania.

Photoshop będzie miał na pewno diametrialnie większe możliwości...ale jaśnia ma wybrane te narzędzia które są faktycznie potrzebne. No i opakowane w fajny, prosty interfejs.

Nie wyobrażam sobie przewałkowania w PS 500 zdjęć z wakacji...a w jaśni jest to do zrobienia w miarę bezboleśnie. Można łatwo kopiować ustawienia, grupować zdjęcia wg. ISO i każdego innego parametru...ciężko mi sobie wyobrazić narzędzie które robiło by to wszystko lepiej. Ale przyzwyczajenie pewnie też robi swoje.
__________________
Marcin vel "Gruby" aka "Maurosso"
Maurosso jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 13:32   #57
graphia
 
graphia's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Gdynia teraz
Posty: 3,425
Motocykl: kryzys.
Przebieg: 48 lat
Galeria: Zdjęcia
graphia jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 10 godz 20 min 13 s
Domyślnie

Ja od 5-6 lat pracuję tylko w Jaśni. PS i to w wersji "elements" używam do pewnych małych korekt.
graphia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 13:42   #58
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,454
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 9 godz 40 min 8 s
Domyślnie

"Jaśnia" - dobre

Używam Photoshopa, kobyły od czasów kiedy Lightrooma nie było jeszcze w planach jego twórców. Zapewne używam ułamek jego możliwości, ale tak się nauczyłem.

Używam go kiedy chcę wywoływać zdjęcia i musze poprawić kadr trochę nasycenie, kontrast itp. Zapisuję i już daję do wywołania. Lubię papier

Natomiast AcdSee używam od jeszcze wcześniej, a dzisiaj gównie do zmniejszania rozdzielczości skanów jak wysyłam ja mailem, albo jak zamieszczam fotę na forum to ją pomniejszam do 640px, daję auto exp i po robocie. Do tego akurat nie chce mi sie Photoshopa odpalać. Używam go jeszcze do automatycznej zmiany nazwy zdjęcia na np. Wyjazd-(data zdjęcia) z exifa. Ale to pewno dzisiaj każdy program potrafi
Jestem otwarty na nowe wyzwania i mogę się przesiąść na Lightrooma tylko ktoś musi mnie przekonać. To, że będę używał jednego programu nie do końca mnie przekonuje, bo Photoshopa i tak potrzebuję do pracy na warstwach itp.
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 14:22   #59
graphia
 
graphia's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Gdynia teraz
Posty: 3,425
Motocykl: kryzys.
Przebieg: 48 lat
Galeria: Zdjęcia
graphia jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 10 godz 20 min 13 s
Domyślnie

Jaśnia daje CI te wszystkie możliwości w sposób intuicyjny. Ściągnij wersję trialową Jaśni, zainstaluj i zobaczysz
graphia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.01.2016, 14:32   #60
Maurosso
 
Maurosso's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Rz-ów
Posty: 648
Motocykl: RD07
Maurosso jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 14 godz 2 min 49 s
Domyślnie

Dunno czy to Cię przekona czy nie...ale mój "workflow" z jaśnią wygląda tak:

Moduł Import:
1. Karta w kompa, Jaśna sama się odpala, import zdjęć do folderu RAW i automatycznie do podfolderu z nazwą wyjazdu i datą, plus automatycznie przezwanie zdjęć.
Moduł Library:
2. Przebieżka przez zdjęcia. Shift+P to oflagowanie zdjęcia białą flagą (Pick), a Shift+X to wstępne odrzucenie (UpPick). Z Shiftem automatycznie przeskakuje do następnego zdjęcia, więc przejechanie nawet kilkuset fotek zajmuje chwilkę, bo trzymasz Shifta i na zmianę tylko albo P albo X wciskasz.

3. Maskuję lub od razu wywalam wszystkie zdjęcia z czarną flagą

Moduł Develop:
4. Pod klawiszem "R" jest kadrowanie i prostowanie, więc jak trzeba to szybkie przycięcie zdjęcia.

5. Szybka zabawa podstawowymi suwaczkami z prawej. Szczególnie podbicie Shadows, zjechanie kilka punktów z Blacks i Highlights. Plus co ewentualnie potrzeba: pobicie kontrastu, może trochę Clarity.

6. Powtarzaj 4 i 5 aż wszystko obrobione.

7. Zaznaczenie wszystkich zdjęć z iso większym jak 1600. Zaaplikowanie odszumiania. Ewentualnie inne grupowe operacje.

8. Jak któreś zdjęcie wymaga więcej miłości, to zabawa z krzywymi, czernobielenie, winietki i inne minetki.

9. Export to pełnych jpgów.
10. Browar.
__________________
Marcin vel "Gruby" aka "Maurosso"

Ostatnio edytowane przez Maurosso : 24.01.2016 o 14:39
Maurosso jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pytanie: czy jest jakis zamiennik tripmastera.. JareG Wszystko dla Afryki 2 22.04.2008 16:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.